تاریخ انتشار: ۱۰:۵۲ - ۲۳ فروردين ۱۳۹۸
تعداد نظرات: ۲ نظر
ابوترابی:
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با بیان اینکه تمرکز ثروت و جمعیت در تهران، بسیار خطرناک است گفت: اگر برای تهران اتفاقی بیفتد دیگر مانند لرستان و پل دختر نیست بلکه بیش از ۵۰ درصد ثروت و انبوه جمعیت و امکانات کشور تلف می‌شود.

تمرکز ثروت و جمعیت کشور در تهران بسیار خطرناک شده است

 

رویداد۲۴ ابوالفضل ابوترابی عضو کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی مجلس در مصاحبه با رادیو با اشاره به تصویب طرح انتقال پایتخت اداری سیاسی از تهران در سال ۱۳۹۴، گفت: در این قانون هفت ماده ای، یک شورای عالی طراحی شده که ریاست آن بر عهده رئیس جمهور یا معاون اول رئیس جمهور است و پنج نفر از وزرا و رئیس محیط زیست و چهار نفر از نمایندگان مجلس به انتخاب صحن مجلس و نماینده تام الاختیار ستاد کل نیرو‌های مسلح عضو این شورا هستند.

وی با اشاره به تشکیل آخرین جلسه این شورا با ریاست معاون اول رئیس جمهور در دی ماه سال ۹۷، متذکر شد: منظور از این انتقال مرکز سیاسی اداری است و قرار شد ساماندهی تهران در وزارت راه و شهرسازی تشکیل شود و طبق قولی که وزیر راه و شهرسازی به عنوان دبیر این شورای عالی دادند، تا اردیبهشت ماه، دبیرخانه انتقال مرکز سیاسی اداری تشکیل خواهد شد.

عضو کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی مجلس با بیان اینکه دفتر تحول و پیشرفت نهاد ریاست جمهوری اقدامات بسیار عالی را در این خصوص انجام دادند که قابل تامل است، عنوان کرد: دفتر تحول و پیشرفت نهاد ریاست جمهوری، مطالعات بسیار عالی و جمع بندی‌های خوبی را در این یک سال و نیم از تمام کشور‌های دنیا، شهر‌های مختلف ایران، ویژگی‌ها و شرایط شان در این زمینه داشته اند.

وی با اشاره به تاخیر افتادن جلسه بعدی این شورا، گفت: پیش بینی ما این است که جلسه بعدی که قرار بود در اردیبهشت ماه تشکیل شود و نقطه یابی را اعلام کند، متاسفانه با توجه به سیل و مشکلات برآمده از بارندگی‌های اخیر، با تاخیر انجام شود.

ابوترابی ادامه داد: پیش بینی ما این است که در خرداد ماه، جلسه بعدی شورای عالی انتقال پایتخت در خصوص مکان یابی که الزام شد، توسط دفتر تحول و پیشرفت نهاد ریاست جمهوری و همچنین دبیر دبیرخانه انتقال پایتخت مرکز سیاسی اداری به شورای عالی پیشنهاد می‌شود، تشکیل شود.

وی با بیان اینکه در تهران انبوهی از جمعیت و دارایی متمرکز شده است، هشدار داد: این تمرکز، برای کشور ما بسیار خطرناک است. اگر برای تهران اتفاقی بیافتد دیگر مانند لرستان و شهرستان پل دختر و بعضی از شهر‌های خوزستان نیست بلکه دیگر باید از اینکه بیش از ۵۰ درصد ثروت و جمعیت انبوهی که با یک خطری نظام کشور را می‌تواند ساقط کند، صحبت کرد.

عضو کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی مجلس به کنیا اشاره کرد و یادآور شد: کنیا یک کشور با ثبات آفریقایی بود، ولی یک زلزله باعث شد کاخ ریاست جمهوری اش فرو بریزد و آمریکایی‌ها که سال‌ها می‌خواستند وارد کنیا شوند و نمی‌توانستند، به بهانه امدادرسانی، کنیا را تصرف کنند؛ لذا همین تصور برای کشور ما در خصوص تمرکز بیش از حد همه دارایی‌ها و ثروت نظامی و غیر نظامی همگی در تهران قابل تصور است.

وی با تاکید بر لزوم تمرکز زدایی در تهران، گفت: بیش از ۱۳۰ دانشگاه در تهران داریم که باید تبدیل به پنج یا شش دانشگاه شوند و تماما از تهران خارج شوند. صنایع بسیار بزرگ مانند سایپا و ایران خودرو باید حتما از تهران خارج شوند. مراکز سیاسی و اداری، باید حتما از تهران خارج شوند و بالاخره نیرو‌های نظامی و این همه پادگان باید از تهران خارج شوند و از الان باید پیش بینی کنیم و پیشگیری کنیم.

ابوترابی ضمن بیان اینکه این انتقال، بار مالی ندارد، خاطر نشان شد: در آخرین جلسه‌ای که با یکی از شرکت‌های بسیار بزرگ و خوش نام کشور داشتیم، ریاست آن قرارگاه اعلام کرد که من ریالی از دولت نمی‌خواهم فقط دولت جانمایی کند و به ما این اختیار را بدهد. ما می‌سازیم و تحویل دولت که دادیم بر اساس کارشناسی، فضا‌هایی که در تهران متعلق به دولت است و خالی می‌شود، به عنوان دستمزد به ما تحویل دهند.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
شهروند تهرنی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
0
2
تهران بیش از حد بزرگ شده و 15 میلیون جمعیت را در خود جای داده است و از آنجا که بلایای طبیعی خبر نمی کند و حتی کسی نمی دانست با یک بارش چند ساعته چنین خسارات عظیمی به لرستان و خوزستان وارد شود اکنون که زلزله تهران هم پیشگویی شده و هر لحظه امکانش هست با یک زمین لرزه کوچک 1 میلیون نفر زیر دست و پا خواهد ماند آیا لازم نیست فکری به این شهر بزرگ بکنید تا مردم جانشان را از دست ندهند ؟
از سوی دیگر در یک حادثه طبیعی شهر تهران تخریب شده و دولت سیاسی سقوط خواهد کرد. آیا به آبروی ایران فکر کرده اید؟
آقای رییس جمهور،مصلحت نظام،مجلس محترم و شورای نگهبان آیا وقت آن نرسیده پایتخت به جای امن کشور انتقال یابد؟لج و لجبازی تا کی؟ رانت خواری و زمین خواری تهران تا کی؟
امیدوارم خوزستان درس عبرتی باشد بر مسئولین ما.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
0
1
تحلیل خوبی بود اما بنظر من بعضی از مسئولین نمی گذارند چون در تهران منافع زیادی دارند که آن را به هیچ چیز عوض نمی کنند.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: