تاریخ انتشار: ۱۴:۵۰ - ۱۲ بهمن ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۲۷ نظر

قیمت خرید و فروش کلیه در ایران

سایت اقتصاد۲۴ در گزارشی جدیدترین آمار‌ها درباره قیمت کلیه و خرید و فروش آن را بررسی کرده و همچنین به تفاوت قیمت کلیه در انجمن کلیه ایران و قیمت کلیه در بازار سیاه پرداخته است.

قیمت خرید و فروش کلیه در ایران

رویداد۲۴ اقتصاد۲۴ نوشت: بیماری کلیوی را شاید باید یکی از خطرناک‌ترین بیماری‌هایی دانست که آهسته و پیوسته در بدن بیمار رشد می‌کند و در نهایت تنها با دیالیز و یا پیوند اعضا است که می‌توان مرهمی بر دردی که بر بدن می‌رود گذاشت. مساله پیوند کلیه، اما به دلیل اینکه بدن انسان دو کلیه دارد و در نهایت با یکی نیز می‌تواند به راحتی زندگی کند و همچنین این مساله که این پیوند از بدن انسان زنده به بیمار انجام می‌شود همواره ابعاد متفاوتی را در بر می‌گیرد.

اینکه کلیه عضوی از بدن است و افراد زنده می‌توانند آن را به بیماران نیازمند اهدا کنند، باعث به وجود آمدن یک بازار سیاه اطراف این پیوند عضو مهم شده است و حالا نیز با پیشروی وضعیت بد اقتصادی، بسیاری از شهروندان بیشتر از قبل متقاضی فروش کلیه می‌شوند، به طوری‌که با اینکه انجمن کلیه ایران رقم هدیه برای کلیه را ۸۰ میلیون تومان تعیین کرده است، اما گاهی هزینه خرید و فروش آن به ۳۰۰ میلیون تومان و حتی در مواردی بیشتر نیز می‌رسد.

تفاوت قیمت کلیه در انجمن کلیه ایران و بازار سیاه

بر اساس آمار وزارت بهداشت تنها در سال ۱۳۹۹ در ایران ۴۲۰ مورد پیوند کلیه از فرد زنده انجام شده و به همین خاطر نیز انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی ایران، بعد از مشاهده وضعیت دلالی برای اهدای کلیه تصمیم گرفت هم این روند را در چارچوب ثبت نام انجام دهد و هم اینکه ارقامی مشخص برای این اهدا تعیین کند.

به گزارش اقتصاد ۲۴، مبلغ تعیین شده توسط انجمن در ابتدا ۱۲ میلیون تومان و کمی بعد ۳۴ میلیون تومان و از سال ۱۳۹۹ تا ۸۰ میلیون تومان افزایش یافت، اما حالا به نظر می‌رسد برخلاف تصمیم اولیه که منجر به حذف دلالی به دلیل قیمت مشابه انجمن و بازار سیاه شده بود، حالا آنقدر تفاوت قیمت اهدا کلیه از طریق انجمن و بازار سیاه خرید و فروش کلیه زیاد شده است که عملا دوباره منجر به رونق بازار سیاه و بازگشت دلالان به بازار شده است.

توجه کنید که وقتی انجمن رقم ۱۲ میلیون تومان را تایید کرد، کلیه در بازار آزاد بین ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان خرید و فروش می‌شد، اما در حالی اکنون از رقم ۸۰ میلیون تومان سخن گفته می‌شود که کلیه گاه تا ۲۵۰ و ۳۰۰ میلیون تومان در بازار سیاه توسط دلالان خرید و فروش می‌شود.


بیشتر بخوانید: رشد مشاغل عجیب در بحران اقتصادی/ از اجاره حساب بانکی تا فروش اعضای بدن


سازوکار‌ پیچیده فروش کلیه

سن اهدای کلیه ۲۲ تا ۳۸ یا ۴۰ سال است و اهداکننده باید آزمایشات کاملی را انجام دهد که مشخص کند سالم و توانمند است و اهدا برایش ضرری ندارد. تمام اهداکنندگان و گیرندگان باید آزمایش HLA انجام دهند و در سامانه ثبت کنند. در این بین هیچ تماسی بین اهداکننده و گیرنده وجود ندارد و زمانی که آزمایش HLA دو نفر اجازه انجام پیوند را بدهد، مجوزی از طریق وزارت بهداشت می‌گیریم و این افراد برای عمل اهدا به بیمارستان می‌روند.

هرچند انجمن سازوکار دقیق و گاه حتی پیچیده‌ای را طراحی کرده است، اما به هر حال وقتی اهدا اعضای بدن قانونی است و اهدا کننده و بیمار نیز توافق کرده اند عملا راه گریز قانونی برای پرداخت و دریافت ارقام عجیب و غریب به راحتی وجود دارد.

کما اینکه مدیر انجمن بیماری‌های کلیوی استان کرمانشاه پیش از این به این نکته اشاره کرده و گفته بود که «در حال حاضر قیمت مصوب برای خرید کلیه ۸۰ میلیون تومان است»، ولی مشکلات اقتصادی باعث شده که مردم با این قیمت حاضر به فروش نباشند و قیمت فروش کلیه به «۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان» رسیده است.

حسین بیگلری همچنین گفته بود که به دلیل مشکلات اقتصادی «افراد زیادی» در ایران مایل به فروش کلیه خود هستند، ولی عمده مشکل این است که «تقریبا تمامی بیماران ما نمی‌توانند هزینه خرید کلیه را پرداخت کنند» و دولت باید به این افراد کمک کند.

او همچنین درباره شایعات سفر ایرانیان به بیرون از کشور برای فروش کلیه نیز گفته بود که «اگر شخصی بخواهد در خارج از کشور کلیه‌اش را بفروشد، دولت نمی‌تواند مانع از رفتن این شخص شود.»

قیمت کلیه در ایران

باید به این نکته اشاره کرد که برخلاف روند بین سال‌های ۹۵ تا ۹۸ که حداقل به دلیل نزدیکی رقم انجمن و دلالی تا حد زیادی سامانی در وضعیت اهدای کلیه وجود داشت، اما اکنون این روند بسیار آشفته است و برخی از فروشندگان کلیه به صراحت می‌گویند به دلیل مشکلات مالی فقط حاضر هستند با ۵۰۰ میلیون تومان کلیه خود را به فروش برسانند و اصلا زیر این رقم به هیچ عنوان قصد فروش ندارند و البته در مقابل نیز هستند بسیاری از افراد که آنچنان غرق در مشکلات شده‌اند که حاضرند با ارقامی بسیار کمتر بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان کلیه خود را به بیمار پیوند بزنند.

علیرضا که ۲۷ ساله است و گروه خونی او (O-) منفی دارد از دسته اول است و به صراحت می‌گوید گروه خونی استثنایی دارد و اصلا قصد ندارد که به رقمی کمتر از ۵۰۰ میلیون تومان رضایت بدهد. می‌گوید که اگر قرار است یک کلیه را بدهد و باقی عمر را با ریسک یک کلیه زندگی کند دیگر کمتر از این رقم با توجه به گروه خونی خاصش، اصلا در نظرش نیست.
او امیدوار است با چنین رقمی به شرایط زندگیش بهبود ببخشد.

احسان ۲۵ ساله و دانشجوی کارشناسی ارشد، اما به رقم ۳۰۰ میلیون تومان راضی است. او که پدر کارمندی دارد می‌گوید برای مهاجرت به این رقم نیاز دارد و بعد از مدت‌ها بالا و پایین کردن متوجه شده تنها با فروش کلیه اش می‌تواند به نتیجه دلخواهش برسد.

احسان با اینکه در مشهد زندگی می‌کند، اما با اجاره نامه خانه خواهرش خود را به عنوان یک ساکن تهران در انجمن ثبت کرده است چرا که می‌گوید در تهران راحت‌تر می‌تواند خواهان پیوند را با رقم خود پیدا کند.

دلالی فروش کلیه در تهران

سازوکار اهدای کلیه در ایران به این صورت است که افراد متقاضی فروش کلیه در انجمن‌های حمایت از بیماران کلیوی شهر خود اعلام آمادگی می‌کنند و این انجمن‌ها فهرست افراد زنده برای اهدای کلیه را در اختیار وزارت بهداشت قرار می‌دهند. اما قیمت فروش کلیه در تهران بیشتر است، چرا که در تهران دلال وجود دارد و قیمت کلیه را تعیین می‌کند و به همین دلیل در بیشتر مواقع اهداکنندگان کلیه به تهران مراجعه می‌کنند.

بر اساس قانون افراد باید ساکن همان شهر یعنی تهران باشند، اما در موارد متعددی گزارش شده است که فروشنده کلیه در یک بنگاه مسکن قراردادی صوری امضا می‌کند که نشان دهد ساکن تهران است. خریداران و فروشندگان البته از روش‌های مختلف یکدیگر را پیدا می‌کنند. برخی با چسباندن آگهی روی در و دیوار و برخی هم جلوی بیمارستان‌ها و مراکز. برخی هم با واسطه دوست و آشنا کسی را پیدا می‌کنند. اما چند سالی است که راه‌های ساده‌تر هم پیدا شده است از جمله آگهی در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی و از این راه می‌توانند به راحتی خرید و فروش اعضای بدن را انجام داد. در این میان مساله جوان بودن و عدم داشتن بیماری و سن و گروه خونی اهدا کننده نیز از اعوامل مهم در تغییر قیمت کلیه محسوب می‌شود.

به گزارش اقتصاد ۲۴، مساله مهم دیگر نیز زمان و عجله اهدا کننده و دریافت کننده است. مونا می‌گوید کلیه اش را ۲۵۰ میلیون تومان می‌خواسته بفروشد و به شدت در تنگنای مالی بوده، اما در نهایت به ۲۱۰ میلیون تومان رضایت داده تا بتواند طلبکارش را راضی کند. در مورد دیگر، اما علیرضا یک سال است به همه درخواست‌ها نه گفته، چون می‌خواهد حتما به رقم مورد قبول خودش کلیه اش را واگذار کند.

این در حالی است که دکتر حسین بیگلری به عنوان رئیس دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی دانشگاه کرمانشاه می‌گوید: «گاهی افرادی که برای اعلام آمادگی جهت اهدای کلیه به انجمن مراجعه می‌کنند در مواجهه با قیمت کلیه که از نظرشان کم است به ما می‌گویند ما می‌رویم عراق کلیه می‌فروشیم، تکرار این حرف سبب شده ما حدس می‌زنیم عراقی‌ها به ایران مراجعه می‌کنند و کسی که می‌خواهد کلیه خود را بفروشد پیدا می‌کنند، اما، چون در ایران پیوند اعضا به شهروندان خارجی ممنوع است، آن‌ها فرد را به عراق دعوت می‌کنند، دلار هم به طرف می‌دهند و آن‌جا پیوند می‌زنند؛ بنابراین وقتی مردم این‌ها را به ما می‌گویند قطعاً یک چیز‌هایی وجود دارد.»

قیمت فروش کلیه در عراق و ترکیه

به گزارش اقتصاد ۲۴، مساله سفر برخی از متقاضیان اهدا کلیه به عراق و ترکیه البته حالا بیشتر از همیشه جدی شده است. کما اینکه گفته می‌شود در این کشور‌ها بین ۷۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ هزار دلار و گاه حتی بیشتر برای کلیه پرداخت می‌شود و این ارقام یعنی رقم فروش کلیه می‌تواند در این کشور‌ها بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ تومان در نوسان باشد که البته سهم دلالانی که این مشتری‌ها را در آن کشور‌ها بیابند و به اهدا کننده معرفی کنند قطعا جدا محاسبه خواهد شد.

فروش کلیه شهروندان ایرانی در عراق و سلیمانیه پیش‌تر نیز بار‌ها خبرساز شده بود. روزنامه آرمان ملی در سال ۱۳۹۵ گزارش داد که دلال‌های کلیه برخی افراد را تشویق می‌کنند برای فروش کلیه خود به عراق و سلیمانیه بروند و ۱۴۰ میلیون تومان دریافت کنند. توجه کنید که در آن زمان کلیه در داخل کشور با رقمی حدود ۳۰ میلیون تومان معامله می‌شد.

هم چنین پیش از آن نیز مصطفی قاسمی، رئیس هیئت‌مدیره انجمن بیماران کلیوی، گفته بود گزارش‌هایی به این انجمن رسیده است که نشان می‌دهد عده‌ای از طریق کردستان برای فروش کلیه خود به خارج از کشور اعزام می‌شوند.

درباره فروش کلیه شهروندان ایرانی در خارج از کشور اگرچه در سال‌های گذشته نیز شایعاتی وجود داشت، اما حالا تاکید و اذعان مسئولان انجمن‌های اهدای کلیه در شهر‌های ایران بیانگر آن است که این روند در دو، سه سال گذشته شتاب بیشتری پیدا کرده است.

قیمت خرید و فروش کلیه در ایران

حقیقت آن است که کلیه، مغز استخوان و یک چهارم کبد و هر چه بشود در بدن از انسان زنده پیوند زد را می‌توان از ۱۰۰ میلیون تومان تا یک میلیارد تومان در بازار سیاه اهدا اعضا، خرید و فروش کرد و هر چند که قائم مقام انجمن اهدای عضو ایرانیان می‌گوید فروش کلیه دیگر مانند سابق نیست و فروشنده‌ها باید تحت نظارت دولت این کار را انجام دهند (و البته تمام پیوند‌های کلیه در انجمن ثبت می‌شود)، اما واقعیت امر این است که خرید و فروش کلیه زیر پوست شهر در جریان است و دلالان به شدت مشغول فعالیت هستند.

نباید از یاد برد که در فاصله زمانی هر دو تا سه ساعت یک بیمار در لیست انتظار پیوند، جان خود را از دست می‌دهد و حالا دیگر راه اصلی نیازمندان پیوند اعضا، روی آوردن به بازار خرید و فروش اعضای بدن است. به خصوص که با توجه به تفاوت قیمت محسوس بازار سیاه و قیمت رسمی انجمن دیگر عجیب نیست که آن سوی این ماجرا فروشندگانی باشند که می‌گویند برای حل مشکلات مالی اعضای بدن خود را می‌فروشند و تن به قیمت‌های تعیین شده نیز نمی‌دهند.

همین تن دادن به ارقام رسمی، قیمت کلیه را بنا به موقعیت و گروه خون از ۱۵۰ میلیون تومان تا گاه حتی بیش از ۳۵۰ میلیون تومان در نوسان قرار داده است و حالا کافی است گذرتان به خیابان‌های مرکزی شهر و به خصوص به حوالی خیابان ولیعصر و نزدیک طالقانی بیفتد (حوالی دفتر انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی) تا با در و دیوار‌ها پر از آگهی فروش اعضای بدن رو به رو شوید. هر چند بار‌ها دیوار‌های این قسمت را رنگ کرده اند، اما همچنان فروشنده‌ها آگهی می‌چسبانند و دلالان نام و شماره خود را با خودکار و ماژیک زیر این آگهی‌ها اضافه می‌کنند. اندوه دیدن این آگهی‌ها اندوهی دوگانه است، حکایت هموطنانی که بیمار هستند و هموطنانی که چنان در تنگنای اقتصادی هستند که بر سر بخشی از بدن خود معامله می‌کنند و چانه می‌زنند.

خبر های مرتبط
برچسب ها: فروش کلیه
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲۷
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۰۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
2
18
خدا به بیمارانی که پول ندارن کلیه بخرن کمک کنه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۲۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
من نمیدونم منفیش برا چیه
شهرزاد
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۳
تویی که منفی زدی ،،،دقیقا چرا واقعا چرا.. مگه حرف سیاسی زده؟؟؟؟؟
رسول خادم
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۱۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
3
23
از برکات مدیریت آقایوت در کشور است سر پل صراط اونایی از اونایی که این کارها رو کردن رو حلال نمیکنم الان چه فرقی کرده آمریکا و انگلیس رفت به جاش روسیه و چین اومد اختلاص و فساد رانت هم 200برابر شده انقدر که به لبنان و بشار اسد تو این مملکت بودجه داده واسه زلزله زده های خوی و کرمانشاه نشد
همدرد بلوچ مظلوم
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۳۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
1
21
ذهن آدمی به حدی پریشان میشود که هیچ کلمه و جمله برای گفتن نمیتوان یافت.
به خودت افتخار کن آقای مسئول!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۰۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
تعداد مسئول ۱۰۰۰ نفر چه تعداد از بزهکاران تولید شده توسط جامعه هنرمندان و سلبریتی و چقدر توسط جامعه مسجدی از لحاظ آماری مقایسه کنید منصف باشید و گرنه همین غیر انصاف بودن از کجا سرچشمه می گیرد
رضا
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۲۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
این بی انصافی از مغز پلید کسانی تراوش میکند که تو روز روشن هوای دزدان رو دارن
همدرد بلوچ مظلوم
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۱:۳۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
برای چندمین بار تشکر از سایت رویداد ۲۴
و برای چندمین بار تقاضا از سایت محترم برای انتخاب کلمات مناسب بجای کلمات حذف شده
آخه انصافا کدومیک از این موجودات مسئول‌اند ، آنهم آقا
میشد بجای "نظام مقدس" که حذف شده ، مثلا نوشت "منصوب فلان فلان".
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۵۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
2
21
این را باس به مقاماتی که گفت پول بیت المال را میدهند سوریه و لبنان و حوزه های علمیه...چرا دومین دارنده گاز جهان باس وضعیتش این باشد؟؟؟!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۱۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
غرب به خاطر اختلاف انداختن بین ایران و منافع ایران این شایعه و تبلیغات را توسط برده های غربزده اش پردازش می کند این غربزده های وطن فروش چقدر از هزینه امنیت مردم فقیر از امبولانس اتوبوس موشک ووو از بین بردن منابع کشورهای اطراف دو سه برابر کشور ماست
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۰۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
امبولانسایی که نیروهای سرکوب مردم رو منتقل میکرد
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۱۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۳
بی شعور کم نداریم سطل اشغال آتش می زدید بانک آتش می زدید مامور امنیت را آتش می زدید برای همه غربزده های برای برده های خام توجیه می آورند داخل امبولانس بیمار بوده راننده امبولانس سابقه چند ساله دارد باز اینها توجیح می کنند بعد اشک تمساح برای کلیه فروش ….
محمدمعصومی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۱۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
3
3
ملت غیرتمند نان شرف
بینوایان و نان شب
غم فروش هستند
اجتماع غیرتمند
روشنایی آشنایی
انسانیت زن آدمیت مرد
دوستی و درستی
معرفت دیدن
فهمیدن بینایی است
کلیه برای فروش نیست
غم فروش است
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۵۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
16
2
این اطلاعیه بانی اش بی حجاب
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۰۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
اخه اونقد منحرفید که کلیه رو به حجاب ربط میدید
امیر علی
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۱۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
لا اله الا الله
محمدمعصومی
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۴۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۳
ستمدیدگان زمین
مقصر کیست
تقصیر موی سر نیست
کلیه و موی سر
کار خوب خداست
مقصر دشمن خداست
دشمن انسانیت
دشمن زن
دشمن مرد
چه نامرد چه نازن
کج اندیش و فکر بد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۲۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
0
3
وای بر حال و روز حاکمان اسلامی!! آیا قیامتی هست؟!! آیا بازخواست خواهند شد؟! حتماً ، شک نکنید هر چند که قبل از آن دنیا دار مکافات است و بشدت منتقم است.
انتقامی که شعله های آن زبانه کشیده و آتش آن در حال نزدیک شدن به کاخ های دولتمردان تشیع علوی!!! است.
جواد مقدم
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
0
4
واقعا تاسف آور است ، به خدا ما کشور فقیری نیستیم و لیاقت مردم ما این نیست ! مشگل ما از شخص اول مملکت است ما که با او پدرکشتگی نداریم اما خداوکیلی مشکوک می زند ، یک نفر برای یک ملت تصمیم می گیرد آیا واقعا امام است و بدون خطا ؟ اگر اینگونه است پس چرا مملکت به این روز افتاده ؟
سالار
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۵۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
0
6
الان میگن حجاب نداشته نمیتونه کلیه بفروشه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۲۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
1
0
امروز روز ورود طبیب میلیونها کلیه بود گزارشی نداشتید ؟
شکر نعمت نعمتت افزون کند
کفر نعمت از کفت بیرون کند
شکر تنها گفتن الحمد نیست
شرح این مطلب بیانی گفتنیست
شکر نعمت بذل آن نعمت بود
شکر عزت رافت و رحمت بود
خداوند شاد کند روح حضرت امام خمینی را
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۳
1
1
ایرانیها ازدست افغانی عژاب میبینن
مسعود تیرناز
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۳
0
4
تومملکتی که شادی گناه وافرادی افراطی به نام آخند که هدفشون فقر ماتم گرونی بیحرمتی واعدام حقیقت باشه ازاین بدتر پیشبینی شده چون ایرانی نیستند دست نشانده انگلیس مسلح به لباس اسلام .
مسعود تیرناز
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۳
0
3
تومملکتی که شادی گناه وافرادی افراطی به نام آخند که هدفشون فقر ماتم گرونی بیحرمتی واعدام حقیقت باشه ازاین بدتر پیشبینی شده چون ایرانی نیستند دست نشانده انگلیس مسلح به لباس اسلام .
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۲۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۳
0
5
خدا لعنت کنند مسولین را که جوان 23ساله باید کلیه بفروشد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۵۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۳
الهی امین خدا ذلیلشون کنه
کریم
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۲۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
0
0
ظهور نزدیک است از اینم بدتر میشه ا دست هیشکی کاری ساخته نیست انگلیس خبیس همیشه نقشه میکشه اینا برن یکی از اینا بدتر میاد
نظرات شما