تاریخ انتشار: ۰۶:۵۷ - ۲۰ شهريور ۱۴۰۰
رویداد‌۲۴ بررسی می‌کند؛

سقوط دوباره بیت کوین/ رمز ارز بخریم یا نه؟

بیت کوین با ارزش‌ترین ارز دیجیتال، در هفته‌ای که گذشت سقوط ده هزار دلاری را تجربه کرد و بسیاری از دارندگان این رمزارز را نگران کرد. آیا این ریزش موقتی خواهد بود و بیت کوین دوباره به اوج بازخواهد گشت؟

بیت کوین در ایران

رویداد۲۴ پادشاه ارز‌های دیجیتال بعد از ثبت رشدی ۷۵ درصدی در ۵۰ روز، تغییر مسیر داد و یک ریزش چشم‌گیر ۱۰ هزار دلاری طی هفته گذشته داشت. در پی این اتفاق سایر رمزرارز‌ها نیز نزولی شدند و بازار ارز‌های دیجیتالی قرمز پوش شد.

تحلیلگران این ریزش را نوعی اصلاح می‌دانند اما در صورتی که ترس ایجاد شده در بازار باعث شود بیت‌کوین نتواند از ناحیه مقاومتی ۴۸ هزار دلاری عبور کند، اصلاح بیشتری برای این رمز ارز در انتظار خواهد بود. سایر رمزارز‌ها نیز روندی نزولی داشتند به طوری که ارزش کل بازار ارز‌های دیجیتالی طی چند روز گذشته با حدود ۳۰۰ میلیارد دلار کاهش به مرز ۲ هزار میلیارد دلار بازگشت.

چرا بیت کوین ریزش کرد؟

کارشناسان عقیده دارند معاملات آتی و دریافت وام بر بستر بلاکچین تاثیر زیادی بر ریزش اخیر قیمت بیت‌کوین داشتند. ویلی وو تحلیلگر ارشد بازار‌های مالی عقیده دارد معاملات آتی و افزایش تقاضا برای دریافت وام بر بستر بلاکچین نقش زیادی بر ریزش اخیر بیت‌ کوین تا محدوده ۴۲ هزار دلار دارد.


بیشتر بخوانید: سقوط یک شبه بیت کوین / بهترین زمان خرید رمزارزها فرارسیده؟


این تحلیلگر گفته که در ماه مارس سال ۲۰۲۰ هم بیت‌ کوین ریزشی مشابه را به دلیل همه‌گیری کویید۱۹ تجربه کرد اما سقوط بازار در روز سه‌شنبه تفاوت عمده‌ای با ریزش‌های قبلی داشت. اگرچه این ریزش ترس در بازار را زیاد کرد و حجم زیادی از معاملات آتی لیکویید شد اما فرصت خوبی برای ورود خریدار جدید ایجاد کرد.

ویلی‌وو عقیده دارد افزایش تعداد درخواست کنندگان وام بر بستر بلاکچین نیز می‌تواند دلیلی برای کاهش قیمت بیت‌کوین باشد.

اما این فقط یک رویکرد تحلیلی است و برخی دیگر از تحلیل گران معتقدند ریزش این هفته بیت کوین یک بازی با بازار است. ماجرا هم از این قرار بوده که در هفته گذشته السالوادور، کشوری در آمریکای مرکزی بیت کوین را به عنوان یک ارز رسمی اعلام کرد و ساعاتی بعد از این اعلام قیمت بیت کوین تا ۱۷ درصد کاهش یافت و به پایین‌ترین سطح خود طی یک ماه اخیر رسید. السالوادور اولین کشوری است که آن را به عنوان یک ارز قانونی انتخاب کرده است.

برخی از تحلیلگران علت افت سنگین بیت کوین را وجود مشکل در کیف پول‌های دیجیتالی السالوادور در مسیر قانونی‌سازی بیت کوین می‌دانند. همچنین آن‌ها این اتفاق را به نوعی بازی با بازار معرفی کرده‌اند. السالوادور بعد از قانونی سازی بیت کوین می‌تواند بهشت نهنگ‌های بیت کوین برای دلاری سازی سرمایه‌های خود باشد؛ بیت کوینی که می‌توان گفت بخش زیادی از آن در دست چینی‌ها و روس‌ها است. به همین خاطر این احتمال می‌رود که ریزش روز سه شنبه هفته گذشته بازار برنامه‌ای برای خرید بیشتر دولت السالوادور از طرف نهنگ‌ها باشد. بوکله، رئیس جمهور این کشور نیز طی توییتی اعلام کرده که طی این ریزش با خرید ۱۵۰ بیت کوین دیگر اکنون ۵۵۰ بیت کوین در اختیار دارد.

بیت کوین دوباره به اوج باز می‌گردد؟

گرچه ریزش سنگین بیت کوین بسیاری از دارندگان رمزارز خصوصا در ایران را نگران آینده این بازار کرد و حتی بسیاری از سرمایه‌گذاران خرد به سرعت بعد از ریزش اقدام به فروش ارزرمز‌های خود کردند. در جهان نیز این ریزش بزرگ با بهت همه فعالان این بازار همراه شد.

گلن گودمن، نویسنده و تحلیلگر رمزارز در توییتی نوشت: «نمودار بیت‌کوین و باقی بازار رمزارز آسیب وحشتناکی دید.» و «بیت‌کوین تازه از خط مقاومت قبلی جهش کرده بود. آیا این آزمون دیگری برای آن خط است یا آغاز اتفاقی بسیار بدتر؟»

اما برخی دیگر از تحلیل‌گران معتقدند در چنین شرایطی اصلا نباید هیجانی رفتار و اقدام به فروش ارز کرد. آن‌ها در مورد روند بیت کوین اظهار کرده‌اند که ریزش اخیر بازار تنها یک اصلاح به حساب می‌آید و در صورتی که روند نزولی متوقف شود و قیمت آرام بگیرد، احتمال دارد که بیت کوین بتواند مسیر صعودی خود را از سر بگیرد.

ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار اوآندا، در همین راستا می‌گوید: «پایه‌های بیت کوین هنوز دست نخورده باقی مانده‌اند و قیمت‌ها محدوده جدیدی از معاملات بین ۴۶ هزار دلار تا ۵۳ هزاردلار را تعیین می‌کنند.» اما این موارد بستگی به شکست یا موفقیت بیت‌کوین برای گذر از مقاومت ۴۸ هزار و ۵۰۰ دلار دارد و در صورتی که نتواند از آن عبور کند می‌توان ریزش بیشتر را انتظار داشت.

از سوی دیگر با اقدام کشور السالوادور برای تبدیل رمزارز به یکی از پول‌های ملی، کشور‌های دیگر نیز در حال پیوستن به السالوادور هستند. به گزارش سی‌ان‌بی‌سی، لایحه به رسمیت شناخته شدن ارز‌های دیجیتالی در اوکراین پس از چندین ماه تلاش موافقان طرح با اکثریت آرا در پارلمان این کشور تصویب شد تا بدین ترتیب اوکراین نیز به جمع کشور‌هایی بپیوندد که ارز‌های دیجیتالی را به رسمیت شناخته‌اند. اخبار رسیده از منابع خبری حاکی از آن است که در پاناما و جمهوری دومینیکن نیز برخی از نمایندگان مجلس در حال تلاش برای تصویب طرح‌هایی مشابه در کشور‌های خود هستند تا به تراکنش‌های مرتبط با رمزارز‌ها رسمیت ببخشند.

تمامی این اقدامات در میان‌مدت و بلندمدت اعتبار و قوت رمزارز‌ها را پشتیبانی می‌کند و می‌توان پیش بینی کرد که اگر در سطح فراگیری رمزارز‌ها به عنوان دارایی رسمی دولت‌ها شناخته شوند، آینده‌ای بسیار بهتر از امروز در انتظار بیت کوین و سایر رمزارزها قرار دارد. به همین دلیل است که بسیاری از تحلیل گران معتقدند رمزارز‌ها تازه در ابتدای مسیر هستند و هنوز به شکوفایی بالقوه خود نرسیده‌اند.

داده‌ها نشان می‌دهد با ریزش قیمت، اکثر کسانی که بیت‌کوین فروختند تازه وارد بازار شده بودند. این به آن معناست که در روز‌های ریزش بیت کوین نهنگ‌ها (خریداران بزرگ رمزارز) مشغول خرید هستند و سرمایه‌گذاران خرد با ترس از دست دادن سرمایه خود در صف فروش هستند. چیزی که اتفاقا مورد خوشایند سرمایه‌گذاران بزرگ است؛ همچنان که ویلی‌وو، فعال معروف رمزارز‌ها گفته این ریزش قیمت می‌تواند بازار را پاکسازی کند و ورود سرمایه‌گذاران جدید می‌تواند از نوسان زیاد بازار در نتیجه رفتار‌های هیجانی جلوگیری کند.

در مقابل،کارشناسانی که منافع سرمایه‌گذاران خرد برایشان اهمیتی بیشتری دارد، معتقدند روز‌های افت قیمت و ریزش رمزارزها بهترین فرصت برای خرید خصوصا از سوی سرمایه‌گذاران خرد است و می‌تواند حاشیه سودی را برای آن‌ها تامین کند.

خبر های مرتبط
برچسب ها: بیت کوین ، رمزارز
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: