تاریخ انتشار: ۱۷:۵۶ - ۲۸ بهمن ۱۳۹۷
وزیر دفاع:

زیر دریایی«فاتح» مجهز به موشک کروز ضدکشتی است/ در صنعت دفاعی به بلوغ رسیده‌ایم

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: زیر دریایی«فاتح» علاوه بر قابلیت پرتاب اژدر، توانایی شلیک موشک‌های کروز ضد کشتی را دارد که برای اولین بار در کشور انجام شده است.

زیر دریایی«فاتح» مجهز به موشک کروز ضدکشتی است/ در صنعت دفاعی به بلوغ رسیده‌ایم

رویداد۲۴ امیر حاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، در مراسم الحاق زیردریایی فاتح که عصر امروز با حضور رئیس جمهور در بندرعباس برگزار شد، سخنرانی کرد.

متن سخنرانی وزیر دفاع بدین شرح است:

با خوشامد به کلیه میهمانان گرانقدر بویژه محضر ریاست محترم جمهور و تشکر از حضورشان در این مراسم و با تبریک چهل و یکمین بهار آزادی بیان کرد: ابتدا می خواهم موفقیت جدید جوانان برومند کشورمان در صنعت دفاعی را که به مجموعه موفقیت های پی درپی آنها اضافه می شود، به این متخصصین عزیز، ملت بزرگ ایران، دولت محترم و ریاست محترم جمهور که همواره پشتیبان نیروهای مسلح و به ویژه صنعت دفاعی را مدبرانه با رهنمودها و تدابیر هوشمندانه هدایت و مدیریت می کنند، تبریک عرض می کنم.

وزیر دفاع با بیان اهمیت دریا و قدرت دریایی اظهار داشت: سواحل طولانی ما در جنوب شامل دریای عمان و خلیج فارس، مهم ترین عامل ژئوپلتیکی در موقعیت کشورمان است که یکی از ابعاد عمق راهبردی ج. ا.ا است و فرصت های فراوانی را برای توسعه کشور و ایفای نقش ملت ایران در تامین امنیت برای ملتهای منطقه فراهم آورده است.

ایران در مقاطعی از تاریخ به عنوان یک قدرت بزرگ دریایی بوده اما در دوره هایی از جمله سده های منتهی به انقلاب اسلامی، بویژه در دوره استعمار و درشرایطی که قدرت کشور درسایر حوزه ها نیز رو به اضمحال رفته، مورد بی توجهی قرار گرفته است.

ایران دارای سابقه طولانی حضور دردریا به عنوان یک قدرت دریایی بوده با وجودی که در چندین سده از این امر غفلت شده که جالب است بخش قابل توجهی از آن در دوره استعمار بوده است، اما در دهه های اخیر مورد توجه نظام قرار گرفته و به حول و قوه الهی، امروز دارای سرمایه عظیم در این حوزه هستیم که مهم ترین آن نیروی های انسانی متعهد، متخصص و کارآمد است.

نیروی دریایی یک نیروی راهبردی است و نقش مهمی در بازدارندگی فعال که رویکرد اصلی در دکترین (رهنامه) دفاعی کشور است، ایفا می کند و به همین جهت، یکی از اولیتهای صنعت دفاعی کشور بوده و دربرنامه چهارساله وزارت دفاع در دولت دوزادهم ارتقای قابلیتهای راهبردی نیروی دریایی منظور شده و دراین چهار چوب گامهای موثری برداشته شده است و زیر دریایی فاتح از آن جمله است که امروز تحویل نیروی دریایی پر افتخار ارتش جمهوری اسلامی ایران می گردد.

نیروهای دریایی و افق آینده:

ناوگان‌های نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران در اقیانوس ها و درعین حال، حضور مقتدرانه نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بهره گیری خلاقانه از تجهیزات و نیروی انسانی، در خلیج مهم وراهبردی فارس بعد دیگری از قابلیت های دفاعی جمهوری اسلامی ایران را به نمایش می گذارد. که نیازمند پشتیبانی تمام است بر آنیم در مسیر دستیابی و بازیابی قدرت دریایی جهموری اسلامی ایران که شایسته ملت ایران و زمینه ساز ایجاد تمدن نوین اسلامی با گامی های استوار و مصمم حرکت کنیم.

صنعت دریایی:

در زمینه صنعت دریایی که مولفه بسیار مهم در قدرت دریایی است، تا سال ۵۷ هیچ محصول بومی نداشتیم و در واقع فاقد صنعت دریایی بودیم و کل صنعت دریایی ما وابسته به غرب بود. امروز علاوه بر صنعت دریایی بزرگی که در بخش تجاری و غیر نظامی داریم، سازمان صنایع دریایی مستقل از سایر صنایع دفاعی در وزارت ایجاد شده و امروز ۹۵ خانواده محصول در حوزه های سطحی و زیر سطحی را تولید می کنیم.

صنایع دریایی وزارت دفاع یکی از حوزه های صنعتی در بخش دفاع است که پس از گذشت ۴ دهه تلاش و مدیریت جهادی، امروز به بلوغ رسیده است.

مسیر توسعه وپیشرفت صنعت دریایی ما در هر دو بخش شناوری اعم از سطحی و زیر سطحی اثر سطحی وتندرو و سامانه های سلاح وتجهیزات آنها به موازات هم طی شده است. در بخش اول که تا حد زیادی مشترک با صنعت دریایی غیر نظامی است، می توانیم به تجهیز ناوگان غیر نظامی هم کمک کنیم، که اخیراً تولید ۴۴ فروند برای سازمان بنادر توافق شده، با برخورداری از عمق فناوری در این صنعت، به قابلیت طراحی وساخت بومی شناورهای سطحی، زیر سطحی، اثر سطحی وتندرو دست یافته ایم و با هیچ گلو گاه فناورانه در این زمینه مواجه نیستیم. در زمینه تجهیز این شناورها نیز در تراز نیازهای بومی دفاعی خود قرار گرفته ایم. یکی از فناوریهای پیچیده مربوط به شلیک موشک از زیر آب است که در این زمینه به موفقیت بزرگی دست پیدا کردیم.

هزینه‌ های دفاعی:

مهم ترین ویژگی دفاع ما، کم هزینه بودن و بومی بودن آن است که البته با هم ارتباط دارند. ما با تکیه بر توان داخلی، امروز موفق شده ایم بیش از ۸۵ درصد نیازهای تسلیحاتی و تجهیزاتی نیروهای مسلح را در داخل تامین کنیم.

اعلام می کنم ما در صنعت دفاعی به بلوغ رسیده ایم و این در حالی است که بودجه دفاعی ما به رغم تهدیدهای مختلف نظامی که وجود دارد و باید نیروهای مسلح آماده وتوانمند در اختیار داشته باشیم، با کشورهای مشابه در منطقه قابل مقایسه نیست و بسیار پایین تر از آنهاست.

نقش بخش خصوصی:

بهره گیری از استعداد های بخش های غیر دولتی از افتخارات صنعت دفاعی کشور بوده است : در تولید محصولات صنعتی دفاعی، علاوه بر سازمانهای تخصصی صنعتی بالغ بر ۵۰۰۰ واحد صنعتی و خدماتی و۵۰۰ شرکت دانش بنیان ویکصد دانشگاه در سراسر کشور بکار گرفته شده اند در حالی که در گذشته کار روی صنعت دفاعی اختصاص به یک سازمان دولتی داشت.

این پیشرفتها در حالی حاصل شده که بخش دفاع در ۴ دهه گذشته در نوک حملات تحریمی دشمنان قرار داشته است.

شتاب در پیشرفت صنعت دفاعی:

امروز صنعت دفاعی بدون تردید به جایگاهی که در چشم انداز کشور پیش بینی شده بود، دست یافته در حالی که ۷ سال تا افق چشم انداز باقی مانده است. همان طوریکه اشاره شد شتاب در صنعت دفاعی در سالهای اخیر به مراتب افزایش یافته که ناشی از بلوغ در این صنعت وتلاش جهادی بوده و از جمله در سال ۱۳۹۷ این شتاب محسوس تر بود. بطوری‌که در این مدت نزدیک به یکصد پروژه تحقیق وتوسعه به نتیجه رسیده است.

طراحی و ساخت زیردریایی ۶۰۰ تنی کلاس متوسط فاتح که امروز تحویل نیروی دریایی راهبردی ارتش ج. ا.ا می شود، از جمله افتخارات صنعت دفاعی کشور در حوزه دریایی است و بدین ترتیب توانایی طراحی و ساخت زیر دریایی ها ی کلاس متوسط اثبات شده و به حول و قوه الهی، تلاش ومجاهدت نیروهای توانمند این صنعت وحمایت دولت و به ویژه ریاست محترم جمهور، شاهد تداوم این موفقیتها و دستیابی به تجهیزات برتر خواهیم بود.

نکته مهم این است که این زیر دریایی علاوه بر قابلیت پرتاب اژدر توانایی شلیک موشکهای کروز ضد کشتی را دارد که برای اولین بار در کشور انجام شده است.

پیام منطقه ای:

این زیر دریایی علاوه بر اینکه در دفاع وتامین امنیت ملت ایران در چارچوب رویکرد بازدارندگی فعال یک عنصر مهم و تاثیرگذار است، یک پیام مهم هم برای ملت های منطقه دارد و آن اینکه، منطقه از ظرفیت و قابلیت‌های لازم برای تامین امنیت خود بدون نیاز به قدرت‌های سطله جوی فرامنطقه ای را داراست وآنها باید از تحولات و رویدادهای دهه های اخیر درس گرفته و با پایان دادن به مداخله جویی های خود که با ایجاد بی ثباتی، باعث ریخته شدن خون دهها و صدها هزار بیگناه در منطقه شده اند، سرنوشت منطقه را به ملت‌های منطقه بسپارید.

مجدداً از حضور همه میهمانان به ویژه ریاست محترم جمهوری در این مراسم با شکوه صمیمانه تشکر می کنم.

نظرات شما