تاریخ انتشار: ۱۹:۱۲ - ۲۵ شهريور ۱۳۹۸
صالحی:
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: ایران با داشتن تنها سه درصد تاسیسات هسته‌ای جهان، تقریبا حدود ۲۰ درصد از تمامی دسترسی‌ها را برای آژانس فراهم کرده است.

ایران ۲۰ درصد از تمامی دسترسی‌ها را برای آژانس فراهم کرده است

رویداد۲۴ علی‌اکبر صالحی معاون رییس جمهور کشورمان صبح روز امروز (دوشنبه) به وقت محلی در سخنانی در کنفرانس سالانه عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین، ضمن تاکید بر نقش مهم انرژی هسته‌ای در چرخه‌های مختلف زندگی و دستاورد‌های جمهوری اسلامی در این حوزه، و همچنین انتقاد از عدم اجرای تغهدات طرف‌های باقی مانده در برجام، نسبت به یکجانبه‌گرایی و اقدامات مخرب آمریکا در ضربه به چندجانبه گرایی و دستاورد‌های مهم دیپلماسی در چند دهه گذشته هشدار داد.

صالحی در ابتدای سخنرانی خود با تاکید بر اینکه در این برهه زمانی حساس برای موضوع چندجانبه‌گرایی، نشست جاری کنفرانس عمومی فرصتی منحصر به فرد جهت بررسی چالش‌ها و تعیین جایگاه اعضاء برای رسیدگی به این چالش‌ها است، به تشریح دیدگاه ملی کشورمان در این خصوص پرداخت و اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران اهداف منطقی را برای گسترش برنامه صلح آمیز هسته‌ای خود و استفاده از فناوری هسته‌ای در حوزه تولید انرژی، بهداشت، و کشاورزی در پیش گرفته و پیشرفت‌ها و موفقیت‌های معقولانه‌ای را در این خصوص به دست آورده است. جمهوری اسلامی، همچنین بر مبنای ظرفیت‌های گسترده خود، به ویژه دانشمندان جوان و بسیار با استعدادش، از تعامل با شرکای علاقه‌مند به فناوری استقبال می‌کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه به موضوع ایمنی هسته‌ای پرداخت و گفت: ایمنی هسته‌ای، همواره یکی از مهم‌ترین اولویت‌های ما بوده و همه تدابیر ایمنی تاسیسات اتمی ما از جمله نیروگاه اتمی بوشهر، به طور دقیقی تحت نظارت محکم نهاد نظام ایمنی هسته ایران بوده است.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته «تیم بررسی ایمنی عملیاتی آژانس»، طی ماموریتی یک بررسی دقیق را از نیروگاه اتمی بوشهر به همراه یک جمعبندی قابل قبول انجام داد، افزود: جمهوری اسلامی ایران معتقد است که مسئولیت ایمنی و امنیت هسته‌ای، به طور کامل با دولت‌ها بوده و تدابیر و ابتکاراتی که با هدف تقویت آن‌ها انجام می‌شود، نبایستی به عنوان بهانه و یا اهرمی برای نقض، انکار و یا محدود کردن حقوق غیرقابل تغییر کشور‌های در حال توسعه برای تحقیق، تولید و استفاده از انرژی هسته‌ای جهت اهداف صلح آمیز بدون تبعیض، قرار گیرد.

وی اظهار داشت: ایران، پیشرفت‌هایی را در تاسیس یک مرکز ایمنی هسته‌ای به عنوان سازمان پشتیبانی فنی نهاد نظام ایمنی خود به دست آورده که با فناوری‌ها و دستگاه‌های مدرن از طریق همکاری با اتحادیه اروپا تجهیز خواهد شد. همچنین، ایران از نزدیک در حال بررسی و نظارت بر تحولات در حوزه کنوانیسون‌های هسته‌ای است و مجلس ما اخیرا لایحه الحاق به کنوانسیون مشترک در مورد ایمنی مدیریت سوخت‌های هسته‌ای مصرف شده و ایمنی مدیریت پسماند‌های رادیو اکتیو را تصویب کرده که به محض تائید نهایی، به سرانجام خواهد رسید.

صالحی تصریح کرد: ایران تاکید ویژه‌ای در ایجاد شبکه‌های منطقه‌ای مربوط به افزایش ایمنی هسته‌ای و رسیدگی به وضعیت‌های اضطراری دارد، و به‌واسطه تجربیات، دانش، و ظرفیت‌های گسترده، آمادگی خود را برای همکاری مشترک با همه کشور‌های منطقه اعلام می‌کند. جمهوری اسلامی ایران مصمم است تا امنیت مطلوب را برای مواد و تاسیسات هسته‌ای خود فراهم کرده و اخیرا میزبان یک کارگاه منطقه‌ای در مورد معرفی معماری تشخیص امنیت هسته‌ای، در همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جولای ۲۰۱۹ بوده است..

معاون رئیس جمهور گفت: یک اتفاق نظر وسیع میان تمامی دولت‌های عضو وجود دارد و آن این است که برجام، یک نقطه عطف حقیقی در تاریخ چندجانبه گرایی و به عنوان یک دستاورد بین‌المللی مهم است.

وی همچنین افزود: ایران برخی محدودیت‌های موقت را بر روی برنامه هسته‌ای خود قبول کرد و سطح بی سابقه‌ای از نظارت و دسترسی را برای آژانس در زمینه تعهدات جدید ذیل پروتکل الحاقی و برجام در برابر برداشتن تحریم‌های مرتبط هسته‌ای ارائه کرده است. در همین رابطه، قابل ذکر است که ایران با داشتن تنها سه درصد تاسیسات هسته‌ای جهان، تقریبا حدود ۲۰ درصد از تمامی دسترسی‌ها را برای آژانس فراهم کرده است.

منبع: دفاع پرس
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار