تاریخ انتشار: ۰۰:۱۶ - ۱۰ بهمن ۱۳۹۸
ولادیمیر ایلیچ اولیانوف معروف به ولادیمیر لنین نظریه‌پرداز و انقلابی کمونیست روسی و رهبر انقلاب ۱۹۱۷ روسیه و بنیانگذار دولت اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی بود. در تصاویر تاریخی زیر، عکس‌های کمنر دیده شده‌ای از لنین را ببینید.

رویداد۲۴ با نظریه‌پردازی ولادیمیر لنین، نخستین حکومت سوسیالیستی جهان در روسیه اعلام موجودیت کرد. لنین از سال ۱۹۱۷ تا سال ۱۹۲۴ که درگذشت، رهبر روسیه بود. او یکی از بزرگترین متفکران جهان در زمینه اقتصاد سیاسی بود که بخشی از آثار در او در مجموعه‌ای به نام «چه باید کرد» جمع‌آوری شده است.

مجموعه آثار لنین مشتمل بر ۵۴ مجلد، هر یک دارای نزدیک به ۶۵۰ صفحه، به زبان انگلیسی ترجمه و در ۴۵ مجلد از سوی انتشارات پروگرس در مسکو در سال‌های ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۰ منتشر شده‌است.

مهمترین کتاب‌های لنین عبارتند از «وظیفهٔ فوری ما»، «توسعهٔ سرمایه‌داری در روسیه»، «چه باید کرد؟»، «یک گام به پیش، دو گام به پس»، «دو تاکتیک سوسیال دموکراسی در انقلاب دموکراتیک»، «ماتریالیسم و امپریوکریتیسیسم»، «دفتر‌های فلسفی»، «حق ملت‌ها برای خودمختاری»، «سوسیالیسم و جنگ»، «امپریالیسم بالاترین مرحلهٔ سرمایه‌داری»، «دولت و انقلاب»، «انقلاب پرولتری و کائوتسکی مرتد»، «کمونیسم چپ‌روانه: بیماری کودکانه»

ولادیمیر لنین
 
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: