تاریخ انتشار: ۱۵:۵۷ - ۱۱ فروردين ۱۴۰۱

کودکان آواره در جنگ اوکراین

بیش از یک ماه است که در اوکران جنگ است. این درگیری میان روسیه و اوکراین جمعیت میلیونی کودکان اوکراینی را آواره مرز‌ها کرده است. مقامات کشور‌های همسایه اوکراین بخاطر وضعیت نامناسب این زنان و کودکان ابراز نگرانی کرده اند. شواهد نشان می‌دهد که دو طرف این مخاصمه علاوه بر جنگ فیزیکی عملیات روانی هم علیه یکدیگر انجام می‌دهند.

کودکان آواره در جنگ اوکراین

رویداد۲۴ مژده کریمی: از زمان تهاجم روسیه در ۲۴ فوریه، حدود ۳.۵ میلیون نفر از کشور فرار کرده اند، این درحالیست که ۶.۵ میلیون نفر دیگر در داخل کشور آواره شده اند.

سازمان‌های بشردوستانه محلی و بین‌المللی هشدار داده‌اند که این افراد که اکثراً زنان و کودکان هستند در برابر قاچاق  در داخل و خارج از کشور آسیب‌پذیر هستند، زیرا آن‌ها سفر‌های طولانی و خطرناک را در تلاشی ناامیدکننده برای رسیدن به امنیت انجام می‌دهند.

هرجا که مردم مجبور به ترک خانه‌های خود شوند، آسیب‌پذیری‌هایی وجود خواهد داشت. خطرات در چنین شرایطی بیداد می‌کنند. شبیا منتو، سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل گفت: ما عمیقاً نگران گزارش‌های قاچاق و ناپدید شدن کودکان هستیم.

بحران پناهجویان اوکراین که توسط سازمان ملل متحد به عنوان سریع‌ترین رشد در جهان از زمان جنگ جهانی دوم توصیف شده است، باعث فرار میلیون‌ها نفر به کشور‌های همسایه لهستان، مجارستان، اسلواکی، رومانی و مولداوی شده است.

در حالی که در آن کشور‌ها و در سرتاسر اروپا و سایر ایالت‌ها واکنش‌های بشردوستانه گسترده‌ای وجود داشته است، بسیاری از کمک‌هایی که به پناهندگان داده شده است توسط گروه‌های کمک‌رسان و داوطلبان فردی سازمان‌دهی شده است.

سازمان‌ها و داوطلبانی که با پناهندگان در گذرگاه‌های مرزی کار می‌کنند هشدار داده‌اند که فقدان سازمان‌دهی رسمی، افرادی را که وارد می‌شوند در معرض خطر جدی استثمار قرار داده است.

نیکو دلوینو، محقق عفو بین‌الملل که وضعیت گذرگاه‌های مرزی لهستان با اوکراین را زیر نظر دارد گفته: سیستم پذیرش پناهندگان آن‌ها را در معرض خطراتی قرار می‌دهد نه فقط قاچاق کودکان، بلکه سایر رفتار‌های غارتگرانه.

در مناطق مرزی هماهنگی کم است و یا اصلا وجود ندارد، مدیریت در مرز‌ها کم است. هر کسی می‌تواند حاضر شود و جلیقه بپوشد و بگوید که داوطلب است. هیچ کنترلی روی داوطلبان وجود ندارد. این  وضعیت آشفته و خطرناک است.

قبلاً گزارش‌هایی از قاچاق و ناپدید شدن کودکان ارایه شده است. اینترپل اکنون افسرانی را برای کمک به تحقیق در مورد قاچاق در مولداوی، جایی که ۳۷۶ هزار پناهجو از آغاز جنگ تاکنون به آنجا فرار کرده اند، مستقر کرده است، این در حالیست که بنا بر گزارش ها، نیرو‌های پلیس محلی در حال بررسی حوادث ادعایی در کشور‌های دیگر هستند.

در همین حال، سازمان‌های امدادی می‌گویند، مشخصات خاص بحران پناهندگان ممکن است آسیب‌پذیری افرادی را که فرار می‌کنند تشدید کرده باشد.

اکثر کسانی که سعی در ترک اوکراین دارند زنان و کودکان هستند کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل می‌گوید که آن‌ها ۹۰ درصد از کسانی را تشکیل می‌دهند که از جنگ فرار کرده اند، زیرا بر اساس دستور دولت اوکراین مردان ۱۸ تا ۶۰ ساله را از خروج از کشور منع کرده است. کودکان در معرض خطر خاصی قرار دارند و تعدادی از آن‌ها اغلب بدون همراه سفر کرده اند.

یونیسف در بیانیه‌ای اعلام کرد جنگ در اوکراین سبب آواراگی بیش از نیمی از کودکان اوکراینی شده است. پس از یک ماه جنگ ۴.۳ میلیون کودک آواره شده اند که از این تعداد ۱.۸ میلیون نفر از آنان به عنوان پناهنده وارد کشور‌های همسایه شده اند.


بیشتر بخوانید: کودکان در هرج و مرج های جنگ روسیه با اوکراینبه گزارش سازمان حمایت از کودکان در اروپا بسیاری از کودکان زیر سن قانونی بدون همراه در مرز‌ها ناپدید می‌شوند.

آگجه ایون، دبیرکل نهاد کودکان گمشده اروپا، به رسانه‌های بین‌المللی گفت: کودکان بسیار زیادی وجود دارند که ما ردیابی آن‌ها را از دست داده ایم. از آنجا که قاچاق انسان بسیار آسان است پیدا کردن این کودکان کاری بسیار دشوار شده است.

با این حال تنها افرادی که اوکراین را ترک می‌کنند، نیستند که در معرض استثمار قرار می‌گیرند. تخمین زده می‌شود که ۶.۵ میلیون نفر آواره داخلی در اوکراین وجود دارد، و گروه‌های بشردوستانه می‌گویند که بسیاری از آن‌ها نیز در معرض خطر افتادن به دست باند‌های قاچاقچی یا مورد خشونت جنسی قرار دارند.

 

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: تصاویر روز
نظرات شما
نظرسنجی
آیا از 26 فروردین تجربه برخورد با گشت ارشاد را داشتید؟
پیشخوان