تاریخ انتشار: ۱۰:۵۸ - ۰۶ مهر ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۲ نظر
آیت الله خلخالی حاکم شرع وقت در اوایل انقلاب بود که در سال‌های ابتدایی جنگ با گروه فداییان اسلام به جبهه آبادان رفت. تصویری از حضور آیت الله خلخالی در جبهه را ببینید.

آیت الله خلخالی در جبهه

رویداد۲۴ تصویری از آیت الله خلخالی حاکم وقت دادگاه‌های انقلاب که در جبهه آبادان حضور پیدا کرده است. این تصویر در سال ۱۳۵۹ ثبت شده است.

در ماه‌های نخستین جنگ، ارتش بعث دستور پیشروی به سوی اهواز را صادر کرد. پیشروی ارتش بعث به سوی اهواز برای ایرانیان بسیار دردناک بود چرا که یک شهر مهم و بزرگ از شهر‌های ایران در خطر سقوط قرار داشت. در همین اوضاع بود که دزفول نیز توسط ارتش عراق تهدید می‌شد و ابوالحسن بنی صدر به عنوان فرمانده کل قوا بنابر توصیه مشاورانش اکثر نیرو‌های ایرانی را در جبهه دزفول مستقر کرده بود.

خالی ماندن جبهه اهواز برای ایرانی‌ها بسیار نگران کننده بود و به همین دلیل نیرو‌های غیر ارتشی و نامنظم اکثرا در اهواز مستقر شدند. دکتر مصطفی چمران و تیمسار فلاحی به ساماندهی نیرو‌های داوطلب پرداختند و چند تیپ از نیرو‌های مردمی برای دفاع از اهواز تشکیل دادند. در همین اوضاع بود که آیت الله خلخالی گروه فداییان اسلام را جمع کرد و به اهواز رفت.


بیشتر بخوانید: خلبان ایرانی که توسط بعثی‌ها دو نیم شد!


به گزارش رویداد۲۴ فداییان اسلام گروهی متشکل از بسیجی‌های جنوب تهران به فرماندهی سید مجتبی هاشمی بود که تماما نیرو‌های غیر نظامی آن را تشکیل می‌دادند و آیت الله صادق خلخالی بین اعضای آن نفوذ بسیاری داشت. خلخالی در سال ۵۹ با اعضای فداییان اسلام ابتدا به اهواز رفت و تعدادی عکس در آنجا گرفت و سپس به آبادان رفت و پشت خط مقدم سری به نیرو‌های تدارکات زد و به تهران بازگشت.

صادق خلخالی را به علت احکام بی منطق و سختگیرانه اش در مواجهه با هر آن کسی که وی مخالف انقلاب تشخیص می‌داد می‌شناسند. یکی از علت‌هایی که احکام غیر منطقی و غیر قانونی خلخالی را در میان انقلابیون مشروع جلوه می‌داد جنگ بود. انقلابیون به این بهانه که کشور در جنگ است فضای داخل کشور را امنیتی کردند و هر مخالفتی را مبنی بر همنوایی با دشمن و مخالفان داخلی را ستون پنجم ارتش بیگانگان در کشور می‌دانستند.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
0
6
حرومزاده
سرابی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
0
6
یادمه رزمنده ها سوار بر اتوبوس میرفتند به جبهه ها امام جمعه یک شهرستانی که اسم نمیبرم اتوبوس رو نگه داشت و با پس گردنی پسر خودشو از اتوبوس که بین رزمنده ها به جبهه میرفت رو پیاده کرد و در توجیه اینکارش میگفت پسر من انسان خیلی کثیفیه حیف نیست خون کثیفش با خون رزمنده های پاک قاطی بشه
یکی هم گفت حاجی توبه رو برای چی گذاشتند حر هم توبه کرد و امام حسین ع توبه حر رو پذیرفت ما که دیگه پاک تر از امام حسین ع و یارانش نیستیم امام جمعه جوابهای سربالایی داد و پسرشو با پس گردنی برد راستش اونجا یاد اولین رئیس جمهور آمریکا جرج واشنگتن افتادم در در راس نیروهای امریکا با بریتانیا نبرد میکرد و شخصا در جنگها حضور داشت ولی گویا مکتب شهادت طلبی ماها برای دیگرانه نه خودی
تیپ 40 سراب وقتی یک تنه جلوی 7 تیپ کوماندویی و مکانیزه عراق در میمک نبرد جانانه کرد و افتخار افرید خیلیها شهید شدند ولی اونهایی که برای عکس یادگاری می اومدند صاجب همه چیز شدند
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: