تاریخ انتشار: ۱۳:۳۸ - ۱۱ فروردين ۱۴۰۳
تعداد نظرات: ۲۷ نظر
رویداد۲۴ بررسی می‌کند:

درس‌ عبرت‌آموز ماجرای یکتا ناصر | آیا جرأت آن را دارید که مشکلات زندگی خصوصی‌تان را برای جامعه افشا کنید؟

چرا خشونت خانگی و نمونه‌های مشابه آن، این قدر دیر و این قدر کم در سپهر عمومی مطرح می شوند؟

درس‌های عبرت‌آموز ماجرای یکتا ناصر

رویداد۲۴ | فاطمه کریمخان: زنی بعد از ده سال زندگی مشترک از شوهرش جدا شده. علت طلاق ظاهرا خشونت خانگی بوده و دادگاه تصمیم گرفته است که فرزند حاصل از این ازدواج همراه زن باقی بماند. شوهر فقط حق داشته هفته‌ای یک بار و با نظارت کلانتری فرزندش را ببیند، و بعد مرد بدقلقی می‌کند و بچه را در موعد مقرر برنمی‌گرداند... این شرح درگیری‌ای است که بسیاری از ما آن را بارها و بارها اطراف خودمان دیده‌ایم، اما کمتر کسی از ما تا به حال به خودش این جسارت را داده‌ که در موردش آشکارا با همگان حرف بزند!

ظرافتی که در ماجرای شب عید یکتا ناصر و موچهر هادی وجود دارد، در همین نکته آخر پنهان است. همان چیزی که باعث می‌شود شرح درگیری یکتا ناصر با همسر سابقش، مسالهٔ اغلب مهمانی‌های خانوادگی ایام عید باشد، اتفاقاً باعث می‌شود این سوال را از خودمان بپرسیم که این ماجرا چرا زودتر مطرح نشده است؟

خلاف آن چه که عده‌ای از همپالکی‌های آقای هادی دوست دارند این روزها تکرار کنند، مساله این نیست که چرا زندگی خصوصی یک نفر زودتر از اینها روی دایره نیفتاده و نقل محافل دیگران نشده است؛ مساله این است که چرا این خشونت خانگی تا به امروز و تا این حد پنهان نگه داشته شده، و اگر یکتا ناصر بازیگر شناخته‌شده که دستش به دهانش می‌رسد این همه در انتشار ماجرای خشونت خانگی‌اش تردید دارد، دیگران در چنین مواقعی با چه میزانی از ترس و اضطراب دست و پنجه نرم می‌کنند و چقدر سکوت می کنند؟  

عده‌ای از افرادی که عموما در همه چیز دنبال ردی از یک توطئه یا مسیری دیگر برای تحلیل ماجرامی‌گردند، حالا در مواجهه با ماجرای ناصر و هادی می‌گویند این چهره‌های مشهور در تلاش هستند تا از اتفاقی که در بستر خانوادگی شان افتاده است توشه‌ای برای شهرت بیشتر کسب کنند، این حرف دقیق و درست نیست، چون می‌دانیم که یکتا ناصر به دلیل خشونت خانگی که در ده سال ازدواجش ادامه داشته از همسر سابقش جدا شده و دخترش قرار بوده به دلیل همین خشونت تنها با نظارت کلانتری به ملاقات پدرش برود. اگر ماجرا به سادگی، قربانی‌سازی و کسب شهرت و اعتبار از این مساله بود، باید مساله بسیار زودتر از اینها مطرح می‌شد، مثلا در جریان یکی از دعوا‌های خانگی، یا دست‌کم در جریان طلاق که رسانه‌ای‌شدن آن به‌خصوص در مورد افراد مشهور، بسیار شایع و عرفی است.

آیا جرأت آن را دارید که مشکلات زندگی خصوصی‌تان را برای جامعه افشا کنید؟


بیشتر بخوانید:  یکتا ناصر کیست؟


به نظر می‌رسد باید کمی بیشتر از تفسیر سطحی در مورد «مطرح‌شدن خشونت خانگی»، به این سوال بپردازیم که خشونت خانگی و نمونه‌های مشابه آن، چرا این قدر دیر و این قدر کم در سپهر عمومی مطرح می شوند؟ چرا تا وقتی زنی به دست مردی کشته نمی‌شود سر‌و‌صدای داخل یک خانه توجهی را جلب نمی‌کند؟ و تا وقتی زنی به دست مردی از حق دیدن فرزندش محروم نمی‌شود مساله عدم تمکین به حضانت‌های واگذار شده در افکار عمومی مطرح نمی‌شود؟

در شبکه‌های اجتماعی و در بحث‌های حاشیه‌ای مهمانی‌های عید، دقیقاً به واسطه روشدن یک ماجرای خشونت خانگی با دو آدم شناخته‌شده در مرکزش، مرور و اشاره به تجربه‌های خشونت خانگی، دردسرهای طلاق، مسیر سخت احقاق حقوق در دعواهای مطرح شده در دادگاه خانواده و مانند آن نقل محافل بوده است. در شبکه‌های اجتماعی هم کاربران شناخته‌شده و شناخته نشده، هر کدام به طریقی مشغول تولید محتوا با موضوع خشونت خانگی هستند.

طبق معمول تمام بحث‌های اجتماعی، طیفی از واکنش‌ها مطرح شده است که یک سرش همدلی تام و تمام با زن و سر دیگرش همدلی تام و تمام با مرد است. واقعا نمی‌توان ارزیابی کرد که کدام یکی از این واکنش‌ها بیشتر یا غالب بر دیگری ست؛ اما حتما می‌توان گفت که طرفدار هر کدام از دو طرف که باشید، واکنش‌های همدلانه به او را بیشتر می‌پسندید و به واکنش‌های غیرهمدلانه به او بیشتر واکنش منفی و خشم و عصبانیت نشان می‌دهید.

طبق معمول عده‌ای هم مشغول ماهیگیری هستند، ادم‌هایی که صرفا به دلیل میل به دیده‌شدن از هر داستان داغی در شبکه‌های اجتماعی محملی برای مطرح کردن خودشان و تبدیل کردن بحث به موضوعی در مورد خودشان استفاده می‌کنند، وسط یکتا ناصر و منوچهر هادی سبز شده‌اند و در حال «نصیحت» و «دلسوزی» و «دفاع از شئون خانواده»، «حرمت مادری» و «حریم خصوصی» بچه و نگرانی برای « تصویر اعضای خانواده در نظر بچه‌ها» شده‌اند. همان‌طور که قابل حدس است، اینها نگهبانان ثبات و عدم تغییر در عرصه عمومی هستند، نه نگهبان اخلاق! به نظر می‌رسد می‌توان از آنها گذشت، چرا که توجه رسانه‌ای تنها آنها را فربه‌تر و در ادامه مسیرشان ثابت قدم‌تر می‌کند.

فرزند خانم ناصر به او بازگردانده شده، اعضای خانواده آقای هادی، و تعدادی دیگر از سلبریتی‌های سینمایی و حقوقی و دیگران حرف‌هایی زده‌اند و ماهی خودشان را گرفته‌اند. بسیاری هم نوشته‌اند که اگر یکتا ناصر بازیگر شناخته شده نبود، احتمالا به این زودی‌ها نمی‌توانست فرزندش را پس بگیرد. مردم ماجرا را با تجربه‌های خودشان مقایسه می‌کنند و درکی شهودی از موقعیت پیدا می‌کنند!

خشونت خانگی با فراموش‌شدن دعوا ناصر و هادی، دوباره به موضوعی که باید در مورد آن سکوت کرد یا نهایتا زیر لب به آن اشاره کرد تبدیل می‌شود. مساله تنها فرهنگ «ابرو» و «با سیلی صورت خود را سرخ نگه داشتن» نیست که باعث می‌شود مردم از آنچه آزارشان می‌دهد آن قدر حرف نزنند که گرفتاری به دملی چرکی تبدیل شود، بلکه به نظر می‌رسد مساله این است که اغلب مردم میل دارند از خودشان تصویری بدون تَرَک عرضه کنند، تصویر آدم قدرتمندی که «قربانی» نمی‌شود، آدمی که منتقد است، اما سوژه نیست. کسی که اگر حرف می‌زند از «درد دیگران» حرف می‌زند، از درد زنان یا مردان ناشناس، و «بی‌صدا»؛ تو گویی صدا داشتن و توانایی حرف زدن و به مخاطب عمومی دسترسی داشتن خود به جرم و شکلی از رانت تبدیل شده است. اگر اغلب مردم صدا ندارند، پس کسانی که صدایی دارند حتما حق ندارند از این صدا برای دفاع از خودشان استفاده کنند!

«دیگری‌سازی»، تنها نوعی از برخورد عمومی با مهاجران، بی‌قدرتان، خرده فرهنگ‌ها و امثال آنها نیست. دیگری‌انگاری و دیگری‌سازی، علاوه بر این می‌تواند تصمیمی باشد که ما در مورد خودمان یا دیگرانی که الزاما متصوف به چیزهای بد نیستند می‌گیریم. از این مسیر است که جامعه بخشی از خودش را انکار می‌کند و مسیرهای اصلاح و تغییر خودش را از دست می‌دهد و بهبود وضعیت را به تاخیر می‌اندازد. دیگری‌سازی هم یکی هم فرار از واقعیت خودمان و نسبت دادن آن به دیگران است، « من که قربانی خشونت نیستم»، «من که می‌توانم از خودم دفاع کنم»، «‌این چیزها که در خانواده ما سابقه ندارد خوشبختانه»، «‌من برای دیگران می‌گویم نه برای خودم»، چون «من آبرو دارم و اگر دهانم را باز کنم آبرویم می‌ریزد»! به همین سادگی، «آبرو»، زرورق نازکی می‌شود روی همه آنچه که تفکر غالب میل دارد جلوی تغییر آن را بگیرد!

ماجرای یکتا ناصر

امثال خانم ناصر اگر آن طور که خودشان می‌گویند به جای «ترس از آبرو»، از مسیر تجربه خودشان راهی برای صحبت کردن از چالش‌های فرهنگی مسلط کشور می‌ساختند، هم فشار را بر خودشان و دیگران کاهش می‌دادند، هم به افزایش آگاهی عمومی کمک می‌کردند و هم چه بسا می‌توانستند بانی ایجاد نهادهای حمایتی برای کمک به دیگران باشند. پذیرش این مساله که قرار گرفتن در موقعیت آسیب‌زا و آسیب دیدن، نه ضعف آسیب دیدگان بلکه ضعف همگان است و باید از مسیر سپهر عمومی با آن مواجه شد و تغییرش داد، می‌تواند از تحمل آسیب سخت‌تر باشد، اما در میان مدت و بلند مدت، حتما تاثیر بیش از رنج کشیدن در سکوت خواهد داشت. شاید حالا وقتش باشد که علاوه بر ابراز تاسف بابت آنچه بر سر خانم ناصر آمده است، از او بابت شجاعتش در توسل به افکار عمومی برای احقاق حقی ضایع‌شده تشکر کرد و از دیگرانی که همین حالا در سکوت رنج می‌کشند هم خواست که یک قدم به جلو بردارند، زرورق را پاره کنند و اقلا در مورد آنچه تجربه می‌کنند حرف بزنند.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲۷
ناشناس
|
France
|
۱۴:۵۷ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۱
7
71
به مسائل مهم مردم بپردازید.
پاسخ ها
ناشناس
| Egypt |
۲۰:۲۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۳
خشونت خانگی جز مسایل مهم نیست؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۵۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۱
11
46
چرا اینقدر دیر جدا می شوند که مثل سگ و گربه به هم بپرند و فرزندان شان را این وسط قربانی کنند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۷:۱۷ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۲
دزست نظربده بفهم چه جمله هایی بکرمیبری
مریم
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۳:۳۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۲
32
26
بنطر من کار خانم یکتا عالی بود و باید بقیه خانمها از ایشون یاد بگیرند بجای سکوت و عذاب کشیدن بخاطر آبرو باید برای گرفتن حق فریاد کشید.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۲۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۳
امثال تو با این نظرات احمقانه باعث زجر کشیدن بچه میشوید نظرتو برای خودت نگه دار
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۴:۱۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۲
18
21
حالا کسب که شهرت بماند.. مهمترین دلیل این موقع مطرح شدن اونم دم عیدی بیشترش بخاطر مسأله آقای (دزد) صدیقی بود تا کانون توجه رو عوض کنن
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۱۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۲
26
12
ازتیپ وایستادن وگاردگرفتن آقای هادی جلوی،قاضی معلومه چه جونوریه خجالت بکش سواستفاده،نکن حق باشنانیست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۲۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۳
جانور تو هستی که حرفهای احمقانه میزنی
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۵۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۲
6
39
نظر من اینه چطور ایشون ده سال ازدواج کرده و ده سال کتک خورده پس این عکس ها و فیلم های خوششون چی هستند این بچه با نفرت دنیا اومده یعنی اصلا این زن و شوهر اصلا همو دوست نداشتن اگه دوست داشتن کی وقت کردن دعوا کنم کی وقت شاد باشن همشون دروغ میگن وااالااااا ???
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۵۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۲
4
28
نظر من اینه چطور ایشون ده سال ازدواج کرده و ده سال کتک خورده پس این عکس ها و فیلم های خوششون چی هستند این بچه با نفرت دنیا اومده یعنی اصلا این زن و شوهر اصلا همو دوست نداشتن اگه دوست داشتن کی وقت کردن دعوا کنم کی وقت شاد باشن همشون دروغ میگن وااالااااا ???
پاسخ ها
ناشناس
| Egypt |
۲۰:۳۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۳
بیشتر کسانی که کتک کاری دارند، یک روز هم عاشق هم بودند و بچه هم دارند. اینکه عکس عاشقانه دارند و بچه دارند، دلیل نمیشود بگویید دروغگو هستند. لااقل والا نگید خدا رو قسم نخورید
اکبر صیام پور
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۴۲ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۲
11
35
خدایی بعضی زنان جامعه ما خیلی صبر دارند دیده ام که خانواده داماد عروس خانواده را جوری باهاش رفتار می‌کنند که با اسیران جنگی اینطور رفتار نمی شود اما چه شود که دیگر صدایشان شنیده شود دختران مردم اسیران شما نیستند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۲۷ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۳
یک کلام بشنو از مادر عروس .اسیر بی خاصیت
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۰۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۳
1
10
سلام انشاالله مشکل همه زن وشوهرها حل بشه وبه خوبی وخوشی برن سر زندگیشون چه پولدار چه بی پول ولی پول زیاد وشهرت زیاد خیلی مشکلات رو برا افرادی که از اوج شهرت وثروت نمی دونند چه کار کنند واز هر ترفند برای جریحه دار کردن احساسات افراد جامعه که خود هزاران مشکل دارند بازی می کنند
امید
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۵۷ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۳
5
12
کدوم خشونت؟؟
با این تیترها میخواهید گار زشت این خانم رو توجیه کنید؟؟؟؟
حضانت این بچه تا ۷ سالگی با مادرش بوده... الانم منوچهر هادی میتونه بچش رو بگیره.
تاریخ تحویل بچه ۵ فروردین بوده...
آقای هادی میتونه از این خانم شکایت کنه
ندا
|
Egypt
|
۲۰:۲۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۳
4
12
یکبار همسایه ما داشت زنش را کتک میزد. من زنگ زدم به ۱۱۰. مامور امد از پایین زنگ ما رو زد. من گفتم واحد کناری ماست. گفت من فکر کردم خودتان دارید کتک میخورید. کتک خوردن همسایه تان ربطی به شما ندارد و بیخود زنگ زدید. هر چه اصرار کردم که زن بیچاره وسط کتک خوردن، چطوری میتواند به شما زنگ بزند و ادرس بدهد. خلاصه حتی حاضر نشد وارد ساختمان شده و زنگ ان واحد را بزند تا لااقل شوهره کمی بترسد. این وضع رسیدگی به خشونت خانگی در کشور ماست
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۲۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۳
8
12
خاک بر سر آن مادری که برای جلب نظر اینطور دخترش را عذاب داد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۳۱ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۳
9
5
کارد که به استخوان برسه یه زن حرفشو علنی می کنه چه بعد از یکسال زندگی مشترک چه بعد از ۱۰ سال
خوشی هم تو زندگی مشترک هست ولی توهین و تحقیر و کتک هم هست
بعد آقایون میگن اینا همش با هم هست دیگه
همینه دیگه از قدیم برا همه زنا بوده تحمل کردن تا ابد هم باید باشه
قانونگذار مرد است
مجری قانون مرد است
همه چیز دست مردهاست
زنهای مثلا قوی و مطرح هم فقط دکور هستن
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۲۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۳
4
11
خانم ناصر دوروغ میگه چرا باور میکنید اخه?
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۴۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۳
10
2
چرا بعضی از این مردها اینقدر قلدر بازی درمیارن چطور دلت اومد دختر مردم راکتک بزنی چون از تو موفق تر بودو.....من برای این اقایون از خود راضی متاسفم البته یک طرفه به قاضی نرفتم از شواهد اینطور فهمیدم ...
دائمی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۴:۳۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۴
4
9
چه خبره یه مطلب به این سادگی رو خشونت خانگی به حساب میارید که چی که باز هم مردان ایرانی رو تو سرشون بزنید وخود زنی کنید یه ماحرای خانگی بین زن وشوهره وهیچکس نمیتونه قضاوت کنه مگر مشاور که حرف هر دونفر رو بشنوه ‌...واقعا فکر کنم خانم یکتا از اینهمه های وهوی به یه چیز دیگه میخوان برسند.. والا ماجرای خصوصی خانوادگی وندیدن چند روزه بچه رو که با توافق بوده تو بوق وکرنا نمیکردند...
ناشناس
|
Canada
|
۰۶:۴۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۴
3
2
سلام خسته نباشید درد درون خانواده فراتر از این چیز ست خانم یکتا ناصر یک هنرمند خوشی‌ها الان به اشتراک گذاشته ناراحتیاشم باید به اشتراک بزاره خوشی و ناخوشی با همند از هم جدا نیستند
ارزو
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۲۲ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۴
3
10
درود
من خودم یکی از زنانی هستم که مورد خشم و خشونت همسرم قرار می‌گیرم با اینکه او فوق لیسانس هست اما مثل یک داعشی افراطی است در همه چیز ... در ضمن به بچه هم دارم فقط کوتاه میایم و سکوت میکنم چون خانواده و قانون پشت آقایون هست بجز در مسایل مالی مثل مهریه.. خانواده میگویند نباید زن مطلقه باشه و مملکت هم به فکر پایین آمدن آمار طلاق
زن برده نیست .. ماشین جوجه کشی نیست .. همه ی زن ها فاحشه نیستند .. زن کلفت نیست بفهمید لطفا آقایون
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۴۴ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۵
والا قانون مهریه هم که طرفداران حقوق مردها دیگه عملا چیزی ازش نزاشتن از قدیمم تا بوده گفتن مهریه رو کی داده کی گرفته ، مهرم حلال جونم آزاد ،من که کالا نیستم که قیمت داشته باشم... عملا دست زنها از قدیم بریده بود از مهریه حالا هم که طرفداران حقوق مردها و،،، ازدواج از نوع حقوق مرد ها که با مردسالاری متفاوته فرهنگ جدید الخلق شده ای که راه بی بند باری شرعی عرفی قانونی آقایون،،، عمیقأ از بیخ چیزی به اسم مهریه حتی قانونی نذاشتن
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۳۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۶
1
3
دعوا بین زن و شوهر میتونه مثل بقیه دعواها هزار و یک دلیل داشته باشه و بنابراین قضاوت اینکه حق با کیه خیلی سخته. ولی در مجموع ازدواج ها با دوز و کلک و تغییرات فرهنگی به ابتذال کشیده شده و زنان بیشتر مقصرند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۴۸ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۶
1
1
اگر امثال یکتا ناصر بجای ازدواج با یک آدم کله گنده یا آقازاده با یک کارگر زحمتکش عاشق ازدواج میکردند خیلی بهتر بود.مقصر زنها هستند
نظرات شما
نظرسنجی
آیا از 26 فروردین تجربه برخورد با گشت ارشاد را داشتید؟
پیشخوان