هیچیک از تصمیم‌های اقتصادی دولت استراتژی مشخصی ندارد/ نتیجه تمام طرح‌ها فشار بر مردم بوده است
تاریخ انتشار: ۱۳:۴۴ - ۲۵ مرداد ۱۳۹۸
محمود جامساز در گفت‌وگو با رویداد۲۴:
محمود جامساز می‌گوید: اغلب طرح‌ها و پیشنهادها کوتاه مدت هستند و هیچ الزامی برای اجرای بلند مدت طرح‌ها نیست و استراتژی درستی و مشخصی برای آن تدوین نشده است و به همین دلیل هر طرحی که آغاز شد از کوپن تا کارت سوخت و کارت ملی الکترونیک با فشار بر مردم همراه بود و میلیارد‌ها تومان زیان به همراه داشت.

جام ساز: اقتصاد کوپنی فسادزاست/ منتظر رانت و مافیا باشید

رویداد۲۴ موضوع کوپنی شدن برخی کالاها اخیرا مطرح شده است؛ این موضوع مخالفان و موافقانی داشته است. البته این موضوع اولین و آخرین تصمیم دولت نبوده که درباره آن اختلاف وجود داشته است؛ برخی کارشناسان معتقدند تصمیم‌های دولت استراتژی مشخصی ندارد و معلوم نیست بر پایه کدام منطق تصمیمی گرفته می‌شود. همچنانکه این موضوع در ماجرای کارت سوخت و یارانه و کارت ملی و ده‌ها تصمیم دیگر دیده می‌شود.

محمود جامساز اقتصاددان درباره تصمیم‌سازی‌های اقتصادی دولت با رویداد۲۴ گفت‌وگو کرده است؛ او می‌گوید: دولت درباره یک موضوع مشخص تصمیم‌های متفاوتی می‌گیرد؛ یکی از آنها مسئله کوپنی کردن اقلام اساسی بود که چندین بار در دوره‌های مختلف در کشور اتفاق افتاده است و هر بار با آزمون و خطا همراه بوده این موضوع علاوه بر اینکه نتیجه مثبتی به همراه نداشته فساد زیادی نیز در هر دوره با خود آورده است.

این اقتصاددان می‌گوید: متاسفانه هر یک از مسئولان برای مدت کوتاهی بر سرکارند و هر کدام طرحی را پیاده می‌کنند که این طرح‌ها معمولا هزینه‌های گزافی را به مردم تحمیل می‌کند و در پاره‌ای از موارد باعث سردرگمی آن‌ها می‌شود؛ نمونه آن کارت سوخت بود که مدتی استفاده شد و بعد آن را کنار گذاشتند و اکنون دوباره آن را برگردانده‌اند. در مورد صدور مجدد کارت‌های ملی نیز همین اتفاق افتاد از ۶ ماه پیش از مردم مبالغی دریافت شد و هنوز تعدادی از کارت‌های ملی مردم را تحویل ندادهاند، ضمن آنکه بانک‌ها و موسسات مالی نیز کارت‌های ملی قبلی را نمی‌پذیرند و این اقدام باعث سردرگمی مردم شده است.

 او می‌گوید: اگر قرار است مردم راحت باشند و آسایش داشته باشند باید سیستم حاکم اقتصادی شفاف باشد، زیرا هر طرحی که آغاز شد از کوپن تا کارت سوخت و کارت ملی الکترونیک با فشار بر مردم همراه بود ضمن آنکه میلیارد‌ها تومان زیان به همراه داشت.

جامساز می‌گوید مسائل اساسی کشور مشکلات ساختاری دارد زیرا سیاست متحدالشکلی بین مسئولین اقتصادی دولت وجود ندارد و تصمیمات یک دست نیستند؛ این در حالی است که در جلسات هیات دولت همه وزرا حضور دارند و کلیه مسائل مهم کشوری مطرح می‌شود، اما متاسفانه تصمیمات واحد نیست بنابراین اغلب طرح‌ها و پیشنهادها کوتاه مدت هستند و هیچ الزامی برای اجرای بلند مدت طرح‌ها نیست و استراتژی درستی و مشخصی برای آن تدوین نشده است.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: