تاریخ انتشار: ۰۹:۳۳ - ۰۹ بهمن ۱۳۹۸
تعداد نظرات: ۴ نظر

ایران در سرنگونی هواپیمای آمریکا در افغانستان دست داشت؟

رای الیوم نوشت: ایران افغانستان را مجهز به این نوع از موشک‌های پیشرفته کرده است؛ که شبیه به همان موشکی است که پهپاد جاسوسی گلوبال هوک آمریکا را بر فراز تنگه هرمز ساقط کرد.

رویداد۲۴ رای الیوم نوشت: جنبش طالبان، دروغ نمی‌گوید. سخنگوی رسمی این گروه، ذبیح الله مجاهد، از همان لحظه اول، حقیقت را گفته و تاکید کرد که پهپاد جاسوسی آمریکا که در آن افسران بلند پایه آمریکایی حضور داشتند، در غزنه افغانستان سرنگون شد و این مساله یک سیلی بزرگ به رئیس جمهور آمریکا محسوب می‌شود.

در ادامه این مطلب آمده است: مسئولان نظامی آمریکا، اما پس از یک درنگ طولانی، مجبور به تایید این خبر شدند و تنها به این گفته اکتفا کردند که پهپاد مذکور، کوچک بوده است. ضمن انکه به تعداد نظامی‌های کشته شده آمریکایی اشاره‌ای نکردند.

این تحول نظامی منحصر به فرد، یعنی سرنگونی پهپاد پیشرفته آمریکایی، یک ضربه قدرتمند به دونالد ترامپ و فرماندهان نظامی او محسوب می‌شود. علاوه بر اینکه این اقدام، موجب تقویت موضع طالبان در مذاکره با ایالات متحده می‌شود، که از شروط آن، خروج تمام نیرو‌های آمریکایی از افغانستان است.

در این میان، سوال مهمی که در بین تحلیلگران مسائل نظامی مطرح می‌شود، مربوط به چگونگی دست یافتن طالبان به این موشک پیشرفته است که باعث سرنگونی پهپاد آمریکایی شد.

دو نظریه در این باره وجود دارد؛ اول انکه ایران افغانستان را مجهز به این نوع از موشک‌های پیشرفته کرده است؛ که شبیه به همان موشکی است که پهپاد جاسوسی گلوبال هوک آمریکا را بر فراز تنگه هرمز ساقط کرد.

دوم آنکه این موشک از چین و از مسیر پاکستان، به افغانستان و طالبان رسیده است؛ چرا که همکاری نظامی بین این دو طرف، پنهانی نیست؛ تا آنجا که ایالات متحده به دلیل همکاری پاکستان با طالبان، پاکستان را از کمک‌های خود به ارزش دو میلیارد دلار در سال، محروم کرد.

وزارت دفاع آمریکا، در حالتی از اشفتگی به سر می‌برد؛ از این رو از ارائه اطلاعاتی در مورد تعداد قربانیان این حادثه و درجه نظامی آنها، سر باز زد.

آیا می‌توان گفت سرنگونی این پهپاد، به معنای شروع مرحله تازه‌ای از تنش‌ها در جنگ «فراموش شده» افغانستان است؟ پاسخ، مثبت است؛ بویژه آنکه در فصل بهار، عملیات نظامی طالبان افزایش می‌یابد. مساله جالب آن است که سرنگونی این پهپاد، با نزدیکی اعلام تفاصیل معامله قرن از سوی ترامپ.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۴
ناشناس
|
United States
|
۱۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
6
1
رای الیوم? از ان نشریه های تبلیغاتی که پول ملت ایران را می گیرد تا مقاله به نفع دولت حاکم چاپ کند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۰
حکومت حاکم طرفدارانی داره که حاضرن بخاطرش تکه تکه بشن نیازی به مقاله رای الیوم نداره
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
1
6
طالبان باید به حمله های شدید تری روی بیاورد باید انقدر به تروریست های امریکایی ضربه بزند تا امریکا مجبور بشه تروریست هایش رو از افغانستان خارج کند .
دیدگاه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
0
1
تحلیل این مقاله کاملا اشتباه و مسخره است، هرکی اینو نوشته اخبار شلیک موشک سامانه سوم خرداد سپاه به پهپاد گلوبال هاوک آمریکا رو ندیده یا نخونده در حالیکه طالبان با موشک دوش پرتاب هواپیمای آمریکا رو هدف قرار داده که این نوع سلاح به علت سبک بودت و قابلیت جابه جایی راحت و ارزان بودن نسبت به سایر سامانه های پدافندی توسط نیروهای چریکی در تمام نقاط دنیا استفاده میشه.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: