تاریخ انتشار: ۱۱:۱۲ - ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۸
تعداد نظرات: ۳۵ نظر
رویداد۲۴ گزارش می‌دهد؛

جنگ ایران و عربستان چه ابعادی خواهد داشت؟/ مقایسه توان نظامی دو رقیب +جدول

پس از طرح موضوع بستن تنگه هرمز و اتحاد عربستان با آمریکا علیه ایران، موضوع جنگ ایران و عربستان بارها مطرح شده است. مقام‌های دو کشور تلاش می‌کنند حتی الامکان از ورود به چنین حادثه‌ای اجتناب کنند.

جنگ ایران و عربستان

رویداد۲۴ لغو معافیت هشت کشور وارد کننده نفت ایران از تحریم‌های آمریکا بار دیگر تنش‌ها را در منطقه‌ای که ضامن حیات انرژی جهان است بالا برد. گزارش‌ها حاکی است که مقام‌های کشورمان تهدیدی تند به کشورهای همسایه که علیه ایران اقدام می‌کنند، ارسال کرده است. از سوی دیگر بالا گرفتن تنش‌های آمریکا و شرکای منطقه‌ای علیه ایران و تهدید ایران به اقدام متقابل در تنگه هرمز، احتمال بروز یک درگیری نظامی در خلیج فارس را افزایش داده است.

تحولات جدید سوالاتی را درباره ابعاد درگیری احتمالی ایران و همسایگانش در خلیج فارس ایجاد به وجود آورده است. یکی از احتمالات جنگ در منطقه، جنگی است که می‌تواند میان ایران و عربستان رخ دهد. در این گزارش به مقایسه ظرفیت‌های نظامی رقبای اصلی منطقه‌ای یعنی ایران و عربستان پرداخته است.

چرا بستن تنگه هرمز مهم است؟

به گزارش رویداد۲۴ بر اساس برآورد‌های اداره اطلاعات انرژی آمریکا، روزانه ۱۸.۵ میلیون بشکه نفت از تنگه هرمز عبور می‌کند. بیشتر نفت عبوری از این تنگه به عربستان، ایران، امارات، کویت و عراق تعلق دارد. از این تنگه برای عبور محموله‌های صادراتی گاز طبیعی قطر نیز بهره‌برداری می‌شود. همچنین ستون پنجم آمریکا در بحرین با هدف حفظ این آبراه بین المللی و تجاری تشکیل شده است.

آیا تا امروز درگیری در تنگه هرمز رخ داده است؟

در سال ۱۹۸۴ نیروی هوایی عربستان سعودی با پشتیبانی آمریکا دو جنگنده اف ۴ ایرانی را در خلیج فارس سرنگون کرد. نیرو‌های ایرانی در سال ۱۹۸۸ برای اولین بار یک کشتی باری آمریکایی را متوقف کرده و آن را در جستجوی سلاح‌های احتمالی ارسالی به عراق بازرسی کردند.

در جولای ۱۹۸۸ ناو آمریکایی مستقر در تنگه هرمز یک هواپیمای مسافربری ایرانی را مورد هدف قرار داد که منجر به کشته شدن ۲۹۰ مسافر این هواپیما شد. واشنگتن در پی این حادثه مدعی شد که اشتباه محاسباتی خدمه ناو و اشتباه گرفتن این هواپیمای مسافربری با هواپیمای جنگی باعث بروز این حادثه شده. تهران این حادثه را تعمدی قلمداد می‌کند. ناو وینسنز که مقصر این حادثه بود با هدف حفاظت از کشتی‌های بی طرف در برابر حملات ایرانی در خلیج فارس و تنگه هرمز مستقر شده بود.

در اوایل سال ۲۰۰۸ آمریکا اعلام کرد که قایق‌های ایرانی با نزدیک شدن به سه ناو آمریکایی در تنگه هرمز تهدید کرده‌اند. این تحولات در ژوئن ۲۰۰۸ به اطلاعیه سردار جعفری فرمانده وقت سپاه درباره اعمال کنترل ایران بر کشتی رانی در تنگه هرمز در صورت بروز هر گونه اقدام تهاجمی منجر شد.

در جولای ۲۰۱۰ نفت کش ژاپنی «ام استار» در تنگه هرمز مورد حمله قرار گرفت. یک گروه نظامی تحت عنوان گردان عبدلله اعظم که شاخه‌ای القاعده بودند مسئولیت این حمله را برعهده گرفتند.

در آپریل ۲۰۱۵ نیروی دریایی سپاه یک کشتی تجاری را که با پرچم جزایر مارشال حرکت می‌کرد توقیف کرد. دلیل توقیف این کشتی مسائل مالی عنوان شده بود. در ماه می‌سال ۲۰۱۵ ناو‌های ایرانی به سمت نفتکشی که با پرچم سنگاپور وارد تنگه شده بود آتش گشودند.

در دسامبر ۲۰۱۵ نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دو قایق نظامی آمریکایی را در آب‌های ایران و در نزدیکی جزایر فارسی توقیف و ۱۰ ملوان نیروی دریایی آمریکا را بازداشت کرد.

ایران در سال‌های اخیر تهدیدهایش را علیه آمریکا و متحدان منطقه‌ای در سه حوزه متمرکز کرده است؛ الف) خروج ایران از برجام، ب) خروج ایران از پیمان منع اشاعه سلاح هسته‌ای(NPT) و پ) بستن تنگه هرمز. در روزهای گذشته معاون وزارت اطلاعات ایران گفته بود «تا کنون تصمیمی برای خروج ایران از برجام و ان‌پی‌تی گرفته نشده و ایران چنین قصدی ندارد.» اما در مورد سوم با توجه به اظهارات دیگر مقام‌های ایران، به نظر می‌رسد برنامه جدی برای بستن تنگه هرمز وجود دارد؛ برنامه‌هایی همچون بالا بردن هزینه‌های ترانزیت در تنگه هرمز و بازرسی‌های مداوم. ظریف وزیر خارجه ایران و سرلشکر باقری رئیس کل ستاد نیروهای مسلح چندین بار درباره تنگه هرمز صحبت کرده‌اند. در صورت بسته شدن این تنگه یا تغییر در شرایط کنونی، تنش میان ایران و کشورهای صادرکننده نفت در خلیج فارس همچنان افزایش خواهد یافت و با این وصف، خطر اصلی در صورت بالاگرفتن تنش‌ها در تنگه هرمز متوجه درگیری مستقیم ایران و عربستان است. درگیری‌ای که با واسطه مرز آبی مشترک میان دو کشور به احتمال زیاد درگیری در آب‌های خلیج فارس خواهد بود.

مقایسه توان نظامی ایران و عربستان

ایران با جمعیت ۷۸ میلیون و عربستان با جمعیت بالغ بر ۳۰ میلیون، فاقد انبار‌های هسته‌ای‌اند. در خلال مذاکرات هسته‌ای ایران و کشور‌های جهان، برخی گزارش‌ها از سوی آژانس‌های خبری سعودی، خبر‌هایی درباره خرید تسلیحات هسته‌ای این کشور از پاکستان را مخابره کردند، اما این صحت این گزارش‌ها هرگز ثابت نشده است.

پایگاه خبری «آرمد فورس» در گزارشی ظرفیت‌های نظامی دو کشور را مقایسه کرده است. بر اساس این گزارش بودجه نظامی عربستان ۶۳.۷ میلیارد دلار در مقایسه با ۱۴ میلیارد دلار بودجه نظامی ایران است. تولید ناخالص داخلی ایران ۲.۵ درصد در مقایسه با ۱۰% در عربستان است.

تعداد نیرو‌های فعال در ایران ۵۵۰ هزار تن و در عربستان ۲۳۰ هزار تن ذکر شده است. آرمد فورس تعداد نیرو‌های نظامی ذخیره در ایران را ۳۵۰ هزار در مقایسه با ۳۲۵ هزار نفر عربستان و تعداد نیرو‌های نظامی‌ای که حاضر به شرکت در جنگند را برای ایران ۲۳.۶ هزار تن در برابر ۸.۲ هزار تن در عربستان خوانده است.

سن خدمت اجباری سربازی در ایران ۱۸ سال و مدت آن دو سال است. در عربستان کمترین سن شرکت داوطلبانه در نیرو‌های نظامی ۱۷ سال بوده و خدمت سربازی در این کشور اجباری نیست.

تعداد نیروهای نظامی ایران و عربستان

درگیری نظامی میان ایران و عربستان چه ابعادی خواهد داشت؟

«آرمد فورس» همچنین توان زرهی دو کشور بررسی کرده و تعداد نیرو‌های زمینی دو کشور اعم از تانک، وسایل نقلیه زرهی، توپخانه، توپخانه خودکار و راکت‌های خودکار را مقایسه کرده است. در تمامی موارد به جز خودرو‌های زرهی، توان نظامی ایران روی زمین از عربستان بالاتر است.

تانک‌های ایران شامل مدل‌های ذوالفقار ۱ و ۳، سفیر، چیفتین، مبارز، کرتر، تایپ ۵۹ و ۶۹، ام-۶۰ پیتون و تی-۷۲ است. توپخانه‌های خودکار رعد ۱ و ۲ از جمله توپخانه‌های ساخت ایران در سال‌های اخیر است. از مجموع توپخانه‌های راکتی نیز می‌توان به مدل‌های فجر-۳ و ۵، شاهین، زلزال، فتح-۱۰، تندر-۶۹ و نازعات اشاره کرد.

تعداد ادوات زرهی ایران و عربستان

درگیری نظامی میان ایران و عربستان چه ابعادی خواهد داشت؟
 

نیروی هوایی در کشور نیز، نیروهای فعالی هستند. در مجموع دارایی‌های نیروی هوایی ایران، جنگنده‌های اف-۵، اف-۱۴، میگ-۲۹، چنگ دو جی-۷ و صاعقه در فهرست جنگنده‌های ایرانی به چشم می‌خورند.

جنگنده اف-۴ و اف-۱ از جمله جنگنده‌های چند منظوره و سوخو ۲۴، ۲۵، و ۲۲ و همچنین آذرخش از جمله هواگرد‌های تهاجمی ایران هستند.

نیرو‌های هوایی ایران وعربستان طبق آمار‌های آرمد فورس تقریبا مساوی است. مجموع هواپیما‌های نظامی ایران ۸۵۰ و هواپیما‌های عربستان ۸۵۵ فروند است.

توان هوایی ایران و عربستان

درگیری نظامی میان ایران و عربستان چه ابعادی خواهد داشت؟
 
رویداد۲۴ آنچه در مورد درگیری نظامی ایران و عربستان حائز اهمیت است، ظرفیت‌های نظامی دو کشور در دریاست. بر اساس آمار ارائه شده در این وبسایت تحلیلی، ظرفیت‌های دریایی ایران به طور قابل توجهی از ظرفیت‌های عربستان بالاتر است. الوند، موج و سهند از جمله ناوچه‌های محافظ ایران و «بایندر» و «حمزه» از جمله ناوچه‌های سبک در میان دارایی‌های نیروی دریایی ایران است. ایران همچنین حدود ۴۰ زیردریایی در اختیار دارد. این در حالی است که عربستان چنین توانی در اختیار ندارد.

قدرت نیروی دریایی ایران و عربستان

درگیری نظامی میان ایران و عربستان چه ابعادی خواهد داشت؟
خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳۵
رسول
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۰
7
7
رویداد ازت راضی هستم!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
9
13
ای بترکه این عربستان بحق خدایی خدا آخه چرا اینقدر با ما دشمنن
پاسخ ها
اشکان
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۳
به نظر من هرچه زودتر ایران باید به همه اعراب اعلان جنگ بده
اذربایجانی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۱:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
3
17
من کاری به مقایسه ها ندارم در اینکه ایران خیلی قویه شکی نیس ولی عربسنان به عنوان مهد زبان عربی محور کشورهای عربی دنیا هس و بطور معنوی حاکم اونهاس از طرفی هم مهد دین اسلام هس و حاکم معنوی کشورهای اسلامی مخصوصا سنی ها از طرفی بسیار ثرونمنده و با پول در امور دنیا مداخله و نفوذ زیادی داره و از طرفی با نولید بیش از ده میلیون بشکه نف واقعا نفوذ زیادی در انرژی جهان داره که همین نفوذ باعث بسنه شدن دهان اروپا و امریکا به خیلی از کارهای عربسنان میشه هم اینکه منحدی ثرونمند مثل دوبی داره و ابرقدرنی مثل امریکا هم منحدشه و هم اینکه انبار سلاحههای عربسنان پر هس ازون طرف ما نحریم هسنیم و نمینوانیم سلاحی وارد کنیم و از نظر اقنصادی در مذیقه و منحدی قابل هم نداریم این جنگ به ضرر هر دو کشور مسلمان خواهد بود و بیشنر به ضرر عربسنان و اینکه ابرقدرنها خیلی دوسدارند این جنگ انجام بشه سلاحهای زیادی بفروشند و زمینه بهانه برای حضور و اشغالگری اونها فراهم بشه معلومه ولی فقط عاملی که اونها رو مینرسونه از وقوع جنگ بالا رفنن قیمنهای نفنی هس فعلا میشه عربسنان رو در یمن مشغول و ضربه زد بهش مطمئننا عربسنان مینرسه با ایران وارد جنگ مسنقیم بشه از عراق درس گرفنه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۲
21
7
عجب تحلیل جالبی شد! تازه فهمیدم نتنها از این گاو شیرده عقب نیستیم بلکه خیلی هم جلوتر هستیم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۲۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
تمام جنگنده هایه اتیغه ما حریف یک آف شانزده بروزرسانی شده عربستان نیست تانک های پیشرفته آبراماز عربستان مثل جاروبرقی سیاهی لشگرهایه زرهی مارو جارو می‌کنه فقط با سه فروند هلیکوپتر فوق پیشرفته آپاچی تمام زیردریایی‌ها زیردریایی‌ها نتا
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
5
22
عجب صداقتي.
نوع هواپيماههاي عربستان رو ننوشتين؟واسه چي؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۲۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
واسه کتمان حقیقت فقط بخشی از حقیقت که دوست دارند رو میگن
رضا
|
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
|
۰۹:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۶
3
29
جنگ که مشکلی نیست با عربستان که سهله با دنیا کلش وارد جنگ بشن اما سوال اینه که............
اونوقت باز کی میره بجنگه آقازاده های آقایون یا باز هم بچه های این ملت گرسنه و درمونده را مث گوشت قربونی میفرستین مسلخ ؟؟
پاسخ ها
معلم اخلاق وادب۲۰
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۱۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۳
این ملت گرسنه غیرت داره،شرف داره قبلا هم گرسنه ها جنگیدندو شرق وغرب رابه ذلت کشیدند گر سنگی ننگ نیست بی غیرتی مثل خاله کریمی متوهم این مزدوروهابیو ن وعمله پمپوکه ارتش ونیروی دریا یی ایران رابه امریکافروخت این کثا فتهالکه ننگ هستندهمه دنیااقازاده دارداینجاهم طبیعتاداردچندنفرکه به ۱۰۰هم نمیرسندتاثیری دراراده ما ملت نمیگذارنداقازاده هاحداقل به کشورخودتوهین نمیکننددردازان،ا شغالهای ماهواره ای اپوزیوسیون میباشد،اشغالهای حرامزاده ای که پرچم ایران را زیرپالگدکوب میکنند انهارذلندوپست فطرت"ماملت اگر گر سنه ترین شویم سنگ به شکم خود ببندیم،ازخاک ایران جانانه دفاع می کنیم،شک نکن،اینجاایران است باید ازجنازه قریب ۹۰میلیون عبورکنید،ان ۱۵۰هزاراسغال مزدوراجنبی گروهکی راازوسط شقه خواهیم کردهمه اشغا لهاراتک تک خانه به خانه میشناسیم ومهلتشان نخواهیم داد،دریغ است ایران که ویران شود،،،،،،،،،،،اگر سربه سرتن به کشتن دهیم ،،،،،،،،،،،
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۰۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۳
ینتظر منتظر انتظار ...همان محسن رضایی و رحیم صفوی هم نمی روند که مثلا تجربه دارند گوشت قربانی کنند ...
ح.هاشمی
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۵:۳۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
من میرم فقط گردانی میرم که پسر قالباف و پسرای ولایتی و بچه های لاریجانی هم اونجا باشن.
ایراندوست
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
9
11
واقعا باید یکبار برای همیشه تکلیف این عربستان رو در منطقه حل کرد. با ایجاد یک بهار عربی در ریاض پیکره این نظام سعودی پیچیده است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۲۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
ایران بیشتر محتاج بهاره
علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۹
6
9
عربستان جزو تهدید های دسته پنجم ما هم نیس
دروووود بررر سربازای ایران
عربستان از قرن های گذشته هم با ما دشمن بوده
اگه جنگ بشه بی شک عربستان میخوره از ایران
همایون
|
Afghanistan
|
۰۹:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
4
8
ازنظرمن هردو کشور اسلامی است در جنگ رازی نیستم
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۳
7
9
سلام و خسته نباشید به تمام سرباز های ارتش و سپاه خدا قوا پهلوانان چی میگی آگه فقط سپاه همت کنه در عرض کمتر از 4 ساعت عربستان رو بت خاک یکسان میکنه شما دارین مقایسه چی میگین عربستان فقط به قول آمریکایی ها گاوی است که ما داریم شیرش میرویم
شاهرخ
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۱:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
20
6
ایران منزوی و تنها توان جنگ با کشوری مثه جیبوتی راهم ندارد ... در جنگ احتمالی بین ایران و عربستان ایران ۳ روز هم دووم نمیاره ! چنان بی ۵۲ های آمریکا ملیونها تن بمب رو سرش میریزن ک فرصت نفس کشیدن هم نداشته باشه
پاسخ ها
علی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
تویه احمق خود فروخته فکر میکنی امریکا تو جنگ این دو کشور خودش رو وارد میکنه خیلی کم فکری
امریکا دنبال فروش هرچه بیشتر سلاح و کسب سوده و گرنه اگر قابلیت نفوذ بع ایران رو داشت درنگ نمیکرد
بعدش هم ایران قدرت غیر مستقیم زیادی دارع که در این موضوع میشه به انصارلله اشاره کرد
اگر عربستان بخاد اقدام تحریک امیز انجام بده
انصارلله با پهپاد های ضد رادار عربستان و پاتریوت هاش رو به درک واصل میکنه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
8
1
هواپیما جنگی ایران مثل سوخو که مال روسیه است.ودیگرهواپیماها که آمریکایی هستند.مال دوره عصر قاجار هستش خخخخ ولی در کل بدون اینکه از ایران بخواهم طرفداری کنم.عربستان در برابر جنگ نظامی چطوری بگم زیر صفر است
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۴:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۴
2
11
هر سرباز ایرانی حامل دو فروندخایه است که هر کدومش از هواپیماهای آمریکایی سره...
در مقایسه گاو شیرده از کی نژاد خایه دار داشته؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۵
حرفت درسته ولی مودب باش
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۵۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۳
به به چه کشوری چه نظامی چه تاریخی می نویسند برای این کشور و مردمش و حکومت اش ..خدا نجار نیست اما درب و تخته را خوب به هم انداخته
محمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
2
2
ایران رتبه ی14جنگی رو دارد پس عربستان چیه ایرانی یا جنگی است ولی ای کاش جنگ می شد
پاسخ ها
علی
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۲:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۹
آقای محمد عزیز که آرزوی جنگ داری.بنده جانباز جنگ با عراق هستم.۶۰ ماه جبهه بودم.نتیجه جنگ جز نابودی سرمایه انسانی و اقتصاد هیچ نیست.تصور میکنید درصورت درگیری چنین جنگی ما پیروزیم.زهی خیال باطل.ایران بدلیل تحریم ها حقوق کارمندان و بازنشستگانش را بزور چاپ اسکناس بدون پشتوانه میدهد که نتیجه شده تورم وحشتناک.ولی عربستان بدلیل ثروت فراوان و سرمایه گذاری های چند دهه قبلش تا کنون در هولدینگ های معتبر جهانی از نظر اقتصادی هیچ مشکلی نداشته و نخواهد داشت.لطفا بر طبل جنگ نکوبید که در پس هر جنگی دروغی بیش وجود ندارد...
محمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
2
1
ایران رتبه ی14جنگی رو دارد پس عربستان چیه ایرانی یا جنگی است ولی ای کاش جنگ می شد
محمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
4
1
ایران رتبه ی14جنگی رو دارد پس عربستان چیه ایرانی یا جنگی است ولی ای کاش جنگ می شد
علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۲:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۹
0
2
در مورد عربستان مسیله مهم پرچمدار بودن کشورهای عربیست.با اتحاد نظامی که سالهاست با آمریکا و مصر و پاکستان و...دارد هم نقطه قوتش است.از نظر جنگنده هم بسیار از ایران سر است حال خلبانان مصری و ..به عنوان مزدور دارد.از نظر موشکهای پیشرفته آمریکایی و اروپایی م بسیار قدرتمنده.ولی در کل سود جنگی اگر که راه بیفتد در جیب آمریکا و اروپا و همینطور چین و روسیه است.چین و روسیه به ایران اسلحه خواهند فروخت آمریکا و اروپا به عربستان.دو گاو شیرده برای دو بلوک شرق و غرب.و نهایتا در صورت جنگ ایران و ایرانی با اقتصاد ضعیفش سریعتر در هم خواهد شکست و عربستان با آن ثروتهای هنگفت و سرمایه گذاریهایش در خارج از کشور مشکل اقتصادی نخواهد داشت.خداوند مگر به ما مردم ایران رحم کند وگرنه...
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۲۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
2
1
تجهیزات عربستان به لحاظ کیفی خیلی بالاتر از ماست آف شانزده آف پانزده هلیکوپتر فوق پیشرفته آپاچی تانک مدرن آبراماز که تو عراق امتحانشو پس داد
عباس رشیدی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۰۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۳
2
0
از همه اینها مهمتر اینکه فرهنگ ما ایرانیان فرهنگ شهادت طلبی است فرهنگ امام حسین (ع)است این موضوع را به امکاناتمان اضافه کنیم آن وقت موقع که ما چه بمیریم چه شکست بدیم در هر دو صورت ما پیروز میدان هستیم در این صورت عربستان که سهل حتی آمریکا هم حریف ما نمی تواند باشد چون ما ترس را شکست می دهیم ولی آنها از مرگ می ترسند با این حساب ما آنها را قطعا شکست می دهیم
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۰۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۳
0
1
جنگ چیه داداش حالاحالاها جنگ نمیشه مگه به همین راحتی
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۴۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۳
0
1
آمار دروغ و چرت
سجاد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۱۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۳
0
1
جنگ به تچیز ات درسته نیاز دارد ولی به جنگ کن لازم دارد
ح.هاشمی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۵:۳۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
0
0
مقایسه بسیار مضحکی بود.هواپیمای اف ۴ عتیقه ما و استرایک ایگل اف ۱۵ عربستان...تانک تایپ ۵۹ کپی چینی بیکیفیت تاتک تی ۵۵ سال ۱۹۵۵ شوروی با تانک آبرامز ام ۲ عربستان و احتمالا لئوپارد ۲ المانی پیشرفته ترین تانک دنیا ..اف ۵ و کپی فسقلیش صاعقه با پانوایا تورنادو و یوروفایتر نسخه ترنج اخرین مدل....۷ تا آواکس دارن همون پرپر شده ایران
آره ما زیر دریایی یونو ساخت کره شمالی با تکنولوژی ۱۹۴۰ و اندازه کوچکش که فقط ۲ اژدر حمل کوچولو میکنا ۴۰ تا داریم..عربستان نداره.کارشون تمومه..
مهمترین عامل شکست ایران در همه جنگهاش توی تاریخ همین حس کوچک شماری دیگران و احساس قدرتمندی مضحکش بوده.
واقع بین باشیم و چشم روی حقیقت قدرتمندی اقتصادی و دیپلماتیک دشمن و فروپاشی اقتصاد و انزوای بین المللی خودمون نبندیم
امیدوارم هرگز جنگ نشه نه اینجا نه هیچ جای دنیا که نتیجه ای جز ویرانی و مرگ برای مردم عادی نداره.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۲۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
0
0
زنده باد ایران.مرگ بز وطن فروش.ایران انبار موشک داره که تمام جهان رو حریف کجایید شما.تا الان کشوری توانسته نگاه چپ به آمریکا بکنه ولی ایران چه بلایی سر پایگاه عین ال اسد آورد.شما وطن فروشا به خاطر دلار قلابی حاضریید به کشور خودتون پشت کنید.من سرباز نیروی موشکی سپاه بودم زمان جنگ ایران از دل کوه هم موشک شلیک میکنه.قدرت ایران همونه که نفتکش رو از آمریکا گرفت خودت رو دست‌کم نگیر.عربستان که عددی نیست.ایران وطنم
نظرات شما