تاریخ انتشار: ۱۶:۰۵ - ۱۵ آبان ۱۳۹۸
تعداد نظرات: ۶۵ نظر

بخشی از زندگی یک مرد چند همسری/ مدافعان ازدواج چندهمسری: نگویید هوو بگویید هَمشوی

‌می‌گویند دلمان برای ۵ میلیون دختری که دیگر شانس ازدواج با مردان مجرد را ندارند می‌سوزد. دخترانی که به باور فعالان «تعدد زوجات» چاره‌ای ندارند مگر پذیرش ازدواج با مردان دارای یک یا چند همسر و فرزند.

چندهمسری

رویداد۲۴ طی دو روز گذشته انتشار عکسی حاوی تبلیغ یک کارگاه آموزشی با تصویر 4 زن خندان در کنار یک مرد شاد و 3 کودک خردسال اظهار نظرات زیادی را به دنبال داشته است. نوشته‌های روی عکس آن‌قدر به نظر عجیب می‌آمد که در ابتدای امر تعدادی از فعالان رسانه‌ای و کاربران فضای مجازی آن را «فتوشاپ» و ساختگی عنوان کردند؛ اما کمی بعد روشن شد که تمام مطالب نوشته‌شده روی عکسی که شرحش رفت واقعی است. عکسی با این شرح؛ مهارت‌های ارتباطی خانواده‌های چندهمسری ویژه تهران.
 
مدافعان ازدواج جهادی: نگویید هَوو بگویید هَمشوی

موضوع برگزاری کارگاه‌هایی است که شامل ضرورت احیای فرهنگ چندهمسری، الزامات تشکیل خانواده‌های چندهمسری، احکام فقهی خانواده‌های چندهمسری و مهارت‌های ارتباطاتی خانواده‌های چندهمسری است. طبق اطلاعات اعلام‌شده، کارگاه در دو نیم روز عصر از ساعت ۱۶ الی ۲۰ و جمعاً طی ۸ ساعت بعد از 17 آبان ماه توسط «موسسه وطن توحیدی حیات حُسنی'» مستقر در قم در تهران برگزار می‌شود.

البته در پوستر خبری از شماره تماس و آدرس موسسه نیست و از متقاضیان خواسته‌شده که جهت ثبت‌نام به یک آی دی در پیام‌رسان داخلی «ایتا» پیام ارسال کنند.

نوشته روی پوستر تبلیغاتی از رایگان بودن کلاس‌ها خبر داده و یکی از مسئولان موسسه هم به ما توضیح داد؛ «با توجه به ابعاد بحران تجرد دختران و زنان سرپرست خانواده در کشور و لزوم تبلیغ این موضوع، طبق مصوبه هیئت‌امنا موسسه، افراد برای شرکت در این دوره‌ها نیازی به پرداخت هزینه ندارند.»
 
آن‌ها البته تنها در پیام‌رسان ایتا فعالیت ندارند. به‌جز ثبت یک وب‌سایت و فعالیت در اینستاگرام و تلگرام، «موسسه وطن توحیدی حیات حُسنی'» در پیام‌رسان داخلی سروش و آپارات هم حضور دارد.
 
مجرد ماندن دختران؛ نتیجه غیرت زنانه
 
فعالان این جریان در فضای مجازی بدون آنکه نیازی به بیان اظهاراتشان در لفافه داشته باشند از ضرورت احیای فرهنگ چندهمسری می‌گویند و تأکیددارند فراموشی دستورات دینی باعث شده که بیش از یک‌میلیون و ۳۰۰ هزار دختر بین ۳۰ تا ۵۰ سال و ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار زن مجرد باسابقه ازدواج (بیوه یا مطلقه) در ایران زندگی کنند. زنان تنهایی که به باور فعالان این مؤسسات نتیجه «غیرت بی جای» زنان دارای همسری هستند که بر «تک زنی» ماندن شوهرانشان اصرار دارند.

نگاهی به سایت رسمی موسسه «وطن توحیدی حیات حُسنی'» که خود را به‌اختصار "حیات حُسنی'" می‌خوانند، نشان می‌دهد که این گروه با مدیریت حجت اسلام نوروزی از سال ۱۳۹۰ کارش را آغاز کرده است. فعالیتی که این‌گونه توصیف‌شده است: «ما جمعی از مشتاقان و دلسوزان امت اسلامی با دغدغه رشد و تعالی کیفیت زندگی اقشار کم برخوردار در ایران اسلامی هستیم».

آن‌ها تاکنون چند دوره آموزشی و کارگاهی در اصفهان، قم و تهران برگزار کرده‌اند؛ مانند کارگاه‌های آموزشی مهارت‌های ارتباطی خانواده‌های چندهمسری که بهمن و اسفند ۱۳۹۷ و فروردین ۱۳۹۸ با حضور سید محمدهادی ذاکری موسوی، سید منذر حکیم، حجت‌الاسلام سید محمدحسن آیت، حجت‌الاسلام‌والمسلمین غلامرضا قاسمیان و حجت‌الاسلام محمد عسگری برپا شد.

ارائه کارگاه احکام خانواده های چند همسری توسط ذاکری موسوی
مدافعان ازدواج جهادی: نگویید هَوو بگویید هَمشوی

همچنین موسسه حیات حُسنی'در ماه رمضان که از اواسط اردیبهشت‌ماه تا اواسط خردادماه گذشته بود دوره آموزشی مخصوص خانواده‌های موفق یا موافق بافرهنگ چندهمسری را به‌صورت ارائه دو مبحث در هر جلسه، روزهای شنبه و چهارشنبه رمضان برگزار کرد.

جامعه هدف آن‌ها هم مردان و زنانی با این ویژگی‌ها بوده است؛ افرادی برخوردار از خانواده چندهمسری، مردان و زنان متأهل مصمم به تشکیل خانواده چندهمسری و زنان و دختران مجرد موافق با تشکیل خانواده چندهمسری باهدف آموزش ضرورت، لوازم، احکام و مهارت‌ها، والدین مخاطبان فوق باهدف افزایش آگاهی و همراهی با ایشان و فرزندان مخاطبان فوق باهدف افزایش روحیه و اعتمادبه‌نفس در پذیرش و تبلیغ حرکت والدین.
 
ازدواج‌های چندهمسری اسلامی در سطح محلی، ملی و بین‌الملل
 
باکمی گفت‌وگو و جستجو در مطالب و اهداف موسسه مشخص می‌شود که آن‌ها مدعی داشتن بخش بین‌الملل مطالعات خانواده هم هستند.
 
مدافعان ازدواج جهادی: نگویید هَوو بگویید هَمشوی

اهداف موسسه بین‌الملل مطالعات خانواده حیات حسنی هم این‌گونه تبیین شده؛ مطالعات راهبردی تمدنی در حوزه نظام خانواده در اسلام، پژوهش، تبیین و حمایت از سبک زندگی اسلامی ازجمله ازدواج‌های بین فرهنگی در جهان اسلام و ازدواج‌های چندهمسری اسلامی در سطوح محلی، ملی و بین‌الملل.

نکته آخر موردتوجه برخی از همفکران این جریان در شبکه‌های اجتماعی هم قرارگرفته و معتقدند برای جلوگیری از فساد و افزایش جمعیت شیعه در صورت لزوم باید شرایط ورود مردان مسلمان شیعه با ملیت‌های دیگر برای ازدواج با زنان بدون همسر ایرانی و برعکس هم فراهم شود.
 
کارگاه‌های رایگان و ازدواج چندهمسری
 
مدیران موسسه «وطن توحیدی حیات حُسنی'» مدعی‌اند که اداره این نهاد و برگزاری برنامه‌ها از محل کمک‌های مردمی تأمین می‌شود و هیچ‌گونه وابستگی به ارگان‌های دولتی ندارند.
 
آن‌ها از افراد متقاضی در دوره‌های قبلی که در اصفهان و تهران برگزارشده پولی دریافت نکرده و دلیل آن را ابعاد بحران تجرد دختران و زنان سرپرست خانواده در کل کشور اعلام کرده‌اند. البته آن‌ها از شرکت‌کنندگان انتظاراتی مانند تشکیل خانواده‌های چندهمسری و تبلیغ این رویکرد را دارند.

طبق بررسی‌ها در حال حاضر در کنار موسسه «حیات حسنی'» برگزارکننده کارگاه برشمرده، «پایگاه تبیین چندهمسری اسلامی» هم آشکارا به تبلیغ و تبیین ایده‌هایشان مبنی بر «ازدواج چند همسری» می‌پردازند.

دوره دوم کارگاه مهارت های چند همسری جلسه اول (ویژه برادران)
مدافعان ازدواج جهادی: نگویید هَوو بگویید هَمشوی
 
روایت یک زن مجرد از کلاس‌های چندهمسری
 
رویکردی که ساجده زن 45 ساله با گذشت چند بار مشاوره و حضور در کارگاه‌های این مؤسسات قادر به انجام آن نبوده است. این زن به عصر ایران می‌گوید که مدرسان در کلاس‌ها به‌صراحت به افرادی مانند من می‌گویند که شانسی برای ازدواج با مردان تک همسر را ندارید پس باید به خودتان بقبولانید که به عقد دائم مردانی دربیایید که یک یا چند همسر دارند.
 
او که دریکی از محلات پرجمعیت جنوب شرقی تهران زندگی می‌کند می‌گوید از طریق شبکه‌های اجتماعی با این موسسه و چند موسسه دیگر آشنا شده‌ام و اوایل وقتی درباره توصیه‌هایشان می‌خواندم سرگیجه و حالت تهوع می‌گرفتم؛ اما کم‌کم تنهایی، ناامیدی و نگاه جامعه من را به‌جایی رسانده که در کلاس‌هایشان هم شرکت می‌کنم. کلاس‌هایی که فقط مختص دختران مجردی مانند او نیست و زنانی هم در آن حضور دارند که به‌اصطلاح عامه دارای یک یا دو «هَوو» هستند.

دوره دوم کارگاه های آموزش مهارتهای چند همسری
مدافعان ازدواج جهادی: نگویید هَوو بگویید هَمشوی
 
نگویید هَوو، بگویید هَمشوی
 
به گفته ساجده این زنان به دلیل باورهای مذهبی تلاش می‌کنند دختران مجردی مانند من را برای پذیرش زندگی در کنار مردی با چند همسر قانع کنند.

ساجده توضیح داد که این زنان در کنار افرادی که برای سخنرانی در این قبیل کارگاه‌ها شرکت می‌کنند به‌جای واژه‌هایی مانند «هوو» یا «مرد چند زنه» از واژه‌هایی مانند «هَمشوی» یا «همیار» استفاده می‌کنند و معتقدند اگر زنان روح و جسمشان را از هواهای نفسانی خالی کنند می‌توانند برای پذیرش این «جهاد» آماده شوند. جهاد مدنظر متولیان امر برای این زنان پذیرفتن چندهمسری و به دنیا آوردن فرزندان زیاد است.

او می‌گوید از طریق شبکه رسانه‌ای این مؤسسات تاکنون چند فرم مردان متقاضی ازدواج دوم و سوم را مشاهده کرده و بعد از قرارهایی که از طریق متولیان کانال این مجموعه‌ها در پیام‌رسان‌ها برای ما فراهم می‌شود دیدارهایی هم داشته‌ام؛ اما نتوانسته‌ام خودم را راضی به زندگی در کنار یک زوج کنم. حتی اگر زن این زندگی بگوید کاملاً به ازدواج دوم همسرش رضایت دارد.

ساجده می‌گوید هرچند ازدواج دوم ازنظر شرعی برای مردان منعی ندارد اما این مردان به دلیل منع قانونی باید اجازه دادگاه را از همسر اول یا همسران قبلی‌شان اخذ کنند. به گفته ساجده اکثر مردان متقاضی ازدواج دوم و چندم که در این گردهمایی‌ها مشاهده کرده رویکرد مذهبی دارند و می‌گویند که می‌خواهند حامی و سرپرست زنانی مثل من باشند.

او ادامه می‌دهد باوجود از دست دادن پدر و مادرم و تنهایی مطلق هنوز نتوانسته‌ام خودم را برای چنین ازدواجی راضی کنم.

این زن که بعد از اخذ مدرک دیپلمش از 27 سال قبل با فروش دست بافته‌هایش روزگار می‌گذراند می‌گوید اما در همین کلاس‌ها دختران تحصیل‌کرده و شاغلی هم حضور دارند که خبر ازدواجشان با مردان دارای دو یا چند همسر به گوشمان می‌رسد.
 
بارداری هم‌زمان سه همسر در یک‌خانه
 
یکی از الگوهای رسانه‌ای شده این طیف، روحانی 29 ساله‌ای به نام نوید ابراهیمی با 3 همسر است. او که متولد ارومیه و ساکن قم است برخلاف بسیاری از ازدواج‌های ازاین‌دست تمام همسرانش را در یک‌خانه ساکن کرده و به‌طور مداوم از طریق مطالب مکتوب، فیلم و عکس از زندگی ایده آلش کنار 6 فرزند و 3 زنش می‌گوید.

نوید ابراهیمی و همسرانش زیر یک سقف
مدافعان ازدواج جهادی: نگویید هَوو بگویید هَمشوی
 
ابراهیمی که دارای فوق‌لیسانس فقه است خود را فردی باهوش و باانگیزه معرفی می‌کند که تحصیلات ابتدایی حوزوی را درزمانی کوتاه به پایان رسانده است. مؤسس مرکز تحقیقاتی سلمان فارسی درآمد ماهیانه‌اش را حدود 3 میلیون تومان عنوان کرده و تأکید دارد که مجموع هزینه‌هایش برای ازدواج‌ها از 10 میلیون تومان فراتر نرفته است. زنانی که به عقد دائم او درآمده‌اند تحصیلات دانشگاهی تا مقطع فوق‌لیسانس هم دارند و 2 همسرش حدود ۱۰ سال از این فرد بزرگ‌تر هستند. موضوعی که به گفته ابراهیمی نشان‌دهنده این موضوع است که او از روی هوا و هوس مبادرت به این ازدواج‌ها نکرده و تنها دغدغه‌اش کمک به «زنان مجرد و فرزند آوری برای اسلام عزیز» است.

این فرد که سال 96 یکی از برگزارکنندگان «اولین همایش احیای فرهنگ چندهمسری» در تهران بود می‌گوید؛ من و همسرانم چندین سال است که درراه تبلیغ سنت الهی تعدد زوجات، انواع هجمه‌ها را متحمل شده‌ایم. سه‌گانهٔ توهین، تهدید و تطمیع نتوانسته سد راه ما شود و خداوند متعال هم هرازگاهی به زیبایی ما را به ثبات قدم دعوت نموده که مثال بارزش هم‌زمانی بارداری سه همسر اول و دوم و سوم در سال ۹۷ است که در ناباوری تمام، خداوند به هرکدام فرزندی سالم عطا فرمود.

او به‌طور روزمره در کانال اصلی خود در پیام‌رسان سروش که با عنوان «پایگاه تبیین چندهمسری اسلامی» فعالیت می‌کند از تجربیات و تقسیم زمان عادلانه‌اش بین همسرانش هم می‌نویسد و از مردان دارای چند همسر می‌خواهد که برقراری عدالت را فراموش نکنند مانند او که می‌گوید نه‌تنها شب که حتی برای استراحت نیم روزی هم وقتش را بین همسرانش به مساوات تقسیم می‌کند. البته این روحانی در کانال‌های سروش و تلگرام و گپ و سایت اینترنتی شخصی هم فعالیت دارد و می‌گوید برای ترویج اصول برجای‌مانده شیعه باید از تمام ابزارها استفاده کرد.
 
صفحه‌ای که در اینستاگرام ریپورت شد
 
همان کاری که موسسه حیات حسنی برگزارکننده اولین دوره کارگاه‌های آموزشی چندهمسری در حال انجام است. این موسسه که تا روز یکشنبه در اینستاگرام پیج رسمی داشت پس از انتشار پست مربوط به برگزاری کارگاه آموزشی چندهمسری با هجوم نظرات مخالف مواجه شد و نظرات عمدتاً مخالف 6871 کاربر پای این پست موسسه حیات حسنی را دچار دردسر بزرگی کرد. چون مخالفان با ریپورت این پیج، مدیران اینستاگرام را وادار کردند که صفحه ترویج چندهمسری را بلاک کنند. ماجرای که در پیام‌رسان‌های داخلی اتفاق نمی‌افتد.
 
مخالفان پای پست اینستاگرامی این موسسه با ادبیات سرزنش‌آمیز و گاه کلمات رکیک به مخالفت با تبلیغ چندهمسری پرداخته بودند. به‌جز زنان به‌عنوان مخالف این جریان، مردان زیادی هم نظرات مخالف خود را با این پدیده ابراز داشته و آن را نه در راستای کمک به حل مشکل ازدواج تعدادی از زنان که هوس مردان تنوع‌طلب عنوان کرده بودند.

بحث آسیب‌های روانی و عدم رعایتشان زن به‌عنوان یک انسان مستقل در این‌گونه ازدواج‌ها، دغدغه‌های تربیت فرزندان و مسائل بهداشتی و بیماری‌های مقاربتی چندهمسری و ... از دیگر موارد مدنظر کاربران پای این پست‌ها بود.
 
100 هزار خانواده چندهمسری در ایران
 
ساعاتی بعد از بلاک شدن صفحه رسمی این موسسه در اینستاگرام حجت‌الاسلام محمد عسگری مسئول واحد مشاوره موسسه حیات حسنی در گفت‌وگو با ایرنا تلاش کرد هدف موسسه را لزوماً جلب نظر دختران مجرد معرفی نکند. او توضیح داد؛ ما در این کشور حدود 100 هزار خانواده‌ای داریم که تَعدُدی هستند، یعنی یک آقا چند همسر دارد. آیا این‌ها نیاز ندارند مرکزی باشد که به‌صورت علمی و مشاوره‌ای به آن‌ها خدمت کند؟ آمار خانواده‌های چندهمسری تاکنون از سوی مقامات دولتی تائید نشده است.
 
نگران سه میلیون و چهارصد هزار زن بالای ۳۰ سال هستم
 
کاربران پرتعداد اینترنت در ایران اما همچنان نظرات انتقادی خود را پای اظهارات منتشرشده مدافعان چندهمسری در سایت‌ها و اینستاگرام منتشر می‌کنند. کاربران یکی از مسببان این ماجرا را حجت‌الاسلام‌والمسلمین غلامرضا قاسمیان، رئیس حوزه علمیه مشکات می‌دانند. صفحه اینستاگرامی او از 30 مهرماه تا امروز به محلی برای ابراز نظر مخالفان پرتعداد این موضوع تبدیل‌شده است.

قاسمیان که در قسمت ۱۷۷ برنامه تلویزیونی «بدون توقف» با موضوع شبهات و چالش‌های مربوط به مسئله ازدواج در شبکه سه سیما حضور پیداکرده بود صراحتاً از موضوع چندهمسری تحت شرایط خاص دفاع کرد و آن را در راستای حل بخشی از مشکلات ازدواج دانست. او که مسئول قرارگاه جهادی امام رضا هم است تأکید دارد که دیدگاهش در این زمینه ترویجی نیست اما به جد از آن دفاع می‌کند. چون به گفته او در حال حاضر بیش از سه میلیون و چهارصد هزار خانم بالای ۳۰ سال در ایران حضور دارند که یا مجرد هستند یا مطلقه و یا همسرشان را ازدست‌داده‌اند و همین‌طور ۸۰۰ هزار آقا با همین شرایط مشغول گذراندن عمرشان هستند. به گفته این روحانی اگر این افراد به همین شکل بدون خانواده بمانند در ۲۰ تا ۳۰ سال آینده، ایران تبدیل به یک سرای سالمندان بزرگ خواهد شد.

بیان موضوعات دیگری در همین راستا باعث شد تا ده‌ها کاربر در اینستاگرام با مراجعه به پست‌های مختلف این روحانی اظهاراتش را به باد انتقاد بگیرند. تعداد افراد موافق نظرات رئیس حوزه علمیه مشکات اندک بود و این افراد هم به او توصیه کرده‌اند که برای کاهش مشکلات ازدواج افراد مجرد تلاش کند و نه ترویج چندهمسری که بنیان‌های خانواده را تخریب می‌کند. برخی از کاربران هم با انتقاد از رویکرد این روحانی، نظراتش را باعث بیان نظرات توهین‌آمیز افراد مختلف به دین اسلام و تشییع دانستند و خطاب به او نوشتند که باید پاسخگوی این هتک حرمت صورت گرفته باشد. نظرات او البته موافقانی هم دارد که دغدغه پیر شدن جمعیت ایران و کاهش فرزند آوری بین جوانان را مثال می‌زنند.

استناد برخی از این افراد افزایش جمعیت اهل تسنن در تعدادی از استان‌های ایران است و مدعی هستند آمار دانش آموزان اهل سنت یک استان از جمعیت دانش‌آموزی ابتدایی چند استان ایران که شامل شیعیان است بیشتر برآورد شده است. مدافعان چندهمسری می‌گویند طبق سنت و دستورات دینی برخی مناطق سنی نشین، چندهمسری و داشتن فرزندان پرتعداد، بافت جمعیتی شیعه-سنی مناطق ایران را دستخوش تغییر کرده است چون نرخ رشد جمعیت در مناطق سنی بیش از 6 درصد و در مناطق شیعه‌نشین کمتر از 2 درصد است.

همفکران این موضوع از مردانی در روستا و شهرهای مختلف سنی نشین ایران مثال می‌زنند که دست‌کم 4 زن و بیش از 20 فرزند دارند و همگی هم بدون اعتراض و مشکلی کنار هم زندگی می‌کنند. برشمردن آسیب‌های مختلف عاطفی، فرهنگی، اقتصادی و بازماندن کودکان این مناطق از حقوق اولیه مانند آموزش البته در اراده مدافعان چندهمسری برای مردان شیعه تأثیرات لازم را ندارد.
 
مسئله‌ای به نام سلامت روانی فرزندان در خانواده‌های چندهمسری
 
زهرا ولی نژاد کارشناس ارشد روانشناسی و مدرس مهارت‌های زندگی برای کودکان در همین راستا تأکید می‌کند که در هیاهوی این موضوع، سلامت روانی تولد و تربیت فرزندان در خانواده‌های چندهمسری هم باید موردتوجه قرار بگیرد.

ولی نژاد در گفت‌وگو با عصر ایران با اشاره به اینکه جو غالب بر فرهنگ ایران درزمینهٔ چندهمسری منفی است گفت؛ برای نقد موضوع چندهمسری از ابعاد مختلف، باید به آسیب‌های روانی کودکان در چنین خانواده‌هایی هم اندیشید.

این مدرس مهارت‌های زندگی برای کودکان، با اشاره به این نکته که در فرهنگ ما موضوع چندهمسری امری عموماً مذموم تلقی می‌شود گفت؛ می‌توان تصور کرد که کودکان خانواده‌های چندهمسری در ارتباط با همسالان در محیط اجتماعی چه روابط دشواری را تجربه خواهند کرد.

ولی نژاد در ادامه از تأثیر روابط پدر با همسران بر این کودکان و مسیر رشد روانی آن‌ها صحبت به میان آورد و گفت؛ پدر چگونه می‌تواند سلامت روانی را برای این فرزندان به ارمغان آورد؟ چون تصور تفاوت جایگاه فرزندان مختلف در ساختار چنین خانواده‌هایی می‌تواند به حس بی‌عدالتی در کودکان دامن بزند. موضوعی که به گفته این دانش‌آموخته روانشناسی، می‌تواند از عوامل نابسامانی‌های آتی در ساختار روانی کودک باشد.

ولی نژاد توضیح داد؛ همه این‌ها در شرایطی است که تصور کنیم در میان همسران پدر هیچ‌گونه حس حسادت یا حداقلی از رقابت و حس عدم امنیت روانی وجود ندارد. موضوعی که به گفته او در ارتباطات انسانی بعید به نظر می‌رسد.
 
نمایندگان موافق و مخالف چندهمسری
 
اما موافقان چندهمسری در مطالبشان از نمایندگان مجلس هم به‌دفعات گلایه کرده‌اند که چرا برای تعدد زوجات قانونی مصوب نمی‌کنند.
 
قانونی که به‌زعم این افراد نه در راستای کمک به مردان که برای استیفای حقوق چند هزار زن مجرد است. درنتیجه از نمایندگان مجلس درخواست می‌کنند که باید برای مردان متقاضی ازدواج با زنان بدون همسر بهره‌مندی از امتیازیات خاص تصویب شود.
 
این اظهارات در حالی است که علاوه بر مدیران دولت روحانی، نمایندگان زن مجلس هم طی روزهای اخیر به‌شدت علیه ماجرای طرح‌شده موضع گرفتند. البته علی مطهری نماینده تهران در مجلس در زمره نمایندگانی بود که چندهمسری را یک‌راه حل برای حل معضل اجتماعی شرایطی مانند حالا دانست که حدود 3 میلیون زن آماده ازدواج بیشتر از مردان در جامعه است.
 
او درعین‌حال توضیح داد؛ موضوع این نیست که بخواهیم این مسئله را ترویج کنیم و از همه بخواهیم این کار را انجام دهند. این نماینده چندهمسری را راه‌حلی برای معضل اجتماعی و برای مردانی دانست که ویژگی‌هایی مانند توانایی مالی، توانایی جسمی، رشد و فکری و عقلی داشته باشند.
 
دعوت به قیام خانم‌های مجرد سن بالا
 
چندهمسری کمک مردان به زنان است یا مردان به زنان؟ محمدتقی قاسملو دانش‌آموخته کارشناسی ارشد روانشناسی که از مدافعان چندهمسری است معتقد است؛ اگر باکمی انصاف نگاه کنیم اصلاً مردها نیازی به ازدواج مجدد ندارند٬ زیرا اولاً نیاز مالی ندارند و ثانیاً نیاز جنسی خود را هم به‌راحتی و تنوع بسیار زیاد، می‌توانند رفع کنند.

او اضافه می‌کند؛ این زنان جامعه هستند که عده‌ای نیاز مالی شدید دارند و عده زیادی هم مورد سوءاستفاده مردان تنوع‌طلب قرار می‌گیرند و از نعمت خانواده و فرزند و حمایت دائمی محروم می‌مانند.
توصیه قاسملو این است؛ خانم‌ها مواظب باشید، بدون تفکر به زیان خودتان تلاش نکنید و به‌حکم الهی اعتماد کنید. خانم‌های مجرد سن بالا در جامعه ما بیخود خودشان را سرگرم کردند و اگر طالب آرامش‌اند باید قیام کنند و حق خودشان را مطالبه کنند.
 
هرچند به‌طور اتفاقی یا برنامه‌ریزی‌شده دو مورد برشمرده در روزهای اخیر خبرساز شده است اما تلاش هدفمند برای ترویج چندهمسری به شکل کنونی دست‌کم به 5 سال قبل برمی‌گردد. این طیف با ادبیاتی مشترک نسبت به فساد اجتماعی، افزایش طلاق، بالا رفتن سن ازدواج و کاهش فرزند آوری هشدار می‌دهند و می‌گویند چون در جایگاهی نیستند که مشکلات اساسی برشمرده را برطرف کنند پس باید افکار عمومی را برای پذیرش راهکارشان که همان چندهمسری است، آماده کنند.

به همین دلیل مطالبی با این ادبیات در صفحات مجازی، سایت‌ها و کلاس‌هایشان کاملاً رایج است؛ «بنای دین ما در ایجاد ساختارِ مقدس خانواده اسلامی (با ازدواج موقت و دائم و تعدد زوجات)، برای وحدت یافتن میان مرد و زن اهل ایمان است. وحدت بین مرد و همسرانش، و وحدت همسرانِ همشوی (همیار) با همدیگر و با شوهرشان، و وحدت یافتن تمام ایشان با فرزندانشان. این تجلی وحدت است که هرچه در کثرت بیشتری نمایش یابد، شکوه بالاتری از وحدت و یکی شدن و توحید را آشکار می‌نماید.»
 
آن‌ها در همین راستا بر اظهارات برخی از مراجع تقلید، امام خمینی و رهبر انقلاب اشاره می‌کنند و به مخاطبانشان این‌گونه القا می‌کنند که مراجع تقلید و رهبران دینی و سیاسی ایران هم مدافع چندهمسری هستند.
 
آن‌ها در مقابل این پرسش برخی کاربران در فضای مجازی در مقابل تک‌همسری بودن امام خمینی و رهبر انقلاب از مشورت‌های خصوصی و تعدد احکام این افراد سخن می‌گفتند و آن‌ها را مخالف جریان سازی‌هایشان نمی‌دانستند؛ اما به دنبال اظهارات روز گذشته حجت‌الاسلام‌والمسلمین شهاب مرادی از دیدار جمعی از فعالان حوزه خانواده با رهبر انقلاب در مردادماه امسال، موافقان تعدد زوجات سکوت پیشه کردند چون از زبان آیت‌الله خامنه‌ای بیان شد؛ «در بحث تعدد زوجات ملاحظاتی دارم و با توصیه به آن موافق نیستم».

اینکه سکوت آن‌ها تا کی ادامه دارد و آیا مانند گذشته بار دیگر با اظهاراتشان مانند پذیرش مسئولیت مضاعف مردان چندهمسری و نظرات چندگانه فقها دراین‌ارتباط به میدان برمی‌گردند یا خیر روشن نیست. در حال حاضر آن‌ها علی‌رغم تمام این مخالفت‌ها و بسته شدن صفحه رسمی موسسه ترویج چندهمسری در اینستاگرام، در سایت خود به تبلیغ کارگاه چندهمسری و مطالب تشویقی و ترویجی دیگر مشغول هستند.

آمارها هم نشان می‌دهد از فرودین تا مهرماه امسال ۳۹۸ هزار ازدواج در ایران ثبت‌شده؛ اما نام ۵۳۰ مرد در حالی وارد دفتر رسمی ازدواج شده که پیش‌ازاین، نام یک یا چند زن دیگر هم در شناسنامه‌اش حک‌شده بود.

این آمار سال گذشته 1000 ازدواج چندهمسری در مقابل ۶۳۰ هزار ازدواج رسمی در کل ایران بوده است. البته این آمار جدای از صیغه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت است که به گفته رئیس هیئت‌مدیره کانون سردفتران ازدواج و طلاق حداقل نصف آمار رسمی ازدواج است. عددهایی که نشان می‌دهد جامعه ایران در حال تغییرات غیرقابل‌انکار چند سویه است.
 
منبع: عصرایران
خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: چند همسری ، ازدواج
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۶۵
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
4
21
فقط میشه گفت خداوند بهتون احتمالا عقل داده ازش استفاده کنید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۰
الان تو از عقلت استفاده کردی مثلا...!!!!!؟؟؟؟؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
ناشناس ۱۵:۲۰ چی میگی پس هرکی ۴ تا زن بگیره از عقلش استفاده کرده ؟ این بنده خدا حتما منظورش اینه که چند همسری با این توجیهات با عقل جور درنمیاد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
3
29
هوو از قدیم اسمش هوو بوده هیچ کس هم ازش خوشش نمیاد الکی بهش رنگ و اسم و پوشش جذاب ندید ممکنه گاهی استثنا اجبار و مصلحت باشه ولی معمولا چه در آعاز چه در پایان خوشایند نیست حتی برای مرد هم دردسره
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۰:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
منظورش از همشو ،همون مرده شو
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
ای کاش مخالفان چند همسری سری به مناطق سنس نشین ایران و نیز شیعیان عرب، کرد و سیستانی ایران بزنن تا ببینند چگونه زنان خود برای شوهران شان زن دوم پیدا می کنند
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۳
ای کاش به جای این ای کاش بی منطق برید ببینید در مناطقی که به قول شما زنها دنبال همسر دوم برای شوهراشون هستند چه مشکلات و معضلات فرهنگی و اقتصادی هست که باعث این پدیده میشه
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۳
زنی که طبق سنت جامعه اش محکومه که هوو داشته باشه و دستش به جایی بند نیست خب معلومه میگه حداقل این هوو رو برم خودم پیدا کنم که فردا برام کمتر دردسر بشه
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۳
جناب مستطاب ناشناس ۲۲ /۸/۹۸ ساعت ۲۰:۱۴ توجه بفرمایید
اینکه در بعضی شهرها بنا به فرهنگ اونجا درست یا غلط یه رسمی باشه دلیل نمیشه همه بیان اونو تکثیر کنن ببخشیدا بعضی جاها ختنه ی دخترا هم رسمه پس بیاین اونم در سراسر کشور اجرا کنید
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
2
32
آخه گاگولایی که به خیال خودتون غصه ی دخترای مجرد بالای ۳۰ رو میخورید اینا به خاطر معیارها و سطح توقع بالا مجرد موندن اکثرا تحصسلات عالی دارند تعریفشون از زندگی مشترک با شماها فرق داره فکر میکنید مشکلشون فقط "شوهر" داشتنه؟
پاسخ ها
یک خانم
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
با شما کاملا موافقم اکثرا همینطور بوده و تعدادی هم دختران از فقر و عیب بی شوهری که آقایون خواهان ازدواج اول یا حتی چندم با آنها نیستند
یک خانم
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
2
5
با توجه به آمار از هر هزار ازدواج حدود یک و نیم از اونها زن دوم و... هستند که با توجه به آمار بیماری و حوادث موارد زیادی نیست و نه تنها در طی یکسال رشد نداشته که رو به کاهش داشته امیدوارم این سروصداها مخالف و موافق نتیجه عکس در جهت رشد این آمار و قبح شکنی آن برای عام نداشته باشد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۱:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
یکی از راه های ازدواج دختران سن بالا اینه که برن با پسر از خودشون کوچیکتر ازدواج کنن،چرا تو جامعه ما اکثرا میگن پسر باید بزرگتر باشه ؟اگه در دین چند همسری جایز،پس اینم بدونید که پیامبر بیش از 10 سال از همسرش کوچیکتر بود چرا اینو رواج نمیدین تا همه مجردا 30 تا 50 دسال خانم با پسران 30 تا 40 زمان خودشون ازدواج کنن و مشکل حل بشه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
2
27
بعضی ها فکر میکنند خروسن باید چهار پنج تا مرغ دنبالشون راه بیفته،بسه بابا ،شما خیر سرتون آدمید ،زندگی که همش مثل حیوان بودن، و مسائل جنسی نیست، پس احساسات چی میشه، چرا همش فکر کمر به پائینتون هستید.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۰
ربطی به شهوت نداره
اگر بحث شهوت باشه


در ازدواج اول ، شهوت بیشتر جلوه داره..
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
چرا چرا میگی،هم شهوته هم هوله
این یارو جدا ازین زنا صیغه ام داره
ببین کیه گفتم
مرتضی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
20
0
درود، ناز نفست، گل کاشتی،،، شدگلستان
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
1
12
دیوانه ها
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۲:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
2
19
می خواستم به این گروه حیات حسنی عرض کنم، شما که انقدر دلتون برای خانمهای مجرد بالای سی سال می سوزد، چرا به فکر خانمهای بالای چهل و پنجاه ساله ای که یک عمر در نهایت، نجابت همسری کردند و مادر بودند و فرزندان دکتر و مهندس تحویل این جامعه دادند، ولی اکنون در این سن و سال شوهران از خدا بی خبر انها بدون هیچ دلیل محکمه پسندی از روی لجبازی ،و بدون هیچ احساس مسئولیت وشرمی،در دادگاههای خانواده دادخواست طلاق می دهند و به دلیل اینکه از صدقه سر همین خانمها ثروتمند شده اند ، زندگی یک خانواده را تلخ میکنند و همسر و دخترانشان را بدون حامی و پدر. رها می کنند ، و دادگاه های خانواده بدون در نظر گرفتن درخواست زن حکم طلاق را صادر می کنند ،نمی کنید، شما اگر می خواهید زنی بی یار و همراه نباشد ،اول به فکر این مسائل باشید، که قوانین ازدواج و طلاق در کشور ما دارای ایرادات فراوانی است که مانند بقیه قوانین ،فقط به فکر آقایان می باشد و مقام و شان یک زن و مادر را تا این حد پائین می آورد که در سالهائی که باید تنها نمامد،بی یار و یاور می شود و چاره ای جز پذیرش این حکم ظالمانه ندارد،و فقط به خاطر خودخواهی آقا یک خانواده در رنج و عذابند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۰
چند تا اینجوری اند
زندگی خودت رو با جامعه قیاس نکن
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۲:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
2
22
من خودم الان دوساله بخاطر وجود یک نازن که اومد تو زندگیم طلاق گرفتم بماند که همه زندگیم نابود شد مریض روحی روانی شدم..اما دلم برای بچه هام میسوزه که نابود شدن چند بار خودکشی کردن الان آواره و درمونده هستن خودم هم تنها و افسرده.....هرروز منتظرم بچه هام باز خودکشی کنند از بس بخاطر خیانت پدرشون داغون و بی اعتبار شدن.....خدا لعنت کنه اونهایی که کانون خانواده هارو از هر راهی متلاشی میکنن....
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۰
برو مکشکلت رو حل کن..
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
شما اگه ازدواج شوهرت را خیانت نمی دونستی به این مصیبت گرفتار نمی شدی
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
واقعا شرم آوره نمگ به زخم ایشون میزنید و سرزنشش میکنید
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۳
خواهر جان بخدا توکل کن به حاطر یه مرد بی اراده و بی مسوولیت که وقتی یه زن دیگه رو دید تو و بچه هاشو فراموش کرد چرا اینقدر خودتو اذیت میکنی پاشو رو پای خودت واستا به جای اینکه به خودکشی فکر کنی سعی کن الگدی بچه هات باشی گور بابای شوهر ستبقت و اون زنه
احمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
4
5
اختیار دارید.!...«جهاد نکاح» نداشته باشن?!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۳
هرچند بسیار پشمئز کننده است ولی واقعا شباهتهایی داره
پوریا
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
اون جهاد نکاح برای شما سنی ها می باشد و با ازدواج رسمی تفاوت دارد.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
2
24
خدا لعنتتان کند ،که سر هر مسئله ای که به نفعتان است بلدید،چکار کنید و فوری یک کلاه شرعی می گذارید، شما دین را به بازی گرفته اید و به نام دین، شهوت رانی میکنید، اللهم عجل لولیک الفرج...
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
9
13
دلتون برای اون دختران مجرد نسوزه چون اونها حتما محجبه و با ایمان بودند و اهل دوستیهای خیابانی نبودند که مجرد موندن دختران هرزه و بی بند و بار اکثرا زود هم شوهر پیدا میکنند کائنات و دنیا هم براشون میسازه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۰
بیا...

سطح تفکر مخالفین این عمل خیر ، چقدر پایین و سطحی و نفهمانه است..

یعنی هر دختری که ازدواج میکنه ، هرزه است..!!؟؟


با این قاعده
مادر و خواهر و عمه و خواهر خودت ، چی..!!؟؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۲:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
15:17
هر دختری که ازواج میکنه هرزه نیست گفتم هرزه ها زودتر و بهتر ازدواج میکنند چون ارایش کرده و با اداها و اطوارها زودتر پسران را وابسته میکنند برداشت شما نفهمانه بوده
درضمن شما که طرفدار این طرحی از خانواده خودت شروع کن
حتی خیلی از حیوانها تک همسرند و برخیها حتی پس از مردن جفتشون هم ازدواج دیگه ای ندارند مشخصه طرفداران این طرح باید وفا رو از حیوانها بیاموزند
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
عمل خیررررررررر!!!
برو اول دخترای خانواده خودتو به این عمل خیررررر تشویق کن اگه دندوناتو خورد نکردن بعد بیا کامنت بذار
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
15:17 پس اگه شما 3 خواهر داشته باشید و یک اقای داماد متین و شایسته بیاد خواستگاری حاضرید هر 3 خواهر را یکجا به ایشون بدهید؟ یا احیانا مادر شما هم مجرد بودند حاضرید 4 نفرشون به عقد یک نفر در بیاد؟
مرگ خوبه برای همسایه و این طرح خوبه تا لذتجویی بکنید؟
کوثر
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
اولا دختران با ایمان و محجبه به لطف خدا ازدواج می کنند و خوشبخت هستند تعدادشون هم خیلی زیاده دوستان خودم و خیلی های دیگه
دوما اونایی که با نمایش جذابیت های جنسی پسری رو به خودشون جذب می کنند که اکثرا به ازدواج ختم نمیشه اگرم بشه مرحله بعدی خیلنت و طلاقه عزیز من
برو ببین این زندگی ها چقدر دوام میاره
البته از ظاهر قضاوت نکن
تو خونه هاشون چیزی نیست جز سردی و دعوا و دوست گرفتن های حرام
(واقعا نظرت چرت بود)
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۳:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
کوثر خانم دنیای واقعی با شعار و فیلم هندی همخوانی نداره قانون طبیعت و خلقت اینه زن جذب قدرت و پول و موقعیت مالی و شغلی مرد میشه و مرد جذب هیکل و زیبایی زن
در اقوام ما هم دختران محجبه و با ایمان و زیبایی هستند که مجرد موندند علی رغم موقعیتهای شغلی خوبی که دارند
به نظر سخنان شما با دنیای واقعیت همخوانی نداره و بیشتر به سناریوهای فیلمهای بالیوودی میخوره
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۳
بابا اینقدر سر ازدواج دعوا نکنید چه تک همسری چه این مدل مسخره اش
کلا سرتا پا دردسر و استرس و مسوولیته نه اینکه بد باشه خودم ۱۵ ساله متاهلم ولی واقعا با در نظر گرفتن مشکلات و دعدغه هاش بسیااااار سخت و با مسوولیت سنگینه بنابراین زیاد براش عحله نکنید
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
2
20
اکثر دختران مجرد بالای سی سال کسانی هستن که شاغل ودارای تحصیلات عالی هستن هیچ گونه نیاز مالی ندارن و خودشون میتونن یه خانواده رو ساپورت مالی کنن اگه هم مجرد موندن خودشون خواستن چون معیارهایی دارن که به خاطر داشتن صرف شوهر از معیارهاشون کوتاه نمیان و هرگز راضی نمیشن که ارزش وشان زن بودن رو پایین بیارن وهمسر دوم بشن.
آذربایجانی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۰
2
16
فنچ و اکثر پرندگان تک همسرند ایا شان انسانی از حیوان هم پست تر شده؟این فقط توهین به شان زن نیست بلکه توهین به شان مرد هم هست که حرمسرایی داشته باشه و جز شهوترانان هیچ طرفداری نداره
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
1
10
اونایی که بنا به دلایلی ناچار میشن همسر دوم داشته باشن مثل بعضی از افراد سرشناس بالاخره کار خودسونو می کنن و نیازی به آموزش و کارگاه ندارند ولی دیگه زن سوم و چهارم واقعا یعنی چی؟
البته طرفداران این کارا اینقدر بی منطق و متعصبن که اصلا بحث و استدلال براشون اثر نداره
واقعا به جز یک اقلیت ناچیز کی توی جامعه فعلی با این شرایط فکری و فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی دنبال چند همسریه
بابا والا بلا مردم توی یه زن موندن شماها تو کدوم سیاره اید آخه
بنده ی خدا
|
Switzerland
|
۱۶:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۸
0
6
واقعامتاسفم به انسانی که خودش چون ۴زن گرفته این کاررراجایزدانسته وفکرترویجش هم هست وشخصیت زنان اداره ی آنهاوفرزندانشان وعدل وعدالت راکه بایدحتمادرهمه ای زندگیهاباشدرانگفته بعدفقط داردنظرمی دهدوادعامی کندبه فکردختران سن بالاهستندشمالازم نکرده دراین مورد فکرکسی باشی وادعاهم بکنی کارت درسته بروهمان زندگی خودت رابکن وبه فکرخودت و۴زنت باش فکرترویج نباش
بنده خدا
|
Switzerland
|
۲۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۸
0
0
تشکرکه نظرمراکه قبل نوشتم نگذاشتیدواماواقعابایدچقدردرآمدداشته باشی که بتوانی خرج ۴زن وفرزندان زنهارابدهدخوردوخوراک معمولی پوشاک معمولی برای همه ی آنها وهزینه های دیگرکه بایدبرایشان تامین کندواقعاواقعافکرکنیدچگونه فراهم می شود
رها
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۸
0
6
به جای ترویج فرهنگ چند همسری،به جوونها و مجردها کمک کنید،شغل بدید تا برن ازدواج کنن تا دیگه دختر بدون شوهر نمونه نه این که مردها رو تشویق کنید چند تا زن بگیرن
حسن 287
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
0
7
من یک مرد هستم ووضع مالی نسبتا خوبی دارم وزندگی خوبی هم دارم . اما تعجبم از این افراد حامی چند همسری اینست که چرا به شعور جامعه توهین می کنند ؟ همه مردم می دانند که زاد وولد در جامعه شیعه کاهش یافته است و خانمها و دختران مجرد باز مانده از ازدواج زیاد هستند . اما آقای محترم ! خانم محترح که داعیه چند همسری هستی ! آیا تنها راه افزایش فرزند وکاهش جامعه زنان ودختران مجرد همین راه چند همسری و به قول شما جهاد است ؟ که امروزه معنی نزدیکی در جامعه با اصطلاح شوم جهاد نکاح داعشی دارد ؟ آیا در آن مغز عدس مانند شما راه دیگری خطور نمی کند؟ آیا نمی شود به جای صرف وقت و امکانات بیاییم راه های ازدوواج را سهل و آسان کنیم ؟ آیا نمی شود مضرات تک فرزندی را در جامعه بیشتر توضیح دهیم و برای خانواده هایی که فرزند سالم بیشتر بدنیا بیاورند امتیاز ویزه قرار دهیم؟ آیا نمی شود برای دختران و پسران جوان وحتی خانمهای مجردمحترم جامعه امکاناتی فراهم کنیم که از فشار اقتصادی واهمه نداشته باشند و ادامه زندگی خود را تضمین شده ببینند؟ این مراکزی که جدیدا دایه دلسوز تر از مادر شده اند چرا برای حل مشکل به این راه ها فکر نمی کنند وبا طرح موضوع چند همسری بسیار حساس ومسئله ساز دید منفی نسبت به اسلام و شیعه را تقویت می کنند . این افراد سطحی نگر چرا زندگی بزرگان ما همچون حضرت اما م (ره) ورهبر معظم انقلاب را فراموش می کنند واینجا آلزایمر می گیرندوبسیاری از چرا های دیگر که مجال مطرح آن نیست . اما عجالتا می گویم در شرایط فعلی و بحران های اقتصادی و اجتماعی وفرهنگی و مذهبی جامعه طرح این موضوع کریه المنظر یک طرح فساد انگیز وسبب تزلل بنیاد خانواده ها است وتقاضا دارم به نظرات حضرت آقا اقتدا وتابع ولایت باشید وباشیم وجلوتر از ایشان حرکت نکنیم .
مرجان
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
0
6
استدلال حضرت علی برای زنان معترض کاسه اب بودبا پیشرفت علم و ژنتیک و پیشگیری پس این مشکل حل شده بنظر میرسد با وجود گرانی و بیکاری مردان و تعداد بالای پسران مجرد هرزن دو یا سه یا چهار شوهر میتواند داشته باشد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
1
8
واقعا متاسفم برای چنین ادم های بیشعوری فقط از اسلام و حضرت محمد همین رو یاد گرفتن یه زن اگر هیچ وقت ازدواج نکنه خیلی خیلی باارزش تر تا اینکه خودشو تا این حد تحقیر کنه بیشتر از شخص این اقا باید برای چنین خانم هایی تاسف خورد که فقط نقش زادوولد دارن با دیدن عکس خونه پر مهر اینها یاد مرغداری افتادم که یک خروس داره همه مرغ ها هم خوشحالن و صبح به صبح تخم میذارن
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
0
3
وَإِنْ خِفْتُمْ أَلَّا تُقْسِطُوا فِي الْيَتَامَىٰ فَانْكِحُوا مَا طَابَ لَكُمْ مِنَ النِّسَاءِ مَثْنَىٰ وَثُلَاثَ وَرُبَاعَ ۖ فَإِنْ خِفْتُمْ أَلَّا تَعْدِلُوا فَوَاحِدَةً أَوْ مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُكُمْ ۚ ذَٰلِكَ أَدْنَىٰ أَلَّا تَعُولُوا ﴿٣﴾

واگر می ترسید که نتوانید در مورد دختران یتیم [در صورت ازدواج با آنان] عدالت ورزید، بنابراین از [دیگر] زنانی که شما را خوش آید دو دو و سه سه و چهار چهار به همسری بگیرید. پس اگر می ترسید که با آنان به عدالت رفتار نکنید، به یک زن یا به کنیزانی که مالک شده اید [اکتفا کنید]؛ این [اکتفای به یک همسر عقدی] به اینکه ستم نورزید و از راه عدالت منحرف نشوید، نزدیک تر است. (۳)
" این [اکتفای به یک همسر عقدی] به اینکه ستم نورزید و از راه عدالت منحرف نشوید، نزدیک تر است. (۳)"
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
1
6
ما چه گناهی کردیم که اینجا به دنیا اومدیم. حق طلاق با مرد حق خروج از کشور با مرد حق حضانت با مرد. خودتون مادر دارین دختر دارین به خاطر مردای حشری جهان سومی که ایران امروز نابود شده هر روز خبرهای مزخرف میخونی هرروز مردم بدبخت تر فقیر تر بیچاره تر این دست مسائل دیگه مطرح کردنش خیلی وقاحت میخواد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
0
5
تو قرن ۲۱ یه آدم با این طرز فکر...یعنی بایذ بمیری فقط
امام زمان خودشم بیاد اینارو نمیتونه درست کنه
ناشناس
|
United States of America
|
۱۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
1
10
این همه پسر مجرد که بخاطر بی پولی و نبودن شغل نمیتونن ازدواج کنن بجای اینکه مشکل اونارو حل کنید بفکر هوسبازی خودتون هستین؟؟!!!!
علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
2
1
من بارها موافقم چرا ازداوج رو آسان نمیگرن
محی الدین
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
7
2
تنها نقطه از دنیا که ساکنانش در مورد همه چیز خودرا متخصص میدونند وبدون اطلاع و آگاهی واز سر احساسات وعقده های حقارت ومنافع شخصی ودنیوی حرف میزنند وخود را متخصص میدونند همین جاست.خدا حلال کرده اجازه کلی اونو صادر کرده حالا یک عده فیمینیسم و عقده ای ومال دنیا دوستی که فقط خاک گور چشمشون رو پرمیکنه یعنی ازخدا معاذالله بهتر نیاز مخلوقش رو میدونند؟خیلی ها که نظر دادند گفتند چرا ازدواج رو آسان نمیگیرند.کی باید ازدواج رو آسان بگیرد؟از قدیمی ها از پدرهاتون سوال کنید وقتی رفتند خواستگاری مادراتون چی داشتند؟اصلا اولش شغل داشتند؟مهریه مادراتون چقدر بوده؟یکی دیگه از کاربرها نظری داده بود که این زنها مثل دستگاه جوجه کشی هستند.خانمی 42 ساله درانگلستان که درسن 21 ساگی ازدواج کردند دارای21 فرزند هست یعنی سالی یک فرزند پس ایشون الهه ی دستگاه جوجه کشی باید به حساب بیاد درحالی که همین خارجی ها برای خیلی از این داخلی ها وفیمینیست ها الگوهستند.توروخدا اگه به خدا اعتقاد دارید حتی کمی اعتقاد دارید درباره ی کاری که حقش رو صادر کرده غیرت بی مورد ومتحجرانه به خرج ندید.خدالعنت کند رضاقلدرپهلوی رو که این حکم خداروممنوع کرد.
پاسخ ها
حسام
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۴
من از شاه خوشم نمیاد ولی بخاطر همین یه کار که کرد نور به قبرش بباره توی هوس باز هم بهتره دهنتو ببندی و فکری برای ذهنه مریضت بکنی
زهرا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
1
4
ای کاش پسر بودم
نه دختر حداقل ترس خیانت نداشتم تا اخر عمر به همسرم اعتماد داشتم
و با عشق زندگی می کردیم
و معنی انسان بودن به وفاداریه
کاش اصلا به دنیا نمیومدم
کاش...
کاش
کاش
کاش
یه بنده خدا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۸
6
3
پس تکلیف ما ها که همسرمون فوت شده ...دوتا فرزند دارم ..اصلا نزدیک ۱۰ سال هست نتونستم ازدواج درست داشته باشم ..چیه ...؟؟نه مرد مجرد سراغم میاد نه آقایی که بیوه باشه ..خاستگار هم دارم ولی هیچ کدام مسیولیت بچه هامو قبول نمیکنن...ایا وقتش نرسیده که چند همسری واسه آقایون قانونی بشه..زنانی مثه من و امثال من که تنها هستن و نیاز دارن همسری بالاسرشون باشه چیه ...خواهش میکنم...به حرفام گوش کنین..من دست مریزاد میگم به آقای ابراهیمی که عملی خداپسندانه کرده ..و مرحبا به همسرانش که با فروتنی و مهربانی و همدلی کنار این همسر زندگی میکنن .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
منم میتونم بنویسم قاتل بروسلی بعد چرت و پرت بگم
شماهم به مرد هوس بازی ولی فرض کنیم ک نباشی به جای اینکه موقیعت خودکشی بچه هارو فراهم کنی بشین با خواستگارات حرف بزن ک بچه هاتو قبول کنن
حرف شما مثل این میمونه که وقتشه خیانت پدرمون رو قانونی کنید!!!خیانت پدر مثلخیانت مادر به بچه ها اسیب میرسونه
ضمنن قانونی وجود نداره ک بگه وقتی همسر چندم شدی بچتو قبول میکنه ....
زمانی که خیانت مرد قانونی بشه مطمعن باشید که زنان هم از راه های ناجور به احتمال صددرصد خیانت میکنند از نظر روانپزشکی ثابت شده
بعدشم کی گفته اونا با خوبی و خوشی زنوگی میکنن اونا هزار جور بدبدختی دارن که پنهان میکنن مگه اینکه یه معجزه اتفاق افتاده باشه
به طور کل این خوب نیست اینو فقط من نمیگم حتی رهبر هم میگه حالا میخواید رو حرف رهبر حرف بزنید من دیگه سکوت میکنم
امار مجرد هارو هم بهونه نکنید چون طبق امار رسمی که میتونید از هر جا بدست بیارید ۱۹ درصد دختر مجرد و۳۳ درصد پسر مجرد داریم بعضی از پسرها حودشون نمیخوان ازدواج کنن ولی اگه چند همسری بشه اونایی هم که میخوان نمیتونن ازدواج کنن و این نه تنها ظلم در حق بچه و زن اول و پسرهایی که بخاطر بیپولی نتونستند ازدواج کنن هستش و این وسط فقط دخترای کثیف پول پرست و مردای هیز بی خوار مادر سود میکنن و بچه هایی مثل من تباه میشن
این کار فقط مردم رو تحقیر و عصبانی میکنه ولا غیر
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۰:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۹
تو دوست داری یه خانواده رو از هم بپاشونی که یه نامرد بیاد بالاسرت !
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۲:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۰
0
1
مسله چند همسری از اول بوده وت ابد ادامه خواهد داشت ولی مسله مهم این است که اینهایی میان در بوغ کرنا میکنن از در دین وارد میشن من یک سخنی که با اینها دارم ایا در این شرایط اقتصادی مطرح کردن این مسایل چه کمکی به جامعه واکثریت جامعه میکند اکثر جامعه زیر خط فقر هستند و ثانیا این افراداین مورد را تاکیدمی کنن که از متمکنین جامعه هستن که این هزینه واین قدر نفوذ دارن
فردا پس فردا زنهایی که شوهر فقیر دارن طلاق می گیرن که زن سوم یا چهارم این متمکنین بشن ازاین فقر وفلاکت خلاص بشن تو رو خدا حداقل هوس خودتون رو پای دین ننویسین
میدونین هزینه دندان پزشک چقدر است پوشک بچه و..
شما ها حتما مهریه ها راهم طبق اعتقاد خودتون اول نقد میکنین
و.م
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۱
0
2
اون دختری که 45سالش شده چرا 20سالگی ازدواج نکرده رفته دوراشو زده گشت و گزهرشو کرده حالا سر پیری شوهر مردم و بور بزنه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
0
1
امسال این ادما مغزشون تو پایین تنشونه
اینا مرد نیستن نرن فقط بلدن جفت گیری کنن
چقدر فقر فرهنگی داریم
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
0
3
درسته اسلام حلال کرده ولی حالا انگار مجبور هستن
چهار تا زن گرفتی خوشت باشه چیکار داری این فرهنگ و ترویج میدی
انقدر مشکل بی بند و باری و اقتصادی و کوفت و زهر مار داریم به حای اینکه وقت بذاری برای این مزخرفات بی فایده بپرداز به چیزای دیگه
والا شوهر قحطی نیست به جای که خرج چهار نفر بده همین خرجی و بده به یه پسر بدبخت مجرد تا اون بتونه نیازش و براورده کنه اگر واقعا مسلمونی
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
برو توی نسناس جای که چارتا زن بگیری کمک کن و مشاوره تا دو تا جوان رو مومن شیعی تربیت کنی و مزدوج با آموزه های خرج کم.
دختر
|
Canada
|
۱۸:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
1
1
خواهشا تعصب رو بذارین کنار
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
خواهشا شما بمیر
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۲۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۵
0
0
اینا هرزه هوس رانن بهانه میکنن انسان جسم و روحش باهمه باید از حقتون بگذرین روحتون راضی باشه هوو رو کنارش تحمل کنین این دستدلالها برای زمان قدیم بود نه الان که زنها هم میتونن مستقل باشند هم ذهنیتشون عوض شده مثل قدیمیا ساده نیستن مردهام مردسالاری میکنن از زنها سو استفاده میکنن لطفاً به حقون زنان و دختران مجرد احترام بزارین و این چیزا رو رواج نکنین به خاطر چند تا عقب مانده دیونه تواین عصر باید بافرهنگ بود و بادرک و شعور بود پس لطفا خودتونو جمع کنین و ذهنیتتونو عوض کنین
نظرات شما