تاریخ انتشار: ۱۶:۰۰ - ۰۸ تير ۱۴۰۱

خیزش گرد و خاک در ۹ استان کشور

سازمان هواشناسی نسبت به وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در۹ استان ،افزایش سرعت باد و ارتفاع امواج تا سه متر و احتمال غرق شدن شناگران، شکستن درختان کهنسال و نهال‌ها و سقوط اشیاء از ارتفاعات هشدار داد.

اخبار هواشناسی

رویداد۲۴ سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ از افزایش سرعت باد و افزایش ارتفاع امواج در ساحل و فراساحل بین ۲ تا ۳ متر در شرق دریای عمان و مناطق ساحلی و دور از ساحل سیستان و بلوچستان خبر داد.

در این شرایط جوی خطر غرق شدن شناگران، آسیب رسیدن به قفس‌ها و تورهای صیادی، خسارت به قایق و شناورهای کوچک و اختلال در فعالیت‌های دریایی دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب‌های احتمالی ممنوعیت شنا، محدودیت و احتیاط در ترددهای دریایی به‌ویژه تردد با شناورهای سبک و قایق‌های صیادی و تفریحی و در نظر گرفتن تمهیدات لازم توسط کلیه فعالان دریایی را توصیه می‌کند.

در ادامه سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ از افزایش گرادیان فشاری و وزش بادشدید در نیمه‌شرقی در اواخر شب و صبح، خیزش گردوخاک، در مناطق مستعد توفان گردوخاک و در بستر رودخانه‌های خشک شده توفان شن از بعد از ظهر چهارشنبه تا بعد از ظهر شنبه( ۸ تا ۱۱ تیرماه) خبر داد.

این شرایط جوی روز چهارشنبه در شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، نوار شرقی و نیمه جنوبی خراسان رضوی، شمال شرق کرمان و نوار شرقی سمنان، پنج‌شنبه در خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، نوار شرقی و نیمه جنوبی خراسان رضوی، نوار شرقی سمنان، شمال شرق کرمان، جمعه در خراسان جنوبی، نیمه جنوبی و نوار شرقی خراسان رضوی، شمال سیستان و بلوچستان، نیمه غربی خوزستان و نوار غربی ایلام و شنبه در خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، نیمه شرقی خراسان رضوی، نیمه شرقی سمنان، شمال شرق اصفهان، نیمه غربی خوزستان و نیمه‌غربی غربی ایلام مورد انتظار است.


بیشتربخوانید: ریزگرد‌ها ۱۱ شهر را به تعطیلی کشاند


این مخاطره جوی کاهش شعاع دید، احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به سازه‌های موقت، احتمال شکستن درختان کهنسال و نهال‌ها، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال آسیب به صنایع حساس به گردوخاک را به دنبال دارد.

به توصیه سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب‌های احتمالی اجتناب از حضور در فضای باز به‌ویژه گروه‌های حساس، مستحکم کردن سازه‌های موقت، استفاده از بادگیر و قیم در باغات، مدیریت و محافظت از صنایع حساس به گردوخاک در دستور کار قرار گیرد.

سازمان هواشناسی در ادامه با صدور هشدار زرد رنگ  دیگری از افزایش سرعت باد و افزایش ارتفاع امواج ۱ تا ۱.۵ متر طی روزهای شنبه و یکشنبه(۱۱ و ۱۲ تیرماه) در منطقه شمال و مرکزی خلیج فارس و استان‌های بوشهر و خوزستان و غرب استان هرمزگان خبر داد.

در اثر این مخاطره احتمال غرق شدن شناگران، احتمال آسیب به قفس‌ها و تورهای صیادی، خسارت به قایق و شناورهای کوچک مورد انتظار است.

برای کاهش آسیب‌های احتمالی احتیاط در شنا، احتیاط در ترددهای دریایی به‌ویژه تردد با شناورهای سبک و قایق‌های صیادی و تفریحی و در نظر گرفتن تمهیدات لازم توسط کلیه فعالان دریایی در دستور کار قرار گیرد.

به گزارش ایسنا در هشدار نارنجی‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود. هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: