تاریخ انتشار: ۱۱:۰۷ - ۱۸ دی ۱۳۹۸
سخنگوی سازمان هواپیمایی در گفت‌وگو با رویداد۲۴:
هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ اوکراین قرار بود در ساعت ۵:۱۵ به مقصد کیف، اوکراین پرواز کند، اما با تاخیر یک ساعته در ساعت ۶:۱۲ پرواز کرده است و هنوز معلوم نیست که این تاخیر به علت نقص ایمنی بوده است یا خیر.

هواپیمای اوکراینی

رویداد۲۴ هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ اوکراین که صبح روز چهارشنبه (امروز) دقایقی بعد از پرواز از فرودگاه امام خمینی در تهران سقوط کرد و تمامی ۱۷۶ نفر مسافر و خدمه پروازی آن در این حادثه جان باختند، متعلق به هواپیمایی اوکراین اینترنشنال (Ukraine International) بوده است.

رضا جعفرزاده سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری در گفتگو با خبرنگار اقتصادی رویداد۲۴ درباره سقوط هواپیمای اوکراینی در سحرگاه امروز می‌گوید: هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ سری ۸۰۰ اوکراینی صبح امروز از تهران به مقصد کیف در حرکت بود که در صباشهر دچار سانحه شد و همه مسافران این پرواز و ۹ خدمه آن جان باختند.

او می‌گوید: پس از این سانحه تیم بررسی برای علت سقوط هواپیما به محل اعزام شدند و بر اساس مقررات بین المللی علت این موضوع را در دست پیگیری دارند. گروه‌های ۱۱ گانه مشغول جمع آوری اطلاعات هستند که به مرور علت اصلی این سقوط اعلام خواهد شد.

او می‌گوید: هم اکنون یکی از جعبه‌های سیاه هواپیما پیدا شده است تعداد سرنشینان هواپیما ۱۶۷ نفر بوده که ۷۰ مرد، ۸۱ زن و ۱۵ بچه بوده اند و متاسفانه اکثر این مسافران ایرانی بودند و تعدادی دیگر از تبعه خارجی بودند.

جعفرزاده در پاسخ به این پرسش که آیا علت سقوط نقص فنی بوده یا علت دیگری داشته می‌گوید: هنوز جعبه سیاه بررسی نشده و علت این سانحه مشخص نیست. 

البته رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی وزارت راه اعلام کرد: علت سقوط هواپیمای اوکراینی که صبح امروز در نزدیکی شهر جدید پرند سقوط کرد، آتش سوزی در قسمت موتور هواپیما بود.


ببینید: فیلم آتش سوزی هواپیمای اوکراینی


جعبه های سیاه

به گزارش رویداد۲۴؛ جدیدترین اطلاعات به دست امده از هواپیمای سقوط‌ کرده اوکراینی در نزدیکی تهران جزییات جدیدی درباره این مدل هواپیما به دست می‌دهد.

این هواپیما که قرار بوده در ساعت  ۵:۱۵ به مقصد کیف، اوکراین پرواز کند، با تاخیر یک ساعته در ساعت ۶:۱۲ پرواز کرده است. هنوز معلوم نیست که این تاخیر به علت نقص ایمنی بوده است یا خیر.

طبق اطلاعات مندرج در وب سایت سیمپل فلایینگ، مدل این هواپیما بوئینگ ۷۳۷- ۸۰۰ بوده است که ساخت شرکت هواپیماسازی بوئینگ آمریکاست و تنها سه سال از عمر آن می گذرد.

گفته می شود این هواپیما تنها شش دقیقه بعد از پرواز در صباشهر سقوط کرده است که همین مساله موجب می‌شود بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران فعال در حوزه هوانوردی از شباهت آن به سقوط دو فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس که در سال گذشته میلادی رخ داد و موجب زمینگیر شدن این مدل خاص از هواپیما در همه ایرلاین های فعال در سراسر جهان و لغو صدور مجوز پرواز سخن گفته اند.

 هواپیمای اوکراینی

بعد از انکه دو فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس به فاصله کمتر از شش ماه در سال گذشته سقوط کردند و بالغ بر ۳۰۰ نفر از مسافران و خدمه پروازی آن جان باختند، تمامی ایرلاین‌های فعال در جهان پرواز این مدل از هواپیما را در خطوط پروازی خود ممنوع و متوقف اعلام کردند تا نتایج سازمان هوانوردی فدرال آمریکا و سایر موسسات مربوطه در خصوص نقص نرم افزاری و سایر مشکلات ایمنی آن معلوم و مشخص شود.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: