تاریخ انتشار: ۱۱:۴۱ - ۱۷ مهر ۱۳۹۸
تعداد نظرات: ۳ نظر
سرکنسول ایران در کربلا در گفت‌وگو با رویداد۲۴:
سرکنسول ایران در کربلا با اشاره اعتراضات مردم عراق و امنیت نجف و کربلا گفت: در شرایط فعلی امکان هر خرابکاری‌ای وجود دارد. زیرا دشمن دارد توطئه می‌کند بنابراین زائرین اربعین مراقب باشند و از هر موکبی استفاده نکنند.
امنیت کربلا چطور است؟ / زائرین اربعین مراقب تحریک عوامل دشمن باشند
رویداد۲۴ هفته‌های گذشته مردم عراق درگیر اعتراضات مردمی و سرکوب خونین این اعتراضات بوده است. گزارش‌ها نشان می‌دهد تعداد کشته‌های تظاهرات عراقی‌ها علیه دولت به بیش از ۱۶۵ تن رسیده است.

نگرانی‌ها نسبت به تحولات عراق با توجه به نزدیکی تاریخ اربعین حسینی بالا گرفته و همزمان وزارت خارجه ایران در اقدامی که با مخالفت برخی جریان‌های داخلی مواجه شده خواستار توقف سفر ایرانی‌ها به عراق برای مشارکت در مراسم اربعین شده بود.
 
میرمسعود حسینیان سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کربلا در گفت‌گو با رویداد۲۴ درباره وضعیت امنیتی در کربلا با توجه به درگیری‌های اخیر میان نیرو‌های نظامی و تظاهرکنندگان عراقی که به کشته شدن نزدیک به ۲۰۰ عراقی منجر شده بود، گفت: وضعیت در مجموع در کربلا نسبت به جا‌های دیگر آرام‌تر بود. یک سری اجتماعات اطراف استانداری و میدان مرکز شهر رخ داد، ولی نسبت به شهر‌های دیگر که درگیری با نیرو‌های نظامی داشتند، وضعیت آرام‌تری را شاهد بودیم.

او افزود: البته تظاهراتی مسالمت‌‍‌آمیز در خود استانداری و اطراف استانداری کربلا شکل گرفت که تمام شد و الان شهر در امنیت کامل است. در حال حاضر اینترنت وصل است، ولی واتس اپ و تلگرام و شبکه‌های اجتماعی قطع است. ما داریم پیگیری می‌کنیم.
 
حسینیان در مورد امنیت نجف گفت: گفته‌اند فعلا امنیت برقرار است. به طور کلی در شهر‌های مذهبی نجف، کربلا، کاظمین و سامرا امنیت برقرار است.
 
سرکنسول ایران در کربلا در مورد اقداماتی که زوار برای حفظ امنیت خود باید انجام دهند، گفت: زوار باید خودشان برای امنیت شخصی خودشان تلاش کنند. امنیت بهداشتی اهمیت بالایی دارد. توصیه ما این است که هر چیزی را نخورند.
 
او به شوخی افزود: شما می‌دانید همه این مواکب تبرک امام حسین است، ولی معده شما این را نمی‌داند در نتیجه توصیه می‌شود با توجه به گرمی هوا زائران هر چیزی نخورند.
 
حسینیان در مورد امنیت زوار در برابر تهدید‌هایی که در اثر نارضایتی مردم عراق از وضعیت معیشتی‌شان ممکن است ایجاد شود گفت: از زوار می‌خواهیم از موکب‌های سیار و موکب‌هایی که آشنا نیستند هر چیزی نگیرند و ضمنا چیزی را از کسی به امانت نگیرند و تا کسی را نشناخته‌اند اطلاعاتی ندهند.

سرکنسول ایران در کربلا اضافه کرد: در شرایط فعلی امکان هر خرابکاری‌ای وجود دارد. دشمن دارد توطئه می‌کند. زوار دقت کنند و حتی هدیه‌ای از کسی نگیرند. مراقب باشند صحبت‌هایی که بوی اختلاف سیاسی می‌دهد مطرح نکنند. حتی ممکن است طرف مقابل، چه ایرانی چه غیر ایرانی تیکه‌ای بیاندارند. باید صبر و تحمل کنند.
 
او افزود: با توجه به اینکه سال به سال جمعیت بیشتر می‌شود، باید صبر بیشتری داشت. فشار جمعیت باعث خستگی و عصبانیت می‌شود. مردم باید مراقب باشند جرقه خشم آن‌ها زده نشود. آرامش‌تان را حفظ کنید.
 
حسینیان با بیان اینکه در شرایط فعلی با توجه به حجم جمعیت ایرانی‌ها ممکن است مورد اعتراض عراقی‌ها قرار بگیرند، گفت: مردم باید صبر و تحمل داشته باشند تا مواکب رسما مستقر شوند.
 
او در مورد شعار‌های ضد ایرانی در تظاهرات مردم عراق و مذاکراتی که با مقامات عراقی درباره این شعار‌ها کرده‌اند، گفت: خودشان (مقامات عراقی) تاکید کرده‌اند این شعارها، شعار‌های ملت عراق نبود. اصل تظاهرات مردمی بود و براساس خواسته‌های مردم شکل گرفت؛ اما در بین تظاهرکنندگان افرادی نفوذ کرده‌اند که یا از بعثی‌های سابق بودند یا افرادی که از جا‌های دیگر تحریک شده بودند. در این همه جمعیت تظاهر کننده ممکن است یک تعدادی بخواهند شعار ضد ایرانی بدهند؛ اما این شعار‌ها در عامه مردم جایگاهی ندارد.
 
سرکنسول ایران افزود: شعار‌های ضد ایرانی در جا‌های محدودی مطرح شد و جایگاهی در بین مردم عراق ندارد. گردانندگان موکب‌ها چشم انتظار مردم ایرانند و بار‌ها با خود ما تماس گرفته‌اند که چرا ایرانی‌ها نمی‌آیند؟ می‌گویند ما در طول سال چشم انتظار مردم ایران هستیم.
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
یاسوج زیبا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۷
2
2
یا حسین
فتنه ها همیشه هست
مامیریم کربلا
همه بیایید
سید علی پرورش
|
Slovakia
|
۲۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۷
1
2
پیاده روی امسالاربعین هم می گذرد؛ده تا صد سکته قلبی؛ کشته شدن چند نفر بر اثر ازدحام جمعیت؛ کشته شدن چند نفر بر اثر انفجار بمب و... یا حتی اعصاب داغون ما پس از بازگشت ؛ هیچکدام مهم نیستند.مهم این است که در پیاده روی اربعین در هر قدمی که بر می داریم به فلسفه عاشورا و قیام امام حسین فکر کنیم.فکر کنیم به اینکه اگر امروز عاشورا بود و امام حسین قصد شورش علیه حکومت ظلم و بیداد را داشت ما در کدام طرف قرار می گرفتیم در کنار امام حسین یا در کنار یزید؟
در پیاده روی اربعین به داستان قبل و بعد عاشورا فکر کن.تمام تمرکز خود را روی روز عاشورا و آنچه در آن روز گذاشت نگذار.به عواملی فکر کن که عاشورا را بوجود آورد.به عواملی فکر کن که بعد از عاشورا باعث شد که حکومت معاویه و امثال او هزار سال ادامه پیدا کند.
وحیدشکوهی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
0
0
دریک کلام ما تا اخرین نفس پای ارمانهای امام حسین خواهیم ماند تا مهدی موعود ظهورکند انشا ا..حتما
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: