۵ نکته درباره محرم در روزگار کرونا/ برگزاری مراسم عزاداری آری یا خیر؟ | رویداد24
تاریخ انتشار: ۱۱:۱۶ - ۰۸ مرداد ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۷ نظر
رویداد‌۲۴ بررسی می‌کند؛
جنحال بر سر برگزاری یا عدم برگزاری مراسم عزاداری محرم در کشور بالا گرفته است. روزانه بیش از ۲۰۰ نفر در ایران جان خود را به دلیل ابتلا به ویروس کرونا از دست می‌دهند، کادر درمان دیگر تاب آوری خود را از دست داده است، مردم نگران سلامتی خود هستند، اما در این بین عده‌ای تاکید می‌کنند که مراسم عزاداری محرم باید همانند گذشته برگزار شود. این در حالی است که تحت تاثیر این پندمی، مراسم حج تمتع امسال به صورت محدود و نمادین برگزار خواهد شد. رویداد ۲۴ در این گزارش به ۵ نکته درباره برگزاری مراسم عزاداری محرم در شرایط کنونی اشاره می‌کند.
برگزاری مراسم عزاداری در شرایط کرونا
رویداد۲۴ خدیجه غبیشاوی: حسن روحانی، رئیس جمهوری کشورمان که هفته نخست اسفند ماه سال گذشته از عادی شدن شرایط کرونایی «از شنبه» خبر داده بود، امروز بر لزوم برگزاری هرچه باشکوه‌تر مراسم عزاداری محرم سخن می‌گوید. سخنانی که با واکنش‌ها و انتقادات بسیاری همراه شد. روحانی در حالی در قامت رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا بر ضرورت برگزاری مراسم عزاداری محرم همزمان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی تاکید دارد که اساسا چنین چیزی امکان پذیر نیست.

در حالی نزدیک به ۶ ماه از اعلام رسمی ورود ویروس کرونا به کشور می‌گذرد که روزانه بیش از ۲۰۰ نفر در سراسر کشور به دلیل ابتلا به این بیماری جان خود را از دست می‌دهند، آماری که با وجود آمدن تابستان و گرم شدن هوا، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی و همچنین اجباری شدن استفاده از ماسک در کشور، بسیار بالا و وحشتناک است. رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا در حالی از برگزاری شکوهمند مراسم عزاداری محرم می‌گوید که وزارت بهداشت ۱۲ استان را در وضعیت قرمز و ۱۳ استان را در وضعیت هشدار اعلام کرده است. به عبارت روشن‌تر، از ۳۱ استان کشور ۲۵ استان به صورت جدی درگیر کرونا هستند. هم اکنون در همه کشور‌هایی که درگیر ویروس کرونا هستند، شرایط ویژه‌ای حکمفرما است. نه از برگزاری نمایشگاه‌ها و نشست‌های بین المللی خبری است نه از برگزاری بزرگترین رویداد ورزشی جهان یعنی المپیک چرا که تجمع بیش از تعدادی مشخص، عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی، عدم استفاده از ماسک و حضور پرتعداد در یک فضا از عمده‌ترین دلایل ابتلا به کرونا محسوب می‌شود.

۲۰ روز مانده به محرم، جنحال بر سر برگزاری این مراسم در کشور بالا گرفته است و به ویژه پس از سخنان رئیس جمهور، اظهار نظر‌های متفاوتی در این زمینه مطرح شد. عده‌ای از اظهارات رئیس جمهور انتقاد کردند و در مقابل عده‌ای دیگر نیز از وی به دلیل این سخنان تشکر کردند. در این بین مداحان پا را فراتر گذاشته و اظهارات تند و تیزی را مطرح و اعلام کردند حتی اگر عده‌ای نیز بمیرند، مراسم عزاداری محرم باید برگزار شود. نکته جالب توجه درباره این نوع موضع گیری این مداحان،  اینجاست که این افراد برای حضور در هر شب از مراسم عزاداری محرم چیزی در حدود ۵ تا ۱۰۰ میلیون دستمزد دریافت می‌کنند؛ بنابراین مداحی که قرار است احتمالا در جایگاهی با فاصله و جدا از عزادارن قرار بگیرد و با خودرو شخصی به مراسم بیاید و برود شاید خیلی هم از اینکه آمار روزانه کشته شدگان در اثر کرونا افزایش پیدا کند، نگران نباشد.

جنجال بر سر برگزاری مراسم عزاداری محرم در کشور در حالی است که مراسم حج ۹۹ در عربستان سعودی امسال به صورت محدود و نمادین برگزار می‌شود. این در حالی است که سالانه بیش از ۲ و نیم میلیون نفر از سراسر جهان در مراسم حج تمتع در عربستان شرکت می‌کنند و در آمد کل مراسم حج و حج تمتع در طول سال برای کشور عربستان چیزی بیشتر از ۱۲ میلیارد دلار است. اما شرایط بحرانی ناشی از شیوع ویروس کرونا در جهان منجر به آن شده است که عربستان، امسال برگزاری مراسم حج واجب را به صورت نمادین و محدود برگزار کند. همین جا در همسایگی ایران، عراق که هر ساله میزبان مراسم عزاداری اربعین حسینی است نیز هم اکنون در قرنطینه سراسری به سر می‌برد و به گفته مقامات این کشور، برگزاری مراسم اربعین با توجه به شرایط ویروس در این کشور بسیار ضعیف است.
 


در ادامه ذکر ۵ نکته درباره برگزاری مراسم عزاداری محرم ضروری به نظر می‌رسد:


۱. حکومت مسئول حفاظت از جان و سلامت مردم جامعه است. حسن روحانی، به عنوان رئیس جمهور، عالی‌ترین مقام اجرایی کشور و رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا ضروری است تصمیمات قاطعی را در قبال حفظ سلامت مردم در شرایط فوق العاده امروز اتخاذ و با جدیت آن را اظهار و ابلاغ کند. مماشات در حوزه سلامت مردم به هیچ وجه قابل پذیرش نخواهد بود.

۲. بر هیچ کس پوشیده نیست که مراسم عزاداری امام حسین، سنت و آیینی مذهبی و قابل احترام در جامعه اسلامی ما به شمار می‌رود، اما با توجه به شرایط ویژه شیوع ویروس کرونا در ایران و جهان و کشته شدن بیش از ۲۰۰ نفر در روز در اثر این بیماری و قابلیت شیوع بالایی که این ویروس دارد، امسال و تا زمانی که این بیماری به طور کامل از بین برود، ضروری است اولویت بر حفظ سلامتی مردم قرار داده شود و مراسم عزاداری محرم به شکل و شیوه متفاوتی از سال‌های قبل برگزار شود. حضور در تکایا و دسته‌های عزاداری در کوچه و خیابان و مساجد و پخت و پخش نذورات به طور کامل ممنوع اعلام شود و مردم امسال در خانه‌های خود و با استفاده از فضای مجازی و صدا و سیما به عزاداری بپردازند.

۳. مداح معروف گفته است که «حتی اگر بمیریم مراسم محرم امسال را باشکوه برگزار می‌کنیم، وی در ادامه خاطرنشان کرده است که حتی اگر قرار باشد کسی بمیرد کسانی هستند که بخواهند جانشان را برای این مراسم بدهند. اجازه جان ما که دست خودمان است.» باید به این مداح نیز گفت که ویروس کرونا قابلیت شیوع بالایی دارد و حتی اگر وی و کسانی که با انتخاب شخصی خود در این مراسمات شرکت می‌کنند به این بیماری مبتلا شوند، می‌توانند به سرعت این ویروس را به افراد دیگر خانواده و جامعه منتقل کنند، امری که باعث می‌شود صد‌ها فرد بی گناه و کسانی که انتخاب شخصی آن‌ها عزاداری به شکل دیگری بود نیز به کام بیماری و مرگ کشیده شوند، بنابراین منافع شخصی مداحان نباید باعث شود چشم خود را به روی حقیقت ببندند و سلامت عده زیادی از مردم کشور را به خطر بیندازند.

۴. عده‌ای از موافقان برگزاری مراسمات عزاداری محرم می‌گویند این مراسمات با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار خواهد شد. اگر کسی برای یک بار در طول عمر خود در یکی از مراسمات عزاداری محرم شرکت کرده باشد به خوبی می‌داند که رعایت پروتکل‌های بهداشتی در این شرایط امکان پذیر نیست و برعکس تجمعات به شکل و صورتی است که افراد در نزدیک‌ترین حالت به یکدیگر و در تعامل با هم هستند و به همین خاطر استفاده از ماسک برای ساعات طولانی و فاصله گذاری اجتماعی در شرایطی که هیچ نظارتی نیز وجود ندارد قطعا امری عملیاتی نیست.

۵. میرباقری، عضو مجلس خبرگان رهبری گفته است که غرب‌گرا‌ها به دنبال تعطیلی عزاداری هستند. وی در این باره می‌گوید: «چه بسا جریان غرب ناراحت نمی‌شود که مراسم مذهبی به‌طور کلی تعطیل شوند و از اینکه مراسم مذهبی و عزاداری تعطیل شود، خوشحال می‌شوند.» امروز آمار قربانیان ناشی از ابتلا به ویروس کرونا مشخصا در کشور آمریکا به بیش از ۱۵۰ هزار نفر نزدیک شده است. کشوری که بالاترین میزان ابتلا و قربانیان ناشی از شیوع ویروس کرونا را در خود جای داده است اساسا چرا باید از عدم برگزاری عزاداری محرم در ایران خشنود شود؟ این تنها آمار قربانیان و مبتلایان به کرونا در آمریکا است و اگر به آمار دیگر کشور‌های غربی نگاهی بیندازیم خواهیم دید که اکنون برگزاری یا عدم برگزاری و شیوه برگزاری یک مراسم مذهبی در ایران نمی‌تواند دغدغه غرب آن هم در شرایط کنونی باشد؛ بنابراین انتظار می‌رود شخصیت‌هایی که در مناصب مهمی، چون عضویت مجلس خبرگان رهبری حضور دارند، به جای توسل به چنین اظهارنظر‌هایی سلامت مردم جامعه را در اولویت خود قرار دهند و به دور از تعصب و با تکیه بر کار کارشناسی در این زمینه اظهار نظر کنند.
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۷
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
1
4
همه مشکل شما اینه که «معاش» مردم رو از «معاد»شون جدا می‌دونید... فتأمّل...
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
2
9
مداحان مراجع مذهبی در ایران شده اند!! به خاطر درآمدهای میلیاردی شان از ماه محرم. ماه محرمی که پیامش شهادت و دفاع از مظلوم و مبارزه با ظالم بود اکنون بازیچه دست کاسبکاران جاهل مذهبی شده است.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۹
اجتنبوا «کثیرا» من الظن،
ان بعض الظن «اثم»...
مجید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
10
1
اگر سر سوزن بویی از توحید در افعال ، کلام و رفتارشون بود، دهان به سخن نمی گشودند.
اینها از توحید و ولایت درکی ندارند.
به یک ویروس چنان استقلال وجودی داده اند که به الله تبارک و تعالی (نعوذب الله) چنین استقلال وجودی نمی دهند.
1400 ساله می خواهند مجلس امام حسین(ع) تعطیل بشه، به انهاء مختلف.
برگی بی اذن خدا نمی افته.
متأسفانه بعضی‌ها لیاقت ولایت و محبت آل الله رو ندارند که اینطوری راحت نظر می دهند.
پریسا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
0
4
سلام
مثل اینکه اینها هر موقع دلشون بخواد وضعیت رو سفید یا قرمز اعلام میکنن ، چطور مردم کارهاشون رو از دست دادن و بیکار و بدبخت شدن مشکل داره که برن از خونه هاشون بیرون و کار کنن و پول در بیارن ولی اگه نرن عزاداری محرم گناه میکنن
میشه مسئولین با سواد مملکت معنی اجتماعات رو برای ما مردم بیسواد ترجمه کنن
رضاصالحی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
0
5
منافع بعضی در بارگذاری محرم است. و سلامت مردم اهمیتی ندارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۵
0
1
از نظر من با ورود ویروس کرونا در دنیا محدودیتهایی شده که شاید طی یک قرن یک بار اتفاق می افتاد ولی خب به هر حال از نظر من همانجور که مساجد و اماکن متبرکه تعطیل شد عذاداریها هم تعطیل شوند و یا بگونه ای خاص برگذار شوند که امکان انتشار ویروس از بین بره
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: