تاریخ انتشار: ۱۹:۰۵ - ۲۰ آبان ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۶ نظر

روایتی از اتفاقات امروزِ زاهدان، خاش و ایرانشهر

در زاهدان عده‌ای پس از اتمام نماز در مصلی، در میان جمعیتی که در حال خروج از مصلی و حرکت به سمت خیابان «خیام» بودند، شعار‌هایی دادند و تعدادی نیز با تلفن همراه فیلم‌برداری می‌کردند.

اتفاقات امروزِ زاهدان

تسنیم نو شت:" در زاهدان عده‌ای پس از اتمام نماز در مصلی، در میان جمعیتی که در حال خروج از مصلی و حرکت به سمت خیابان «خیام» بودند، شعار‌های ساختارشکنانه سر دادند و تعدادی نیز با تلفن همراه فیلم‌برداری می‌کردند که این اقدام هم با استقبال جمعی مواجه نشد.

با وجود تلاش یک هفته‌ای معترضان با انتشار فراخوان‌های متعدد و به بهانه چهلم حادثه ۸ مهر زاهدان، برای تجمع پس از نماز جمعه، نمازگزاران امروز پس از اتمام نماز بدون هرگونه تنش مصلی را ترک کردند و به خانه‌ها برگشتند.

هرچند که از ابتدای این هفته برای روز‌های ۱۸ تا ۲۰ آبان‌ماه فراخوان‌های متعددی منتشر شده و در گام نخست از مردم خواسته شد مغازه‌های خود را به مناسبت چهلم حوادث ۸ مهرماه تعطیل کنند، اما این فراخوان‌ها از جانب مردم با استقبال مواجه نشد و تلاش آنان در ایجاد آشوب و بلوا ناکام ماند و تمام تلاش خود را برای اغتشاش در روز جمعه و بعد از اقامه نماز جمعه به کار گرفتند.

اما امروز نیز در شهرستان‌های زاهدان، خاش، ایرانشهر و راسک پس از برگزاری نماز جمعه اهل سنت هر چند تجمعات حداقلی شکل گرفت، ولی پس از مدت کوتاهی همان جمعیت حداقلی نیز که تلاش داشت با سر دادن شعار‌های ساختارشکنانه فضا را دچار تنش کند، به دلیل عدم استقبال جمعی، پراکنده شد و این نیز توطئه آنان ناکام ماند و دست به حربه‌ای دیگر زدند.

در این شهر تعداد کمی از افراد پس از اتمام نماز اهل سنت در مسجد «نور» به سمت ستاد انتظامی شهرستان رفته و تلاش کردند با سنگ‌پرانی فضای شهر را ملتهب کنند که با اقدام به موقع مأموران انتظامی ناکام ماندند و باز این افراد مجبور شدند به سمت منازل خود حرکت کنند.

در شهرستان راسک نیز تعداد معدودی به واسطه آتش زدن لاستیک در محور راسک ـ چابهار که محور فرعی اتصال به چابهار محسوب می‌شود، این مسیر را برای دقایقی کوتاه مسدود کردند.

اما در زاهدان که طی هفته‌های گذشته روز‌های ناآرامی را پشت سر گذشته بود، عده‌ای پس از اتمام نماز در مصلی، در میان جمعیتی که در حال خروج از مصلی و حرکت به سمت خیابان «خیام» بودند، شعار‌های ساختارشکنانه سر دادند و تعدادی نیز با تلفن همراه فیلم‌برداری می‌کردند که این اقدام هم با استقبال جمعی مواجه نشد و توطئه اغتشاش و آشوب ناکام ماند.

معترضان همه تلاش خود را در فضای مجازی به کار گرفتند و با انتشار فیلم‌های نما‌بسته که از همان افراد حداقلی گرفته شده بود، با استفاده از کلیدواژه‌هایی مثل «تجمع میلیونی» و «تسخیر خیابان‌ها توسط آزادی‌خواهان» سعی داشتند فضای استان سیستان و بلوچستان را ملتهب نشان دهند که این اقدام هم بی‌نتیجه ماند.

به نظر می‌رسد با وجود تدابیر و مصوبات ویژه شورای عالی امنیت ملی که با رویکرد حفظ مصالح نظام و خط عدالت و انصاف بوده و خط کلی آن نیز براساس برخورد با متخلف و احقاق حق مردم از اطراف مختلف است، شرایط استان از امروز رو به آرامش خواهد رفت و تلاش معاندین برای ایجاد خلل در وحدت مردم سیستان و بلوچستان باز هم بی‌نتیجه خواهد ماند."

خبر های مرتبط
برچسب ها: اعتراضات مردمی
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۶
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۰
5
4
صد نفر از مردم را کشتند، سیستان و بلوچستان مظلوم و محروم خسته ، زخمی و عصبانیست، سالها سختی، سالها محرومیت، سالها دست و پنجه نرم کردن با فقر و نداری، حقشان پایمال و خودشان سرکوب شده اند، خجالت آوره، پشت میز نشینان سیر مرفه و بی درد، باید از شرم بمیرید.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۰:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۱
نخیر دوست عزیز دیگر استان ها هم در همین وضعیت هستند قارا نیست به بهانه فساد و فقر امنیت کشور که حاصل خون هزاران شهید است از بین برود
محمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۰
1
1
همه چی آرومه!!!!!!!!!!!!!
آزاد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۰
0
2
درود بر هموطنان سیستان و بلوچستانی . درود بر هموطنان کردستانی. انشاالله زمانی برسد همه جای ایران مساوات و برادری و برابری باشد و هموطن و استان محروم نداشته باشیم.
ناشناس.
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۰
0
1
عامل اصلی اغتشاشات شبکه کثیف و وهابی کلمه است که از طریق ماهواره مردم را اغفال می کند.
حسین
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۰
0
1
تبعه افغانی الاصل را از زاهدان بیرون کنید
نظرات شما