تاریخ انتشار: ۱۲:۳۷ - ۰۸ بهمن ۱۴۰۰

قیمت جدید سیمان اعلام شد

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: از ابتدای استقرار دولت سیزدهم تا به امروز شاهد روند نزولی قیمت‌ها به‌ویژه سیمان و فولاد هستیم.

قیمت جدید سیمان اعلام شد

رویداد۲۴ سیف الله امیری افزود: ورود سیمان به بورس کالا از خرداد ماه امسال آغاز شد و از آن زمان تاکنون، همه هفته قیمت پایه برای آن تعیین می‌شود.

وی خاطرنشان‌کرد: از زمانی که سیمان به بورس کالا وارد شده، قیمت آن از کیسه‌ای ۲۵ هزار تومان فراتر نرفته است.

این مقام مسوول همچنین گفت: در سیمان فله نیز قیمت‌ها در محدوده تنی ۳۸۷ هزار تومان با نوسانات اندکی همراه بوده است.

وی با اشاره به عرضه دی‌ماه سیمان در بورس کالا، یادآور شد: قیمت‌ها در سیمان کیسه‌ای حدود ۲۵ هزار تومان و در سیمان فله تنی ۳۸۷ هزار تومان ثبات داشت و از زمان عرضه به بورس، حداکثر نوسانات قیمتی سیمان کیسه‌ای بین ۴.۵ تا ۵.۵ درصد بوده است.

امیری ادامه‌داد: اکنون و با محدودیت‌هایی که برای برق و گاز کارخانجات اعمال شده، اما همچنان تولید با کف عرضه در بورس ارائه می‌شود.

وی اظهار داشت: در ماه‌های اخیر با هر بار عرضه سیمان در بورس، بین یک میلیون تا ۱.۲ میلیون تن عرضه شد، در حالی که تقاضا برای آن بین ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار تن بوده است.

ثبات قیمت در گروه فولادی‌ها

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه به قیمت‌های شمش فولاد اشاره کرد که از تیرماه امسال با قیمت ۱۳ هزار و ۲۱۹ تومانی در هر کیلو، با کاهش تدریجی اکنون به ۱۲ هزار و ۴۹۵ تومان رسیده است.

وی یادآور شد: ورود به بورس شمش فولاد از چند سال قبل اتفاق افتاده است، اما شرکت‌ها استقبال چندانی نمی‌کردند تا اینکه از سال ۹۷ با تشدید تحریم‌های ظالمانه آمریکا، عرضه در بورس این کالا با شدت بیشتری پیگیری شد.

امیری، به قیمت ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان هر کیلو ورق فولاد گرم در تیرماه امسال اشاره کرد که تا ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان در مرداد ماه هم رسید، اما با پیگیری‌های متعدد وزارت صمت و برگزاری جلسات اکنون به ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان رسیده است.

وی خاطرنشان‌کرد: در این مدت قیمت ورق سرد فولادی تقریبا با ثبات همراه بود و اکنون در محدوده کیلویی ۲۳ هزار و ۶۰۰ تومان قرار دارد.

این مقام مسوول با اشاره به رصد همه روزه قیمت‌ها و بازار از سوی کارشناسان وزارت صمت، تصریح‌کرد: روند کاهشی قیمت‌ها در بخش فولاد ادامه دارد و به ثبات خواهد رسید.

برنامه ساخت سالیانه یک میلیون واحد مسکونی

امیری در ادامه به برنامه دولت سیزدهم برای ساخت سالیانه یک میلیون دستگاه واحد مسکونی اشاره کرد و گفت: در بخش تامین سیمان برای این طرح بزرگ هیچ مشکلی وجود ندارد، زیرا از یک طرف سالیانه به‌طور متوسط ۲۰ میلیون تن صادرات سیمان و کلینکر داریم که به معنای وجود ظرفیت مازاد است.

وی افزود: از سوی دیگر، از مجموع ظرفیت ۸۸ میلیون تنی سیمان کشور، اکنون ۶۵ میلیون تن آن فعال است و در صورت لزوم، ظرفیت‌های خالی موجود فعال خواهد شد.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت ادامه‌داد: در موضوع میلگرد که دیگر کالای پرمصرف در احداث ساختمان است نیز هم اکنون بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تن در انبار‌های شرکت‌ها وجود دارد که مقرر شده شرکت‌ها طی قراردادی با وزارت مسکن، آن را با قیمت بورسی به فروش برسانند.

وی خاطرنشان‌کرد: به‌طور قطع در صورت نیاز به میلگرد بیشتر، امکان واردات نیز وجود دارد.

امیری بیان‌داشت: به‌طور قطع اجازه نخواهیم داد قیمت میلگرد دستخوش نوسان شود، زیرا طرح ملی مسکن نیز قرار نیست یک‌روزه ساخته شود.

منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
برچسب ها: قیمت سیمان
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: