تاریخ انتشار: ۱۳:۲۶ - ۱۵ دی ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۸ نظر
رویداد۲۴ گزارش می‌دهد؛

بازجویی از مسافران ایرانی مقیم خارج از کشور/ فرودگاه امام: امنیتی است

در حالی که دولت روی بازگشت ایرانیان خارج از کشور تمرکز کرده، اطلاعاتی از برخی مسافران ایرانی به دست رویداد۲۴ رسیده که نشان می‌دهد برخی از آنها با افرادی که بیسیم داشته‌اند به اتاق‌هایی برده شده‌اند تا فرمی درباره اطلاعات خودشان پر کنند. روابط عمومی فرودگاه امام گفته این مسئله به فرودگاه ارتباط ندارد و مسئول آن نهادهای امنیتی هستند.

بازجویی ایرانیان فرودگاه امام

رویداد۲۴ استفاده از ظرفیت مالی ایرانیان مقیم خارج از کشور یکی از شعار‌های اصلی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری بود. او در اولین نشست خبری خود با رسانه‌های داخلی و خارجی رسما اعلام کرد دولتش قرار است همه زمینه‌های بازگشت ایرانیان خارج از کشور را فراهم کند.

علیرضا سلیمی رئیس فراکسیونی در مجلس تحت عنوان فراکسیون ایرانیان خارج از کشور میزان سرمایه ایرانیان مقیم آمریکا را بیش از ۳ هزار میلیارد دلار و ایرانیان مقیم آلمان هم حدود ۸۰۰ میلیارد دلار برآورد کرده و گفته «آنوقت ما در برجام دنبال ۱۰ میلیارد دلار بودیم!» سلیمی گفته در حال حاضر بیش از ۷ تا ۸ میلیون ایرانی در خارج از کشور اقامت دارند و این فراکسیون تلاش کرده از حقوق هموطنان مقیم خارج دفاع کند و این دفاع را به گفتمانی غالب تبدیل کند.

دولت رئیسی ظاهرا حساب ویژه‌ای روی سرمایه ایرانی‌های خارج از کشور باز کرده. برای اثبات این اراده هم شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور که از سال ۸۳ تاسیس شده بعد از ۸ سال نشستی با حضور رئیس جمهور برگزار کرد.

در این نشست حسین امیرعبداللهیان از ایرانیان خارج از کشور خواست در سامانه‌ای که وزارت خارجه طراحی کرده ثبت‌نام کنند. او اطمینان داده که بازگشت آن‌ها به کشور با هماهنگی‌هایی که با مراجع امنیتی کشور انجام شده بدون مشکل خواهد بود.

او پیش از این هم به سرویس آنلاین این وزارتخانه برای ایرانی‌های خارج از کشور اشاره کرده و گفته بود ««اعلام می‌کند شما هیچ مشکلی برای ورود و برگشت ندارید و اگر مشکلی پیش آمد وزارت خارجه مسئول است و ما این مسئله را تضمین می‌کنیم.»

اظهار نظر‌های این چنینی، اما واکنش‌های زیادی به همراه داشته است. نخستین واکنش هم از سوی ایرانیان دارای تابعیت مضاعف است. برخی از کشور‌ها به شهروندانشان که دارای تابعیت ایران هم هستند هشدار داده‌اند که به ایران سفر نکنند. نزار زکا شهروند آمریکایی لبنانی که تجربه حبس در ایران در حین سفرش به کشور به دعوت دولت ایران را داشته در توییتر خود گفته «به نظر می‌رسد ایران می‌خواهد دوتابعیتی‌ها را فریب دهد تا به ایران بروند. این بیشتر یک هشدار برای افراد دوتابعیتی است که به کشورشان بازنگردند.»

اخیرا گزارش‌هایی به دست رویداد۲۴ رسیده که می‌توان به عنوان عواملی برای دفع ایرانیان حارج از کشور برخلاف سیاست کلی دولت قلمداد کرد. از چند ماه پیش تا کنون مسافران پرواز‌هایی که عمدتا از سمت اروپا وارد کشور شده‌اند، در بدو ورود با نوعی بازجویی یا خوداظهاری مواجه شده‌اند.

یکی از مسافران ایرانی از هلند درباره اتفاقی که در فرودگاه امام در جریان است، توضیح داده و گفته درست بعد از کنترل پاسپورت و مهر ورود، فردی که بیسیم هم در دست داشته او و همسرش را به اتاقی نزدیک کنترل گذرنامه هدایت کرده و از او خواسته فرمی را پر کند. به گفته این شهروند ایرانی دارای اقامت هلند، داخل فرم اطلاعاتی مثل اسم، آدرس، محل سکونت، تحصیلات، شغل، درآمد، تاریخ ورود و تاریخ خروج بعدی و همچنین در مورد مقصد‌هایی که به آن سفر کرده سوالاتی مطرح شده است. این مسافر ایرانی تاکید کرده به جز خودش نزدیک به ده نفر دیگر مسافران نیز در اتاق مشغول پر کردن فرم خوداظهاری بودند.

فرد دیگری که دارای اقامت آلمان است نیز درباره تجربه مشابه خود توضیح داده و گفته با بی‌سیم به اتاقی هدایت شده تا اطلاعاتش را آنجا تکمیل کند. او گفته ظاهرا این سوالات فقط از افراد دوتابعیتی پرسیده می‌شده است و فرم‌هایی به آنها داده شده تا آن را پر کنند.

روابط عمومی فرودگاه امام: سوال از مسافران ارتباطی با فرودگاه ندارد

تحقیقات رویداد۲۴ نشان داده تنها افراد دوتابعیتی یا پناهنده هدف این فرم‌های خوداظهاری نبوده‌اند و افرادی که تنها اقامت برخی کشور‌ها را داشتند هم مورد سوال قرار گرفتند. رویداد۲۴ درباره جزییات و نهاد متولی این سوال و جواب‌ها از روابط عمومی فرودگاه امام سوال کرده و روابط عمومی فرودگاه امام گفته این مساله هیچ ارتباطی به فرودگاه ندارد و امنیتی است.

روابط عمومی فرودگاه امام توضیح داده «گاهی پیش می‌آید که در یک پرواز یکی از مسافران پناهنده بوده یا مساله امنیتی دارد. در این موارد نیرو‌های امنیتی برای اینکه آن مسافر شک نکند از همه مسافران پرواز بازجویی می‌کنند تا همان یک نفر را گیر بیاندازند.»

تکرار ارائه فرم‌های خوداظهاری به مسافران ایرانی در چند ماه اخیر نشان می‌دهد احتمالا این سیاست مقطعی نباید باشد. در صورتی که این فرم‌ها بخشی از سیاست دولت برای جذب سرمایه و شناسایی ایرانیان سرمایه‌دار در خارج از کشور باشد، باید گفت دولت هیچ شناختی از نگرانی‌ای که چنین اقدامی می‌تواند برای ایرانیان مسافر ایجاد کند، ندارد.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۸
Mig mig
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۴۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۵
1
22
وقتی رشته کار دست یک گروگانگیر ترقه باز بیفته وضع بهتر از این نمیشه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۳۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۵
0
20
ورود برای همه آزاد است ولی نگفتند همه نمیتونن خارج بشن
سعید آبدار
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۵۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۵
0
8
اونوقت کدوم آدم عاقلی توی اون فرم شبهه بازجویی! درآمد و سرمایه خود را واقعی اعلام میکند.!؟؟ از آن گذشته با این رفتار نامعقول، احیاناً اگر افرادی قصد بازگشت به کشور را داشته اند، دیگه با این مسخره بازی اصلا بهش فکر نخواهند کرد...!!
همه چیزو همه جا را حق نداریدو نمیشود پادگانی اداره و کنترل کنیـــد...
آدم حسابی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۲۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۵
7
1
اول خبر می نوشتی به نقل از بی بی سی
ناشناس
|
Germany
|
۰۱:۰۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۶
0
9
در فرودگاه شیراز تجربه مشابهی داشتم
ارمزد
|
Germany
|
۰۸:۰۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۶
2
0
امیدوارم که سامانه هر چه سریعت بیاد بیرون .
این جریان فرم پر کردن که از قبل بوده و برای اشخاص دو تابیعتی است . ولی جریان بیسیم یاوسایل ممنوعه وغیره کنترل میشود و مشکل ایجاد میکند . همانطوری که اعلام کردند سامانه که قرار است بیاد و هنوز تو آب نمک است و زیر نظر وزارت اطلاعات و امنیت بایستی باشد .
چون‌ این وحشت بوجود اومده برای ایرانیان محصول سین جیم و پروند سازی بیهوده (خمار بودندو از قیافه طرف خوشش نیمده) و حالا سیستم های جاسوسی از طریق اینتر نت و سایبری شده چون قبل از اینکه بری ایران میدونن چکاره هستی و به تو از طریق سامانه هم اعلان میکنند که نیا مشکل داری ! ولی زیره به کرمان بردن مثل بیسم غیر قانونی است ، میدونم حتی اگه اسباب بازی برای بچه باشه ، متاسفانه اینطوری است .
این کار سامانه عالیست براینکه کوهی از پرونده ها در دادگاها جمع آوری شده که دادگاه نمی تواند به همه آنها برسد و این موضوع در دادگاهای المان هم همینطور است و این آمار سه سال قبل در المان است (بیشتر دزدی).به همین جهت بایستی مواظب بود که خلاف غیر قانونی انجام نشود و پرونده سازی نشود چون برای نوبت دادگاه احتمال نگهداری کماکم بالای دوسال در ایران خواهد بود و این یعنی ممنوع خروج از ایران و این بعد سامانه اجرا خواهد شد . بنظرم اگه کسی اصلا اطمینان نمی کنه بهتر است که خودش را آزمایش نکنه بره ایران !
زنده باد ایران
ناشناس
|
France
|
۱۹:۳۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۶
0
7
استفاده از ظرفیت مالی ایرانیان مقیم خارج از کشور
یعنی هدف آقایون فقط جذب سرمایه ایرانیان خارج کشور هست.نه آدمهایی که کاردان و کار بلد هستند. والا هر کسی هم که از خارج به ایران سرمایه ببره هزار تا سنگ جلو پاش میندازن هزار جور خواسته و تقاضای استخدام و گرو کشی میکنن و باج سبیل ازش میخوان فراریش میدن میره
ناشناس
|
Germany
|
۱۴:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۳
0
1
درفرودگاه اصفهان از من وچهار مسافر دیگر هم به این شکل بازجویی شد.دیگر به ایران بر نمی گردم چون فقط استرس ودلهره هست.
نظرات شما
پیشخوان