تاریخ انتشار: ۱۲:۱۶ - ۱۰ اسفند ۱۴۰۱

ChatGPT چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

ChatGPT تواناترین چت باتی است که جهان تا به حال دیده است.

ChatGPT چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

رویداد۲۴  حسین فلاحی: OpenAI یک هوش مصنوعی پاسخگوی سوال و جواب طولانی به نام ChatGPT معرفی کرده است که به سوالات پیچیده به صورت مکالمه پاسخ می‌دهد. این یک فناوری انقلابی بشمار می رود، زیرا ChatGPT طوری آموزش داده شده است تا متوجه شود سوال انسان هنگام پرسیدن چه معنایی می‌دهد. بسیاری از کاربران از توانایی ChatGPT  در ارائه پاسخ‌های با کیفیت انسانی شگفت زده شده اند و این احساس را القا می‌کند که ممکن است در نهایت این قدرت را داشته باشد که نحوه تعامل انسان‌ها با رایانه‌ها را مختل کند و نحوه بازیابی اطلاعات را تغییر دهد.

ChatGPT همانطور که از نامش پیداست قادر است در یک مکالمه رفت و برگشت طولانی با انسان مشارکت کند؛ بنابراین در این گزارش، نگاهی دقیق‌تر به ChatGPT، نحوه کارکرد آن و جایی که ممکن است در آینده آن را ملاقات کنید خواهیم انداخت.

ChatGPT چیست؟

ChatGPT یک ابزار پردازش زبان طبیعی است که توسط فناوری هوش مصنوعی هدایت می‌شود و به شما امکان می‌دهد مکالمات انسان‌مانند و خیلی بیشتر با یک چت بات داشته باشید. این مدل زبان می‌تواند به سوالات پاسخ دهد و در انجام کار‌هایی مانند نوشتن ایمیل، مقاله و کد به شما کمک کند.

استفاده در حال حاضر برای عموم رایگان است، زیرا ChatGPT در مرحله تحقیق و جمع آوری بازخورد است. از ۱ فوریه، یک نسخه اشتراک پولی به نام ChatGPT Plus نیز وجود دارد. ChatGPT توسط OpenAI، یک استارت آپ مستقر در سانفرانسیسکو ایجاد شده است که بودجه خود را از غول‌های فناوری مانند مایکروسافت جذب کرده است.

در حالی که احتمالاً قبلاً با ده‌ها ربات چت تعامل داشته‌اید، مطمئنا اکثر آن‌ها به خوبی ChatGPT کار نمی‌کنند. به عنوان مثال، یک چت ربات سنتی خدمات مشتری، تنها می‌تواند با اطلاعاتی که آموخته پاسخ دهد. اگر هر چیزی را که چت ربات سنتی نمی‌داند وارد کنید احتمالاً با پاسخ‌هایی مانند «متاسفم، متوجه نشدم» مواجه خواهید شد. همین وضعیت ناامید کننده اغلب حتی با دستیار‌های مجازی پیچیده تری مانند سیری و دستیار گوگل نیز رخ می‌دهد، هرچند در مقیاس کمتر. "ChatGPT محدودیت‌های ناامید کننده‌ای مانند یک ربات چت سنتی ندارد. "

از سوی دیگر، ChatGPT در مکالمه به ندرت شما را مایوس می‌کند. می‌تواند سوالات باز را مدیریت کند. سوالات شما را با پاسخ‌های کلی پاسخ نمی‌دهد و همانطور که به زودی خواهیم دید، همچنین می‌تواند اسناد طولانی را خلاصه کند، برنامه‌های کامپیوتری ساده بنویسد و مفاهیم دشوار را برای شما به مفاهیمی ساده  تبدیل کند. همه این‌ها از توانایی ChatGPT برای پیش بینی کلمات و تشکیل جملات ناشی می‌شود.

ChatGPT چگونه کار می‌کند؟

از سال ۲۰۱۵، OpenAI نسل‌های زیادی از مدل‌های پیش بینی زبان را توسعه داده است که جدیدترین آن‌ها GPT-۳ نام دارد. ChatGPT بر اساس نسخه بهبود یافته GPT-۳ است و به عنوان GPT-۳.۵ نیز شناخته می‌شود. ChatGPT بر اساس GPT-۳، مدل زبان سوم OpenAI است.

واژه GPT مخفف عبارت Generative Pretrained Transformer است. البته، این برای بسیاری از افراد خارج از صنعت هوش مصنوعی معنی چندانی ندارد، بنابراین لازم است آن را بیشتر تجزیه و تحلیل کنیم.

مانند هر پروژه یادگیری ماشینی، ساخت یک مدل زبان با جمع آوری داده‌ها شروع می‌شود. طبق گزارشی که توسط دانشگاه استنفورد منتشر شده است، OpenAI حدود ۵۷۰ گیگابایت متن را از منابع مختلف جمع آوری کرده است. این شامل مقالات خبری، کتاب‌ها و حتی مبتنی بر اینترنت مانند شبکه اجتماعی Reddit و Wikipedia بود. این یک مجموعه داده متنوع و متنوع را تضمین می‌کند که برای آموزش مدل یادگیری ماشین ضروری است.

در مرحله آموزش، تیم OpenAI از یک مدل یادگیری عمیق به نام معماری ترانسفورماتور استفاده کرد. به بیان ساده، مدل به مجموعه داده‌ها نگاه کرد و روابطی بین کلمات و جملات ایجاد کرد. این کار را با محاسبه احتمال بکارگیری یک کلمه در کنار کلمه دیگر و سپس استفاده از این دانش برای پیش بینی کلمه معنی دار بعدی در جملات خود انجام داد. مدل می‌تواند جملات و پاراگراف‌های کامل را با استفاده از این استراتژی پیش بینی به تنهایی تولید کند.

اما محققان OpenAI متوجه شدند که آموزش ماشینی برای ایجاد صدای ChatGPT مانند یک انسان کافی نیست. برای رفع این مشکل، این شرکت چند ده انسان را برای انجام دو نوع آموزش استخدام کرد: یادگیری تحت نظارت و یادگیری تقویتی از طریق بازخورد انسانی (RLHF). "OpenAI مربیان انسانی را برای ایجاد پاسخ‌های طبیعی و تنظیم دقیق ChatGPT استخدام کرد. "

در یادگیری تحت نظارت، کارمندان OpenAI هر دو طرف مکالمه را بازی کردند؛ به این شکل که آن‌ها یک درخواست می‌نویسند و همچنین یک پاسخ ایده آل از دیدگاه ربات چت ارائه می‌دهند. با هزاران نمونه از این دست، مدل آموخته شده را می‌توان برای گفتگو تنظیم کرد.

سپس در مرحله آموزش تقویتی، مربیان تعدادی از پاسخ‌های ایجاد شده توسط ربات‌های گفتگو را جمع‌آوری کردند و بر اساس کیفیت آن‌ها را رتبه‌بندی کردند. در نهایت، این مدل می‌تواند پیش‌بینی کند که کدام کلمات و پاسخ‌ها بیشتر برای انسان جذاب هستند.

ChatGPT چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

با ChatGPT چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

در اینجا تعدادی از دستورات نمونه وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را در ChatGPT وارد کنید.

یک ایمیل برای شخص مهم بنویسید

عجله دارید و نیاز دارید که یک ایمیل رسمی برای همکاران یا رئیس خود بنویسید؟ ChatGPT می‌تواند در این مورد کمک کند. فقط با یک خط فرمان، یک ایمیل کامل برای شما تولید می‌کند که تقریباً آماده ارسال است. علاوه بر این، اگر آن را دوست ندارید، می‌توانید درخواست دیگری را تایپ کنید و تغییرات خاصی را از آن بخواهید.

یک رویداد تاریخی را توضیح دهید

اگر می‌خواهید خلاصه‌ای سریع از یک رویداد خاص در تاریخ داشته باشید، ChatGPT می‌تواند آن را با اعلان مناسب ارائه کند. با این حال، به خاطر داشته باشید که OpenAI به شما اجازه نمی‌دهد از این ابزار برای تولید افکار سیاسی استفاده کنید، بنابراین ممکن است در این مورد خاص همیشه پاسخی دریافت نکنید، به خصوص در مورد موضوعات بحث برانگیز.

یک داستان کوتاه یا شعر به سبک خاصی بنویسید

‌می‌توانید از ChatGPT بخواهید که مانند شکسپیر در مورد هر موضوعی که انتخاب می‌کنید شعر بنویسد.

چرا ChatGPT اینقدر مهم است؟

هر کسی که از چت بات استفاده کرده باشد احتمالاً موافق است که این یک شاهکار مهندسی چشمگیر است. اما چرا ChatGPT دقیقا غول‌های فناوری مانند گوگل را نگران می‌کند؟

وقتی سوالی را در موتور جستجویی مانند گوگل تایپ می‌کنید، چه چیزی را می‌بینید؟ فهرستی از نتایج رتبه بندی شده بر اساس ارتباط. با این حال، اگر همان چیزی را در ChatGPT تایپ کنید، پاسخی شبیه به انسان با قابلیت پرسیدن سؤالات بعدی دریافت خواهید کرد. برای اکثر مردم، این تجربه شخصی می‌تواند باعث شود که ChatGPT بیشتر شبیه یک برنامه دستیار شخصی به نظر برسد تا یک ابزار آنلاین.

با این حال، در همان زمان، ChatGPT محدودیت‌های زیادی دارد که آن را به عنوان جایگزین Google مناسب نمی‌کند. برای مثال، با امور جاری هماهنگی ندارد، بنابراین نمی‌توانید از آن برای اطلاع از آب و هوای فردا یا رویداد ورزشی دیروز استفاده کنید. داده‌های آموزشی آن اکنون دو ساله است. با این حال، این می‌تواند در آینده تغییر کند، زیرا OpenAI به مدل اجازه می‌دهد در اینترنت مرور کند و از تعاملات آن با انسان‌ها بیاموزد؛ بنابراین "ChatGPT امروز چند محدودیت بزرگ دارد، اما ممکن است در آینده تغییر کند. "

علاوه بر این، OpenAI از داده‌های خام زیادی برای آموزش GPT-۳ استفاده کرد که حتی می‌تواند وظایفی را که به صراحت روی آن‌ها آموزش ندیده انجام دهد. به عنوان مثال، می‌توانید از ChatGPT بخواهید متنی را از یک زبان به زبان دیگر ترجمه کند و این کار را با دقت معقولی انجام می‌دهد. یا می‌توانید از آن بخواهید که یک مقاله، سخنرانی یا شعر با دستورالعمل‌های بسیار تخصصی بنویسد و حتی با وجود اینکه اغلب مسائل ریاضی ساده را اشتباه می‌کند، اما وقتی فکر می‌کنید که این مدل صرفاً برای زبان تنظیم شده است، قابلیت‌های آن همچنان چشمگیر است.

در حال حاضر، ChatGPT آماده نیست که به این زودی به منبع شماره یک اطلاعات شما تبدیل شود. نمونه فعلی فعلا یک مدل پیش‌بینی‌کننده است، بنابراین اغلب جملاتی را ارائه می‌کند که قابل قبول به نظر می‌رسند، اما ریشه در واقعیت ندارند. اگر خودتان موضوع را نمی‌دانید، ممکن است تخصص لازم برای جدا کردن واقعیت از داستان را نداشته باشید. بسیاری می‌ترسند که مدل‌های زبانی برخی از خدمات آنلاین را منسوخ کند. از این منظر، به راحتی می‌توان فهمید که چرا شرکت‌هایی مانند گوگل تلاش‌های هوش مصنوعی خود را تسریع کرده اند.

ChatGPT چیست

چگونه از ChatGPT استفاده کنیم؟

OpenAI در حال حاضر ChatGPT را در مرحله آزمایشی خود به صورت رایگان منتشر کرده است، اما قصد دارد در ادامه راه از آن کسب درآمد کند. برای این منظور، ممکن است پس از ورود به سیستم، متوجه اشتراک اختیاری ۴۲ دلاری ChatGPT Pro در ماه شوید. طبق گفته OpenAI، این نسخه پاسخ‌های سریع‌تر و شانس کمتری برای کاهش سرعت ارائه می‌دهد. اما در حال حاضر، هر کسی می‌تواند از نسخه پایه به صورت رایگان استفاده کند. در اینجا نحوه شروع به کار آمده است:

    از وب سایت ChatGPT دیدن کنید.
    روی Sign up کلیک یا ضربه بزنید و آدرس ایمیل خود را وارد کنید. از طرف دیگر، می‌توانید با استفاده از حساب Google یا Microsoft خود وارد شوید.
    نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید، سپس شماره تلفن خود را تأیید کنید. می‌توانید کد تأیید را از طریق واتس‌اپ دریافت کنید.
    هنگام ارائه شرایط و ضوابط را بپذیرید.
    پس از ثبت نام، کافی است دستورات خود را در کادر متنی در پایین تایپ کنید و برای ارسال اینتر را فشار دهید. خواهید دید که ChatGPT تقریباً بلافاصله شروع به پاسخ دادن به سوالات شما می‌کند.

خبر های مرتبط
برچسب ها: اخبار تکنولوژی
نظرات شما