تاریخ انتشار: ۱۶:۰۷ - ۱۹ تير ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۱ نظر
دولت ارمنستان تاکنون تنها موفق به واکسیناسیون حدود ۲.۵ درصد از جمعیت خود شده است. آمار تزریق روزانه واکسن کرونا در کل ارمنستان رقمی کمتر از بسیاری از مراکز تزریق واکسن کرونا در ایران است.

واکسیناسیون کرونا در ارمنستان

رویداد۲۴ طی روزهای گذشته اخبار و تصاویری از سفر برخی شهروندان ایرانی به ارمنستان برای واکسیناسیون کرونا منتشر شده است.

فارغ از اینکه تا چه میزان روی خبر سفر شهروندان ایرانی اغراق شده و اینکه آیا غالب این سفرها  صرفا با هدف واکسیناسیون است و یا هدف تفریحی و سیاحتی و در کنار آن واکسیناسیون رایگان هم هست، نگاهی به وضعیت واکسیناسیون کرونا در ارمنستان شاید نمایی روشن تر و بهتر از وضعیت موجود به دست دهد.

در جمهوری ارمنستان تاکنون و پس از آغاز هفته ها از آغاز واکسیناسیون سراسری در مجموع تنها عددی کمتر از 2.5 درصد ار مردم این کشور واکسینه شده اند و با هر متر و معیاری سرعت واکسیناسیون کرونا در ارمنستان بسیار پایین بوده است.

آمار وضعیت کرونا در ارمنستان بر اساس سایت سازمان بهداشت جهانی از ابتلای بیش از 226 هزار شهروند به کرونا (تاکنون) و مرک بیش از 4500 شهروند در اثر ابتلا به کرونا حکایت دارد.

 به نظر می رسد دولت ارمنستان در بحبوحه وضعیت اقتصادی بد خود که پس از هزینه های جنگ قره باغ و ناآرامی های داخلی متعاقب آن و نیز بحران همه گیری کرونا در این کشور سایه افکن شده، در صدد است از هزاران واکسنی که به واسطه عدم تمایل عمومی مردم این کشور به تزریق واکسن و انقضای قریب الوقوع تاریخ مصرف واکسن ها روی دستش مانده؛ برای جذب گردشگر استفاده کند؛ به ویژه اینکه اخیرا نیز اعلام شد واکسن کرونا تنها به گردشگرانی تزریق خواهد شد که دستکم 10 روز در ارمنستان اقامت داشته باشند.

عکس منتشر شده از صف گردشگران ایرانی برای زدن واکسن کرونا در ارمنستان

واکسیناسیون در ارمنستان

بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی دولت ارمنستان تاکنون از بین جمعیت 3.3 میلیونی خود تنها کمتر از 75 هزار دوز واکسن کرونا تزریق کرده و تنها به حدود 15 هزار نفر هر دو دوز را تزریق کرده است.

به عبارت دیگر در ارمنستان تاکنون 15 هزار نفر هر 2 دوز و حدود 45 هزار نفر تنها یک دوز واکسن کرونا تزریق کرده اند؛ این آمار یعنی در ارمنستان تاکنون به رقمی کمتر از 2.5 درصد از مردم یک یا دو دوز واکسن کرونا تزریق شده است.

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی سرعت ارمنستان در واکسیناسیون کرونا به طور میانگین 1475 دوز در روز است که رقم بسیار نازلی است.

از سوی دیگر و بر اساس گزارش ها بسیاری از مردم ارمنستان همانند بسیاری دیگر از مردم جمهوری های استقلال یافته از شوروی سابق و مردم روسیه، تمایلی به زدن واکسن ندارند و نسبت به واکسن بسیار بی اعتمادند و شاید یکی از دلایلی که بیش از 100 هزار دوز واکسن کرونا روی دست دولت ایروان مانده، همین عدم تمایل مردم به زدن واکسن کروناست.


بیشتر بخوانید: دربست ارمنستان!/ چرا آمار تعداد مسافران تور واکسن کرونا به ایروان محرمانه است؟


بر اساس برخی نظر سنجی ها در روسیه و دیگر جمهوری های بر جای مانده از اتحاد جماهیر شوروی سابق که ارمنستان نیز یکی از آنهاست، بیش از دو سوم مردم به واکسن کرونا اعتقاد و اعتمادی ندارند و این همان مشکلی است که دولت روسیه نیز با مردم خود دارد و با وجود اینکه دولت روسیه نخستین کشوری در جهان بود که در پاییز پارسال برای ویروس کرونا واکسن ساخت؛ (واکسن "اسپوتنیک وی" ) اما طی نزدیک به 9 ماهی که از ساخت واکسن روسی کرونا می گذرد، جمعیت کمی از مردم روسیه حاضر شده اند به صورت داوطلبانه واکسن بزنند و به همین خاطر با بحران شیوع سویه دلتا کرونا (سویه موسوم به هندی) در روسیه، آمار ابتلا و مرگ و میرها در این کشور طی روزهای گذشته به شدت بالا  رفته است.

دولت ارمنستان نیز تا کنون نزدیک به 200 هزار دوز واکسن کرونا را بیشتر در قالب اهدایی از سه منبع چین، سازمان بهداشت جهانی (طرح کواکس) و روسیه دریافت کرده است.

 این کشور در  1 ماه مه گذشته 100 هزار دوز واکسن "کروناواک" را در قالب کمک دولت چین دریافت کرد و پس از آن نیز در قالب سهمیه طرح "کواکس" از سازمان بهداشت جهانی 24 هزار دوز واکسن "آسترازنکا" و 30 هزار دوز واکسن روسی "اسپوتنیک وی" نیز از روسیه دریافت کرده است.

تزریق واکسن کرونا به یک گردشگر ایرانی در داخل یک ون در مرکز شهر ایروان/ جمعه 9 جولای 2021/ عکس: لوسی سرکیسیان  PHOTOLURE

واکسیناسیون در ارمنستان

واکسن های ارمنستان که تاریخ مصرف شان رو به اتقضا بوده و مردم این کشور تمایلی به تزریق آنها ندارند؛ می تواند منبع خوبی برای تزریق به گردشگران خارجی همچون ایرانی ها باشد که در کشورشان علی رغم تزریق روزانه دهها و صدها هزار واکسن به دلیل جمعیت بالا و گستردگی کشور باید ماه ها در انتظار نوبت شان  بمانند ولی با سفر به ارمنستان می توانند هم یک سفر تفریحی تابستانی  داشته باشند و هم واکسن بزنند.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۹
0
0
ارمنستان کشوری بسیار گران و فاقد جذابیتهای توریستی و با ابنیه و ناوگان حمل و نقل فرسوده و جاده هایی قدیمی و کوهستانی و خطرناک و پلیسی که بسیار سختگیرانه اتوموبیلهای خارجی رو جریمه میکند
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: