تاریخ انتشار: ۰۰:۰۴ - ۲۱ آبان ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۱۶ نظر
مرتضی مبلغ در گفت‌گو با رویداد۲۴:

سخنگوی دولت ناشی است، پیامد امنیتی سخنانش را نمی‌فهمد/ فجایع زاهدان نتیجه بی‌تدبیری بود

مرتضی مبلغ معاون سیاسی امنیتی وزارت کشور در دولت اصلاحات می‌گوید: بنده در پست‌های امنیتی حضور داشتم و به شما می‌گویم که بازتاب اظهارات سخنگو دولت درباره شلیک به معترضان بسیار مخاطره‌آمیز است، از همین رو می‌گویم نباید اجازه داده شود این افراد وارد چنین سمت‌ها و مقولاتی شوند.

مرتضی مبلغ

رویداد۲۴ زینب غبیشاوی: بهادری جهرمی سخنگوی دولت ابراهیم رئیسی اخیرا در جمع دانشجویان صداوسیما گفته «برای دولت مثل آب خوردن بود که از همان روز‌های اول اجازه دهد تا نیروی انتظامی از گلوله‌های جنگی استفاده کند و هر کسی را به خیابان آمد بزنند.» طرح این سخنان از زبان سخنگوی دولت، آنهم در شرایط فعلی، نه تنها بنزین روی آتش ریختن است که بسیار هم خطرناک و امنیتی است. چگونه یک سخنگو آنقدر صریح از منت گذاشتن بر سر مردم برای اینکه با گلوله‌های جنگی به آنها شلیک نکرده‌اند، سخن می‌گوید! آیا این سخنان ادامه چرخه خشونت نیست؟

مرتضی مبلغ معاون سیاسی امنیتی وزارت کشور در دوران اصلاحات به رویداد۲۴ می‌گوید: بعضی از آقایانی که در دولت حضور دارند، مثل آقای سخنگو، بسیار تازه‌کار و بی‌تجربه و بی‌تحلیل هستند و با ابتدایی‌ترین مسائل حکمرانی هم آشنا نیستند و حرف‌های ناصواب و خطرناکی هم می‌زنند. افرادی که بالادست سخنگوی دولت هستند باید مراقبت کنند چنین افرادی را به محافل این‌چنینی مثل دانشگاه‌ها نفرستند. وقتی در این محافل حضور پیدا می‌کنند، طبیعی است چنین نتیجه‌ای به همراه خواهد داشت، بنابراین به جز اینکه نباید این افراد را اصلا در چنین سمت‌ها بگذارند، اجازه طرح چنین سخنانی را به عنوان نظر دولت نیز از آنها باید سلب کرد.او با بیان اینکه با مدیرانی ناکارآمد، بی‌تجربه و ناشی در بسیاری از بخش‌ها مواجه هستیم، تصریح کرد: امروز ببینید با چه مشکلات متعددی روبرو هستیم و مشکل اینجا بود که اینها با شعار‌های پرطمطراق روی کار آمدند؛ در حالی که با واقعیت‌ها آشنا نبودند و حالا محصول این ناآشنایی و ناکارآمدی این است که می‌بینید اما متاسفانه نمی‌خواهند بپذیرند و مدام فرافکنی می‌کنند.

مبلغ با بیان اینکه اظهارات سخنگوی دولت به لحاظ امنیتی مشکل‌ساز است، تصریح کرد: بنده در پست‌های امنیتی حضور داشتم و به شما می‌گویم که بازتاب این سخنان بسیار مخاطره‌آمیز است، از همین رو می‌گویم نباید اجازه داده شود این افراد وارد چنین مقولاتی شوند. همین جمله نشان‌دهنده ناشی بودن این فرد است. کسی که کوچکترین اطلاع از مسائل امنیتی داشته باشد، می‌فهمد اصلا نباید چنین جملاتی را به زبان بیاورد، بنابراین باید اینگونه نتیجه بگیریم که این فرد بی‌تجربه و ناشی اصلا متوجه جایگاه و سمتی که در آن قرار گرفته نیست و پیامدهای امنیتی سخنانش را نمی‌داند و همین جهل یعنی در اولین فرصت باید نسبت به حضور او تجدیدنظر کرد.

وی ادامه داد: نکته دیگر این است که دولت اصلا چنین اجازه‌ای ندارد که بخواهد مجوز بدهد یا ندهد. ما دستگاه‌های امنیتی، شورای امنیت، شورای تامین و ... را داریم که هر کدام سازوکار‌های متفاوتی برای مواجهه با اعتراضات مردم دارند. البته این مشکل فعلا مشکل سخنگو نیست و ما دیدیم حتی همان مسئولان امنیتی و انتظامی هم در برخی مواقع رفتار‌های به شدت نادرست و آسیب‌زایی انجام دادند؛ مانند حوادث تلخ و فجایع زاهدان و خاش که نشان از بی‌تدبیری بود.

این فعال سیاسی بابیان اینکه این سخنان در شرایط ملتهب جامعه، به مثابه نمک پاشیدن روی زخم است، گفت: توصیه‌های مختلفی می‌توان کرد. در مواجهه با مردم همیشه توجه داشته باشند آرامش برقرار شود و تنش ایجاد نشود و از اظهارنظر‌های خطرناک و تنش‌زا جلوگیری کنند و مهمتر اینکه برخورد‌های تبعیض‌آمیز انجام نشود. یعنی شما می‌بینید که مدام می‌گویند با اغتشاشگران برخورد می‌کنیم، اما از آن‌سو ماموران خاطی که برخورد‌های غلط داشتند و بی‌جا تیراندازی کردند و اموال عمومی را تخریب کردند مجازات نمی‌شوند. نمی‌شود همیشه یک‌طرفه بود زیرا این رفتار‌ها مردم حاضر در خیابان را جری‌تر می‌کند. نوع صحبت با مردم باید همدلانه باشد و بهانه به دست دشمنان داده نشود. این روند واقعا نیازمند یک مدیریت کارآمد است و در راس همه امور، ریشه نارضایتی‌ها پیدا شود و مسئولان جبران کنند و خواسته مردم را تامین کنند.

مبلغ می‌گوید: دستگا‌هایی که خطا‌های بارزی انجام می‌دهند باید عذرخواهی کنند و با آن‌ها برخورد شود. وقتی یک عذرخواهی توسط دستگاه‌های حاکمیتی در این کشور انجام نمی‌شود و همه حق را به خودشان می‌دهند و دیگران را محکوم می‌کنند، معلوم است نارضایتی افزایش پیدا می‌کند. باید مجموعه‌ای از تجدیدنظر‌ها در شیوه حکمرانی صورت بگیرد تا به تدریج آرامش و رضایت به جامعه برگردد.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۶
زمانی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۱
20
2
آقای مبلغ اگر شما و تیم امنیتی و اجتماعی شما واقعا دلسوز ملت ایران بودید انقلاب اسلامی ایران را به نفع خود مصادره نمی کردید دروغ ها و حیله های شما و محمد عطریانفر و سایرین قبیح ترین روش های ممکن بود که امروز کسی نه شما را می شناسد نه شما دلاوران و مجاهدان راه خدا را می شناسید . سعی کنید توبه کنید و دست از ادامه فریبکاری بردارید
3655
|
Germany
|
۰۱:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۱
4
8
این حرفها دیگه خریدار نداره.شما به اصولگراها حمله کنید انها به شما.شما از دید مردم از حیض انتفاع خارجید.دوره شما هم خالیباف داشت دانشجویان رو لوله میکرد با هماهنگی و همکاری خود شما در وزارت کشور,کوی دانشگاه هنوز فراموش نشده.
حالا هم سخنگوی دولت 5کلاسه منت سر مردم گذاشته گفته خدا رو شکر کنید که دارید هنوز نفس میکشید.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۲:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۱
3
8
پرونده تک تک شما در تاریخ سیاه این کشور ثبت و ضبط هست .عملکرد شما رو در اعتراضات سال ۷۸ و سرکوب بیرحمانه کوی دانشگاه از یاد نبردیم.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۲:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۱
4
8
تعداد کشته های زاهدان از کشته های ۱۷ شهریور ۵۷ بیشتر بود !
مازیار
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۶:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۱
2
8
نتیجه این حرفهای مزخرف نمایندگان مجلس و جهرمی و... چه بوده؟ می بینید که مردم سیستان عصبانی تر شدند . سیستان و بلوچستان ۲۷۰۰۰۰۰ نفر جمعیت دارد که هر جمعه در آنجا تظاهرات و شعاردادن برقرار است و البته کشته و زخمی شدن و... بترسید از دیار رستم دستان که می تواند هیزم آتش عظیمی برای حکومت شود .
رضا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۱
2
10
سخنگوی دولت افتخار می‌کند که به نیروهای امنیتی اجازه تیراندازی و کشتن معترضین را ندادیم!! آیا این واقعا مایه افتخار است!! افتخار آن است که با معترضین و مخالفین گفتگو کنید و ببینید واقعا چه می‌گویند و چه می‌خواهند نه اینکه چون آنان را نکشتید به خوذ ببالید و افتخار کنید!!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۱
3
8
شما روی هرچی دیکتاتور تابحال بود رو سفید کردین ننگ بر شما که با همچین ملتی اینجوری برخورد میکنید ملتی که در همه شرایط سخت کنار شما بود ولی حیف و صد حیف امیدوارم خداوند جزای اعمال شماها رو بده به چه فلاکتی خواهید افتاد
پاسخ ها
جلیل
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۱
دوست عزیز خیلی بی انصافی در این اغتشاشات چهل و چهار نفر از نیروهای امنیتی کشته شده اند آیا بنظر شما اگر با دیکتاتوری با اغتشاشگران برخورد شده بود نیروی امنیتی باید این همه کشته بدهد؟انصاف انصاف انصاف
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
آقا جلیل چرا آماری از معترضین کشته شده ارائه نمی‌شود به خصوص آمار کشته شدگان زاهدان و کردستان!؟ چرا یکطرفه قضاوت میکنید؟ گر چه کشته شدن نیروهای امنیتی مایه تاسف است باید آنسوی قضیه هم در نظر گرفت،انصاف انصاف انصاف!
جلیل
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۳
آقای ناشناس
اولا که نیروی انتظامی در این اغتشاشات که حلوا پخش نمی کنند اصلا سلاح نداشته واگرهم داشته حق استفاده ندارند که اگر داشتند یک مزدور اغتشاشگر گردنش را با چاقو نمی برید
ثانیا در زاهدان و کردستان گروههای کمونیست ووهابی بودند که با سلاح حمله کردند و کسیکه باسلام گرم حمله کند باید باید اورا کشت و به درک واصل کرد
ثالثا این حرفهای شما حرف صدای آمریکا سعودی وهابی واسرائیل غاصب است که در رسانه هایشان به خوردتان می دهند وشما ساده لوحان را فریب می دهند
سید
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۱
3
1
وقتی تاج زاده معاون وزیر کشور بود و امنیت ملی را بر باد داد همین موضع را گرفتید ؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۱
2
1
اعتراض هم اونقدرمسالمت آمیزنبوده که حالا سخنگوی دولت لحنش خشن نباشه ، اتش زدن مامور، گردن زدن، شکنجه تا مرگ ،حالا درمقابل اون حداز خشونت وجنایت سخنگو هم میگه پاسخ فقط گلوله پلاستیکی وگاز اشک اور و...بوده خب واقعیته اگه میخواست مثل زمان مبلغ ابان ۹۸ تیر بزنن مثل اون موقع یک دویست سیصدنفری به کشته میرسیدند
ایران وطنم
|
Finland
|
۱۳:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۱
0
1
دانش و اطلاعات ایشان! ناشی از سواد و مدیریت رانتی ایشان است! انتظاری بیش از این نیست! بنده فردی را سراغ دارم با کلاس داشتن پنجم ابتدایی! بعنوان مشاور مشغول بکار هستند!(البته جدیدا با پرداخت مقداری پول ناقابل چند کیلو لیسانس خریداری نمودند!
جلیل
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۱
2
0
حرف زدن شما واقعا تهوع آور است مرد ناحسابی در زمان روحانی که مشتی پیر خرفت سر کار بودند چه گلی بسر مردم زدید که حالا از آمدن افراد جوان انتقاد می کنید وقتی شما سر کارید همه چیز عالی است اگر کسی دیگر باشد واویلاست.من خودم پیر مرد هستم وضمن اینکه به تجربه پیرها احترام می گذارم اما جوانان اگر با دقت کار کنند خیلی بهترند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۱
0
1
خودشان را به آلزایمر عمدی زده اند، مردم هیچ چیز برای از دست دادن ندارند، 43 سال همه چیز را از دست دادند ،فزندان و عزیزانشون، احترام، سرمایه، غرور، زندگی حداقلی، شاد بودن، امنیت، آزادی، حق اعتراض و.........این حرفها دیگه زیادیه.
شهرام
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۱
2
0
تعریف حکومت و دولت ملت اعتراض و اغتشاش چیست؟
ایا دولت شمشیر بر سر ملت است یا خدمتگذار ملت؟
چند در صد ملت در صف اعتراضات اند؟
.....
تا جواب این سوالات داده نشه بحث بی فایده است
نظرات شما