نگرانی از شیوع کرونا در کمپ جنگ زدگان سوریه/ امکانات لازم برای مقابله وجود ندارد
تاریخ انتشار: ۱۲:۲۳ - ۲۳ اسفند ۱۳۹۸
در شمال غربی سوریه، جایی که مردم به دلیل جنگ آواره شده و به کمپ‌ها می‌روند، پزشکان نگران شیوع ویروس جدید کرونا در منطقه‌ای هستند که سیستم بهداشت و درمان آن ویران است.

نگرانی از شیوع کرونا در کمپ جنگ زدگان سوریه

رویداد۲۴ پزشکان و امدادگران هیچ مورد مبتلا به کرونا را تا کنون در این منطقه شناسایی نکرده‌اند اما نگران شیوع بیماری در کمپ‌های جنگی هستند. آنها هشدار داده‌اند که در صورت شیوع کرونا کمپ‌ها قدرت مواجه با بیماری را ندارند. بیمارستان‌های این مناطق پس از گذشت 9 سال از درگیری‌های داخلی تنها برای درمان بیماری‌های اساسی تلاش می‌کنند.

"عمر حمود" دکتر کودکان در شهر "اعزاز" در این باره می‌گوید: هنوز هیچ طرح مشخص و مدونی برای شمال غرب سوریه به عنوان یکی از مراکز مخالفان دولت وجود ندارد.

او در یک کلینیک متعلق به "آژانس کمک‌های ترکیه" در دو سوی مرزهای سوریه در این باره گفت: با احتیاط  اقداماتی را درباره این بیماری آغاز کرده و تلاش داریم مردم را آرام کنیم. بسیاری از مردم در مورد این بیماری سوالات زیادی دارند و نگران هستند.

به گزارش رویترز، تعداد مبتلایان به بیماری کرونا در سراسر جهان از مرز 119 هزار نفر گذشته و شیوع آن در بسیاری از کشورها خسارت اقتصادی گسترده‌ای ایجاد کرده است. بیش از 4300 نفر نیز به دلیل ابتلا به این ویروس در جهان جان‌باخته‌اند.

دورنمایی از کمپ‌های آوارگان سوری در "اعزاز" سوریه/ عکس: رویترز

نگرانی از شیوع کرونا در کمپ های سوریه

خاورمیانه نیز با 345 جان‌باخته و حدود 9 هزار مبتلا بیشتر از دیگر نقاط جهان در خارج از سرزمین اصلی چین آسیب دیده است. ترکیه نیز که در شمال غربی سوریه نیروهای زیادی را مستقر کرده، در روز چهارشنبه اولین مورد مبتلا به کرونا را شناسایی کرد.

سازمان بهداشت جهانی نیز در روز گذشته اعلام کرد که تنها نیمی از لوازم و امکانات بهداشتی در شمال غربی سوره سالم باقی مانده‌اند. از ماه دسامبر تاکنون بیش از یک میلیون نفر از مردم این منطقه به دلیل جنگ و بمباران مجبور به فرار شده‌ و آواره‌اند.

بسیاری از آنها در اردوگاه‌ها و در شرایط بسیار بد زندگی می‌کنند. برخی از آنها در خارج از خانه و در باغ‌های زیتونی زندگی می‌کنند که صاحبان اصلی آنها پیشتر در اوایل جنگ از آن گریخته‌اند.

گروه پزشکی در حال ارزیابی حرارت بدن کودک برای شناسایی و مقابله احتمالی با کرونا/ عکس: رویترز

کرونا شمال غربی سوریه

حمود در این باره گفت: اگر ویروس در اردوگاه منتشر شود کنترل آن با وجود چادرهای نزدیک به هم بسیار دشوار خواهد بود. در اینجا هیچ فاصله ایمنی بین مردم وجود ندارد و جمعیت بسیار زیاد است.

وی افزود: پزشکانی که از گروه‌های امدادی ماسک و دستکش دریافت کرده‌اند، بیماران را معاینه کرده و همه چیز را ضدعفونی می‌کردند. آنها مردم را با علائم بیماری آشنا می‌کنند.

اما این تنها کاری است که می‌توان در این ناحیه انجام داد.

دویدن پسر بچه آواره سوری در میان درختان زیتون/ عکس: رویترز

اواراگان سوری و زندگی زیر درخت زیتون

موسسه خیریه "امداد اسلامی" بریتانیا پیش از این در باره "وضعیت وخیم مراقبت‌های بهداشتی" در شمال غربی سوریه و ادلب هشدار داده بود.

آنها در بیانیه روز چهارشنبه خود اعلام کردند: جمعیت این ناحیه از بیماری‌های مزمن، بیماری‌های قلبی- عروقی، دیابت و آسیب‌های روحی رنج می‌برند.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: