تاریخ انتشار: ۱۶:۳۷ - ۰۱ آبان ۱۳۹۷
' عمران خان ' نخست وزیر پاکستان که طی کمتر از یک ماه و نیم گذشته برای دومین بار به عربستان سفر کرده است با 'سلمان بن عبدالعزیز' پادشاه سعودی دیدار و در مورد همکاری های دو کشور به ویژه در زمینه اقتصادی گفت و گو کرد.
عمران خان درباره همکاریهای اقتصادی با شاه سعودی رایزنی کرد
رویداد۲۴ خبرگزاری دولتی عربستان (واس) در خبر کوتاهی از این ملاقات نوشت : در این دیدار که وزیران اقتصاد و برخی مسئولان دو کشور حضور داشتند ، مسایل مربوط به روابط دو کشور دوست و تحولات منطقه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت .
ناظرین امور منطقه دومین سفر عمران خان به ریاض در کمتر از 5 هفته گذشته را جلب توجه مقامات عربستان برای جذب کمک های مالی به ویژه دریافت وام 5 میلیارد دلاری می دانند.

این سفر درست دو هفته پیش از آغاز مذاکرات بین دولت پاکستان و صندوق بین المللی پول ( هفتم دسامبر)در مورد نحوه دریافت وام چند میلیارد دلاری انجام می شود .

مقامات پاکستانی می گویند : دیدار عمران خان از عربستان ممکن است موقعیت پاکستان را در گفت و گو با مقامات بلند پایه صندوق بین المللی پول تقویت کند.

رسانه های پاکستان به نقل از منابع دولتی این کشور گزارش دادند : عربستان سعودی برای سرمایه گذاری در خاک پاکستان به ویژه در بندر در حال ساخت گوادر در جنوب ایالت بلوچستان شرایط سختی اعلام کرده است و اعلام این شرایط باعث شده تا دولت با برخی از پیشنهادات عربستان مخالفت کند.

از جمله درخواست های دولت پاکستان به عربستان سعودی خرید نفت خام با پرداخت طولانی مدت به این کشور است که به گفته منابع موثق دولتی، عربستان برای آن شرایطی را تعیین کرده است.

سفر نخست وزیر پاکستان با فشار جامعه جهانی به دولت سعودی به دلیل دخالت این کشور در ربوده شدن و قتل 'جمال خاشقچی' روزنامه نگار مخالف ولیعهد سعودی همزمان شده است .

بالا گرفتن دامنه رسوایی قتل جمال قاشقچی منتقد سرسخت سیاست های عربستان سعودی در کنسولگری این رژیم در استانبول، موجب شده است تا واکنش های جهانی به این موضوع ابعاد جدیدی به خود بگیرد که از آن جمله می توان به خودداری بسیاری از مقامات و سران کشورها از شرکت در نشست سرمایه گذاری ' داووس صحرا' اشاره کرد.

این همایش امروز در حالی آغاز شد که از سوی دهها نفر از شخصیت های دولتی و بخش خصوصی ، بازرگانان سرشناس ، شرکت های چند ملیتی و حتی رسانه های بین المللی تحریم شده است .
تحریم جهانی این همایش باعث شد تا خود مقامات ارشد سعودی هم در مراسم گشایش آن حضور داشته باشند.
این همایش قرار بود توسط محمد بن سلمان ولیعهد عربستان افتتاح شود اما او در روزهای اخیر متهم به هدایت قتل سازماندهی شده جمال خاشقی است که گفته می شود با سیاست های ولیعهد ، اختلاف جدی داشته است .
منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: