تاریخ انتشار: ۰۶:۱۷ - ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
تعداد نظرات: ۶ نظر
رویداد۲۴ بررسی می‌کند؛
«ابر تورم» که معمولا به تورم‌های بالای ۵۰ % گفته می‌شود در حال ظهور است و نشانه‌هایش را در قیمت‌های کالا‌های اساسی مانند گوشت، مرغ، برنج و سایر اقلام اساسی می‌توان به وضوح مشاهده کرد.

ابرتورم در راه است/ لایحه بودجه، دولت را مجبور به استقراض از بانک مرکزی می‌کند

رویداد۲۴ حمیدرضا کشاورز: تسریع بودجه سال ۹۸ زیان‌های فراوانی را به جامعه وارد خواهد نمود که از آن جمله میتوان به عدم توان دولت به واریز به صندوق توسعه ملی و در نتیجه استقراض از بانک مرکزی دانست.

فرایند لایحه بودجه سال۹۸ به ترتیبی است که دولت با تمرکز وجوه در سازمان‌ها و یا نهاد‌هایی که امور موازی را به انجام میرسانند توجهی به نقاط بحرانی نکرده است. بطور مثال اختصاص بیش از ۷۰۰۰ میلیارد تومان وجه برای تخصیص به سازمان تبلیغات اسلامی که همزمان نهاد‌های موازی با ان نظیر حوزه‌های علمیه، مساجد و تکایا، می‌توانند جورش را بکشند از اهمیت بیشتری برخوردار است یا پرداخت بدهی کارگرانی که در طی سال ۹۷ دچار عقب ماندگی حقوق و دستمزدشان شدند و نسبت به این موضوع اعتراضاتی هم داشتند.

به نظر می‌رسد برنامه ریزی کلان دولت در راستای تهیه و توزیع کالا‌های اساسی مورد نیاز مردم تمرکز پیدا کرده ولی راهکار‌های رشد و تعالی، عدم انحراف بودجه نگریسته نشده است.

حسام الدین آشنا که در فصل بودجه نویسی به گروگان گرفتن بودجه اشاراتی داشت دقیقا به همین نکات توجه کرده بود. چنانچه اصلاحات عمده‌ای توسط مجلس روی لایحه بودجه اعمال نشود، دولت مجبور خواهد شد دست به استقراض از بانک مرکزی بزند و این به معنای عدم واریز پول به صندوق توسعه ملی خواهد بود که روشی است که دولت از زمستان ۹۶ تا پایان ۹۷ بر آن اصرار داشت و صندوق توسعه ملی را شرایط ضعف فراوانی قرار داد و از قدرت آن کاست.

استقراض از بانک مرکزی هم دولت را دچار تبعات زیادی می‌کند که از جمله آن می‌توان به بالا رفتن نرخ ارز در پی بی ارزش شدن وجهه پول ملی دانست. یعنی اینکه وقتی دولت از بانک مرکزی استقراض می‌کند به معنای آن است که منابع خارجی برای استقراض گیر نیاورده و مجبور شده برای پوشش هزینه‌هایش رو به دم دست‌ترین منابع یعنی بانک مرکزی بیاورد این موضوع خود به خود روی ارزش پول ملی اثر می‌گذارد و شرایط را برای دولت سخت‌تر خواهد کرد و از ارزش پول ملی خواهد کاست و از ارزش نرخ برابری پول ملی برابر ارز‌های خارجی می‌کاهد.

عملکرد دولت در استقراض از بانک مرکزی نرخ دلار را بالا خواهد برد و موجبات افزایش نرخ تورم خواهد شد صندوق بین المللی پول در این شرایط فعلی نرخ تورم را بیش از ۵۵% و مرکز آمار ایران این نرخ را ۳۸/۵% اعلام می‌کند، به هر حال آنچه رویداد۲۴ پیش بینی کرده بود یعنی «ابر تورم» که معمولا به تورم‌های بالای ۵۰ % گفته می‌شود در حال ظهور است و نشانه‌هایش را در قیمت‌های کالا‌های اساسی مانند گوشت، مرغ، برنج و سایر اقلام اساسی می‌توان به وضوح مشاهده کرد.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۶
مجتبی صبحی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
0
6
خدا به دادمون برسه وسلام...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
1
4
زندگی مان شده دلشوره واضطراب واسترس , زندگی بد که میگویند وضعیت زندگی من و امثال من است
سعید حسینی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
1
2
.
من اگر جای مسئولین بودم
تورم را تا 150 درصد افزایش میدادم

چون ملت ثابت کرده اند توان ایستادگی دارند...
البته نظر وزرای دولت ( جهل و یأس ) هم همین است... ( اشاره به مصاحبه وزیر نفت)

.
بی سواد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
2
1
مشکل اگر با 700 میلیارد بوجود آمده فقط کافی است فرارمالیاتی پزشکان میلیاردر را که طبق گفته مجلس و دولت 7000میلیارد میشود وصول کرد .ولی از آن راحت تر اینست که جلوی پرداخت هایی نجومی چند صد میلیونی به پزشکان که طبق گفته مجلس و دولت 65000میلیار میشود را گرفت و یا حقوق های نجومی را که باز هم طبق گفته مجلس 36000میلیارد میشود متوقف کرد تا مملکت ویران نشود
پاسخ ها
hamed
| United Arab Emirates |
۰۲:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
ای دانشمند
تا حالا کحا بودی
دکل نفت کی قورت داد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
0
0
علی برکت الله
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش ویژه
پربحث ترین عناوین