ورود ایران و اسرائیل به دوره انتظار پرتنش تا انتخابات آبان ماه | رویداد24
تاریخ انتشار: ۲۱:۰۶ - ۰۷ تير ۱۳۹۹
بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل دعا می‌کند که دونالد ترامپ مجدداً در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا رأی بیاورد. اما کارشناسان امنیتی نگران هستند که ترامپ در دوره‌ی جدید ریاست جمهوری، علاقه‌ای به منازعه با ایران نداشته باشد.

انتخابات2020

رویداد۲۴ بن کاسپیت در المانیتور نوشت: بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل دعا می‌کند که دونالد ترامپ مجدداً در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا رأی بیاورد. اما کارشناسان امنیتی نگران هستند که ترامپ در دوره‌ی جدید ریاست جمهوری، علاقه‌ای به منازعه با ایران نداشته باشد.

 نوامبر امسال برای اسرائیل، ماه تغییر و تحول خواهد بود. گفتنی است، با وجود اینکه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر به برنامه‌های الحاق کرانه باختری همچنان پایبند است، نیرو‌های امنیتی اسرائیل در حال بررسی یک مسئله دیگر هستند که هنوز هم اصلی‌ترین تهدید استراتژیک اسرائیل به شمار می‌رود و آن ایران است.
بیشتر بخوانید: بایدن و ترامپ هریک با انگیزه‌هایی مخالف تحریم ایران توسط کنگره هستند
اسرائیل و ایران هر دو منتظر انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده هستند. بعید است که در دوره انتظار پرتنش، شاهد تغییراتی در درگیری‌های بین تهران و تل آویو باشیم. گفتنی است، ایران با پشتوانه حزب الله و اسرائیل با حمایت آمریکا در این منازعات حضور دارند.

یک منبع ارشد امنیتی اسرائیل به شرط ناشناس ماندن به المانیتور گفت که ایرانی‌ها منتظر روی کار آمدن فردی در آمریکا هستند که بتوانند با او معامله کنند.

البته ارزیابی اطلاعاتی اسرائیل البته با یک هشدار همراه است. این امکان وجود دارد که ایرانیان به این نتیجه برسند که در صورت انتخاب مجدد دونالد ترامپ، به سمت مذاکره با او بروند. با این حال، کارشناسان اطلاعاتی اسرائیل نمی‌توانند ارزیابی موثقی از چگونگی پاسخ ترامپ به چنین تغییر رویکردی از سوی تهران ارائه دهند. آن‌ها در این مشکل تنها نیستند. همانطور که جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی ترامپ در کتابش مطرح کرده است، ترامپ یک رهبر غیرقابل پیش بینی است و بنابراین افراد زیادی هستند که در ارائه‌ی ارزیابی‌های موثق درباره‌ی وی با مشکل روبرو هستند.

اسرائیل معتقد است که ایران به وضوح ترجیح می‌دهد که جو بایدن نماینده‌ی دموکرات‌ها به جای ترامپ روی کار بیاید. اما موضع اسرائیل پیچیده‌تر است. نتانیاهو تلاش می‌کند که ترامپ پیروز انتخابات باشد، اما از طرف دیگر، در حالی که سازمان‌های امنیتی اسرائیل از فشار مستمر و بی امان دولت آمریکا بر ایرانیان قدردانی می‌کنند، با این وجود نگران هستند که با فرا رسیدن زمان مناسب، فشار‌های ایالات متحده بر ایران از بین برود یا ناکارآمد شود. همچنین اگر ایرانی‌ها منزوی شوند و نتیجه بگیرند که باید به دنبال بمب هسته‌ای بروند، اسرائیل با یک انتخاب مهم مواجه خواهد شد.

در این مرحله، فقط ایالات متحده قادر خواهد بود که ضربه‌ای به ایران وارد کند. سوال اینجاست که آیا اسرائیل به لحاظ نظامی شرایطش را دارد که بتواند به برنامه هسته‌ای ایران آسیب بزند یا آن را به تأخیر بیندازد؟ جواب این سوال یک راز به حساب می‌آید. با این حال، کارشناسان غربی معتقدند که اسرائیل با گذشت زمان شرایط مورد نیاز برای این کار را به لحاظ نظامی از دست داده است. به طور همزمان، ایرانیان وارد مرحله‌ای شده اند که ایهود باراک، وزیر دفاع سابق اسرائیل آن را "منطقه مصونیت" نامیده بود. ارزیابی غالب در انگلستان، آلمان، فرانسه و روسیه و همچنین ایالات متحده این است که اسرائیل دیگر به اندازه یک دهه قبل قدرت ندارد تا بتواند فعالیت‌های ایران را به تأخیر بیندازد.

نتیجه گیری غیرقابل اجتناب تجزیه و تحلیل فعلی، این است که اسرائیل سرنوشت خود را طی چند ماه آتی در دستان یک قدرت خارجی به ویژه رئیس جمهور آینده ایالات متحده می‌بیند. در صورت انتخاب مجدد ترامپ، او تنها کسی خواهد بود که می‌تواند روند احتمالی ایران برای دستیابی به بمب را مسدود کند. البته به ندرت می‌توان کسی را در تأسیسات دفاعی اسرائیل پیدا کرد که بخواهد سرنوشت خود یا دولت اسرائیل را به ترامپ بسپارد. بنابراین، بسیاری از مقامات امنیتی و اطلاعاتی اسرائیل ممکن است مانند نتانیاهو خواستار روی کار آمدن مجدد ترامپ نباشند.

با رئیس جمهور شدن جو بایدن، این افراد حداقل می‌دانند که کجا ایستاده اند و تکلیفشان با خودشان مشخص است. ارزیابی‌های اطلاعاتی اسرائیل پیش بینی می‌کند که بایدن دوباره مذاکرات با ایران در مورد توافق هسته‌ای را در کنار قدرت‌های جهانی آغاز کند. حتی اگر توافق جدید خیلی بهتر از آن چیزی باشد که رئیس جمهور باراک اوباما به دست آورد، برخی از روسای امنیتی اسرائیل، آن را کمتر از گزینه‌ی جایگزین خطرناک می‌دانند. گفتنی است، این گزینه‌ی جایگزین یک قمار بسیار بزرگ است.

در همین حال، دو طرف به درگیری ادامه می‌دهند. نزاع بین طرفین در خاک سوریه نیز ادامه دارد و سازمان‌های اطلاعاتی اسرائیلی از نزدیک تحولات داخلی در ایران را زیر نظر دارند.

یک تحلیلگر با بیان اینکه شرایط ایران یادآور غزه است، گفت: باید تا ماه نوامبر صبر کنیم و منتظر تحولات آتی باشیم.
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: