تاریخ انتشار: ۱۳:۰۶ - ۲۲ دی ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۳ نظر
رئیس سازمان بازرسی کل کشور:

نباید خودرو در بورس عرضه می‌شد

رئیس سازمان بازرسی کشور عرضه خودرو در بورس را عامل افزایش قیمت‌ها در بازار آزاد دانست و از ورود سازمان به این موضوع خبرداد و تاکید کرد: نباید خودرو در بازار بورس ارائه شود.

نباید خودرو در بورس عرضه می‌شد

رویداد۲۴ ذبیح اللّه خدائیان، رئیس سازمان بازرسی کل کشور در پاسخ به سوالی پیرامون ورود سازمان بازرسی به ماجرای التهاب در بازار خودرو توضیح داد؛ براساس بند ٥ ماده ٥٨ قانون نحوه اجرای اصل ٤٤ قانون اساسی، تنظیم قیمت‌ها؛ مقدار و شرایط دسترسی کالا و خدماتی که جنبه انحصاری دارند برعهده شورای رقابت است.

به گزارش ایلنا، وی با اشاره به اینکه این شورا از مدت‌ها قبل بحث تولید و عرضه خودرو در ایران را انحصاری تلقی کرده است؛ ادامه داد: تصویب دستورالعمل تنظیم قیمت برعهده شورای رقابت بود تا اینکه سال گذشته بر اساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی به مدت یک سال تنظیم قیمت با هماهنگی وزارت صمت به تنظیم بازار سپرده شد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور افزود: بر این اساس مقرر شد فروش عادی خودرو و همچنین پیش فروش‌های خودرو از طریق قرعه‌کشی که تاریخ تحویل آن‌ها بعد از سال ١٤٠٠ است براساس قیمت تمام شده به اضافه حدود ۱۰ درصد سود باشد.

خدائیان اظهار کرد: ریاست جمهور هم یک دستورالعمل هشت ماده‌ای را تهیه کردند که براساس این دستورالعمل وزارت صمت و خودروسازان ملکف شده بودند که ٥٠ درصد تولید را افزایش و ١٥ درصد قیمت را کاهش دهند؛ علاوه بر این بنا شده بود که ترتیبی اتخاذ شود که با افزایش تولید قرعه‌کشی خودرو به اتمام برسد و موانع واردات خودرو هم برداشته شود.

وی گفت: برخی از دستورات رئیس جمهور عملیاتی شده و بخش‌هایی هم به طور کامل اجرا نشده‌اند که از جمله موارد اجرانشده می‌توان به افزایش ٥٠ درصد تولید و ۱۰ درصد کاهش قیمت اشاره کرد. رئیس سازمان بازرسی کل کشور ادامه داد: مدت زمان این مصوبه که قیمت‌گذاری خودرو را بر عهده وزارت صمت و ستاد تنظیم بازار گذاشته، آبان ماه به اتمام رسید و متاسفانه شورای رقابت عرضه خودرو را انحصاری می‌دانست و در حالی‌که باید فرمول قیمت گذاری را انجام می‌داد متاسفانه به یک‌باره عرضه خودرو در بورس آغاز شد.

خدائیان تاکید کرد: در حالی‌که شورای رقابت از تصمیم قبلی خود هنوز عدول نکرده و برای کالا انحصاری شده نباید عرضه خودرو در بورس آغاز می‌شد همین موضوع باعث افزایش قیمت‌ها شد به گونه‌ای که قیمت اولیه خودرو نسبت به قیمت خودرویی که در بورس کالا ارائه می‌شد ۱۰۰ درصد افزایش یافت.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور از ورود سازمان به این موضوع خبرداد و تاکید کرد: این سازمان به عرضه خودرو در بورس ورود کرده چراکه زمانی که شورای رقابت هنوز از تصمیم خود عدول نکرده نباید خودرو در بازار بورس ارائه شود.

به گفته وی باید فرمول و دستورالعمل قیمت گذاری در شورای رقابت تنظیم شود و سازمان بازرسی پیگیر است که این اتفاق رقم بخورد.

منبع: ایلنا
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۲۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۲
1
1
اقتصاد لیبرالیسم: تولید کنندگان برای فروش رقابت کنند.
اقتصاد جمهوری اسلامی (اقتصاد موتلفه): خریداران برای خرید رقابت کنند.
این یکی از ارکان اصلی پیشرفت غرب و عقب ماندگی ایران است. خشت اول گر نهد معمار کژ / تا ثریا می رود دیوار کژ. عاقل را اشارتی بس است.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۰۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۲
0
1
بريم از اين ملكت. فايده نداره
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۴۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۳
0
0
و این در حالی است که بنده از بهمن ماه سال 1400 تاکنون بیش از 999 هزار بار در مورد پرداخت نکردن وام 50 تا 100 میلیون تومانی بدون ضامن توسط مسئولین بانک ها در رسانه های شکایت و اعتراض کرده ام ولی متاسفانه هیچ کسی هم بررسی و رسیدگی نکرده است چرا؟
و متاسفانه در این مدت 11 ماه و 23 روز است هیچ کسی هم پاسخگو و جوابگو نیست و نبوده است چرا؟
بازنشسته تامین اجتماعی
نظرات شما