تاریخ انتشار: ۱۵:۳۳ - ۲۱ دی ۱۳۹۷
اختصاصی رویداد۲۴؛
زنان اصلاح‌طلب تشکیلات تازه‌ای به نام صدف تاسیس کرده‌اند که قرار است در فضای سیاسی کشور و انتخابات مجلس یازدهم اثرگذاری کند.

صدف، تشکیلات تازه زنان اصلاح طلب برای اثرگذاری در فضای سیاسی کشور

رویداد۲۴ چهار حزب زنان اصلاح طلب (جمعیت زنان مسلمان نواندیش، جمع زنان اصلاح‌طلب، انجمن روزنامه‌نگاران زن و جمعیت دفاع از حقوق بشر زنان) روز پنجشنبه نشست مشترکی را برگزار کردند. نشستی با سخنرانی مصطفی تاجزاده، معاون سیاسی وزیر کشور دولت خاتمی. این نشست مشترک تحت عنوان «صدف» برگزار شد؛ است که موسسان آن گفته‌اند قرار است احزاب زن اصلاح‌طلب را گرد هم جمع کند.

پیش از این دبیران کل این احزاب در یک نامه به فدریکا موگرینی، آنگلا مرکل و ترزا می به‌عنوان بانوان مسئول در برجام، بدعهدی آمریکا را محکوم و خواستار سیاست‌ورزی آنان برای حفظ توافق هسته‌ای شده بودند.

فاطمه راکعی دبیرکل جمعیت زنان مسلمان نواندیش، زهرا شجاعی دبیرکل مجمع زنان اصلاح‌طلب، ژاله فرامرزیان دبیرکل انجمن روزنامه‌نگاران زن و شهیندخت مولاوردی دبیر کل جمعیت دفاع از حقوق بشر زنان آن نامه را امضا کرده بودند. همین چهار حزبی که حالا محور گردهم آیی صدف شده‌اند.

اما حالا آنطور که ساجده کیانوش راد عضو شورای مرکزی جمعیت زنان مسلمان نواندیش به رویداد۲۴ می‌گوید این نشست برگزار شد تا صدف، چتری باشد که اعضای این چهار حزب نیز در مشورت و هم‌افزایی توان تشکیلاتی آن شرکت کنند.

کیانوش راد می‌گوید قرار است این چهار حزب در مجموعه صدف به صورت مشترک کار کنند. وی می‌گوید در اولین نشست صدف، به جز سخنرانی آقای تاجزده، دو کارگاه لزوم مشارکت سیاسی زنان و اولویت‌های مطالبات زنان هم برگزار شد.

به گزارش رویداد۲۴ در این گردهمایی، نشریه‌ای دو صفحه‌ای هم با یادداشت‌هایی از زهرا شجاعی و فخرالسادات محتشمی پور بین حضار توزیع شده است.

اصلاح طلبان در انتخابات مجلس و شورای شهر، سهمیه سی درصدی برای زنان در نظر گرفتند و در پیگیری مسائل زنان نیز، عموما مدرن‌تر از رقبای اصولگرای خود رفتار می‌کنند. به نظر می‌رسد تشکیل صدف، برای افزایش توان تشکیلاتی زنان اصلاح طلب موثر باشد.

در شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان، به جز دبیران کل این احزاب، پرستو سرمدی عضو شورای مرکزی جمعیت زنان نواندیش، زنان دیگری نیز مثل آذر منصوری (نماینده حزب اتحاد ملت) الهام فخاری (نماینده سازمان عدالت و آزادی) و فرزانه ترکان (عضو شورای مرکزی کارگزاران)، فائزه دولتی (نزدیک به بنیاد امید ایرانیان) و الهه کولایی (عضو شورای مرکزی حزب پیشرو اصلاحات) حضور دارند.

به جز این چهار حزب، جامعه‌ زنان انقلاب اسلامي به دبیرکلی اعظم طالقانی، مجمع اسلامی بانوان به دبیرکلی فاطمه کروبی و جمعیت زنان جمهوری اسلامی به دبیرکلی  زهرا مصطفوی دیگر احزابی هستند که با گرایش نزدیک به جریان اصلاح‌طلب فعالیت می‌کنند اما در سال‌های اخیر از فعالیت تشکل‌های زنان کاسته شده است.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش ویژه
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین