تاریخ انتشار: ۱۶:۵۰ - ۰۴ مهر ۱۳۹۹
ریزش مو در فصل تابستان عموما به‌واسطه چرخه طبیعی بدن اتفاق می‌افتد. فولیکول‌های مو که به کمک پوسته‌ای دفاعی روی مو‌ها قرار دارند، در تابستان می‌ریزند.
پوست و مو
رویداد۲۴ ریزش مو یک مشکل و شکایت رایج در بین عموم افراد است که موجب پریشانی روانی قابل توجهی می شود. یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که ریزش مو ممکن است بر حسب فصل متفاوت باشد، برخی از محققان می‌گویند که با ارزیابی رژیم‌های درمانی می‌توانند این مشکل را تا حدی کنترل کنند.

طبق ادعای انجمن ریزش مو در آمریکا، حدود دو سوم از مردان در ایالات متحده تا ۳۵ سالگی ریزش مو را تجربه خواهند کرد و تخمین زده می‌شود تا سن ۵۰ سالگی، حدود ۸۵ درصد از مردان با این مشکل مواجه می‌شوند. میزان قابل توجهی از مو‌های خود را از دست می‌دهند.

اما برخلاف تصور عامه، ریزش مو فقط مسئله یک فرد نیست. حدود ۴۰ درصد ریزش مو در ایالات متحده در زنان رخ می‌دهد. برای هر دو جنس، آلوپسی آندروژنتیک - که به عنوان طاسی الگوی مرد یا زن نیز شناخته می‌شود - رایج‌ترین شکل ریزش مو است.

در آقایان، این حالت با نازک شدن مو روی تاج مشخص می‌شود و ممکن است در نهایت منجر به طاسی شود. زنان مبتلا به آلوپسی آندروژنتیک نیز ممکن است نازک شدن مو را در سر خود تجربه کنند، که این عارضه به ندرت پیشرفت می‌کند تا طاسی کامل شود.

امروز در گفتگو با خبر‌های پزشکی، دکتر شاون کواترا - از گروه پوست و مو در دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینز در بالتیمور می‌کوید: بیماران اغلب شکایت دارند که ریزش مو در تابستان یا پاییز شدیدتر می‌شود.

دکتر کواترا اضافه کرد: "در این راستا تحقیقات را آغاز کردیم، و چند مطالعه را در مورد ترکوگرام‌های مو مشاهده کردیم و نشان داد که افزایش ریزش مو در ماه‌های تابستان و پاییز صحت دارد. "
بیشتر بخوانید: تاثیر ورزش بر ریزش مو

ریزش فصلی مو
دکتر شاون کواترا و تیمش تصمیم گرفتند ارتباط بین ریزش فصلی مو را با تجزیه و تحلیل داده‌های جهانی از Google Trends بررسی کنند، که یک پایگاه داده آنلاین است که از سال ۲۰۰۴ اطلاعات مربوط به نتایج جستجوی گوگل را جمع آوری کرده است.

محققان اخیراً یافته‌های خود را در ژورنال پوست و مو در انگلیس منتشر کردند.

آن‌ها به طور خاص به داده‌های شاخص حجم جستجوی ماهانه (SVI) برای اصطلاح "ریزش مو" بین ژانویه ۲۰۰۴ و اکتبر ۲۰۱۶ نگاه داشتند.

این تیم ۱۵ کشور برتر را با جستجوی SVI ریزش مو مشخص کرد. برای تجزیه و تحلیل نهایی خود، چهار کشور با بیشترین جمعیت در هر نیمکره را انتخاب کردند. این‌ها شامل ایالات متحده، انگلیس، کانادا، استرالیا، هند، آفریقای جنوبی، نیوزلند و موریس بود.

محققان برای اختصاص یک فصل به هر کشور از تعاریف هواشناسی استفاده کردند و داده‌ها در مورد دمای ماهانه با استفاده از اطلاعات اداره ملی اقیانوس و اتمسفر جمع آوری کردند.

این تیم با استفاده از سری زمانی چند متغیره Prais-Winsten، ارزیابی کردند که چگونه تغییر فصلی در ریزش مو تأثیر می‌گذارد.

این مطالعه نشان داد که ریزش مو در تابستان و پاییز بیشتر از زمستان و بهار است و از تحقیقات قبلی و مشاهدات بالینی پشتیبانی می‌کند.

جالب توجه این است که تغییرات فصلی ریزش مو نیز در حیوانات رخ می‌دهد و در مطالعات انجام شده با میمون ها، گربه‌ها و سگ‌ها ذکر شده است. به طور خاص، آلوپسی فصلی در سگ‌ها نیز دیده شده است.
 
نتایج مطالعه 
محققان بر این باورند که یافته‌های آن‌ها ممکن است به بیماران در ارزیابی بهتر کارآیی درمان‌های فعلی ریزش مو کمک کند و نتایج حتی ممکن است باعث تسکین برخی علائم ریزش مو در افراد شود.

"افرادی که ریزش موی خفیف را در ماه‌های تابستان و پاییز گزارش می‌دهند باید اطمینان داشته باشند که این یک مشکل طبیعی است. "

محققان همچنین خاطرنشان کردند که مشخص شده است که دما هوا در ریزش فصلی مو نقش دارد، اما مطالعه آن‌ها عوامل مؤثر دیگری مانند تغییر در پرتو‌های فرابنفش را در خود جای نداده است.

دکتر کواترا خاطر نشان می‌کند: "مطالعات آینده باید تغییرات فیزیولوژیکی در مو‌های انسان را در طول فصول بررسی کند. "
منبع: فرارو
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: