تاریخ انتشار: ۱۱:۲۴ - ۲۰ دی ۱۳۹۷
رویداد۲۴ خبر می‌دهد؛
احزاب اصلاح طلب در هفته سوم دی ماه به فعالیت‌های خود ادامه دادند. مهمترین خبر اینکه شنیده شد اعضای یک حزب در کردستان بازداشت شده‌اند.

بازداشت اعضای یک حزب در کردستان/ سخنرانی تاجزاده در تهران

رویداد۲۴ روز جمعه کنگره سالیانه انجمن اسلامی جامعه پزشکی برگزار شد. این حزب هر سال کنگره برگزار می‌کند، اما انتخاب اعضای شورای مرکزی آن هر دو سال یکبار صورت می‌گیرد؛ لذا در مجمع عمومی امسال، انتخابات درون گروهی برگزار نشد با این حال مراسمی برای یادبود دکتر نوربخش، عضو فقید این تشکیلات برگزار شد.

همچنین بهزاد نبوی، سعید لیلاز و علی شکوری راد در موضوعات مختلف سیاست داخلی و خارجی و اقتصاد برای حاضران سخنرانی کردند.

بازداشت اعضای حزب همکاری ملی؟

حزب همکاری ملی یکی از احزاب کوچکی است که سال‌هاست مجوز فعالیت دارد و عموما در ائتلاف‌های فرعی در انتخابات شرکت می‌کند. مثلا در سال ۸۶ در ائتلافی به نام اصولگرایان اصلاح طلب شرکت کرده بود. این حزب در چند شهر غرب کشور نیز فعالیت دارد.

این هفته چند سایت حقوق بشری نوشتند دبیر شاخه کردستان حزب وحدت ملی و چهار عضو کمیته محیط زیست این حزب، در سنندج و کامیاران بازداشت شده‌اند. در این خبر‌ها آمده بود  عیسی فیضی فعال محیط زیست و عضو سابق شاخه کردستان حزب وحدت ملی، روز شنبه ۱۵ دی در شهر کامیاران و در مغازه خود بازداشت شده است.

روز ۱۲ دی نیز فرهاد محمدی، وکیل دادگستری و دبیر شاخه کردستان حزب وحدت ملی، بعد از احضار به اداره اطلاعات شهر سنندج بازداشت شده بود. همپنین یک روز پیش از آن هادی کمانگر، رضا اسدی و فاضل قیطاسی، از اعضای کمیته محیط زیست حزب وحدت ملی شاخه کردستان بازداشت شده بودند.

سخنرانی تاجزاده در دفتر حزب اتحاد

روز سه شنبه ۱۸ دی مصطفی تاجزاده در برنامه «چه باید کرد» در دفتر حزب اتحاد ملت سخنرانی کرد. تاجزاده معاون سیاسی وزیر کشور خاتمی و از جمله زندانیان اعتراضات سال ۸۸ بوده است و سخنرانی او با استقبال اعضای حزب و شهروندان تهران مواجه شد.

تاج زاده در این سخنرانی گفت: اولویت من اصلاحات است نه اصلاح طلبان، لذا معتقدم باید بار‌ها شکست و پیروزی را تجربه کرد و برای رقبا نیز احترام قایل شد.  

او گفته دستور مذاکرات هسته‌ای در زمان احمدی نژاد صادر شد و روحانی و ظریف آن را به خوبی مدیریت کردند، به دلیل مشکلات اقتصادی عدیده در دوره دوم دولت احمدی نژاد همه به ضرورت مذاکرات هسته‌ای پی برده بودند، به همین دلیل رهبری در سال ۹۱ فرمودند؛ این تحریم نیست بلکه جنگی تمام عیار است.  

وی ادامه داد: در سال‌های ۹۰ و ۹۱ کسی نمانده بود که تحریم را موهبت الهی بداند و تقریبا همه طرف‌های داخلی در خصوص اصل مذاکره هم صدا بودند و نمود آن در سخنرانی رهبری در مشهد بود. 

تاج زاده اظهار کرد: ما باید از تجربیات تاریخی استفاده کنیم و جلوی اشتباهات را قبل از وقوع بگیریم. مرحوم هاشمی رفسنجانی در سال ۶۸ به صراحت گفت، ما می‌توانستیم از وقوع جنگ با صدام و بعد از ادامه جنگ پس از فتح خرمشهر جلوگیری کنیم، این حرف را فرمانده جنگ می‌زند نه یک منتقد جنگ.  

جزئیات جدید از افتتاح دفتر حزب پیشرو اصلاحات در قزوین

هفته گذشته حزب پیشرو اصلاحات در قزوین هم آغاز به کار کرد. در مراسم افتتاح دفتر این حزب در قزوین، صوفی وزیر تعاون خاتمی و دبیرکل این حزب و محمد علیخانی عضو شورای شهر تهران حضور داشتند.

محمدحسین زرآبادی مسئول راه اندازی دفتر حزب پیشرو اصلاحات در قزوین، جزئیات بیشتری از افتتاح دفتر این حزب مطرح کرده و گفته در مراسم افتتاح علاوه بر علی صوفی دبیرکل حزب، فرهاد درویش استاد دانشگاه، سیاوش قهوه چیان، محمد نورمحمدی و صفری از اعضای شورای مرکزی حزب و سیده حمیده زرآبادی نماینده مردم قزوین حضور داشتند.

بیست حزب جدید، وضعیت خود را با قانون احزاب تطبیق دادند

چند روز پیش اعلام شد بیست حزب جدید خود را با قانون جدید احزاب انطباق داده‌اند. انجمن اسلامی فرهنگیان استان قم، انجمن اسلامی مهندسان ایران (ابراهیم اصغرزاده) انجمن روزنامه نگاران زن ایران (ژاله فرامرزیان) جامعه دانش آموختگان دانشگاه آزاد اسلامی تهران، جامعه اسلامی کارگران، جامعه زنان انقلاب اسلامی، جامعه انجمن‌های اصناف و بازار (کریمی اصفهانی) جامعه اسلامی مهندسین (محمدرضا باهنر) جمعیت زنان مسلمان نواندیش (فاطمه راکعی)، جمعیت فدائیان اسلام (محمدمهدی عبدخدایی)، جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی (مجتبی شاکری)، جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی (محمد دهقان)، حزب توسعه و عدالت ایران‌اسلامی، حزب همدلی مردم تهران (سید حمد نبوی)، حزب اعتدال و توسعه (محمد باقر نوبخت)، سازمان دانشجویان و دانش آموختگان استان خوزستان، سازمان رهروان فردا استان خوزستان، مجمع نیرو‌های خط امام (هادی خامنه ای)، مجمع اصلاح طلبان استان کرمانشاه، خانه پرستار (محمد شریفی‌مقدم) این بیست حزب جدید هستند.

در این هفته همچنین جلسه شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان برگزار شد که مصوبه مهمی نداشت.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: