تاریخ انتشار: ۱۶:۰۹ - ۲۸ بهمن ۱۴۰۲
تعداد نظرات: ۱ نظر

ساخت مسکن در ایران توسط زندانی‌های چینی!

عضو اتاق بازرگانی تهران، گفت: چین قرار است زندانی‌های خود را برای ساخت مسکن در ایران انتقال دهد، کسانی که در چین زندانی هستند با مزد کمتر برای کار به سایر کشور‌ها منتقل می‌شوند.

ساخت مسکن در ایران توسط زندانی‌های چینی!
رویداد۲۴ دبیر انجمن انبوه‌سازان مسکن و ساختمان در مورد احتمال ورود نیروی کار از چین گفت: گفته می‌شود، چین قرار است زندانی‌های خود را برای ساخت مسکن در ایران انتقال دهد، کسانی که در چین زندانی هستند با مزد کمتر برای کار به سایر کشور‌ها منتقل می‌شوند.

به گزارش اکو ایران، رامین گوران، دبیر انجمن انبوه‌سازان مسکن و ساختمان گفت: بخش خصوصی ما برای ساخت مسکن ظرفیت بسیار خوبی دارد، با این حال به نظرم اشکالی ندارد که با چینی‌ها یا سایر کشور‌ها در این زمینه کار کنیم، اما باید مشخص کنیم که منظور ما از این کار چیست.

گوران افزود: اگر قرار باشد با حضور چینی‌ها در صنعت ساختمان ایران انتقال تکنولوژی و سرمایه‌گذاری رخ دهد به نظرم باید برای آن‌ها فرش قرمز پهن کنیم. اما اگر قرار است ما سرمایه اختصاص دهیم و آن‌ها کار کنند، راه اشتباه است.

وی ادامه داد: دولت، اطلاعات صادقانه به ما درخصوص بحث حضور چینی‌ها در حوزه مسکن کشورمان نمی‌دهند. دولت در این زمینه شفاف نیست، نمی‌دانیم چه نوع مذاکراتی انجام شده است. اگر مذاکرات در سطح تامین سرمایه و انتقال تکنولوژی باشد مطلوب است، و نمی‌دانیم چه نوع مذاکراتی انجام شده است. اگر مذاکرات در سطح تامین سرمایه و انتقال تکنولوژی باشد مطلوب است، اما اگر توافق شده که صرفا بخش اجرایی را به چینی‌ها بسپاریم و با همین تکنولوژی داخلی فعلی پیش برویم، رویکرد کلی اشتباه است و فرقی ندارد شهرداری و یا وزارت راه این کار را انجام دهند.

عضو اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: برای بخش خصوصی خوب است که بتواند با هماهنگی، تکنولوژی‌های نوین را وارد کند. همه کشور‌هایی که می‌خواهند در سایر کشور‌ها تامین مالی انجام دهند و سرمایه‌گذاری کنند شرایطی را لحاظ می‌کنند، با بخش خصوصی شریک می‌شوند و امتیازاتی را قائل می‌شوند که بخش خصوصی قوی شود، اما ما این کار‌ها را انجام نمی‌دهیم.

گوران با بیان این که این به ظرفیت دولت و شهرداری برمی گردد که چقدر بتوانند از سرمایه و تکنولوژی چینی‌ها برای ساخت مسکن استفاده کنند، گفت: باید ببینیم که چه می‌دهیم و چه چیزی دریافت می‌کنیم، اگر تکنولوژی بخریم برای آینده کشور و نسل‌های بعدی خوب است.

وی در مورد سازگاری روحیات نیروی کار ایرانی با مدیریت چینی نیز گفت: کار، کار سختی است. ظرفیت‌های لازم در داخل کشور وجود دارد، توصیه من به مسئولان شهری و دولتی این است که از ظرفیت‌های بخش خصوصی خودمان استفاده کنند.

دبیر انجمن انبوه‌سازان مسکن و ساختمان گفت: در مورد احتمال ورود نیروی کار از چین نیز گفت: گفته می‌شود، چین قرار است زندانی‌های خود را برای ساخت مسکن در ایران انتقال دهد، کسانی که در چین زندانی هستند با مزد کمتر برای کار به سایر کشور‌ها منتقل می‌شوند. چین قبلا این کار را انجام داده و اتفاقا ایده خوبی است زندانی‌ها را تحت کنترل به کار می‌گیرند و هزینه تمام شده هم برایشان کاهش می‌یابد.

گوران در مورد واکنش مسئولان و مردم در مورد به کارگیری نیروی غیربومی برای ساخت مسکن نیز گفت: موضوع جدیدی نیست، از قبل از انقلاب در زمینه پذیرش نیروی غیربومی به ویژه در پروژه‌های نفتی سابقه داریم، بعد از انقلاب این روند کمتر شده است.

دبیر انجمن انبوه‌سازان مسکن و ساختمان در پایان تاکید کرد: به طورکلی حضور خارجی‌ها حضور بدی نیست، اما باید مشخص شود که نحوه و مدل همکاری چگونه است، چیزی که داریم را که نباید بیاوریم. اشکال ما این است که برای بخش خصوصی خودمان رقیب می‌آوریم، باید به دنبال جذب کشور‌هایی باشیم که تامین مالی می‌کنند و تکنولوژی وارد کشورمان کنند.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: ساخت مسکن
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۴۷ - ۱۴۰۲/۱۱/۲۸
0
5
شعار ما می توانیم؟
همین یک کار رو هم که بلد بودیم دادن به چینی ها
نظرات شما