تاریخ انتشار: ۱۸:۳۳ - ۲۲ مهر ۱۳۹۸
تعداد نظرات: ۱۶ نظر
رویداد۲۴ گزارش می‌دهد؛
عصر امروز سپاه پاسداران در بیانیه‌ای خبر از بازداشت روح الله زم موسس کانال تلگرامی آمدنیوز داد. این خبر زمانی باورپذیرتر شد که همان بیانیه با همان ادبیات در کانال تلگرامی آمدنیوز (صدای مردم) نیز منتشر شد.

بازداشت روح الله زم

رویداد۲۴  روح الله زم بازداشت شد. این خبر پایانی بود بر چند سال فعالیت کانال تلگرامی آمد نیوز؛ رسانه‌ای که البته در مقطعی بر اتفاقات داخلی ایران اثر گذاشت.

بعد از روی کار آمدن دولت روحانی، نگاه دولت به شبکه‌های اجتماعی تغییر کرد. در دولت قبل شبکه‌های اجتماعی مثل فیسبوک و .. توییتر فیلتر شده بودند، اما با گسترش گوشی‌های هوشمند، نرم افزار‌هایی جدیدی به بازار آمدند. در این شرایط تلگرام وارد ایران و کم کم محبوب شد. اما برگ برنده تلگرام وقتی بود که با راه اندازی کانال، از یک نرم افزار پیام رسان به یک شبکه اجتماعی تبدیل شد.

در این فضا و در حالی که رسانه‌های رسمی برای ورود به تلگرام تردید داشتند، برخی رسانه‌های غیر رسمی در تلگرام متولد شد. آمد نیوز در همین زمان شکل گرفت و در جذب مخاطب هم موفق بود.


بیشتر بخوانید: اولین فیلم از دستگیری روح الله زم و اعترافات او


روح الله زم بعد از حوادث سال ۸۸ در ایران بازداشت شد و پس از آزادی به فرانسه رفت و در سال ۹۵ کانال تلگرامی آمد نیوز و سپس سایت آن را راه‌اندازی کرد. چند پرونده باعث شهرت آمد نیوز شد؛ یکی پرونده‌ای که در آن از دختر رئیس سابق قوه قضائیه سخن گفته شد که البته در آن زمان تکذیب شد گرچه بعد‌ها در نامه آیت الله یزدی به آیت الله لاریجانی، کنایه‌ای به آن زده شد.

دیگری پرونده حساب‌های نجومی مدیران دولت روحانی بود که در پاییز ۹۵ گفته می‌شد مسیری است که مخالفان دولت روحانی در ایران آن را دنبال می‌کنند و سومین پرونده، مربوط به سعید طوسی بود که به خاطر ایجاد حساسیت در جامعه، مورد توجه مردم قرار گرفت.

در نهایت آمدنیوز به انتخابات سال ۹۶ رسید و حتی لیست انتخاباتی خود را با حضور پدر روح الله زم منتشر کرد. آمد نیوز قبل از آن هم بار‌ها مطالبی علیه اصلاح طلبان منتشر کرده بود و به نظر می‌رسید انتشار لیست موازی، با هدف تخریب ائتلاف اصلاح طلبان صورت گرفته است. به خصوص اینکه افشای حقوق‌های نجومی بیشتر معطوف به مدیران شاغل در دستگاه‌های دولتی بود و با سایر نهاد‌های حاکمیتی کاری نداشت.

به گزارش رویداد۲۴ بعد از آن و در حوادث دی ۹۶، بار دیگر نام آمد نیوز سر زبان‌ها افتاد. در آن زمان این کانال فیلم‌های مردم از شهر‌های مختلف را با توضیحات راست و دروغ منتشر می‌کرد و سعی در خط دهی به مردم داشت و حتی برای مسلح شدن مردم به کوکتل مولوتوف، فیلم‌های آموزشی قرار می‌داد که این رفتار‌ها در نهایت منجر به توقیف این سایت از طرف سرور‌های تلگرام بود. پس از کانال دیگری با نام آمدنیوز منتشر شد آن هم بعد از چند روز توسط مدیران تلگرام فیلتر شد. اثرگذاری آمد نیوز به شکلی بود که در نهایت بهانه برای فیلتر سراسری تلگرام در بهار ۹۷ شد. 

مدتی بعد این سایت و کانال با نام جدید صدای مردم شروع به کار کرد که با انتشار پیام سپاه در آن، به نظر می‌رسد کار این کانال جدید هم به پایان رسیده است. از لحظه انتشار خبر بازداشت روح الله زم تا کنون پیش تا الان حدود صد هزار نفر از مخاطبان آمدنیوز ریزش کرده‌اند.

هنوز به صورت رسمی مشخص نیست که روح الله زم با کدام سازمان یا اشخاص همکاری می‌کرده که چنین اطلاعاتی به دست او می‌رسیده است. برخی گفته‌اند او توسط سازمان‌های اطلاعاتی اسرائیل و عربستان سعودی تغذیه می‌شده است و برخی نیز معتقدند اطلاعات او طریق برخی منابع داخلی به دست او می‌رسیده است. البته هستند کسانی که مدعی هستند او عامل خود نهادهای اطلاعاتی است تا به اپوزیسیون خارجی نفوذ کند!

هیچکدام از این ادعاها مشخص نیست. خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضاییه آمد نیوز را همکار سازمان اطلاعات ترکیه دانسته است. این ادعا زمانی توسط خبرگزاری فارس رسانه نزدیک به سپاه نیز مطرح شد. فارس درگزارشی نوشت که آمدنیوز با سازمان‌های اطلاعاتی ترکیه و عربستان و اسرائیل مرتبط است.

در نخستین فیلم روح الله زم پس از دستگیری او گفته نباید به کشورهای رقیب مثل فرانسه اعتماد می‌کرد و از نظام به خاطر رفتارش عذرخواهی کرده است.

بعضی اکانت‌های اصولگرا گفته‌اند شیرین نجفی، ادمین دیگر کانال آمد نیوز نیز بازداشت شده است. بازداشت روح الله زم، حتما نقطه آغاز بازداشت‌ها نیست. بسیاری از مردم دوست دارند بدانند جزئیات پرونده قوه قضائیه، حقوق‌های نجومی و ... چطور به دست مدیران آمدنیوز رسیده است؟ این سوال وقتی مهم می‌شود که بدانیم امروز آدرس سابق کانال آمد نیوز (amadnews@) در اختیار نزدیکان احمدی نژاد قرار گرفته است!

بازداشت روح الله زم آمد نیوز

کاربران شبکه‌های اجتماعی تا کنون واکنش‌های مختلفی به دستگیری روح الله زم داشته‌اند، اما مهمترین واکنش‌ها این است که خبر بازداشت فایده‌ای ندارد، باید سخنان او منتشر شود تا بدانیم چه کسانی پشت این کانال تلگرامی بوده‌اند و زم از چه کسانی خط گرفته است، در غیر اینصورت انتشار خبر دستگیری او فایده‌ای ندارد.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۶
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
16
7
سلام .40سال زندان بهش بدید تا فسش حسابی بخوابه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۳
3
3
حالا میگردید با احمدی نژاد ارتباط نداره
کات
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
5
26
اگه اینقد اطلاعات سپاه قویه خاوری رو بگیرید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۵
6
13
اینقدر زرنگ هستید چرا توانایی اداره کشور را ندارید این کارها را افراد عادی هم میتوانند انجام بدند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۵
11
10
بعد یک عده از عوامل همین أدم میان میگن اصلاح طلب بوده و از این اراجیف، کم کم مشخص میشه که فتنه گر واقعی سال 88 کی بوده. حرفی که من همیشه زدم . زمان بیگناهی حصر نشینان سال 88 را مشخص میکند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۱
واقعا آدم بدبخت،انقدر نادونی که آدم نمیدونه چی بهت بگه!!!!
طناز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۵
10
7
افرین به برجادران سپاه مرگ بر زم وطن فروش و فریب خوردکان لین موجود کثیف پاینده باد جمهوری لسلامی ایران
عباس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۵
8
13
زم یه افشاگره نه کسی روکشته نه کسی روترور نمیدونم چرا مسئولین ازافشای فسادها میترسند؟
پاسخ ها
سرور
| Iran, Islamic Republic of |
۰۵:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۶
کوچکترین جرم این شخص آموزش شورش و اغتشاش و نحوه ضربه زدن به زیرساخت های شهری و قانون شکنی بوده
ایران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۶
0
15
تیترزدنت از خودت کثیف تره! آب و بریز همونجات ک سوخته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۶
1
0
بالاخره گرفتن دیگه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۷
4
4
عاقبت از سوزش دکتر احمدی نژاد میمیری سایت عزیز .درود ما و مستضعفان جهان بر احمدی نژاد
اجهانملکی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
2
10
مگر چی کرد ادم نکشته حالا خبرچاپ میکرد چرا ادمهی پول مملکت می برند گیرنمیکنند بابا زم بدبخت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
0
1
عامل نفوذی و تله بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۳
0
0
ضمن عرض سلام خدمت همه دوستان بنده مهم برایم حفظ حریم خصوصی بود و هست و تعقیب این اوضاع بنده رو بطرف خیلی چیزها برد که دیگر حاضر به فکر نبودم در باره ان مشکلات این تضادها را در کسانی که به اقای خامنهای مشاوره میدهند که انها هم از خود ما ملت هستند باید بدانند در طرف دیگر یعنی دشمن بزرگ اقایان هم مخالف هست و اقای خامنای ادم سرد و گرم چشیدهای هستند و اگر لطف کنن پا پیش بگذارند برای صلح با امریکا جهان خوار که درستش ملتی با تمام فرهنگها چون از تمام دنیا برای خوب بودن شرایتش هستند و ان سیاست قانون اسلحه رشد کرده و از این جهت صدور ایدولزی بخاطر تعصب و افرادی برای مشاوره بد و درست کردن جنگ من از دید خودم بهترین راه صلح با امریکا و دادن دست برتری به گروه مخالف کمپانیهای اسلهه سازی و برداشتن ان قانون از قانون اساسی امریکا ولی این مستلزم تهولات اساسی در داخل ایران هم هست که باید جدایی کامل دین از سیاست هم باشد نه اینکه انها اینطور بخواهند بجز این راهی نمانده است چون باید اول وعض مملکت را ببینید و بعد دنبال ماجراجویی اقای اهمدی نزاد اشتباه کرد برای رفع اشتبه و دیدن مشکل با تعصب توجیح شد دوبازه اشتباه دیگر جایی بزای اشتبا هست مگر نصف مردم بخاطر نصف دیگر زنگی کنند هم را بکشند بنده نه جامعه ستیز هستم نه جامعه گریز ولی دوست دارم جایی که انسانیت را اینطور میبینند گاو باشم چون حیوانات حداقل هم نوع خود را نفی یا نمکشند این زا رضا عزیزی شماره شناسنامه 316 یک معتاد دزد و..... تمام اتهاماتی که میخواهند به بنده برای رد این متن و نبود من میخواهند بزنند گفت شاید باعث شود باذ هم خیلها دنبال توجیح بروند
کامران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۳
0
0
نظر بنده این است خانواده زم چه میشه اگر اسلامی هستم جای قربت چی میشکن باید اطاعات اول یه هشدار میداد یه کتبی میگرفت بعد میگرفت قصاوت سخته دوم ماداخل کشور خلیی عیب داریم ازجمله گرانی زمین گرانی مسکن گرانی خودرو گرانی خورد خوراک اطاعات واقعا ن باید اول داخل کشور خودشو بگیره بعد بفکر بیگانه باشه خدای اینها همه اشو قدرت نمای بدرد هیچ بنی ادم نیست بخصوص بدخت مردم ایران پناه برخدا بزرگ
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: