تاریخ انتشار: ۲۰:۰۶ - ۱۸ شهريور ۱۳۹۷

تحویل ارز مسافرتی؛ با شرایط همان قبلی اما با نرخ بازار

ارز مسافرتی در حالی به بانک‌ها بازگشته که شرایط آن با گذشته تفاوتی نکرده و تنها نرخ این ارز است که همسطح بازار شده و به ازای هر مسافر، با یوروی تا ۱۴ هزار و ۸۰۰ تومانی قیمت خورده است.
تحویل ارز مسافرتی؛ با شرایط همان قبلی اما با نرخ بازار
 

رویداد۲۴ از امروز (یکشنبه) پرداخت ارز مسافرتی بار دیگر در بانک‌ها آغاز شد؛ اما در حال حاضر فقط در هفت شعبه بانک ملی این پرداخت انجام می‌شود. اینکه ارز مسافرتی با چه شرایطی به متقاضیان تحویل می‌شود، پیگیری‌ از شعب از این حکایت دارد که تغییری در نحوه پرداخت نسبت به قبل اتفاق نیفتاده و فقط نرخ متفاوت است. بر این اساس هر مسافر فقط یک بار در سال می‌تواند از شعب بانک ارز مسافرتی دریافت کرده و سقف آن برای کشورها متفاوت است؛ به‌گونه‌ای که برای کشورهای همسایه و مشترک‌المنافع حداکثر ۵۰۰ یورو و برای سایر کشورها تا ۱۰۰۰ یورو به مسافر پرداخت خواهد شد.
ریزش قیمت در بازار طلا و سکه
یکی دیگر از اخبار امروز، درباره کاهش قیمت طلا و سکه بود، به‌طوری که در بازار امروز، سکه تمام طرح جدید ۱۴۰ هزار تومان نسبت به روز قبل کاهش یافته و چهار میلیون و 67 هزار تومان قیمت داشت و هر قطعه سکه یک گرمی 611 هزار تومان قیمت‌گذاری شد.
کشف باند و تخلف بزرگ در حوزه ارزش افزوده
محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - امروز در یک برنامه تلوزیونی حضور یافت و توضیحاتی را درباره مباحث روز این حوزه ارئه کرد. وی با اشاره به اینکه برخی ارز ۴۲۰۰ را گرفتند و گوشی‌ها را گران فروختند، گفت: من وزیر ارتباطات نتوانستم برای اپراتورها ارز بگیرم و باید دید برخی چطور توانستند برای واردات آیفون ارز بگیرند.
وی در پاسخ به مشکلات ادامه‌دار پیامک‌های تبلیغاتی بیان کرد: این مکانیزم که موجب نارضایتی مردم است، انتقاد به‌جایی است. ما ابتدا سرشماره‌های تبلیغاتی را قطع کردیم که بعد آن‌ها از شماره‌های عادی استفاده کردند. سپس ما با استفاده از ظرفیت مردم از سامانه ۱۹۵ استفاده کردیم که بیش از ۷۰ هزار سیم‌کارت قطع شد و این روند باز هم ادامه دارد. از ظرفیت شفاف‌سازی نیز استفاده کردیم و مردم می‌توانند از سامانه  #۸۰۰* ببینند که عضو چه خدمات ارزش افزوده‌ای هستند.
تصمیم جدید ستاد تنظیم بازار برای تامین اقلام تکایا و هیات‌های مذهبی
باتوجه به اینکه هر ساله در آستانه ماه محرم تقاضای محصولات پرمصرف افزایش می‌یابد، برای تنظیم بهتر بازار و تامین اقلام به قیمت مناسب دولت کالاهای اساسی از جمله برنج، گوشت، مرغ و شکر را توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران و شرکت پشتیبانی امور دام استان‌ها برای مصرف نذورات هیات‌های مذهبی و تکایا تامین می‌کرد که امسال با توجه به تخصیص ارز دولتی به نرخ ۴۲۰۰ تومان برای واردات کالاهای اساسی مورد نیاز کشور، این اقلام در بازار مصرف برای همه اقشار با نرخ دولتی باید عرضه شود.
در این باره مسعود بصیری - مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، تامین، توزیع، تنظیم بازار و ذخایر راهبردی وزارت جهاد کشاورزی - درباره عرضه کالاهای اساسی در محرم امسال اعلام کرد: در آخرین جلسه کارگروه تنظیم بازار تصمیم گرفته شده که برای ایام محرم نظارت‌ها بیش‌تر شود تا اقلام وارداتی با دلار دولتی به نرخ منطقی به فروش برسد.
پیشنهاد شارژ کارت‌های یارانه برای کوپن کالا
هادی ابوی -دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران- با اشاره به پیشنهاد طرح اعطای کوپن الکترونیکی به آحاد جامعه با هدف تامین کالاهای اساسی گفت: توزیع کوپن موجب کاهش قیمت بسیاری از کالاها در بازار می‌شود.
وی اظهار کرد: در جلسه‌ای که هفته گذشته با سرپرست وزارت کار داشتیم، اعلام کردیم که معیشت کارگران به دلیل شرایط حاکم بر اقتصاد و رکود کارخانه‌ها با مشکل مواجه شده است و حقوقی که کارگران می‌گیرند، صرفنظر از اقلام مصرفی، کفاف هزینه‌های اجاره‌بها و ایاب و ذهاب را نمی‌دهد.
به گفته ابوی، درصورت اجرای طرح در مرحله اول، افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی و بیمه‌شدگان تامین اجتماعی که دارای کد بیمه هستند، باید مشمول توزیع کوپن شوند.
سیگارها در پستو؛ بازار در التهاب!
در حالی که سیگارهای خریداری شده به پستوها منتقل شده و شاهد التهاب در بازار محصولات دخانی هستیم، محمدرضا تاجدار -رییس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی-  در ارتباط با افزایش غیرمتعارف قیمت سیگار و تعارض قیمت عرضه توسط واحدهای فروش به مصرف کنندگان نسبت به قیمت درج شده روی پاکت‌های سیگار اظهار کرد: بخشی از افزایش قیمت‌ها طبیعی است اما شاهد پدیده‌ای هستیم که بر اساس آن قیمت عرضه شده توسط واحدهای فروش با قیمت درج شده روی پاکت‌های سیگار متفاوت است و سود حاصل از این تعارض به جیب دلالان و محتکران سیگار می‌رود.
قیمت دلار در سال گذشته حدود ۳۴۰۰ تا ۴۲۰۰ تومان بود اما در سال جاری به حدود ۸۰۰۰ تومان در سامانه نیما افزایش یافته است که این نشان دهنده رشد ۱۰۰ درصدی قیمت است و در حوزه محصولات دخانی که ۷۰ تا ۸۰ درصد مواد اولیه وارداتی است، شاهد رشد قیمت‌ها هستیم.
پیدا شدن مقصر گرانی روی دور باطل!
اقلام مختلف مورد نیاز مردم از ظروف یک بار مصرف گرفته تا لوازم‌التحریر طی ماه گذشته یا افزایش قیمت داشته‌اند یا نایاب شده‌اند. مشکلی که مانند یک کلاف سردرگم پیدا کردن منشاء آن ناممکن است. به طوریکه زمانی که برای جست‌وجوی منبع مشکل در راه عرضه‌کنندگان مواد اولیه و تولیدکنندگان قدم می‌گذاریم، به بن‌بست می‌خوریم، زیرا نه‌تنها کسی مشکل را گردن نمی‌گیرد، بلکه انگشت اتهام خود را به سوی دیگری دراز می‌کند.
می‌توان گفت سرآغاز این ماجرا گران شدن قیمت آب معدنی بود. در این راستا چندی پیش پیمان فروهر، دبیر انجمن تولیدکنندگان آب‌های معدنی و آشامیدنی از کاهش ۴۰ درصدی عرضه آب بسته‌بندی به دلیل کمبود بطری به ایسنا خبر داده بود. به گفته وی میزان هر کیلوگرم PET به ۲۳ هزار تومان رسیده است که نسبت به قیمت ۴۵۰۰ تومانی سال گذشته نزدیک به ۵۰۰ درصد رشد یافته است. همین مسئله موجب تا شاهد رشد افسارگسیخته قیمت مواد اولیه بطری باشیم و بازار این مواد به دست دلالان و سودجویان افتاده که باعث شده میزان عرضه  آب بسته‌بندی در بازار حدود ۴۰ درصد کاهش یابد.
هندی‌ها، یک ماه دیگر می‌آیند
پس از اجرایی شدن برجام، وزارت راه و شهرسازی توانست تعدادی از طرح‌ها و برنامه‌های کلان خود را که برای سال‌های نسبتا طولانی مسکوت باقی مانده بود، به مرحله اجرا برساند و در این مسیر تعیین سرنوشت بندر چابهار یکی از اصلی‌ترین برنامه‌ها بود. در حال حاضر و چند ماه پس از آغاز فرایند نهایی آغاز به کار هندی‌ها در چابهار، حالا وزیر راه و شهرسازی خبر از آن داده که شرکت هندی ظرف یک ماه آینده کار خود را در این بندر ایرانی آغاز خواهد کرد.
هند که از سال‌ها قبل با توجه به موقعیت مهم چابهار اعلام آمادگی کرده بود که در این بندر ایرانی حضور پیدا کرده و سرمایه‌گذاری‌های لازم را انجام دهد، این بار قراردادی را نهایی کرد که در چارچوب آن یک سرمایه‌گذاری مستقیم و یک خط اعتباری اقتصادی برای توسعه بندر چابهار در نظر گرفته شود.
بهار نگران‌کننده برای معدن
میزان واردات در بخش صنعت و معدن اما طی سه ماهه نخست سال جاری از لحاظ ارزشی به ترتیب با کاهش ۱۰ درصدی و افزایش ۳۳.۷ درصدی و از نظر وزنی با کاهش ۳۳.۵ درصدی و افزایش ۲۳.۱ درصدی روبرو شده است.
این درحالی است که میزان واردات وزنی صنایع طی مدت مذکور سه میلیون و ۲۶۹ هزار تن بود که نسبت به واردات چهار میلیون و ۹۱۷ هزار تنی در مدت مشابه سال گذشته ۳۳.۵ درصد کاهش داشته است. در مورد واردات وزنی معادن در سه ماهه ابتدای سال جاری نسبت به مدت مشابه نیز واردات ۲۰۱ هزار تنی به ۲۴۷ هزار تن ارتقاء یافته است که افزایشی ۲۳.۱ درصدی را نشان می‌دهد.
قیمت‌گذاری دولتی گریبانگیر بورس کالا شد!
در حالی برخی افراد با حمله به ساختارهای رسمی بورس سعی دارند که معاملات پتروشیمی‌ها و فولادی‌ها را از بورس به فضای غیرشفاف سوق دهند و رانت خود را بیش‌تر کنند که اقتصاددان‌ها معتقدند باید با احترام به مکانیزم بازارهای رسمی از ایجاد رانت جلوگیری کرد.
مدتی است که به دستور وزارت صنعت، معدن و تجارت محصولات پتروشیمی و فولاد طبق ارز پایه ۴۲۰۰ تومانی در بورس کالا عرضه می‌شوند، این اتفاق با این هدف رخ داد که یارانه آن به مصرف‌کنندگان واقعی برسد. اما در حال حاضر می‌بینیم قیمت این کالاها در بازار غیررسمی با قیمت‌های بالایی مورد معامله قرار می‌گیرد و آن یارانه به یک سری از دلالان می‌رسد.
یارانه تخصیص یافته به محصولات پتروشیمی و فولادی با این هدف بود تا قیمت نهایی برای مصرف کننده‌های واقعی و تولیدکننده‌ها کمتر شود، اما درنهایت این اتفاق نیفتاد. پس منطقی به نظر می‌رسد که قیمت پایه برای عرضه این محصولات آزاد شود و با نرخ دلار آزاد مورد معامله قرار گیرد چراکه درنهایت چه قیمت پایه ۴۲۰۰ تومانی رعایت شود و چه نشود، قیمت‌ها در بازار غیررسمی بر اساس ارز آزاد رقم می‌خورد. درنتیجه ریشه قیمت‌های بالا در بورس نیست، بلکه در قوانین دولتی است که بورس موظف به رعایت آن است.  
لااقل تحریم‌های داخلی را کاهش دهید
چند ماه پس از پایان یافتن اعتراضات رانندگان کامیون و فعالان عرصه حمل‌ونقل کشور، این‌بار انجمن صنفی شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی ایران در نامه‌ای به وزیر راه و شهرسازی از او خواسته‌اند که در شرایطی که تحریم‌ها رفت‌وآمد را دشوار کرده، لااقل برخی مشکلات داخلی موجود در این عرصه را برطرف کند.
براساس اطلاعات مندرج در این نامه رسمی این انجمن از وزیر راه و شهرسازی خواسته با توجه به شرایط فعلی کشور که قطعا فشارهای خارجی شرایط را در اقتصاد ایران دشوار می‌کند با مدیریت شرایط و از بین بردن محدودیت‌های داخلی که این انجمن از آن به عنوان تحریم‌های داخلی یاد کرده است، شرایط به وجود آمده را برطرف کند.
پارتی‌بازی برای مدیران؛ هزینه برای خانواده‌ها!
یکی از هزینه‌های اصلی فصل آغازین مدارس برای خانواده‌ها تهیه لباس فرم است که به گفته رئیس اتحادیه خیاطان تهران، مدارس و آموزش و پرورش مسیر اشتباهی را طی و هزینه‌های گزافی را بر خانواده‌ها تحمیل می‌کنند. این در حالی است که حجم قابل‌توجهی از سفارش‌های دوخت این لباس‌ها به خیاطی‌های بدون مجوز ارائه می‌شود و این موضوع به دلیل ارتباطات مدیران مدارس صورت می‌گیرد.
در این رابطه حبیب طهماسبی نیک - رئیس اتحادیه خیاطان زنانه و مردانه تهران - به ایسنا، گفته است: با توجه به اینکه اتحادیه از حدود سه سال گذشته به آموزش‌وپرورش‌های تمام مناطق تهران نامه‌ای در راستای تهیه و دوخت لباس فرم مدارس با قیمت مصوب و اسامی اعضای مورد تائید اتحادیه ارسال کرده، اما آموزش‌وپرورش مسیر انحرافی خود را همچنان طی می‌کند.
منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: