تاریخ انتشار: ۱۱:۵۳ - ۰۳ بهمن ۱۳۹۷
ساعاتی بعد از انتشار اطلاعیه یکی از شرکت‌های ارائه‌دهنده درگاه پرداخت اینترنتی درباره «اجرای رزمایش قطع اینترنت برای برخی سرویس‌های مبتنی بر کارت بانکی»، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نسبت به این اقدام که قرار است از سوی سازمان پدافند غیرعامل اجرا شود، واکنش نشان داد.
درخواست آذری جهرمی برای لغو رزمایش قطع اینترنت
رویداد۲۴ در حالیکه قرار است تمام سرویس‌های مبتنی بر کارت در تاریخ ۱۳۹۷/۱۱/۷ از ساعت ۱۰ تا ۱۲ به‌مدت دو ساعت قطع شود، به پذیرندگانی که دارای سرویس خارج از کشور هستند هشدار قطع سرویس پرداخت داده شده است.

فرآیند کار به این شکل است که تمام پذیرندگان دارای سرور خارج از کشور، از دسترس خارج خواهند شد.

حال با توجه به این اطلاعیه که از سمت یک شرکت خدمات پرداخت به برخی استارتاپ‌ها و کسب‌وکار‌ها ارسال شده، وزیر ارتباطات با طرح سوالی در توییتر که بازخورد‌های بسیاری در بین کاربران این شبکه داشت، سعی کرد به آسیب‌شناسی این کار (رزمایش قطع اینترنت) بپردازد.

موضوع سوال به شرح «تصور کنید یک روز صبح متوجه شوید که تمام سامانه‌های بانکی بانک شما تا اطلاع بعدی از دسترس خارج شده است، چه حس و عکس‌العملی خواهید داشت؟» بود.

وزیر ارتباطات بعد از طرح این سوال گفت: زیرساخت بانکداری الکترونیکی از زیرساخت‌های حیاتی کشور محسوب می‌شود که باید در برابر تهدیدات از جمله تحریم، مقاوم باشد؛ تست پدافند غیرعامل بر روی شرکت سداد هم برای سنجش تاب‌آوری آن بوده و ارتباطی با اینترنت کشور ندارد.

آذری جهرمی با تأکید بر اینکه عبارت "رزمایش قطع اینترنت" یکی از فجیع‌ترین عباراتی بود که برای ضایع کردن یک موضوع بسیار مهم مثل بررسی تاب‌آوری زیرساخت‌های حیاتی کشور، بکار برده شد، تصریح کرد: اینگونه ناشی‌گری می‌کنیم و بعد فضای مجازی را مقصر می‌دانیم؛ باید بپذیریم در شناخت رسانه ضعف داریم.

وی افزود: پس از اطلاع، خواستم این برنامه لغو شود؛ راهکار‌های دقیق‌تر و کم‌هزینه‌تری برای بررسی تاب‌آوری زیرساخت‌ها وجود دارد.

با توجه به اینکه برگزاری این رزمایش قرار است هفته آینده انجام شود و با توجه به این درخواست وزیر ارتباطات، احتمال لغو این اقدام از سوی سازمان پدافند غیرعامل و مذاکره با این وزارتخانه برای احصای راه‌های دیگر سنجش تاب‌آوری وجود دارد که البته باید منتظر تصمیمات بعدی ماند.
منبع: تسنیم
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: