دستور رئیس قوه قضائیه برای بررسی شکنجه اسماعیل بخشی/ تخلف یک بازجو را نباید به حساب کل مجموعه گذاشت
تاریخ انتشار: ۱۷:۵۳ - ۱۷ دی ۱۳۹۷
تعداد نظرات: ۱ نظر
رئیس قوه قضاییه با اشاره به ادعا‌ی شکنجه اسماعیل بخشی کارگر نیشکر هفت تپه، به دادستان کل کشور دستور داد با اعزام تیمی به منطقه، ابعاد این موضوع را بررسی کند.

دستور رئیس قوه قضائیه برای پیگیری شکنجه اسماعیل بخشی/ تخلف یک بازجو را نباید به حساب کل مجموعه گذاشت

رویداد۲۴ آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضاییدر مورد ادعای شکنجه اسماعیل بخشی صحبت کرد و گفت: به دادستان کل کشور دستور می‌دهم که همین امروز با تشکیل هیئتی مستقل و اعزام این هیات به منطقه، موضوع را مورد بررسی قرار دهند و هر چه سریع‌تر نتیجه بررسی‌ها را به اطلاع اینجانب و مردم عزیزمان برسانند.

تخلف احتمالی یک بازجو را نباید به حساب یک مجموعه گذاشت

رئیس قوه قضاییه گفته چنین مسائلی برای ما بسیار مهم است، زیرا هیچگاه بنای جمهوری اسلامی، دستگاه قضایی و نهاد‌های امنیتی و اطلاعاتی چنین تخلفاتی نبوده و ما آن را به لحاظ شرعی و قانونی ممنوع می‌دانیم. ممکن است کارگری متخلف باشد، اما به هیچ عنوان برخورد خلاف قانون با او پذیرفته نیست. البته تخلف احتمالی یک بازجو هم نباید به حساب یک مجموعه گذاشته شود؛ گرچه خود دستگاه‌های امنیتی و انتظامی نیز موظفند از طریق بازرسی‌ها و سایر ساز و کار‌های نظارتی از وقوع تخلفات جلوگیری کنند، اما به هر حال متهم کردن کل یک دستگاه به دلیل اقدام احتمالی یک فرد، شایسته نیست.

آملی لاریجانی با بیان اینکه گاهی نیز ادعا‌هایی به دلیل عدم اطلاع از حقوق قانونی مطرح می‌شود یا زندانی تصور می‌کند محیط زندان باید برایش مانند هتل باشد، به وجه دیگر انتشار این اخبار اشاره کرد و یادآور شد: مجموع برخورد‌هایی که در رسانه‌ها به ویژه رسانه‌های دشمن با این موضوع صورت می‌گیرد، حاکی از امارات و قرائنی است که نشان می‌دهد این ماجرا می‌تواند در ادامه پروژه‌های پی در پی و تخریبی دشمن علیه نظام باشد. البته ابعاد مختلف این موضوع باید بررسی شود و ما پیش از بررسی‌ها هیچکس را تخطئه و تکذیب نمی‌کنیم.

رئیس قوه قضاییه افزود: اظهارات و واکنش‌های دشمن در این قبیل موارد، در داخل کشور نیز مشتریان خاص خود را دارد. اکنون نیز برخی روزنامه‌ها و رسانه‌ها دفاع‌های نامعقول از افراد می‌کنند و به شایعات علیه نظام دامن می‌زنند. آیا اگر دشمن یک موضوع را در بوق و کرنا کرد، مقتضای امنیت ملی این است که دنباله رو او شویم؟

آملی لاریجانی با بیان اینکه برخی، از این قبیل اتفاقات برای متهم ساختن نهاد‌ها و تسویه حساب‌های سیاسی و جناحی استفاده می‌کنند، به جنایات آمریکا در زندان‌های ابوغریب و گوانتانامو اشاره کرد و گفت: تظلم خواهی، حق هر شهروندی است و ما به این حق احترام می‌گذاریم، اما اینکه دستگاه‌ها و بوق‌های تبلیغاتی دشمن در برابر آن دست جنایات سکوت می‌کنند و در برابر اتفاقات و ادعا‌ها در کشور ما، بوق‌های رسمی انگلیس، آمریکا و اذناب منطقه‌ای آن‌ها اینگونه به میدان می‌آیند و عده‌ای هم با آن‌ها همنوایی می‌کنند، نشان می‌دهد که بحث تسویه حساب‌های شخصی و سیاسی در میان است، نه مصالح مردم، زیرا در همین کشور، بار‌ها روحانیان و دیگر آمران به معروف شهید و مجروح شده اند، اما هیچ صدایی بلند نشده است!

رئیس قوه قضاییه با تاکید مجدد بر لزوم پیگیری حقوق شهروندان، ابراز امیدواری کرد که افراد و رسانه‌های مروّج شایعات نیز پیش از آنکه مورد برخورد قرار بگیرند، بصیرت لازم را به خرج دهند و از همصدایی با دشمن خودداری کنند.

با بیان اینکه دشمن دست از دشمنی خود برنداشته و با ابزار‌های جدیدتر و تلاش بسیار گسترده‌تر برای از بین بردن نظام جمهوری اسلامی به میدان آمده است، خاطرنشان کرد: «تهاجم فرهنگی» و «ناامیدسازی مردم»، دو پروژه مهم دشمن است که آن را با ابزار گوناگون دنبال می‌کند. البته این دو پروژه از اول پیروزی انقلاب مطرح بوده است. مقام معظم رهبری در سال‌های دور، مسئله تهاجم فرهنگی را به مسئولان هشدار دادند؛ البته متأسفانه این اخطار و هشدار در دورانی جدی گرفته نشد و حتی عده‌ای در داخل با این پروژه دشمن همراهی کردند.

آملی لاریجانی با اشاره به اقدامات مدعیان روشنفکری دینی و به صحنه آمدن آنان با پشتیبانی‌های گسترده تبلیغاتی تصریح کرد: این افراد کاملاً در حال زدودن ریشه‌های تفکر دینی بودند و تمام تشکیکات ممکن را از سراسر عالم جمع می‌کردند و در دامن جوانان ما می‌ریختند، چون می‌دانستند که این نظام، مبتنی بر یک مکتب اعتقادی، معنوی و دینی است.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه عمده این فعالیت‌ها در پوشش‌هایی نظیر «دیالوگ»، «بحث آزاد» و «نشست علمی» مقالات تحقیقی صورت می‌گرفت، یادآور شد: این در حالی بود که چنین افرادی به هیچ وجه اهل تدقیق مدرسی و دانشگاهی نبودند و رفتار و گفتارشان مشحون از جنبه‌های تبلیغاتی بود. در کنار این موارد، شاهد ترویج فیلم‌ها و ترجمه رمان‌هایی بودیم که با اهداف تهاجم فرهنگی سازگار بود و در این میان، کانال‌های ماهواره‌ای نیز در حال توسعه بودند. همچنین مزدوران قلم به دستی را در داخل کشور به کار گرفتند و با استفاده از ابزار‌هایی مانند انواع سایت‌ها و ... تهاجم فرهنگی گسترده را در دستور کار قرار دادند.

آملی لاریجانی با بیان اینکه همچنان این پروژه در صدر سیاست‌های دشمن قرار دارد، به ذکر مثالی در این زمینه پرداخت و گفت: در همین موضوع حجاب و عفاف نگاه کنید که به چه نحو با این مسئله دینی و اعتقادی مردم مقابله می‌کنند و هر کسی را هم که از این ارزش دفاع می‌کند به شکلی متهم می‌سازند. شخصی در گوشه‌ای کشف حجاب کرده که البته با توجه به تلاش‌ها و ابزار دشمن، چنین کاری غیر طبییعی نبوده است. به محض وقوع این اتفاق، دفاع گسترده از این شخص را آغاز کردند. این در حالی است که قوانین ما از جمله قانون مربوط به ممنوعیت کشف حجاب از سوی نمایندگانی به تصویب رسیده که با رای مردم بر سر کار آمده اند و در همه کشور‌ها نیز قوانین داخلی از احترام برخوردارند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به تشکیل انواع کمپین‌های حقوق بشری برای دفاع از نقض قانون در ایران، اظهار کرد: دشمنان ما از کوچکترین حادثه در کشور برای رسیدن به اهداف خود بهره برداری می‌کنند و در جهت تحریک مردم گام برمی دارند، اما همین کمپین‌های حقوق بشری در برابر جنایاتی که امروز در یمن، عراق، لبنان، فلسطین و ... رخ می‌دهد سکوت کرده اند.

آملی لاریجانی با بیان اینکه متاسفانه در دوره‌ای از مدعیان روشنفکری که پیاده نظام تهاجم فرهنگی دشمن بودند، حمایت‌های رسمی در داخل کشور صورت می‌گرفت، به پروژه ناامید ساختن مردم اشاره کرد و گفت: در همین چند ماه اخیر برای ناامیدسازی مردم انواع تلاش‌ها و ابزار‌ها را به کار گرفتند و تمام رسانه هایشان به صورت شبانه روزی مشغول بمباران تبلیغاتی و ایجاد یأس در جامعه ما هستند. از هر آنچه که به دستشان می‌رسد به نحوی برای تخریب نظام استفاده می‌کنند و متاسفانه ما هم در تبیین دستاورد‌ها و مقابله با این هجوم رسانه‌ای موفق نبوده ایم.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
0
0
انصافا میتونم بگم بیش از 90 درصد از مردم از عملکرد قوه قضائیه مخصوصا در 10 سال اخر ناراضی هستند روند رسیدگی به پرونده ها بسیار کند هست و اکثرا به شوراهای حل اختلاف ارسال مشوند هزینه های تمبر و دادرسی هم زیاد شده نوع رفتار قضات و حتی کارکنان دادگستریها با مردم چندان خوب نیست و چندان جدیتی برای احقاق حق مظلوم ندارند با قوانین دست و پا گیر
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: