تاریخ انتشار: ۰۸:۴۲ - ۰۳ آذر ۱۳۹۷
پاسخ ایران به ادعا‌های آمریکا؛
به دنبال اتهامات بی اساس آمریکا در چهارمین کنفرانس بازنگری کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی علیه جمهوری اسلامی ایران، پاسخ جمهوری اسلامی ایران به این ادعا‌های بی پایه در این کنفرانس قرائت و منتشر شد.

رویداد۲۴ جمهوری اسلامی ایران در بیانیه خود که توسط رضا نجفی مدیرکل صلح و امنیت بین المللی وزارت امور خارجه کشورمان در این اجلاس ارائه شد، تاکید کرد: ما از اتهامات بی اساس و جدید آمریکا آن هم در دوره دولت فعلی این کشور تعجب نمی‌کنیم و قاطعانه آن‌ها را رد می‌کنیم. جهان هنوز دروغ تاریخی آمریکا در مورد سلاح‌های کشتار جمعی عراق را فراموش نکرده است. این بیانیه بر ضرورت اعلام صریح این مطلب از سوی آمریکا تاکید دارد که هرگز از سلاح‌های شیمیائی که منهدم نکرده، استفاده نمی‌کند.

در این بیانیه تاکید شده است: آمریکا به عنوان یکی از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد در زمان جنگ رژیم صدام علیه ایران چشم خود را بر روی استفاده گسترده و حشیانه این رژیم از سلاح‌های شیمیائی علیه غیر نظامیان بسته بود. در حالی که مواد اولیه این سلاح‌های شیمیائی را آمریکا و متحدانش تامین می‌کردند و مسئولیت رنج و شهادت ده‌ها هزار ایرانی متوجه آمریکا می‌باشد.

مدیرکل صلح و امنیت بین المللی وزارت امور خارجه کشورمان همچنین تصریح کرد: تروریست‌ها در سوریه بدون حمایت و کمک خارجی نمی‌توانستند به سلاح شیمیائی دست پیدا کنند و این وضعیت شبیه دهه ۱۹۸۰ می‌باشد که ارتش صدام توانست سلاح‌های شیمیائی بدست آورد و استفاده کند.

نجفی خاطر نشان کرد: نباید فراموش کرد که آمریکا تنها کشور دارنده سلاح عضو کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی است که هنوز انهدام ذخایر تسلیحات شیمیایی خود را کامل نکرده است. وی از آمریکا خواست در این کنفرانس با صدور بیانیه‌ای رسمی، فورا تحفظ خود نسبت به پروتکل ژنو را پس گرفته و اعلام نماید، هرگز تحت هیچ شرایطی از سلاح شیمیایی استفاده نمی‌کند و باقیمانده سلاح‌های شیمیایی اش را به موقع منهدم می‌کند.

مدیرکل صلح و امنیت بین المللی وزارت امور خارجه کشورمان افزود: متحد وفادار آمریکا در خاورمیانه یعنی رژیم اسرائیل نیز با کمک این کشور سلاح‌های شیمیایی خود را توسعه داده است که یکی دیگر از موارد عدم پایبندی آمریکا است. همچنین آمریکا بر خلاف تعهداتش طبق کنوانسیون، سلاح‌های شیمیایی رها شده خود را که در ویتنام و کشور‌های همسایه باقی گذاشته اظهار نکرد.

وی تاکید کرد: آمریکا در دروغ گفتن به جهان درباره وجود سلاح‌های کشتار جمعی سابقه تاریخی دارد. در این رابطه وزیر خارجه وقت این کشور در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد برای حمله به عراق به جامعه بین الملل دروغ گفت و حمله به عراق براساس این دروغ شکل گرفت. پس از اشغال عراق نیز، ارتش امریکا سرانجام صدام را در یک سوراخ پیدا کرد، ولی نتوانستند حتی یک مورد سلاح کشتار جمعی بیابند. در حالیکه در جریان حمله به عراق، آمریکا با استفاده از همه نوع سلاح از جمله سلاح‌های مختل کننده اعصاب، اقدام به کشتن هزاران نفر از جمله بسیاری از شهروندان غیر نظامی کرد.
منبع: ایسنا
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: