تاریخ انتشار: ۱۴:۱۱ - ۰۹ دی ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۸ نظر

مصباحی مقدم: فضا غیر قابل تحمل شده/ به دلیل حوادث اخیر چپ و راست ما را تحریم می‌کنند

یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: به دلیل «اغتشاشات» اخیر در کشور و برخوردهایی که با «اغتشاشگران» صورت گرفت، چپ و راست اروپایی‌ها ما را تحریم می‌کنند.

مصباحی مقدم

رویداد۲۴ غلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: امیدواریم در این مسائل دولت، مجلس و قوه قضائیه دست به دست هم دهند تا مشکلات حل شود؛ هم مبارزه با مفاسد جدی‌تر گرفته شود، هم جلو رانت‌خواری‌ها گرفته شود و هم به گونه‌ای باشد که آرامش بر ملت و سرمایه‌گذاران حاکم گردد. یکی از آثار ناآرامی‌ها، خروج سرمایه از کشور است و خروج سرمایه بر افزایش قیمت ارز اثر می‌گذارد.

به گزارش جماران، بخش هایی از گفت و گوی مصباحی مقدم را در ادامه می خوانید:

همواره مراجع بزرگوار تقلید مشکلات مردم را به دولتمردان گوشزد می‌کنند. آنان زبان مردم در مقابل مسئولان و رؤسای کشور هستند. طبعاً وقتی مراجع با رئیس مجلس هم روبه رو می‌شوند به یاد مشکلات مردم می‌افتند و تذکر می‌دهند. اقدامی که حضرات مراجع بزرگوار می‌فرمایند، بسیار به جاست.

اما اینکه چه باید کرد؟ حقیقت این است که ما در شرایط بدی به سر می‌بریم. از سویی تحریم‌های اقتصادی و از سوی دیگر فشارهای دیگر و افزایش افزوده شدن تحریم‌های اروپایی‌ها را شاهد هستیم؛ به دلیل اغتشاشات اخیر در کشور و برخوردهایی که با اغتشاشگران صورت گرفت، چپ و راست اروپایی‌ها ما را تحریم می‌کنند.

مسائلی که از همین مقوله در کشورهای اروپایی مثل فرانسه رخ می‌دهد، کلاً مورد غفلت قرار می‌گیرد، مثل اینکه این مسائل در آنجا طبیعی و در ایران -که البته از سوی خود بیگانگان مورد حمایت قرار می‌گیرد- غیرطبیعی است و تحریم‌ها و برخوردهای آنها، موجب می‌شود که فشارهای مضاعفی بر کشور ما وارد شود.

علاوه بر این، اینکه مذاکرات برجام متوقف شد و به نتیجه نرسید، فضا را به نحوی غیرقابل تحمل کرده؛ به این معنا که از لحاظ روانی هم فشارها را مضاعف کرده است. همه این‌ها دست به دست هم داده و روی نرخ تورم، ارز و کالاها اثر گذاشته است.

دولت محترم هم تدابیر زیادی دارد و البته یکی از تدابیر، آزاد کردن نرخ ارز ترجیحی بود که آثاری هم داشت؛ از جمله آثار آن افزایش قیمت‌ها بود، که به تدریج سرعت افزایش قیمت‌ها روند کاهشی پیدا کرده است. وضعیت به گونه‌ای نشده که رضایت مردم به دست بیاید و مردم احساس آرامش کنند.

امیدواریم در این مسائل دولت، مجلس و قوه قضائیه دست به دست هم دهند تا مشکلات حل شود؛ هم مبارزه با مفاسد جدی‌تر گرفته شود، هم جلو رانت‌خواری‌ها گرفته شود و هم به گونه‌ای باشد که آرامش بر ملت و سرمایه‌گذاران حاکم گردد. یکی از آثار ناآرامی‌ها، خروج سرمایه از کشور است و خروج سرمایه بر افزایش قیمت ارز اثر می‌گذارد. به هرحال، امیدواریم که تدابیر مسئولین بتواند، مجددا آرامش را برای ملت به وجود بیاورد و نگرانی‌های مراجع بزرگوار و مردم عزیز هم برطرف شود.

بیشتربخوانید: هشدار جمهوری اسلامی به مسئولان؛ نپذیرفتن خطا اشتباه بزرگی است

متأسفانه نسل جوان ما در شرایطی است که برای خود آینده‌ای نمی‌بیند. باید افراد تأثیرگذار خصوصا شخصیت‌هایی که مورد توجه نسل جوان هستند برای جوانان مایه دلگرمی باشند و امید دهند. اگر بنا باشد خدای نکرده نسل جوان ما به همین شکل ناامید باقی بماند، به صورت منفی در آینده کشور تأثیرگذار خواهد بود.

اگر بنا باشد این کشور اصلاح شود، چه کسانی باید آن را اصلاح کنند؟ همین نسل جوان و جوانان باید کشور را اصلاح کنند؛ جوانانی که تحصیل می‌کنند، دانش‌آموخته دوره‌های تحصیلات تکمیلی هستند و در دانشگاه‌ها حضور پیدا می‌کنند به ویژه نخبگان؛ این‌ها هستند که آینده کشور را می‌سازند. خواصِ تأثیرگذار بر نسل جوان؛ خواص سیاسی و فرهنگی، و خواصی که در مسائل اجتماعی فعال هستند و به نحوی چشم و چراغ مردم و نسل جوان به حساب می‌آیند باید توضیح دهند و تبیین کنند به نحوی که برای نسل جوان ما مشخص شود که این‌گونه حوادث و فشارهای بیگانه و مشکلات داخلی که انقلاب ما با آن‌ها روبروست، چیزهایی نیست که برای اولین بار رخ داده باشد، بلکه تکرار می‌شود. آنچه که ملت ما را تاکنون توانسته سرپا نگه دارد؛ امیدواری، مقاومت، ایستادگی، سخت‌کوشی و تحمل بوده است. این‌ها را باید خواص ما تبیین کنند توضیح دهند تا ان شاءالله نسل جوان امیدوارانه و فعالانه به میدان بیایند و مشکلات برطرف شود.

خبرهایی که دارم این است که دولت و بانک مرکزی تمام توان و تلاش خود را به کار می‌گیرند تا جلو رشد بی‌رویه دلار را بگیرند. البته بالا رفتن قیمت دلار، واقعیت کف بازار نیست، بلکه واقعیت، اقدامات هدایت شده و حساب شده از اطراف کشور ماست.

سلیمانیه، هرات، دبی و استانبول مجموعاً در قیمت دلار تأثیرگذار هستند. از عوامل دیگر، قماری است که در عرصه ارز صورت می‌گیرد و به آن «ارز فردایی» می‌گویند، بدون اینکه ارز مبادله شود، در روز تعطیل قیمت را بالا می‌برند، معلوم است که این‌ها اقداماتی مبنی بر فشار هر چه بیشتر است.

من از تلاش‌های دولت و بانک مرکزی خبر دارم، اما فضای روانی را به گونه‌ای می‌آفریند که نرخ ارز به صورت غیرواقعی افزایش کند تا بتوانند اثر آن را بر روی شورشی که ایجاد می‌کنند، مشاهده کنند. به نظر می‌آید باید کاری کنیم که فشارهایی که وارد می‌شود از ناحیه افکاری عمومی خنثی شود و اگر خنثی نشود این گونه آثار به وجود می‌آید.

منبع: جماران
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۸
شهرزاد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۱۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
0
11
دولت و مجلس منو یاد کارتون پت و مت میندازه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۴۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
خخخخخ... حالا کدومش پته و کدومش مت!؟
شهرزاد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۵۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
0
13
یکی از عوامل تحریم خودت هستی با اون مغز پوسیده و افکار متحجر
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۳۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
0
3
آقای مصباحی مقدم ،حذف ارز ترجیحی کی
تنها باعث افزایش تورم وقیمت ها شده ،نه
کاهش آنها! الحمدلله هیچ کس از مسؤلین
کشور نیز بفکر برنامه ریزی ومدیریت اوضاع
اقتصادی و معیشتی ملت نیست! قیمت ارز
وطلا و خودرو ومسکن وحتی ساعت به ساعت افزایش می یابدوهیچ مسؤلی ککش
هم نمی گزد!آن وقت بی لیاقتی ها وناتوانی
در مدیریت را بگردن دشمن می اندازند،تا از
خودشان رفع مسؤلیت کنند! اگر اداره کشور
به دست بیگانگان است !پس این دولت در
قبال مردم چه وظیفه ای دارد؟!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۰۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
3
2
به دلیل مذاکره، توافق هسته ای، برجام، مذاکرات وین، دوحه وغیره چپ و راست ما را تحریم می‌کنند
جمعی از بازنشستگان شرکت مخابرات در سراسر کشور
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۱۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
0
1
۱۴۰۱/۱۰/۰۹ - ۱۰:۳۰
۱۴۰۱/۱۰/۰۹ - ۰۹:۴۳
مسئولیت پرداخت مطالبات بازنشستگان با مخابرات ایران است ولی متاسفانه از دی ماه سال 1400 تاکنون عمل و اجرا نکرده است چرا؟
و دولت، مسئولان و نمایندگان مجلس هم هیچ کاری، اقدامی و اعتراضی نمی کنند و سکوت اختیار کرده اند چرا؟
از دی ماه سال 1400 تاکنون در مورد مطالبان بازنشستگان شرکت مخابرات در سراسر کشور بیش از 999 هزار بار هم اعتراض کرده ایم ولی متاسفانه در کشور به اصطلاح اسلامی هیچ کسی هم بررسی و رسیدگی نکرده است و پاسخگو و جوابگو هم نیست و نبوده است چرا؟
جمعی از بازنشستگان شرکت مخابرات در سراسر کشور
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۶:۱۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
0
9
تو سردمدار مخالفت با FATF بودی - تو و امثال به خاطر کاسبی از تحریم ها مملکت به این جا کشاندی. حالا از ترست داری نعل وارونه می زنی. مردم هیچ چیز را فراموش نمی کنند. منتظر جزا باش.
محسن
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۳۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
0
9
شما و دوستانتان ازسیاست و اقتصاد دست بکشیدمردم یک نفس راحت میکشند
نظرات شما