تاریخ انتشار: ۱۱:۰۳ - ۱۴ آبان ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۱۸ نظر
رویداد۲۴ گزارش می‌دهد؛

جنگ ایران و عربستان چگونه خواهد بود؟

یک رسانه غربی مدعی است ایران برای انحراف افکار عمومی در جریان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ قرار است به عربستان حمله کند. رویداد۲۴ این موضوع را بررسی کرده و توان نظامی دو کشور را نیز مقایسه کرده است.

جنگ ایران و عربستان

رویداد۲۴ لیلا فرهادی: نشریه آمریکایی وال‌استریت ژورنال این هفته یادداشتی منتشر کرده و به نقل از منابع عربستانی مدعی شده تهران برای انحراف تمرکز از اعتراضات داخلی قصد یک حمله قریب‌الوقوع به عربستان را دارد و به همین دلیل شورای امنیت ملی آمریکا اعلام کرده که این کشور آماده پاسخ به چنین حمله‌ای است.

بر اساس گزارش وال استریت ژورنال مقامات سعودی و آمریکایی گفته‌اند که عربستان سعودی اطلاعاتی را در مورد هشدار حمله قریب‌الوقوع ایران به اهدافی در این کشور در اختیار آمریکا قرار داده است. به گفته این مقامات، در پاسخ به این هشدار، عربستان سعودی، آمریکا و چندین کشور همسایه دیگر سطح آماده‌باش را برای نیرو‌های نظامی خود افزایش داده‌اند.

این رسانه به نقل از مقامات سعودی گفته که ایران آماده انجام حملاتی به «عربستان» و «اربیل عراق» است تا توجه‌ها را از اعتراضات داخلی که از ماه سپتامبر در این کشور آغاز شده، منحرف کند. شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز اعلام کرده که نسبت به هشدار‌ها نگران است و در صورت انجام حمله توسط ایران آماده پاسخگویی است.

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفته «ما نگران این تهدید هستیم و از طریق کانال‌های نظامی و اطلاعاتی خود با سعودی‌ها در تماس دائمی هستیم و برای دفاع از منافع و شرکای خود در منطقه تردید نخواهیم کرد.»

ایران البته در واکنش به اخبار احتمال حمله ایران به عربستان برای انحراف توجهات گفته این خبرسازی‌ها مغرضانه است. به گزارش رویداد۲۴ ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرده «اینگونه خبرسازی‌های مغرضانه از سوی برخی محافل غربی و صهیونیستی با هدف ایجاد فضای منفی علیه جمهوری اسلامی ایران و تخریب روندهای مثبت جاری با کشورهای منطقه صورت می‌گیرد.»

ایران از اواخر سپتامبر تاکنون با ده‌ها موشک بالستیک و پهپاد مسلح به شمال عراق حمله کرده است که یکی از این پهپاد‌ها در حالی که به سمت شهر اربیل، در نزدیکی محل استقرار آمریکایی‌ها بود، توسط یک هواپیمای جنگی آمریکایی سرنگون شد. تهران گروه‌های جدایی‌طلب کرد ایرانی مستقر در این محل را در دلیل دامن زدن به ناآرامی‌های داخلی مقصر می‌داند.


بیشتر بخوانید: جنگ ایران و عربستان چه ابعادی خواهد داشت؟


هشدار ایران به عربستان در جریان اعتراضات سراسری

مقامات ایرانی همچنین عربستان سعودی را به همراه آمریکا و اسرائیل به تحریک معترضان متهم کرده است. ماه گذشته، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران علناً به عربستان سعودی هشدار داد که پوشش خبری تظاهرات در ایران را در شبکه‌های خبری ماهواره‌ای فارسی‌زبان از جمله ایران اینترنشنال که یک شبکه تلویزیونی ماهواره‌ای تحت حمایت عربستان سعودی مستقر در لندن است، متوقف کنند.

سرلشکر حسین سلامی در سخنانی در جریان یک رزمایش نظامی در استان آذربایجان شرقی ایران، گفت: «این آخرین هشدار ماست، زیرا شما از طریق این رسانه‌ها در امور داخلی ما دخالت می‌کنید. شما درگیر این موضوع شده‌اید و می‌دانید که آسیب‌ذیر هستید.»

برخی تحلیلگران بر این باورند که خبر وال‌استریت ژورنال، ساختگی و برای نزدیک کردن مواضع آمریکا و عربستان در شرایط اجتناب ریاض برای کاهش قیمت نفت است. با این حال گزینه درگیری نظامی تهران-ریاض دور از ذهن نیست. اوپک پلاس به رهبری عربستان سعودی ماه گذشته تصمیم گرفت تولید نفت خود را کاهش داده و قیمت نفت خام را بالا ببرد. این در حالی است که آمریکا با تورم بالا دست به گریبان است و دولت بایدن در آستانه انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره قرار گرفته است.

ایران و عربستان سال‌هاست در منطقه و به طور خاص یمن درگیر جنگ نیابتی‌اند. حمله حوثی‌های یمن به ساختارهای نفتی آرامکو عربستان در سال ۲۰۱۹ برای مدت ۶ ماه نزدیک به نیمی از تولید نفت عربستان را تحت‌الشعاع قرار داد. از سوی دیگر خبرها حاکی از استقرار سامانه های نظامی اسرائیل در امارات است. امارات یکی از کشورهای عضو ائتلاف به رهبری سعودی در یمن است. افزایش تنش‌ها در منطقه، زنگ خطر را برای بروز یک درگیری به صدا در آورده است.

نیروهای نیابتی ایران و عربستان

ایران و عربستان هر دو نیروهایی نزدیک به خود دارند. مثلا حوثی‌ها در یمن که هماکنون در جنگ با عربستان به سر می‌برند، بسیار به ایران نزدیک هستند و برخی گزارش‌ها نیز نشان می‌دهد که ایران از این گروه حمایت کرده است. حتی در مناسبت‌های مختلف، رهبران حوثی‌ها جای ثابتی در برنامه‌های زنده تلویزیون ایران دارند.

حسن هانی‌زاده تحلیلگر مسائل خاورمیانه درباره حمایت ایران از انصارالله به رویداد۲۴ می‌گوید: «مهمترین مشکلی که میان ایران و عربستان در مذاکرات دوره‌های قبل وجود داشت، مسئله جنگ یمن است که ایران خواهان تمام شدن این جنگ است، اما عربستان به دنبال گرفتن امتیازی برای پایان این جنگ است تا اطمینان حاصل کند که انصارالله جذب بدنه دولت نشود و این هم با مخالفت ایران روبرو شده است، چرا که ایران نگاهی عاطفی به انصارالله یمن دارد.»

به جز حضور نیروهای نیابتی، دو کشور حتی از دوره پهلوی درگیر یک جنگ سرد بوده‌اند که مواردی همچون ادعای عربستان بر سر نام خلیج فارس، ادعای کشورهای عربی بر سر جزایر سه‌گانه ایرانی و ماجرای اعدام ابوطالب یزدی از مورادی هستند که از پیش از انقلاب ایران وجود دارد و مواردی همچون اتهام عربستان به ایران در ماجرای اقدام برای ترور سفیر عربستان، ماجرای منصور ارباب‌سیر و کشتار حاجیان در مکه و اتهام دخالت عربستان در اعتراضات ایران، از موارد بعد از انقلاب هستند.

در چنین شرایطی برخی تحلیلگران بر این باورند که یکی از مسیرهای درگیری ایران و عربستان، حمایت از نیروهای نیابتی دو کشور برای ضربه زدن به دیگری است. مثلا عربستان معتقد است که حمایت تسلیحاتی از انصارالله یمن به مثابه اعلان جنگ ایران است. از سوی دیگر برخی معتقدند نیروهای عربستان که در افغانستان حضور دارند، بزرگترین خطر برای امنیت ایران محسوب می‌شوند.

حمله به تاسیسات نفتی ایران و عربستان

اگرچه ایران و عربستان هیچکدام حملات به تاسیسات نفتی یکدیگر را گردن نمی‌گیرند اما حقیقت آن است که اگر اتفاقی هم برای دیگر بیفتد، کشور مقابل خوشحال خواهد شد. در این میان اتهاماتی هم وجود دارد؛ از جمله اینکه ایران در حملات پیاپی به تاسیسات نفتی عربستان دست داشته است و در سوی مقابل ایران مدعی است که عربستان در هک سایت‌های نفتی ایران نقش ایفا کرده است.

علاوه بر اتهامات دو کشور علیه یکدیگر، امارات نیز از عربستان حمایت می‌کند؛ چنانچه تير ماه سال ۱۳۹۸ با تشویق عربستان، پایگاه‌های خود را در اختیار پهپهادهای آمریکایی قرار داد. در مهمترین مورد پهپاد جاسوسی پهپاد گلوبال هاوک آمریکایی از پایگاه هوایی الظفریه امارات به سمت مرز‌های حریم هوایی ایران حرکت کرد و البته مورد هدف موشک‌های ایرانی قرار گرفت. آن زمان کاردار امارات به وزارت خارجه ایران احضار شد و گفته می‌شد تنش میان ایران و آمریکا و ایران و عربستان پای کشورهای دیگر را نیز به میان کشیده و این اتفاقات می‌تواند به بروز درگیری‌های ناخواسته میان ایران و متحدان منطقه‌ای آمریکا و اتفاقاتی مثل جنگ ایران و امارات یا جنگ ایران و عربستان منجر شود.

نقش اسرائیل در رابطه ایران و عربستان

یکی از مواردی که دو کشور ایران و عربستان می‌توانند یکدیگر را تحت فشار قرار دهند، نزدیک شدن به کشورهای دشمن است. مثلا ایران به قطر یا حوثی‌های یمن نزدیک نشده، اما از آن سو عربستان روز به روز به اسرائیل نزدیک می‌شود. این در حالی است که کشورهای عرب عموما به خاطر مسئله فلسطین که یک کشور عرب است، رابطه خوبی با اسرائیل نداشتند.

در آخرین اقدام اسرائیل در اولین قرارداد تجارت آزاد خود با یک کشور عربی با امارات به توافق رسیدند؛ قراردادی که شامل حوزه‌های گوناگون نفت و گاز و انرژی، آموزش فناوری پیشرفته، کشاورزی و صنایع و ... است.

از زمان رسیدن محمد بن‌سلمان به قدرت، او تلاش زیادی در جهت مهیا کردن زمینه‌های شناسایی اسراییل توسط عربستان صورت داده است. طی این مدت مقامات عربستان، مصاحبه‌های متعددی با تاکید بر عدم دشمنی میان عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی و لزوم به رسمیت شناختن اسرائیل مطابق با مفاد بیانیه سال ۲۰۰۵ ریاض داشته‌اند.

طبیعتا چنین اقداماتی برای ایران چندان خوشایند نیست چراکه دو کشور ایران و اسرائیل بزرگترین دشمنان یکدیگر در منطقه هستند و کشاندن اسرائیل به نزدیکی مرزهای ایران آنهم به صورت رسمی، چیزی نیست که خوشایند ایران باشد؛ با این حال عربستان برای تحت فشار قرار دادن ایران از این ابزار استفاده کرده است.

تور منطقه‌ای عربستان علیه ایران

پیش از آنکه جو بایدن برای سفر منطقه‌ای به خاورمیانه بیاید، محمد بن سلمان مهمترین تور منطقه‌ای خود را با سفر به کشور‌هایی همچون ترکیه و مصر برنامه‌ریزی کرد تا سیاست‌های عربستان در منطقه برای لزوم محدود کردن ایران را تشریح کند. 

در حقیقت سفر‌های منطقه‌ای بن سلمان در جهت شکل دادن به حوادث آینده به منظور تشکیل یک صف در برابر جمهوری اسلامی ایران با تحمیل خواسته‌های ریاض به واشنگتن صورت گرفت.


بیشتر بخوانید: مقایسه توان نظامی ایران و امارات


قدرت نظامی ایران و عربستان

سوال اینجاست که اگر جنگ در بگیرد، وضعیت ایران و عربستان چگونه است؟ به گزارش رویداد۲۴ ایران با جمعیت بیش از ۸۰ میلیون و عربستان با جمعیت بالغ بر ۳۰ میلیون، فاقد انبار‌های هسته‌ای‌اند. البته غرب مدعی است که ایران در آستانه دست یافتن به بمب اتم است اما تا این لحظه چنین چیزی ثابت نشده است. در خلال مذاکرات هسته‌ای ایران در دوره حسن روحانی، چند رسانه سعودی نوشتند که ایران از پاکستان بمب اتم خریده است که البته این گزارش‌ها هم ثابت نشد. اگر توان هسته‌ای دو کشور را کنار بگذاریم، باید به مواردی همچون قدرت دریایی، زمینی و هوایی دو کشور بپردازیم. ذکر این نکته جالب است که بودجه نظامی عربستان ۶۳.۷ میلیارد دلار و بودجه نظامی ایران ۱۴ میلیارد دلار است.

آرمد فورس (Armed Force) که به صورت تخصصی به توان نظامی کشورهای مختلف می‌پردازد، درباره تعداد نیروهای نظامی در ایران نوشته نیرو‌های فعال در ایران ۵۵۰ هزار نفر هستند. بنا به تخمین این سایت در عربستان ۲۳۰ هزار نیرو فعالیت دارند. همچنین تعداد نیرو‌های نظامی ذخیره در ایران ۳۵۰ هزار نفر و در عربستان، ۳۲۵ هزار نفر هستند. تعداد نیرو‌های نظامی در ایران که حاضر به شرکت در جنگ هستند، ۲۳.۶ هزار نفر هستند که این رقم برای عربستانپ ۸.۲ هزار نیرو است.

«آرمد فورس» همچنین توان زرهی دو کشور بررسی کرده و تعداد نیرو‌های زمینی دو کشور اعم از تانک، وسایل نقلیه زرهی، توپخانه، توپخانه خودکار و راکت‌های خودکار را مقایسه کرده است. در تمامی موارد به جز خودرو‌های زرهی، توان نظامی ایران روی زمین از عربستان بالاتر است.

 

تانک‌های ایران شامل مدل‌های ذوالفقار ۱ و ۳، سفیر، چیفتین، مبارز، کرتر، تایپ ۵۹ و ۶۹، ام-۶۰ پیتون و تی-۷۲ است. توپخانه‌های خودکار رعد ۱ و ۲ از جمله توپخانه‌های ساخت ایران در سال‌های اخیر است. از مجموع توپخانه‌های راکتی نیز می‌توان به مدل‌های فجر-۳ و ۵، شاهین، زلزال، فتح-۱۰، تندر-۶۹ و نازعات اشاره کرد.
 
نیروی هوایی در کشور نیز، نیروهای فعالی هستند. در مجموع دارایی‌های نیروی هوایی ایران، جنگنده‌های اف-۵، اف-۱۴، میگ-۲۹، چنگ دو جی-۷ و صاعقه در فهرست جنگنده‌های ایرانی به چشم می‌خورند. جنگنده اف-۴ و اف-۱ از جمله جنگنده‌های چند منظوره و سوخو ۲۴، ۲۵، و ۲۲ و همچنین آذرخش از جمله هواگرد‌های تهاجمی ایران هستند.

 

نیرو‌های هوایی ایران و عربستان طبق آمار‌های آرمد فورس تقریبا مساوی است. مجموع هواپیما‌های نظامی ایران ۸۵۰ و هواپیما‌های عربستان ۸۵۵ فروند است.

آنچه در مورد درگیری نظامی ایران و عربستان حائز اهمیت است، ظرفیت‌های نظامی دو کشور در دریاست. بر اساس آمار ارائه شده در این وبسایت تحلیلی، ظرفیت‌های دریایی ایران به طور قابل توجهی از ظرفیت‌های عربستان بالاتر است. الوند، موج و سهند از جمله ناوچه‌های محافظ ایران و «بایندر» و «حمزه» از جمله ناوچه‌های سبک در میان دارایی‌های نیروی دریایی ایران است. ایران همچنین حدود ۴۰ زیردریایی در اختیار دارد. این در حالی است که عربستان چنین توانی در اختیار ندارد.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۸
ناشناس
|
United States of America
|
۱۱:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۴
0
2
پروپاگاندای جنگ ایران با عربستان بی معنی هست.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۴
1
4
ولی به نظر من تهران برای انحراف تمرکز از اعتراضات داخلی قصد "طرح موضوع و شایعه پراکنی" یک حمله قریب‌الوقوع به عربستان را دارد. شایعه پراکنی هزینه خیلی کمتری داره و نیاز به توان نظامی هم نداره.
ناشناس
|
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
|
۱۳:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۴
1
0
رویدادبچای این همه مقال بابت عربستان که حرفهای سرکاری است بیابابت پرستوی چدیددردامن رستم قاسمی خانم مولایی که الان مشاوروزیرهم است دوکلمه بنویس که این مطالب امروزدرکشورعوعا کرده بابت بچه های مولایی وحاشیه های انها چی است ازقبل معلوم بوده رستم قاسمی شریک بابک زنچانی والان زن صعیه ایی مولایی وبچه های زنش چی است
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۴
0
1
احسنت به خانم علامه لیلا فرهادی
واقعا اوج اطلاعات هستن ایشون
در مسایل ورزشی ایشون نظر دارن در زمینه مسائل روانشناسی اجتماعی سیاسی بین المللی بورس و اقتصاد حتی مسائل مذهبی و ... و ... ایشون اصلا صاحب سبک هستن این احتمال وجود دارد که ایشون در لیست ترور موساد به عنوان دانشمند هسته ای قرار داشته باشن
امیدوارم همیشه موفق باشند
حسینی
|
Sweden
|
۰۰:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
2
1
ایران با عربستان جنگ کند، که چی‌؟ یعنی اینترنت، یوتوب، ایران اینترناشینال و هزاران سایت و تلویزیون بایدبسته باشند تا بشود در ایران حکومت کرد؟
عربستان و کشورهای هم پیمانش در جنوب خلیج فارس یک منبع بزرگ انرژی اروپا و آمریکا است و با توجه به جنگ پوتین در اوکراین و مشکلات دنیای غرب در مورد انرژی، علاوه بر اکثریت کشورهای عربی‌ ایران در مقابل آمریکا و اروپا هم خواهد بود آن هم در روزگاری که در داخل ایران همبستگی‌ وجود ندارد. به احتمال زیاد عربستان و خیلی‌ کشورهای دیگر دور و بر آن از چنین اشتباه وحشتناک ایران خیلی خوشحال خواهند شد، مثل لشکر کشی‌ صدام حسین به کویت.
ناشناس
|
Germany
|
۰۱:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
0
1
نگران نباشید، حداکثرش مثل جنگ ممسنی میشه. دایی جان هم با مش قاسم پیروز میشن و با یه سفر سانفرانسیسکوی لیلی و دلخون همه چی ختم بخیر میشه.
خیلی جدی نگیرید حرف این "محلل"ها رو.!!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
0
0
سوال اینجاست که چرا آمریکا، انگلیس و اروپا همراه با چند کشور دیگر از عربستان سعودی و امارات کمک، حمایت و پشتیبانی نظامی می کنند.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
0
0
تروریست های داعش و سایر گروه های تروریستی از سال 2011 تاکنون چگونه و چطور وارد سوریه و عراق شدند؟ تروریست های داعش و دیگر گروه های تروریستی از سال 2011 تاکنون از طریق کشور ترکیه و با کمک مالی کشورهای اروپایی، عربستان سعودی و امارات و با همدستی، همانگی و همکاری سران بی ادب ترکیه و به سرکردگی آمریکا وارد سوریه و عراق شده اند.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۶
0
0
جنگی میان ایران و عربستان دو کشور مهم غرب آسیای روی نمی‌دهد این جنگ روانی برای فروش سلاح های بنجول آمریکایی به شیخ نشینان حاشیه خلیج فارس و فاصله گرفتن این دو کشور هست عربستان گاو شیر ده آمریکا نیست و یک کشور مستقل هست بگوش باشید
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۶
1
0
محموله جاسوسی ارسالی عربستان برای اغتشاشگران به دست اطلاعات ایران افتاد/ و این در حالی است که مسئولان خیانتکار در عراق با مسئولان بی ادب عربستان سعودی جنایتکار مذاکره و همکاری می کردند چرا؟
عربستان سعودی جنایتکار از سال 1357 تاکنون همراه با چند کشور جنایتکار دیگر از گروهک تروریستی ضد انقلاب و گروهک تروریستی منافقین کمک و حمایت می کند و همچنان نیز ادامه می دهد.
عربستان سعودی جنایتکار در جنگ تحمیلی 8 ساله از رژیم جنایتکار صدام دیکتاتور کمک و حمایت می کرد.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۶
0
0
ائتلاف متجاوز سعودی و مزدورانشان از سال 2015 تاکنون در یمن چه غلطی می کنند؟
امارات و مزدورانشان از سال 2015 تاکنون در یمن چه غلطی می کنند؟
آمریکا و مزدورانشان از سال 2015 تاکنون در یمن چه غلطی می کنند؟
انگلیس و مزدورانشان از سال 2015 تاکنون در یمن چه غلطی می کنند؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۶
1
0
عربستان سعودی کل منطقه را تهدیدی می کند
ریاض تهدیدی برای کل منطقه است.
باید با ریاض برخورد کرد
عربستان سعودی همراه با چند کشور دیگر مانند آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، امارات، ترکیه و رژیم صهیونیستی ازسال 2011 تاکنون ازتامین کنندگان اصلی تسلیحات و نیازهای مالی داعش، مخالفان سوری، ارتش آزاد سوریه، گروهک تروریستی جبهه النصره، تکفیری ها و دیگر گروه های تروریستی درسوریه بوده است
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۶
1
0
انفجار انبار مهمات مزدوران سعودی در مأرب یمن
ارتش و کمیته‌های مردمی یمن انبار مهمات مزدوران وابسته به رژیم آل سعود در مأرب را هدف قرار دادند.
بنده از این بابت از اتش و کمیته های مردمی یمن تشکر و قدردانی می کنم
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
2
1
بابا خیلی رو دادین به این عربستان..یه گوش مالی بهش بدین تا بقیه هم حساب کار دستشون بیاد..ما هی میگیم قدرت نظامی داریم بعد هیچ کاری نمیکنیم.عربستان چندین ساله باعث شده ما پیشرفت نکنیم بیشتر بودجه کشورشو خرج ایران کرده که پیشرفت نکنه این تا زیر ساختهاش نابود نشه سر جاش نمیشیته.اینو باید با موشک بر گردون به عصر حجر..همش در حال نقشه خراب کاریه برای ایران...۸ سال دست خالی با کل دنیا جنگیدیم کم نیاوردیم..حالا با این همه قدرت نظامی هم ثاکت شدیم..اگه دست رو دست بزاریم بازم با پول عربستان کمک اسرائبل و انگلیس و امریکا چندصد سال دیگه عقب میوفتیم تا عربستانو اسرائیل هستن ما ارامش نداریم بابا یه کاری بکنین تا کشور عزیزمان با چند هزار سال قدمت نابود نشده
چون ایران نباشد تن من مباد ( خاک وطن )
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۰
0
1
سلام .............. العجل العجل یا مولای یا صاحب زمان
السلام علیک یا صاحب العصر والزمان عج الله تعا فرجه شریف
العجل العجل یا مولای یا صاحب الزمان
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۵۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۸
0
0
منافق آلبانی خفه شو احمق
البته اینترنت آمریکا که مدیریت نداره وضعش همینه دیگه
Basam
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۵۱ - ۱۴۰۱/۱۲/۱۲
0
1
عربستان با نیروی هواییه رادار گریز و انبار تسلیحاتی که خالی نمیشود و اقتصادی که هی سلاح اضافه می‌کنه و بمب اتمی دارد
ح.هاشمی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۴۴ - ۱۴۰۲/۱۰/۰۲
0
0
قشنگ داره اغفال میکنه ایرانیا رو نویسنده..روی زمین با عربستان برابریم؟؟؟!!!!
تایپ ۵۹ و ام ۴۸ و ام ۶۰ برابر با ام ۱ آبرامز؟؟!!!!
نیروی هوایی برابر،؟؟!!!! جی ۷ و اف ۴ و اف ۵ برابر با اف ۱۵ اس ام و استریک ایگل عربستان؟؟؟تورنادو برابر با سوخو ۲۴؟؟؟
جک ختده داری بود.
نظرات شما
نظرسنجی
آیا از 26 فروردین تجربه برخورد با گشت ارشاد را داشتید؟
پیشخوان