تاریخ انتشار: ۱۲:۰۰ - ۲۵ فروردين ۱۴۰۱

انتقال اموال برای فرار از مهریه جرم است؟

مشاوره حقوقی آنلاین؛ یکی از رایج‌ترین راهکارها برای رهایی از پرداخت مهریه توسط مرد، انتقال اموال برای فرار از پرداخت مهریه است.

انتقال اموال برای فرار از مهریه

رویداد۲۴ ممکن است تابه‌حال دعاوی بسیاری در خصوص مهریه و شرایط دریافت آن شنیده باشید. مهریه از حقوق قانونی زنان است که تحت هر شرایطی می‌توانند از همسر خود دریافت کنند. یکی از مواردی که امروزه با آن روبه‌رو هستیم آن است که معمولا مردان به دنبال راه‌های مختلفی هستند تا بتوانند از پرداخت مهریه فرار کنند. یکی از اقداماتی که مردان انجام می‌دهند، انتقال اموال قبل از مطالبه مهریه است.

آیا انتقال اموال قبل از مطالبه مهریه جرم تلقی می‌شود؟

در قانون معامله به قصد فرار از دین جرم است که برای آن مجازات در نظر گرفته شده است. بر اساس ماده ۴ نحوه اجرای محکومیت‌های مالی، چنانچه شخصی به قصد فرار از دین و تعهدات مالی خویش، مال را به شخص دیگری انتقال دهد، عمل وی جرم محسوب شده و مجازات وی حبس تعزیری است.  چنانچه فرد انتقال‌گیرنده نیز با علم و اطلاع قبلی چنین معامله‌ای را انجام داده باشد، وی نیز شریک جرم تلقی می‌گردد که دراین‌صورت باید عین مال و چنانچه مال تلف یا انتقال داده شده باشد، مثل یا قیمت آن را از اموال انتقال‌گیرنده به عنوان جریمه گرفته شده و به شخص متقاضی بدهد.

با توجه به توضیحات و متن قانون انتقال اموال قبل از مطالبه مهریه فرار از دین محسوب نمی‌شود. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت این عمل جرم نیست و مجازاتی ندارد. اگر علاقه دارید بدانید زنان در ازدواج موقت چه حقوقی دارند به مطلب زنان در ازدواج موقت، فقط این حقوق را دارند مراجعه کنید.

در چه صورت قرار توقیف اموال مرد صادر می‌شود؟ 

خوب است بدانید که در صورت وجود شرایطی، دادگاه به درخواست زن قرار توقیف اموال مرد را به میزان بدهی وی صادر خواهد کرد. شرایطی از جمله:

به‌طور کلی مالی وجود داشته باشد.

فرد انتقال‌گیرنده نیز از هدف و سوءنیت مرد آگاه بوده باشد.

زن بتواند ثابت کند که معامله انجام شده توسط مرد غیرواقعی بوده است.

زن ثابت کند که هدف مرد از انجام معامله فرار از دین بوده است.

منبع: مجله دلتا

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: مشاوره حقوقی
نظرات شما
نظرسنجی
آیا از 26 فروردین تجربه برخورد با گشت ارشاد را داشتید؟
پیشخوان