تاریخ انتشار: ۱۵:۱۵ - ۲۸ خرداد ۱۴۰۱
رویداد۲۴ گزارش می‌دهد؛

واقعیت بازار مسکن در ایران/ رستم قاسمی در چه شرایطی وعده ساخت ۲ میلیون خانه تا پایان سال را داده است؟

در حالیکه رستم قاسمی وزیر مسکن و شهرسازی وعده ساخت ۲ میلیون مسکن را تا پایان سال داده است، اما واقعیت بازار مسکن چیز دیگری را می‌گوید، و آن اینکه وضعیت به گونه‌ای است که تحقق وعده ۱۰۰ هزار مسکن را هم باید به دیده تردید نگریست.

قیمت مسکن در ایران

رویداد۲۴ افزایش قیمت سیمان از پاکتی ۵۰ هزار تومان به ۶۵ هزار تومان و برخی مناطق به ۹۰ هزار تومان و به دنبال آن گرانی فولاد و برخی مصالح ساختمانی همچون بتن، زنگ خطر افزایش قیمت مسکن را به صدا درآورده است. هرچند اعمال خاموشی‌ها و محدودیت برق علت گرانی مصالح ساختمانی عنوان شده؛ اما فرشید پورحاجت دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان معتقد است نبود نظارت بر بازار موجب شده تولیدکنندگان از شرایط موجود سوءاستفاده کنند و عرضه کالای خود را به شدت کاهش دهند؛ بنابراین به دلیل سوداگری تولیدکنندگان، قیمت مصالح ساختمانی به شدت افزایش یافته است. او به اقتصاد۲۴ گفته «هیچ ثباتی در بازار مصالح ساختمانی نیست و هیچ نظارتی بر بازار مصالح ساختمانی صورت نمی‌گیرد.»

پورحاجت می‌گوید: «تولیدکنندگان بزرگ مصالح ساختمانی تحت هیچ شرایطی حاضر نیستند که مبتنی بر شرایط حاکم بر اقتصاد مسکن، کالایی که تولید می‌کنند را عرضه کنند و هر ابزاری که به دست می‌آورند، در تلاش اند که قیمت مصالح خودشان را افزایش بدهند.»

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان با تاکید بر اینکه تولیدکنندگان مصالح ساختمانی، نظم بازار مسکن را به هم ریخته‌اند، گفت: مسکن یک کالای کاملا استراتژیک در کشور؛ چه در حوزه اقتصاد کلان و چه در حوزه معشیت خانوار است. دولت نسب به نظارت بر بازار مصالح ساختمانی کوتاهی می‌کند و باید امروز پاسخگو باشند.

پورحاجت افزود: وزرای صمت و راه و شهرسازی و حتی دستگاه‌های متولی امروز باید پاسخگوی عملکرد خودشان در این بازار باشند، زیرا اتفاق خاصی در اقتصادمان رخ نداده که امروز بعد از سه ماه از شروع سال شاهد افزایش قیمت مصالح ساختمانی هستیم. معمولا افزایش قیمت‌ها در فروردین ماه با افزایش حقوق خودشان را نشان می‌دهند نه اینکه در پایان خرداد، تولیدکنندگان قیمت مصالح را افزایش دهند؛ مصالحی که به طور خاص از منابع ملی سرزمین ما استخراج می‌شود و می‌خواهند آن را با قیمت‌های دلاری و قیمت‌های جهانی هم‌تراز کنند.


بیشتر بخوانید: زمان خرید خانه در تهران به ۴۶ سال رسید!


دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان گفت: وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و صمت در این گرانی مقصر اصلی هستند. وزارت راه و سازی و دولت به جای شعار دادن، بدیهیات این بازار را حل و فصل کنند. به نظر می‌رسد وزارت راه و شهرسازی تکالیف خود را در حوزه مسکن انجام نمی‌دهد. کمااینکه در حوزه راه نیز این تکالیف بر زمین مانده است.

پورحاجت ادامه داد: دو سال پیش اعلام کردیم با وضع موجود بهتر است وزارت راه مجدد تفکیک شود و در قالب دو وزارت مستقل با تکالیف مشخص انجام فعالیت کند. از سال ۸۸ که وزارتخانه‌های راه و ترابری و مسکن با هم ادغام شدند شرایط مسکن کشور هر روز نسبت به دیروز بغرنج‌تر شده و این موضوع تنها برای مردم نیست.

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان گفت: فعالان بخش مسکن هم در حال خروج از بازار هستند و بدتر از آن، اینکه وزارت اقتصاد به جای اینکه شرایط اقتصادی کشور را تسهیل کند به دنبال ابزار‌های ایذایی مثل مالیات است به جای آنکه بخواهند مساله را حل کنند و با ابزار‌های مالیاتی تشویق و ترغیب به سرمایه‌گذاری در بخش مسکن کنند.

پورحاجت ادامه داد: در هفته گذشته بالغ بر ۵۰ درصد کاهش عرضه سیمان در بورس رخ داده است و همین کاهش عرضه موجب گرانی مصالح ساختمانی شده است.

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان گفت: بورس ابزاری برای سوداگری و ابزاری برای تسهیل دلالی تولیدکنندگان بزرگ مصالح ساختمانی شده است. هرچند بخشی از گرانی‌ها متاثر از نوسانات قیمت دلار هم ممکن است باشد؛ اما به صورت واقعی اتفاق خاصی در بازار مصالح ساختمانی و سیمان رخ نداده و ما به عنوان مصرف کننده به نوعی تحرک ویژه‌ای نداشتیم.

پورحاجت ادامه داد: تولیدکنندگان عرضه را کم کرده‌اند و مدعی‌اند بورس قیمت‌ها را باطل کرده است. چرا بورس باید قیمت‌ها را باطل کند؟ وقتی تولیدکنندگان، عرضه را کم می‌کنند قیمت‌ها به شدت در بورس افزایش پیدا می‌کند و بورس هم مجبور می‌شود قیمت‌های غیرمتعارف را حذف کند. آن هم باید مورد واکاوی قرار بگیرد تا مشخص شود چه کسانی در حوزه سیمان و فولاد بورس بازی می‌کنند. تولیدکنندگان بزرگ سیمان و فولاد همین که نوسانی در قیمت دلار رخ می‌دهد قیمت‌ها را افزایش می‌دهند و مادامی که قیمت دلار کاهش پیدا می‌کند حاضر نیستند قیمت‌هایشان را کاهش دهند.

خبر های مرتبط
برچسب ها: قیمت مسکن
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: