تاریخ انتشار: ۱۱:۴۹ - ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۲ نظر
حمله موشکی به اطراف تاسیسات اتمی دیمونا پرسش‌های متعددی را به وجود آورده و رژیم صهیونیستی در راستای اقناع افکار عمومی ناکام بوده و اظهارات مطرح شده در این راستا حکایت از دستپاچگی این رژیم دارد.

آیا موضع‌گیری‌های غیرمسئولانه ۸۴-۹۲ در حال بازگشت است؟

رویداد۲۴ بامداد پنجشنبه بود که منابع محلی در فلسطین اشغالی اعلام کردند که آژیر‌های هشدار حمله موشکی در اطراف تأسیسات اتمی دیمونا به صدا در آمده است. پس از آن بود که منابع عبری اعلام کردند یک موشک از خاک سوریه به سمت جنوب فلسطین اشغالی شلیک شده است. پس از این حادثه، شک و تردید‌ها نسبت به مقامات اسرائیلی نسبت به اطلاع رسانی و پنهان کردن حقایق افزایش یافت. «آویگدور لیبرمن» رئیس حزب صهیونیستی «اسرائیل بیتنا» در واکنش به شلیک موشک از سوریه گفت: نیروی بازدارنده درهم شکسته شده و نتانیاهو در حین انجام مراقبت به خواب رفته است. وضعیتی که در آن موشکی با کلاهکی به وزن ۲۰۰ کیلوگرم به سمت اسرائیل شلیک می‌شود، ممکن است به روشی کاملاً دیگر خاتمه یابد.

«بنی گانتس» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی نیز گفت: «برای رهگیری موشک تلاش صورت گرفت؛ اما با شکست مواجه شد. ما همچنان درباره این حادثه تحقیق می‌کنیم». ماجرا برای صهونیست‌ها آنقدر آبروریزی در بر داشت که ارتش آن درصدد لاپوشانی بود به طوریکه اعلام کردند که سکوی پرتاب موشک زمین به هوا را در منطقه سوریه را هدف حمله قرار داده اند.

با اینحال محسن دهنوی عضو هیات‌رئیسه مجلس شورای اسلامی بار دیگر با اظهارت نابجا و نسنجیده این پرسش را در اذهان عمومی مطرح کرد که آیا طرح چنین ادعا‌هایی در زمان و شرایط حساسی که کانون توجهات بر مذاکرات وین بوده بطوریکه زمان و انرژی زیادی را نیز صرف خود کرده می‌تواند سازنده باشد و ایران را به رفع تحریم‌ها نزدیک‌تر کند؟ یا اینکه بار دیگر سنگ اندازی در راه مذاکره است؟ دهنوی در توئیترش نوشت: "اقتدار پوشالی گنبد آهنین با تنها یک موشک نسل قدیم ایرانی به باد رفت" وی در ادامه این پرسش را مطرح کرد: "این‌که یک موشک بود؛ با بارانی از موشک‌های پیشرفته ایرانی چه خواهید کرد؟ " موضوعی که با واکنش حمید ابوطالبی مشاور سابق رییس جمهوری روبرو شد که در توئیتی نوشت: دلیل این امر که هر اتفاق سیاسی یا امنیتی در فلسطین اشغالی می‌افتد، گروهی در ایران وظیفه خود می‌دانند تا برای آن سناریوسازی مسئولیت‌آور کنند، چیست؟ قدرت نمایی غیرواقعی! پرکردن صوری خلأها! فریب افکار عمومی! تخریب مذاکرات! درگیری علنی! و... آیا موضع‌گیری‌های غیرمسئولانه ۸۴-۹۲ در حال بازگشت است؟

آنچه که مقامات اسرائیلی و کارشناسانش می‌گویند خود گواه بر ضعف دفاع هوایی این رژیم است. ارتش اسرائیل می‌گوید حمله موشکی با هدف مشخص و قبلی علیه کوره اتمی دیمونا شلیک نشده است. در همین راستا هیدای زیلبرمن، سخنگوی ارتش اسرائیل، نیز گفت کسی با قصد عامدانه هدف قرار دادن تاسیسات هسته‌ای دیمونا این موشک را از سوریه پرتاب نکرده بود. اما پرسش این است: رژیمی که در دفع این موشک ناکام بود و از شلیک شدنش خبر نداشت چطور می‌تواند ادعا کند که هدفش نمی‌توانست تاسیسات دیمونا باشد؟! اگر به این تاسیسات اصابت می‌کرد بهانه چه بود؟ گانتس می‌گوید این نشان از شکست توان دفاعی اسرائیل نیست، اما یک موضوع پیچیده مطرح است که همین مساله وجود تناقض و دستپاچگی را در بین مقامات رژیم صهیونیستی نشان می‌دهد.


بیشتر بخوانید: سناریوهایی که مذاکرات وین را تهدید می‌کند


نیروگاه دیمونا وموشک‌های سرگردان

روایت‌های گوناگونی از ضعف توان دفاعی رژیم صهیونیستی مطرح است. حسن هانی زاده کارشناس مسائل غرب آسیا در تحلیل این حادثه می‌گوید:حمله موشکی به بزرگترین ومهمترین نیروگاه هسته‌ای رژیم صهیونیستی نشان داد که سیاست توازن وحشت محور مقاومت با اسرائیل به یک نقطه غیر قابل بازگشتی رسیده است. نیروگاه دیمونا در سال ۱۹۵۴ یعنی تنها ۶ سال پس از تاسیس رژیم منحوس اسرائیل در صحرای نقب واقع در جنوب فلسطین اشغالی احداث شد.

طرح ایجاد این نیروگاه را دیوید بن گوریون نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی به عنوان نماد قدرت برتر نظامی و هسته‌ای این رژیم برای تقابل با کشور‌های عربی ارائه داد. در احداث این مرکز مهم اتمی ده‌ها دانشمند هسته‌ای آمریکایی، یهودی و فرانسوی به مدت ۴ سال شرکت داشتند و در سال ۱۹۵۸ رسما توسط بن گوریون افتتاح شد تا در پرتو آن نوعی وحشت و دلهره در میان کشور‌های عربی ایجاد کند.

از آنجایی که رهبران رژیم صهیونیستی هیچ گاه تصور نمی‌کردند که روزی فرا برسد که مجموعه‌ای تحت عنوان حزب الله لبنان تاسیس شود تا این نیروگاه را به پاشنه آشیل رژیم صهیونیستی تبدیل کنند، لذا این نیروگاه را نماد قدرت اسرائیل می‌دانستند. به این دلیل که اراضی صحرای نقب به لحاظ ژئولوژیکی فاقد استحکام لازم است لذا کارشناسان فرانسوی، اسرائیلی و آمریکایی ترجیح دادند که این نیروگاه را در سطح زمین احداث کنند.

دلیل دیگر این بود که اسرائیل، آمریکا و کشور‌های غربی در دهه ۵۰ از قرن میلادی گذشته قدرت کشور‌های عربی راخیلی جدی نمی‌گرفتند. این نیروگاه پس از تاسیس بسرعت به سمت تولید پلوتونیوم با غنای ۹۶ درصد حرکت کرد تا جایی که رژیم صهیونیستی سالانه ۳۰ تن تفاله‌های هسته‌ای را ناچار است در دریای مدیترانه تلف کند. تا کنون رژیم صهیونیستی بیش از ۲۵۰ کلاهک هسته‌ای با استفاده از پلوتونیوم‌های تولید شده در دیمونا تهیه کرده که ذخیره سازی و محافظت از این کلاهک‌ها سالانه چندین میلیارد دلار برای این رژیم هزینه در بر دارد.

اکنون علاوه بر نیروگاه دیمونا ۱۰ نیروگاه دیگر صهیونیستی در اطراف صحرای نقب احداث شده که هدف قرار دادن نیروگاه دیمونا فاجعه بزرگی برای ساکنان غرب آسیا و شمال آفریقا و اراضی اشغالی ایجاد خواهد کرد. انهدام این نیروگاه و تشعشعات ناشی از پرتو‌های پلوتونیوم با غنای ۹۶ درصد ۱۸ میلیون نفر را در اراضی اشغالی، مصر، اردن، سوریه و لبنان را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد.

موشک سر گردانی که در فاصله ۵۰ متری نیروگاه دیمونا سقوط کرد پیامی هوشمندانه‌ای از سوی محور مقاومت برای اسرائیل تلقی می‌شود. مفاد این پیام این است که اگر رژیم صهیونیستی بخواهد به ماجراجویی‌های خود ادامه دهد موشک‌های سر گردان بعدی قلب نیروگاه دیمونا را هدف قرار خواهند داد و انفجار این نیروگاه یک فاجعه بزرگی برای منطقه ایجاد خواهد کرد.

پاشنه آشیل دیگر رژیم صهیونیستی وجود ۷۰ مخزن آمونیاک در شهر بندری حیفا است که وظیفه این مخازن تصفیه و تأمین آب اشامیدنی ساکنان شهرک‌های یهودی نشین است.

سیدحسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان پیش از این به مقامات رژیم صهیونیستی هشدار داده بود که اگر این رژیم به حملات خود علیه محور مقاومت ادامه دهد این مخازن هدف حملات موشکی حزب الله قرار خواهند گرفت. همچنین فرودگاه بین المللی بن گوریون اکنون در تیررس موشک‌های حماس قرار دارد و اگر جنگی در منطقه صورت گیرد اسرائیل از چندین جبهه در داخل و خارج اراضی اشغالی مورد حمله قرار خواهد گرفت و به دلیل مساحت کوچک فلسطین اشغالی این رژیم آسیب جدی خواهد دید.

توقف مذاکره به هر روشی...!

حمله اسرائیل به نطنز در پی آن صورت گرفت که مذاکرات وین متوقف شود، اما با هوشمندی ایران و پاسخ کشورمان با اجرای غنی سازی ۶۰ درصد پاسخ محکمی به خرابکار تل آویو بود. در مقابل حمله به دیمونا را برخی پاسخ ایران خوانده اند که این مساله در شرایط فعلی تنها سنگ اندازی در مسیر مذاکرات است.

با اینحال سوال مهمی که ابوطالبی در واکنش به اظهارات ناپخته برخی از مقامات ایران مطرح شده به نظر می‌رسد جای بسی تامل است. با توجه به وضعیت نیروگاه دیمونا آیا به واقع صلاح ملت و حکومت اینگونه اظهارت نظرهاست؟ تخریب مذاکرات وین چه منفعت عظیمی برای مخالفان در ایران دارد که اینگونه چهره کشور را در جهان مخدوش می‌کنند؟ مقامات اسرائیلی پس از حمله به نطنز هیچگاه رسما عنوان نکرده اند که حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران از سوی این رژیم انجام شده است چراکه وجهه بین المللی خود را حفظ کنند با اینحال برخی از مقامات داخلی به عمد ایران را یک حمله کننده و آغاز کننده جنگ به جهان معرفی می‌کنند با این هدف که تحریم‌ها لغو نشود! شاید باید برای برخی از مخالفان بار دیگر به پای مشق سیاست نشاند.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
شهروند
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
0
0
به نظر بنده اینها کمک به مذاکرات است که از موضع قوی یا برابر مذاکره کنیم
ناشناس
|
Ukraine
|
۱۷:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
0
0
یعنی موشک با کلاهک 200 کیلویی شلیک کردن که اطراف دیمونا رو بزنن.عجب واقعا
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: