تاریخ انتشار: ۱۳:۲۴ - ۱۳ آذر ۱۴۰۰

توصیه‌های جالب به داور دربی/ شجاعت داشته باش؛ اشتباه نکن!

رییس سابق کمیته داوران در توصیه به موعود بنیادی فر نکات جالبی را متذکر شده است‌.

داور دربی

رویداد۲۴ حسین عسگری راجع به نحوه مدیریت دربی تهران، توصیه هایی به بنیادی فر دارد. بخش‌هایی از مصاحبه این داور پیشکسوت را در زیر می‌خوانید:

*داور باید تلاش کند از دقیقه اول تا دقیقه آخر چیزی که قانون تاکید می‌کند اجرا کند؛ اجرای قوانین با عقل سلیم. لجبازی نکنید، عجله نکنید. مدیریتی که قانون تعریف کرده اجرا کنید نه مدیریتی که خودت تعریف می‌کنی. گاهی داور بر اثر فشار به خطای واضحی که اتفاق افتاده و کارت زرد یا قرمز دارد، کارت نمی‌دهد و می‌گوید مدیریت کردیم. کجای قانون اجازه داده شما این کار را بکنی؟ دقیقه اول بازی اگر گل زده شود داور می‌تواند نپذیرد؟

*خطای دقیقه اول هم همینطور است. داور نباید بگوید اول بازی است یا دربی است و من مدیریت کنم‌. قانون چنین اجازه ای نداده که داورها طبق نظر خودشان بازی را مدیریت کنند. تمام قوانین در کلیپ های آموزشی فیفا می‌دهد وجود دارد و اینطور نیست. داور به علت نداشتن شهامت می‌گوید مدیریت کردم‌. خطای واضح در دقیقه اول اتفاق می‌افتد باید پنالتی بگیری و بازیکن را اخراج کنی، پنالتی می‌گیری و کارت قرمز را به کارت زرد تبدیل می‌کنی و می‌گویی مدیریت کردم؟ شما بیجا کردی مدیریت کردی. قانون چنین اجازه ای نداده‌. داور باید سعی کند از اول بازی بدون توجه به نتیجه قضاوت کند.


بیشتر بخوانید: هرآنچه باید از دربی امروز بدانید


*بعضی داورها تا نتیجه تغییر می‌کند سیستم قضاوتشان تغییر می‌کند و ۵۰-۵۰ ها را به تیمی می‌دهند که گل خورده‌. یک پنالتی می‌گیرد و برای پنالتی دوم باید سر بازیکن را ببرند تا پنالتی بگیرد. فکر می‌کنند اگر یک پنالتی اول را بگیرند دیگر دومی را نباید بگیرند. وقتی داور دنبال چنین تفکراتی باشد و این فکرهای غلط را بکند شک نکنید به مشکل می‌خورد.

*وقتی مربی اعتراض پرخاشگرانه به داور می‌کند کارت زرد ندارد، کارت قرمز دارد. اعتراض محترمانه اخطار دارد اما وقتی مربی داد می‌زند باید اخراج شود ولی متاسفانه چون داور شهامت لازم ندارد یا تیم اسم و رسم دار است یا هفته قبل داورها اشتباه کرده‌اند و جوی علیه داوری ایجاد شده کارت زرد می‌دهد. آقای بنیادی‌فر باید شجاعانه از دقیقه اول بازی قوانین را درست اجرا کند. نمی‌گویم شمشیر را قلع و قمع کند اما اگر خطاهای واضحی اتفاق می‌افتد حساب و کتاب های غلط را در کارش لحاظ نکند و نگوید مدیریت می‌کنم.

منبع: ورزش سه
خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات شما