تاریخ انتشار: ۱۲:۱۵ - ۱۴ تير ۱۳۹۹
معاون بهداشتی علوم پزشکی گیلان:

بستری ۴ گیلانی مبتلا به تب کریمه کنگو

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان از بستری چهار گیلانی در پی ابتلا به تب کریمه کنگو در سطح بیمارستان‌های استان خبر داد و از مردم خواست تا در مواجهه با دام از جمله گوسفند و بز مراقبت بیشتری داشته باشند.
 تب کریمه کنگو
رویداد۲۴ دکتر آبتین حیدرزاده امروز در جمع خبرنگاران در دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان، با اشاره به شیوع بیماری تب خونریزی دهنده کنگو در گیلان، اظهار کرد: علیرغم هشدار‌های یک ماه پیش، شیوع این بیماری در بین دامداران، دام‌پروران و روستائیانی که در تماس مستقیم با دام از جمله گوسفند و بز هستند، در حال افزایش است.

وی با بیان اینکه تاکنون چهار تن از گیلانیان به دلیل ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو در بیمارستان‌ها بستری هستند، افزود: گیلانیان باید مراقبت بیشتری نسبت به شیوه‌های انتقال این بیماری داشته باشند.

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه شمار مبتلایان به این بیماری در امسال نسبت به سال گذشته کمتر است، گفت: علاوه بر فصل تابستان، در ماه‌های ابتدایی پاییز نیز شرایط ابتلا به این بیماری وجود دارد و بسیار می‌تواند مخاطره‌آمیز باشد.

حیدرزاده، بر لزوم مراقبت و توجه جدی روستائیان نسبت به بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، تاکید کرد و افزود: مردم باید از تردد غیرضروری و حضور نابجا در محل استقرار دام زنده به جدیت بپرهیزند.

وی همچنین با توصیه به دامداران و دام‌پروران، عنوان کرد: دامداران باید با هماهنگی با دامپزشکی نسبت به حمام ضد کنه اقدام کنند.

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه تب کریمه کنگو در دام‌ها علائم خاصی ندارد، بیان کرد: تب کریمه کنگو هرچند در دام‌ها کشندگی ایجاد نمی‌کند، اما برای انسان می‌تواند کشندگی ایجاد کند.

بیشتر بخوانید: زنگ خطر ابتلا به تب کریمه کنگو با شروع فصل گرما / توصیه به مردم برای خرید گوشت از مراکز معتبر
حیدرزاده با بیان اینکه مصرف گوشت دام در شرایط کنونی بلامانع است، افزود: گوشت‌های عرضه شده در مراکز تهیه به صورت بهداشتی در کشتارگاه‌ها ذبح می‌شوند و لاشه گوشت به مدت معین در کشتارگاه‌ها نگهداری می‌شوند؛ از این رو مصرف گوشت دام بلامانع است.

وی با تاکید بر ضرورت پرهیز از استفاده گوشت انواع دام به صورت غیر کشتارگاهی، بیان کرد: ممکن است برخی از گردشگران، مسافران و یا حتی گیلانی‌ها با خرید مستقیم با نیت نذر، بخشش و یا به دلایلی همچون استفاده از گوشت گرم به صورت مستقیم، دامی را خریداری و ذبح کنند که توصیه ما به آن‌ها خودداری از این نوع مصرف گوشت دام به جهت جلوگیری از ابتلای به بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو است.
منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
برچسب ها: تب کنگو ، گیلان
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: