تاریخ انتشار: ۰۰:۰۴ - ۰۵ مهر ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۹ نظر
دیاکو حسینی در گفت‌وگو با رویداد۲۴ بررسی کرد؛

اعتراضات مردمی در ایران چه تاثیری بر مذاکرات احیای برجام خواهد گذاشت؟

دیاکو حسینی کارشناس مسائل بین‌الملل می‌گوید: شرایط فعلی کشو در روند احیای برجام موثر است زیرا طرف مقابل صبر می‌کند تا ببیند می‌تواند از این اتفاق به عنوان یک اهرم فشار استفاده کند یا بخواهد از ادامه مذاکرات صرف‌نظر کند.

دیاکو حسینی

رویداد۲۴ زینب غبیشاوی: حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران از ارسال پیام آمریکایی‌ها در روزهای اخیر مبنی بر داشتن اراده و حسن نیت برای رسیدن به توافق خبر داده و گفته به آمریکا اعلام کردیم با واقع‌بینی اراده و حسن نیت خود را برای رسیدن به توافق نشان دهید.

طی ماه‌های اخیر نیز ایران و آمریکا با واسطه اروپا نامه‌نگاری‌هایی را در خصوص احیای برجام انجام می‌دادند. روندی که تا این لحظه نتیجه‌ای نداشته است و ایران نیز به واسطه مرگ مهسا امینی و شروع اعتراضات سراسری در ایران، شرایط آرامی را تجربه نمی‌کند و همین باعث شده برخی از کارشناسان معتقد باشند که این شرایط بر روند احیای برجام موثر خواهد بود. دیاکو حسینی کارشناس مسائل سیاست خارجی در تحلیل وضعیت کنونی به رویدا ۲۴ می‌گوید: آن چیزی که از گفته و شنیده‌ها برمی‌آید، این است که بعد از بن‌بست در مذاکرات وین، آمریکایی‌ها امروزه احتمالا رغبت کمتری برای برگشت به برجام را دارند و با وجود اعلام آمادگی که می‌کنند، به نظر نمی‌رسد واقعا این چنین باشد. بلینکن نیز جدیدا گفته انتظار ندارد در کوتاه‌مدت برجام احیا شود. از یک سو نزدیک شدن به انتخابات پارلمانی آمریکا را داریم و از سوی دیگر اتفاقاتی که در داخل ایران رخ داده و فشار‌های ضد برجام لابی‌های صهیونیستی در آمریکا به خاطر دفاع از حقوق زنان و بشر در ایران، باعث شده هزینه برگشت به برجام بیشتر شود.


بیشتر بخوانید: شرط مهم ایران قبل از امضای توافق/ آژانس انرژی هسته‌ای اهرم فشار آمریکا شده است


وی ادامه داد: احتمالا تا بعد از انتخابات میان‌دوره کنگره و برقراری آرامش در ایران، نمی‌توانیم منتظر احیای برجام باشیم و حداقل نشانه‌هایی که می‌بینیم حاکی است که در آینده نزدیک نمی‌توانیم منتظر احیای برجام باشیم.

حسینی با اشاره به اینکه شرایط فعلی کشور، حتما در روند احیای برجام موثر است، تصریح کرد: اینکه ایران دچار نارآرامی‌های داخلی است، با توجه به اینکه در گذشته نیز این اتفاقات رخ داده است و در چنین مواقعی، تا جایی که به مذاکرات مربوط می‌شود، طرف مقابل صبر می‌کند تا ببیند می‌تواند از این اتفاق به عنوان یک اهرم فشار استفاده کند، یا نه و حتی ممکن است بخواهد از ادامه مذاکرات صرف‌نظر کند. در این دوره نیز محتمل است که چنین شرایطی ایجاد شود، خصوصا اینکه لابی‌های ضد برجامی نیز قوی‌تر عمل می‌کنند. از همین رو معتقدم که شرایط فعلی بر روند مذاکرات بسیار تاثیرگذار است و باید ببینیم در عمل چه پیش می‌آید.

این کارشناس می‌گوید هیچ یک از طرفین حاضر به اعلام مرگ برجام نیستند، تصریح کرد: همانطور که بار‌ها گفته شده، هرچند که برجام نواقص عمده‌ای دارد، اما معقول‌ترین گزینه روی میز برای طرف‌هاست، از این رو هیچ کشوری حاضر نیست به عنوان اولین کشور، این گزینه را از روی میز بردارد؛ بنابراین فکر می‌کنم آمریکا حتی اگر اتفاقات این روز‌های ایران را بی‌تاثیر بداند، اما همان فضاسازی‌های که در آمریکا رخ می‌دهد، ممکن است که آمریکا را تابع آن کند. بعید است که طرفین برای برداشتن این گزینه از روی میز پیشقدم شوند و حداقل تا بعد از انتخابات آمریکا، این روند برزخی ادامه خواهد داشت. یعنی نه آمریکا حاضر به امتیاز دادن به ایران می‌شود، نه برجام احیا می‌شود و نه ایران شرایط را می‌پذیرد. ایران شرایط برزخی نه تنها به ضرر ایران بلکه به ضرر همه کشور‌ها خواهد بود.

حسینی ادامه داد: اگر آمریکا معتقد است برجام بهترین گزینه روی میز برای ارتباط با ایران است، به تعویق انداختن آن، قطعا به ضرر خودشان هم خواهد بود. در شرایط فعلی موضع اروپا نیز مشخص است و آخرین راه حلی که دادند، همان بود که به طرفین ایرانی و آمریکایی دادند و از آن روز تاکنون هیچ پیشرفتی در مذاکرات حاصل نشده است مگر اینکه موضوع مربوط به پارلمان‌ها به نحوی حل و فصل شود که یا باعقب‌نشینی یکی از طرفین یا رسیدن به یک راه حل میانه که بعید است به آن نزدیک باشیم.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۹
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۶
0
2
تمام سعی ملت هم همین است که به دول خارجی بفهماند نمایندگان حکومت جمهوری اسلامی نمایندگان ایران نیستند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۹
0
1
حق ملت ایران و کشور ایران را در جنگ تحمیلی 8 ساله دولت خیانتکار حسن روحانی در سال 92 مذاکره با آمریکا و کشورهای اروپایی پایمال و ضایع کرده است.
همه مشکلات مردم و کشور 100 درصد فقط به خاطر اهانت ها و خیانت های دولتمردان، مسئولان و نمایندگان مجلس بوده است.
مشکلات مردم و کشور چگونه و چطور شروع و آغاز شده است 100 درصد فقط به خاطر بی قانونی و بی عدالتی در کشور؟!

مذاکره دولت حسن روحانی با آمریکا و کشورهای اروپایی در مدت 8 سال خیانت به خون شهدا ایران بوده است.
بابائی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۰
1
0
از سال 1980 تاکنون در هر جای منطقه خاورمیانه و جهان جنایتی رخ می دهد دست آمریکا جنایتکار در کار است.
هزاران باردر رسانه های اعلام کرده ایم که حضور آمریکا و کشورهای اروپایی در عراق و منطقه خاورمیانه مبارزه و مقابله ایران بوده است و هم حمایت از تروریسم، القاعده، داعش، تکفیری ها و سایر گروه های تروریستی است ولی متاسفانه دولتمردان، مسئولان و نمایندگان مجلس وغیره هیچ توجهی نکردند و همه جانبه آمریکا و کشورهای اروپایی مذاکره و همکاری هم کردند.
آمریکا و متحدانش و در سایه سکوت بی شرمانه سازمان های به اصطلاح بین المللی از تروریست‌های در اقلیم کردستان همه جانیه حمایت می کنند شرم آور و تاسف بار است.
آمریکا و متحدانش 100 درصد فقط عامل اصلی ناآرامی‌های اخیر کشور هستند.
بابائی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۰
1
0
دولتمردان آلبانی بدانند در اختیار قرار دادن قلمرو کشور خود به عنوان پایگاه سازمان تروریستی منافقین مصداق آشکار تروریسم دولتی است و این آتشی که برافروخته‌اند در آینده دامن خودشان را هم خواهد گرفت.
همه قرائن نشان می‌دهد گروسی رئیس‌آژانس هسته‌ای همکار اسرائیلی‌ها است و مأموریت دارد تمام اطلاعاتی را که از فعالیت‌های هسته‌ای ایران به دست می‌آورد در دست اسرائیلی‌های تروریست بگذارد. دیدیم که در گذشته به تأسیسات اتمی کشورمان در نطنز با اطلاعاتی که به دست آوردند آسیب رساندند و خساراتی به کشور وارد شد.
واقعیت این است که ما بیشترین همکاری‌ها را با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داشته‌ایم و بیشترین بازرسی‌ها از ایران انجام شده ولی متأسفانه هر چه بیشتر همکاری کرده‌ایم بهانه‌تراشی‌های آژانس بیشتر شده و پایان نیافته است. فلذا بسته شدن پرونده هسته‌ای برای جلوگیری از بهانه‌تراشی‌های جدید آمریکا باید با جدیت پیگیری شود و الا اگر توافقی هم صورت بگیرد، ‌ناپایدار خواهد بود.
آمریکا و متحدانش در حادثه تروریستی زاهدان و ناآرامی‌های روزهای اخیر کشور نقش دارند.
آمریکا و متحدانش در حادثه تروریستی زاهدان و ناآرامی‌های روزهای اخیر کشور دست دشتند..
بابائی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۰
1
0
گروهک‌های تروریستی مورد حمایت آمریکا، کشورهای اروپایی، عربستان سعودی، امارات و اسرائیل نتیجه اعمال ننگین خود را خواهند دید
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۰
1
0
گروهک‌‌های تروریستی به زودی نتیجه اعمال ننگین خود و اغتشاش و آشوب و ترور مردم بی‌گناه را خواهند دید.
گروهک‌های تروریست وابسته به استکبار جهانی بدانند که به زودی نتیجه اعمال ننگین خود و اغتشاش و آشوب و ترور مردم بی‌گناه را خواهند دید و پاسداران انقلاب اسلامی و دیگر نیرو‌های مقتدر و مصمم اطلاعاتی، امنیتی و انتظامی، به تفرقه افکنی‌ها و جنایات مزدوران پاسخ قاطع خواهند داد.
بابائی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۰
1
0
گروهک‌های تروریستی تحت حمایت آمریکا، کشورهای اروپایی و اسرائیل و با کمک مالی عربستان سعودی و امارات تاکنون هزاران بار در شهرهای مختلف کشور ایران دست به اقدامات تروریستی زنند.
بابائی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۰
1
0
بنده از همان روز اول در رسانه ها اعلام کردم که آمریکا، کشورهای اروپایی، عربستان سعودی و اسرائیل در اغتشاشات اخیر در کشور نقش دارند و دست داشتند.
کانادا جنایتکار به همراه آمریکا، اروپا، عربستان سعودی و اسرائیل از سال 1357 تاکنون در امور داخلی ایران دخالت و مداخله می کند و همچنان نیز ادامه می دهد.
بابائی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۰
1
0
ایران هم متاسفانه از مرداد ماه سال 1332 تاکنون از دخالت، مداخله و جنایت آمریکا و اروپا درس عبرت نگرفته است.
نظرات شما