تاریخ انتشار: ۱۵:۵۱ - ۰۷ آذر ۱۳۹۷
بر اساس آخرین تحلیل سازمان جهانی هواشناسی، احتمال وقوع یک ال‌نینو تا بهمن بین ۷۵ تا ۸۰ درصد است.
ال‌نینوی ۲۰۱۹ در راه است
رویداد۲۴ به گزارش گاردین، آخرین رویداد ال‌نینو در سال ۲۰۱۶ به پایان رسید و با همراهی گرمای ناشی از سوخت‌های فسیلی، سال ۲۰۱۶ را به گرم‌ترین سال ثبت شده در تاریخ تبدیل کرد، اما گرمای ناشی از رویداد ال‌نینو در سال ۲۰۱۹ به اندازه گرمای سال ۲۰۱۶ پیش‌بینی نشده است.

مکس دیلی، مدیر بخش پیش‌بینی وضعیت جوی سازمان جهانی هواشناسی می‌گوید: انتظار نمی‌رود که ال‌نینوی پیش‌بینی شده در سال ۲۰۱۹ به شدت ال‌نینوی سال‌های ۲۰۱۵-۲۰۱۶ باشد با این حال می‌تواند تغییراتی اساسی در الگوی دما و بارش بسیاری از مناطق ایجاد کرده و در نتیجه مشکلاتی جدی در حوزه‌های کشاورزی، امنیت غذایی، مدیریت منابع آب و بهداشت عمومی ایجاد کند. رویداد ال‌نینوی سال ۲۰۱۹ همچنین می‌تواند پس از اضافه شدن به گرمای حاصل از تغییر اقلیم، سال ۲۰۱۹ را با گرمایی شدید همراه کند.

کارشناسان پیش‌بینی وضع هوا در آمریکا هم رویداد ال‌نینو را قریب‌الوقوع اعلام می‌کنند.
 
سازمان هواشناسی استرالیا، ماه گذشته خبر از نزدیک شدن تابستانی گرم و خشک با احتمال آتش‌سوزی‌های گسترده داد و سبب شد کشاورزان که همین حالا هم از خشک‌سالی به تنگ آمده‌اند ناامیدتر شوند. به گفته این سازمان، تغییر اقلیم، اثرات ال‌نینو را تشدید می‌کند: انتشار دی‌اکسیدکربن حاصل از سوزاندن میلیارد‌ها تن سوخت فسیلی ادامه دارد و غلظت گاز‌های گلخانه‌ای به حداکثر میزان ثبت شده رسیده است و این بدان معناست که اثرات افزایش دما ناشی از رویداد ال‌نینو تشدید خواهد شد. حالا باید منتظر ماند و دید رویداد ال‌نینو در سال ۲۰۱۹، گرمای ال‌نینوی ۲۰۱۶ را خواهد شکست یا نه.

تیم استاکدیل از مرکز پیش‌بینی میان‌مدت وضع هوای اروپا می‌گوید: انتظار می‌رود دمای هوا در سال ۲۰۱۹ از میانگین دما بالاتر باشد، اما برای پیش‌بینی اینکه در سال ۲۰۱۹ رکورد گرمای هوای سال ۲۰۱۶ شکسته خواهد شد یا نه هنوز زود است.

بر اساس اعلام سازمان جهانی هواشناسی، ال‌نینوی قریب‌الوقع، به احتمال ۷۵‌-۸۰ در صد، به افزایش قابل توجه دما بین دسامبر ۲۰۱۸ و فوریه ۲۰۱۹ منجر شده و به احتمال ۶۰ در صد تا ماه آوریل ادامه خواهد داشت.

شدیدترین ال‌نینو، دمای سطح آب در غرب اقیانوس آرام را دستکم ۱.۵ درجه از میانگین دما بالاتر می‌برد که بر اساس پیش‌بینی این سازمان، این افزایش دما در اثر ال‌نینوی ۲۰۱۹، بین ۰.۸ تا ۱.۲ درجه سانتی‌گراد خواهد بود.

ال‌نینو (به اسپانیایی: El Niño) یکی از چرخه‌های مشهور آب و هوایی جهان است که هر ۲ تا ۷ سال یک‌بار باعث ایجاد ناهنجاری‌های بزرگی در آب و هوای سراسر سیّارهٔ زمین می‌شود. از جمله این ناهنجاری‌ها می‌توان به سیلاب‌های ناگهانی، خشک‌سالی، قحطی و اپیدمی اشاره کرد. ال‌نینیو به طور ساده عبارت است از یک رخداد اقلیمی کلان که در اثر رها شدن انرژی انباشته در بزرگترین حوزه اقیانوسی جهان یعنی جنوب اقیانوس آرام رخ می‌دهد. نشانه اولیه آن هم تغییر جهت جریان آب‌های سرد و گرم و همچنین باد‌های این منطقه است
منبع: تسنیم
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: