تاریخ انتشار: ۱۳:۴۹ - ۳۰ آذر ۱۳۹۹
برخی منابع آگاه در ریاض از نشست محرمانه، ولی عهد ابوظبی با همتای سعودی خود در شهر نئوم با هدف بررسی آشتی با قطر خبر دادند.
عربستان
رویداد۲۴ «محمد بن زاید»، ولی عهد ابوظبی هفته گذشته با «محمد بن سلمان»، ولی عهد عربستان سعودی در شهر نئوم واقع در ساحل دریای سرخ دیدار و درباره آشتی با قطر گفتگو کرد.

برخی منابع آگاه در ریاض گفتند که پیش از برگزاری این دیدار، بن زاید و بن سلمان تماس‌هایی نیز با یکدیگر برقرار کرده بودند.

وبگاه «الخلیج الجدید» با اعلام این خبر نوشت که منابع مذکور جزئیات این دیدار را فاش نکردند و تنها گفتند که بن سلمان و بن زاید درباره آشتی با قطر به توافق اولیه رسیدند؛ بنابراین گزارش، بن زاید به همتای سعودی خود اطمینان خاطر داده که اگر «سلمان بن عبدالعزیز» شاه سعودی تمایل به حل بحران با قطر داشته باشد، هرگز برای کارشکنی در برابر آشتی ریاض و دوحه کارشکنی نخواهد کرد.

بیشتر بخوانید: به مناسبت ده سالگی بهار عربی/ چرا روند دموکراسی در خاورمیانه به بن بست می‌خورد؟
پیشتر خبرگزاری رویترز به نقل از برخی منابع گزارش کرد که اجلاس سالانه شورای همکاری خلیج فارس تا ژانویه به تعویق افتاده است تا توافق محسوسی برای حل بحران در روابط اعضای این شورا حاصل شود، اما دستیابی به تصمیم نهایی در این خصوص نیازمند زمان طولانی است.

یک منبع در حاشیه خلیج‌فارس گفت که وزرای خارجه این کشور‌ها ممکن است تا پیش از برگزاری اجلاس شورای همکاری به توافقی برای مذاکره یا گشودن حریم هوایی به روی قطر به عنوان نشان دادن حسن نیت این کشورها، برسند.

به گفته این منابع با وجود اینکه کویت از حصول پیشرفت در حل این بحران خبر داده، اما گفتگو‌های مربوط به گشودن حریم هوایی به روی قطر به بن‌بست رسیده است.

چهار کشور عربی (عربستان، مصر، امارات، بحرین) از خرداد سال ۱۳۹۶ به بهانه حمایت قطر از تروریسم روابط خود با این کشور را قطع کرده و تمامی گذرگاه‌های زمینی، هوایی و دریایی خود را به روی این کشور بسته‌اند.

کشور‌های مذکور فهرستی از شروط سیزده‌گانه خود را برای آشتی با قطر اعلام کرده‌اند که از جمله آن قطع روابط با ایران، توقف حمایت از گروه اخوان‌المسلمین و حماس و تعطیلی شبکه الجزیره است.
منبع: فارس
خبر های مرتبط
برچسب ها: رویداد24 ، بن سلمان ، قطر
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: