تاریخ انتشار: ۱۱:۵۷ - ۰۸ ارديبهشت ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۱ نظر

بورس در انتظار دلار بالای ۳۰ هزار تومان/ سهامداران بازار سرمایه منتظر چه شرایطی باشند؟

موضوع مهم تأثیرگذار بر بازار سرمایه نرخ ارز است که در سال جاری کاهش قیمت دلار قابل پیش‌بینی نیست و از آنجا که شرکت‌های بزرگ بورس صادرات‌محور هستند، از این زاویه دچار تکان‌های منفی و اثرات منفی سودآور نخواهند بود، بلکه انتظار دلار بالای ۳۰ هزار تومان در سال ۱۴۰۱ را دارند.

بازار بورس

رویداد۲۴ این روز‌ها بازار سرمایه میل به صعود دارد، اما برخی عوامل مانع شتاب‌گیری بورس شده است. به گفته کارشناسان اگر دخالت مسئولان و تغییر مداوم قوانین کاهش یابد می‌توان انتظار افزایش روند بورس را در سال جاری داشت. اگر مسئولان در بورس دخالت نکند این بازار در چهار ماه آینده صعودی می‌ماند. نازنین خالقی تحلیلگر بازار سرمایه در تشریح این وضعیت کنونی به اقتصاد۲۴ گفته با توجه به رکود بیش از یکسال در بازار سرمایه که تنها یک رشد مختصرو مقطعی در بهار و تابستان ۱۴۰۰ تجربه شد؛ امروز استقبال سرمایه‌گذاران به شناسه سود‌های کوتاه مدت‌تر و عدم تمایل آن‌ها به حضور در بازار در شرایط بلند مدت‌تر طبیعی است.

وی ادامه داد: سه اهرم سیاست خارجی، شرایط منطقه‌ای و همسایگان و سیاست‌های داخلی مانند قوانین و مقررات، بازدارنده سرمایه‌گذاران برای اعتماد به بورس است. هر زمانی که سرمایه‌گذاران قصد اعتماد به بازار را دارند، تأثیرات یکی یا هر سه اهرم مانع این اعتمادسازی می‌شود.


بیشتر بخوانید: سرمایه‌گذاری در بورس در سال ۱۴۰۱ منطقی است؟


خالقی با تأکید براینکه به غیر از ادامه رخوت سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه، ابهام در سیاست‌های خارجی کشور و شرایط جنگی در منطقه وضعیت حضور سهامداران در بورس آن هم به مدت طولانی را به چالش کشانده است.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه درکنار عوامل تأثیر گذار خارجی، ریسک‌های سیستماتیک ازجمله قوانین و مقررات در داخل کشور که در بازه دوسال گذشته بسیار دستخوش تغییر بوده است بسیاری از سرمایه‌گذاران را با ابهام جدی جهت سرمایه‌گذاری طولانی در بازار مواجه کرده است.

وی ادامه داد: سرمایه‌گذاران به دلیل تغییرات زیاد در قوانین تمایلی کمتری به خرید برخی سهام هرچند سودآور دارند. اما در این شرایط شاخص به سطح مقاوتی خود رسیده و نیاز به دست به دست شدن سهام در بازار دارد که با این استدلال و در ادامه این روند تا ۱۶۰۰ شاخص در بورس دور از ذهن نیست و این شرایط اتفاق خواهد افتاد. به جزاینکه ریسک تغییر قانون و مقررات باعث تغییر بنیادی دربرخی از صنایع ما در کشور شود یا به سیاست‌های خارجی کشوربه طور غیر قابل پیش‌بینی پارامتری اضافه شود.

به اعتقاد این تحلیلگر بازار سرمایه؛ موضوع مهم تأثیرگذار بر بازار سرمایه نرخ ارز است که در سال جاری کاهش قیمت دلار قابل پیش‌بینی نیست و از آنجا که شرکت‌های بزرگ بورس صادرات‌محور هستند، از این زاویه دچار تکان‌های منفی و اثرات منفی سودآور نخواهند بود، بلکه انتظار دلار بالای ۳۰ هزار تومان در سال ۱۴۰۱ را دارند.

خالقی وضعیت بازار در سال جاری را پیش‌بینی کرد و گفت: اگر دولتمردان و قانونمند‌ها قوانین را یک‌شبه و یک‌باره تغییر ندهند و باعث بروز ریسک‌های سیستماتیک در بازار نشوند، در سال جاری خطری متوجه بازار سرمایه نیست.

وی تصریح داشت: در حال حاضر سهام ارزنده در بازار زیاد هستند و پیدا کردن این سهام که منتظر فرصتی برای عرضه با قیمت ذاتی است، کار سختی نیست. البته رشد پایه پولی و نقدینگی، تورم، تداوم تحریم‌ها و بسیاری موارد دیگر از جمله بحران‌های امروز کشور است که می‌توانند بر بازار سرمایه اثرگذار باشند، اما واقعیت، اعتمادسازی در بازار و جلب اعتماد سرمایه‌گذاران است.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
صالح کعب
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۸
0
0
خیلی زیاد بیایید زیر ده تومان تا گردن امریکا و مافزا بشکنه
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: