تاریخ انتشار: ۰۹:۳۱ - ۰۷ بهمن ۱۴۰۱

پیش بینی بورس در هفته آینده/ متهم اصلی ریزش بورس در هفته گذشته!

بازار سرمایه هفته خود را با روند نزولی به اتمام رساند. در آخرین روز از هفته، شاخص کل بورس بیش از ۳۴ هزار واحد کاهش یافت و شاخص کل فرابورس نیز به کانال ۲۰ هزار واحد عقب‌گرد کرد.

پیش بینی بورس

رویداد۲۴ صبا رضایی - شاخص کل بورس روز چهارشنیه ۵ بهمن ماه، با ۳۴ هزار و ۹۱ واحد سقوط تا رقم یک میلیون و ۶۱۱ هزار واحد کاهش یافت. شاخص کل با معیار هم وزن نیز ۱۰ هزار و ۵۰۱ واحد کاهش یافت و به رقم ۵۱۲ هزار و ۴۹۱ واحد رسید. در این بازار ۶۸۱ هزار معامله به ارزش ۷۶ هزار و ۴۲ میلیارد ریال انجام شد.

تاثیر منفی خبر‌های خودرو بر شاخص بورس

به گفته کارشناسان، بازار سرمایه در حال رشد و طی کردن روند صعودی بود، اما اظهارات ضد و نقیض در رابطه با توقف عرضه خودرو در بورس کالا موجب شد این روند متوقف شده و بازار سیر نزولی به خود بگیرد.

پیام الیاس کردی، کارشناس بازار بورس در این رابطه به اقتصاد ۲۴ گفت: بورس در حال رشد بود، اما شبهاتی که در رابطه با عرضه خودرو در بورس کالا مطرح شد موجب منفی شدن بازار شد.

وی افزود: کارشناسان در حال حاضر دلیل منفی شدن بورس را شرایط و نوسانات ارزی اعلام می‌کنند، اما دلیل آن شبهات و گمانه‌زنی‌ها در رابطه با عرضه خودرو در بورس کالا است. البته نوسانات ارزی نیز در بورس تاثیرگذار است، اما بازار به مقاومت سال ۱۳۹۹ در شاخص هم وزن رسیده بود. انتظار این بود که اگر ارزش معاملات به ۱۰ هزار میلیارد تومان رسید، افزایش یافته و روند صعودی به خود بگیرد. اما چه اتفاقی رخ داد؟ نه تنها بازار روند صعودی به خود نگرفت، بلکه ثابت شده و سپس بازار روال کاهشی پیدا کرد. اثر خبر‌های ضد و نقیض درباره عرضه خودرو در بورس کالا را به وضوح در بازار بورس مشاهده کردیم.

بیشتربخوانید: سرگیجه بورسی/ سهامداران مردد بین فروش یا نگه داشتن سهام

الیاس کردی گفت: شکی ندارم در صندوق توسعه و زمان تثبیت بازار عده‌ای فعال بوده و خرید و فروش انجام می‌دادند، اما تصمیمات اتخاذ شده در این هفته موجب شد کلیت بازار چندان جالب توجه نباشد. تصمیماتی که مطرح شد در رابطه با اینکه خودرو در بورس کالا عرضه نشود یا بررسی و کاهش اختلاف قیمت پایه و قیمت معامله موجب شد بازار منفی شود. با اینهمه عرضه خودرو در بورس کالا تاثیر مثبتی برروی بورس و بازار سرمایه به همراه دارد چراکه این امر موجب رشد قیمت سهام خودرویی می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: مساله بعدی نرخ ارز است. ارز در هفته‌ای که گذشت رشد داشته و تا ۴۴ هزار تومان رسید، سپس اصلاح شد و به ۴۱ هزار تومان رسید و بعد از آن مجددا به ۴۵ هزار تومان رسید و باز هم اصلاح داشت. نوسانات نرخ ارز برروی بازار سرمایه تاثیر می‌گذارد. از طرفی دیگر تا زمانی که نرخ ارز در این محدوده است بازار صبر می‌کند و بررسی می‌کند که نرخ ارز به کجا می‌رسد. ممکن است تاخیر چند هفته‌ای تا چندماهه در بورس ایجاد شود.

شاخص بورس در هفته آینده صعودی می‌شود؟

کردی در رابطه با پیش بینی بازار سرمایه در هفته پیش رو گفت: آقای فرزین، رئیس کل بانک مرکزی همواره پنج‌شنبه‌ها و جمعه‌ها نسبت به اتفاقات و موضوعات مختلف در اقتصاد کشور واکنش نشان می‌دهد. همانگونه که چندی پیش اعلام کرد قصد دارد در بازار سرمایه ورود کند. واکنش‌های او همواره بر روی بازار سرمایه تاثیر می‌گذارد. از سویی دیگر باید صبر کرد تا مشخص شود شورای رقابت و سازمان بورس کشور چه تصمیمی درباره عرضه خودرو در بورس کالا اتخاذ می‌کنند. البته بسیار بعید است که خودرو در بورس کالا عرضه نشود و این روال همچنان ادامه دارد.

منبع: اقتصاد24
خبر های مرتبط
برچسب ها: بازار بورس
نظرات شما