انتقاد پمپئو نسبت به موضع بایدن در قبال برجام | رویداد24
تاریخ انتشار: ۱۵:۰۶ - ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰
وزیر امور خارجه پیشین آمریکا در گفت و گویی با مطرح کردن ادعا‌هایی علیه ایران و نقش آن در منطقه، از سیاستی که دولت جو بایدن در قبال ایران اتخاذ کرده است، انتقاد کرده و گفت که این موضوع به افزایش تنش کشور‌های منطقه با رژیم صهیونیستی منجر خواهد شد.

انتقاد پمپئو نسبت به موضع بایدن در قبال برجام

رویداد۲۴ به نقل از شبکه فاکس نیوز، مایک پمپئو وزیر امور خارجه پیشین آمریکا در گفتگو با این شبکه گفت که تغییر در سیاست کاخ سفید نسبت به ایران خطرناک است.

پمپئو در این راستا با مطرح کردن ادعا‌هایی علیه ایران با بیان این که به این فکر کنید که امروز، ایران میزبان عالی رتبه‌ترین رهبران عملیاتی اش است و از آن‌ها حفاظت می‌کند، مدعی شد: ما [آمریکا]این هفته یک محموله عظیم تسلیحاتی را توقیف کردیم که تقریبا می‌توان با اطمینان گفت از ایران به سمت حوثی‌های یمن نیرو‌های نیابتی ایران می‌رفته است که این دولت ایران به طرز غیرقابل توجیهی اعلام کرده که آن‌ها تروریست نیستند.

وزیر خارجه پیشین آمریکا بر ادعاهایش علیه ایران افزود: حالا هم تیم بایدن اجازه می‌دهد صد‌ها میلیون دلار در قالب انتقال نفت خام به حزب کمونیست چین به ایران برسد.

پمپئو با اشاره به درگیری‌های اخیر میان رژیم صهیونیستی و نیرو‌های مقاومت فلسطین افزود: تمام این‌ها به حماس، نیرو‌های تحت حمایت ایران نشان می‌دهد که حالا وقت شلیک موشک‌ها و کسب مقبولیت جهانی و پشتیبانی از تظلم‌تان است.


بیشتر بخوانید: ارزیابی فرانسه از مذاکرات برجام: وقت کم است و کار بسیار


او درباره رویکرد دولت جو بایدن نسبت به احیای توافق هسته‌ای نوشت: جای تعجب نیست که آمریکا در تلاش است به برنامه جامع اقدام مشترک یا همان توافق هسته‌ای وارد شده و ائتلافی را که (دولت ترامپ) با اسرائیل ساخت منحل کند.

وزیر خارجه دولت ترامپ علیرغم این که مقام معظم رهبری کشورمان در فتوایی تولید، نگه داری و به کارگیری سلاح هسته‌ای را حرام اعلام کرده اند و مقامات ایران نیز بر این اساس بر صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران تاکید داشته اند، گفت: دولت بایدن مصمم است با بازگشت به برجام (توافق هسته ای) امکان رسیدن ایران به یک سلاح هسته‌ای را فراهم کند و این کار موجب خواهد شد متحد ما اسرائیل در موقعیتی قرار بگیرد که مجبور است اقدامی نظامی انجام دهد.

او ادامه داد: ذکر «یا برجام یا جنگ» بایدن دقیقا موجب پس رفت اوضاع شده است. وقتی ما آن توافق ناقص را ترک کردیم، هیچ جنگی نبود. در واقع سه کشور وارد معاهده اسرائیل شده و با اسرائیل اعلام صلح کردند.
پمپئو در آخر ادعا کرد: بازگشت به برجام، همان طور که حالا می‌توانیم طعمش را در غزه بچشیم، کاری است که صلح را تضعیف کرده و شرایط جنگی را ایجاد خواهد کرد که می‌تواند گسترش یافته و کشور‌های زیادی را درگیر کند.

منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: